یکشنبه, 02 مهر 1396  

جدیدترین مطالب

جایگاه-قوم-لُر-بختیاری-و-درخت-تنومند-و-ریشه-دار-هویت-لُریاتی
  ابوالفضل بابادی شوراب/ بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
 

 
 

از رسمیت بخشیدن روی کاغذ تا پاسداشت واقعی زبان لکی

 

 علی باجلان /
 در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و لکی تا جنوبی ترین آن بسیارند خانواده هایی که با تصور این که زبان های بومی مانع رشد و پیشرفت فرزندانشان می شود از کودکی ...

 

در آشفته بازار فضای مجازی که سرشار از درگیری های کلامی و لجاجت های نارکارشناسانه می باشد و عده ای ناآگاهانه و یا از روی غرض سعی در بهم زدن ارتباط اقوام و جوامع دارند و با مطالب بدون رفرنس و مدرک ریشه خود را به فلان پادشاه یا سلسله تاریخی می چسبانند و باعث ایجاد غرور کاذب در بین مردم می شوند و از این دست مسائل بیهوده ثبت ملی زبان لکی خبری خوش برای فعالان فرهنگی لر به ویژه منطقه لرستان فیلی بود .

 

در بین زبان های لُرستان فیلی، لکی را می توان پر گویشور ترین آن دانست که بخش قابل توجهی از آثار ادبی این منطقه بدین زبان است.

 

ثبت زبان لکی البته برای آن دسته که قصد سوءاستفاده از لک و تحریف هویت لکی را داشتند ناخوشایند بود و عده ای با نوشتن مطالبی لکی را گویش خواندند و باطن و انگیزه درونی و نیت شوم خود را نشان دادند. شاید برای برخی سوال پیش بیاید که اکنون چه باید کرد ؟ آیا حال که زبانمان ثبت شده است بی خیال و آسوده بنشینیم ؟

 

ثبت زبان لکی آغاز راهی است برای در کنار هم بودن و اتحاد برای زنده کردن بیش از پیش هویت و فرهنگ خود و پیشرفت لرستان فیلی، پیش از این در صدا و سیما و کتب درسی استان هایی همچون کرمانشاه و ایلام تحریف هویت لک زبانان دیده شده است و اکنون باید با اتحاد جلوی این گونه دست درازی ها و جعل ها گرفته شود .

 

در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و لکی تا جنوبی ترین آن بسیارند خانواده هایی که با تصور این که زبان های بومی مانع رشد و پیشرفت فرزندانشان می شود از کودکی زبان مادری و گنجینه ای عظیم از باور های فرهنگی، ضرب المثل ها و واژگان را از فرزندانشان دریغ میکنند. ثبت زبان تا مادامی که این تفکر در بین مردم ما وجود داشته باشد دردی را دوا نمی کند و اکنون با ثبت زبان باید بیش از پیش به اهمیت و ارزش زبان مادری پی برده و با فرزندان خود در بدو تولد به زبان مادری صحبت کنیم.

 

در پایان باید نسبت به تفکر اشتباه خودبرتربینی و تفاخرهای بیجا و ربط دادن طایفه و ایل و زبان و ... خود به فلان پادشاه و حکومت که از گذشته در میان ما وجود داشته است هشدار داد و سعی کنیم با تولیدات فرهنگی ، کارهای هنری، نوشتن آثار ادبی و دیگر فعالیت های مرتبط به زبان و فرهنگ و ادبیات خود خدمت کنیم که زبان ما با این فعالیت ها زنده می ماند.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن