یکشنبه, 29 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

ای کاش لرها اینقدر نسبت به منافع سرزمین خود «بی‌طرف» نبودند

 

مهدی ویس‌کرمی/

چندی قبل بالاخره کابینه‌ی پیشنهادی دکتر حسن روحانی رسماً به مجلس معرفی شد، که در این بین دو نکته جالب توجه به نظر می‌رسد، اول انتخاب حبیب‌الله بی‌طرف برای تصدی وزارت نیرو، و دوم حذف نام دکتر علی خاکی صدیق گزینه‌ی لرستانی وزارت علوم، از لیست پیشنهادی.

 

 

مهدی ویس‌کرمی / شورای نویسندگان نشریه فرهنگی-اجتماعی لور

چندی قبل پس از گمانه‌زنی‌های زیاد بالاخره کابینه‌ی پیشنهادی دکتر حسن روحانی رسماً به مجلس معرفی شد، که در این بین دو نکته جالب توجه به نظر می‌رسد، اول انتخاب حبیب‌الله بی‌طرف برای تصدی وزارت نیرو، مردی که به دلیل اجرای طرح‌های انتقال آب و سدسازی‌های بی‌شمار، به نابودگر محیط زیست زاگرس مرکزی  معروف است و دوم حذف نام دکتر علی خاکی صدیق گزینه‌ی لرستانی وزارت علوم از لیست پیشنهادی به مجلس! که واقعاً دلیل مطرح شدن و حذف نام ایشان بر ما معلوم نیست.

درباره‌ی شاهکارهای بی‌طرف و همقطاران کویرنشین وی، در مسندهای وزارت نیرو و صنایع در دولت‌های سازندگی و اصلاحات همین قدر کافی است که بدانیم طرح‌های ظالمانه قمرود و اکثر طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون برای مصارف صنعتی و کشاورزی به اصفهان، یزد و کرمان در زمان این تیم، کلید خورد. پیشنهاد می‌شود درباره کم و کیف و عملکرد این تیم، دو مطلب از دوست عزیزم آقای سامان فرجی بیرگانی، (اینجا و اینجا) مطالعه شود.

اما به راستی دلیل اجرای چنین طرح‌هایی چیست؟ پاسخ ساده است، بدون تعارف باید گفت که متأسفانه اکثریت مردم لر، نسبت به منافع سرزمین‌ خود به نوعی انفعال و بی‌تفاوتی خودخواسته دچارند، ویروسی که به نمایندگان آنها نیر سرایت کرده و آن موقع که نوبت به دفاع از حقوق موکلین‌شان می‌رسد زبان در کام نگه می‌دارند. حجم عظیمی از انرژی فعالان سیاسی لرستان و دیگر مناطق لرنشین سال‌هاست صرف فعالیت در دو جناح سیاسی شده است، فعالیتی که به دلیل نبود تفکر هویت‌خواه و بوم‌گرایانه همواره هدر رفته و فعالان سیاسی دیار ما از این رهگذر نه خود به پست و مقام قابل توجهی دست یافته و نه امتیازی برای دیار خود به دست آورده‌اند.

در واقع در اثر فقدان همین تفکر است که با وجود رأی بالای مناطق لرنشین به دولت حاضر نه تنها راهکاری برای معضلات بی­ شمار اقتصادی و اجتماعی آن­ها اندیشیده نمی­ شود، بلکه دوباره همان افرادی به مسند قدرت آورده می ­شوند که خروجی فعالیت­های شان برای مناطق لرنشین چیزی جز تخریب محیط زیست، آوارگی، بیکاری افسار گسیخته، و معضلات اجتماعی و فرهنگی بی­ شمار نبوده است. راقم این سطور و دیگر دوستان همفکر در نوشته­ های قبلی تأکید کرده بودند که برای توقف این رویه نیاز است، فعالین سیاسی و اجتماعی این مناطق، خط و مشی فعالیت خود را، از دو جناح سیاسی مرکزگرا، مستقل کرده و منافع مردم مظلوم دیارشان را فدای این جریانات نکنند.

چندی قبل مطلبی درست در زمانی که دوستان مشغول اطلاع‌رسانی درباره‌ی فعالیت مخرب  اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی اقدامات آقای بی‌طرف بودند، مطلبی از یکی از فعالین سیاسی استان می‌خواندم که خطاب به نمایندگان مجلس از آنها خواسته بود به وزیر پیشنهادی کشور به دلیل اینکه فاقد تفکر اصلاح‌طلبی است رأی ندهند. جالب است این دوستان هیچ مطالبه­ ای استانی و منطقه­ ای از دولت تدبیر و امید ندارند، و گویی تنها قلع و قمع جناح رقیب برایشان اولویت دارد. البته جناح مخالف نیز در دوران رئیس­ جمهور قبلی دقیقاً همین عملکرد را داشتند. این چنین است که نمایندگان ما از هر دو طیف در موکلین خود را از یاد برده و وکیل الدوله شده و گاه در عرصه­ذی اصلاح‌طلبی و اصولگرایی از پاپ هم کاتولیک‌تر می‌شوند. پر واضح است که وقتی مطالبه و فشاری در جهت حفظ منافع منطقه‌ای در بین فعالان سیاسی استان وجود نداشته باشد، حاصل کار همین وضعیتی خواهد بود، که در حال مشاهده آن هستیم.

نکته­ دیگر، در بحبوحه انتخابات مجلس دوستان پیشنهاد تشکیل فراکسیون نمایندگان مناطق لرنشین را دادند، که به واسطه نبود تفکری که در ابتدای نوشتار به آن اشاره شد، راه به جایی نبرد، فراکسیونی که اگر تشکیل می‌شد، این روزها به واسطه قدرت چانه زنی و مشروعیتی که از جامعه‌ی لرتباران در مناطق مختلف گرفته بود، در جلسات رای اعتماد به وزرا به بازی‌گری تعیین کننده تبدیل می‌شد، و امثال بی‌طرف را به خاطر اقدامات مخربی که در زاگرس بوجود آورده‌اند مستوجب مؤاخذه و محاکمه می‌دانست، نه جلوس مجدد بر مسند وزارت. با توجه به اینکه آثار زیان‌بار فعالیت‌های این گروه مانند خشک شدن دریاچه ارومیه، و پدیده‌ی ریزگردها، تمام منطقه زاگرس را متضرر ساخته است، ضروری است که نمایندگان این مناطق ورای مرزبندیهای سیاسی از به قدرت رسیدن این افراد جلوگیری نمایند. باری تا زمانی که منافع  سیاسی، اقصادی، فرهنگی و زیست محیطی سرزمین‌های لرنشین بر مبنای منافع بومی و هویتی این مناطق بازتعریف نشود همچنان در بر همان پاشنه سابق خواهد چرخید و باید منتظر پیامدهای فجیع‌تری باشیم

 

در همین ارتباط:

»» وزارت حبیب‌الله بی‌طرف و خطر غیر مسکون شدن خوزستان، چارمحال بختیاری و لرستان

»» بازگشت حبیب‌الله بی طرف به وزارت نیرو، نشانه عزم دولت روحانی بر انتقال رودهای کارون و دز به کویر مرکزی

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن