یکشنبه, 02 مهر 1396  

جدیدترین مطالب

جایگاه-قوم-لُر-بختیاری-و-درخت-تنومند-و-ریشه-دار-هویت-لُریاتی
  ابوالفضل بابادی شوراب/ بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
 

 
 

روز پزشک و یادی از پزشک افسانه ای لرستان

 

 رضا فرهادی /
 جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های  قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت ...

 

مناسبت " روز پزشک " فرصتی شد تا یادی کنیم از دکتر هوشنگ اعظمی لرستانی، پزشک مردمی و مبارز انقلابی سال های نه چندان دور، شخصیتی که گرچه در اردیبهشت 55 جاودانه شد اما امروز نسل جوانتر آگاهی و اشراف آنچنانی بر سیر تفکر، خدمات و مبارزات وی نداشته و بسیاری حتی نام این مرد بزرگ را نشنیده اند. ایشان در سال 1315 زمانی که پدرش مرتضی خان اعظمی به مشهد تبعید شده بود به دنیا آمد، در دهه ی بیست پس از تبعید رضاشاه پدر دکتر اعظمی از زندان آزاد و همراه خانواده به لرستان بازگشتند، در بازه زمانی 32-1329 به مبارزه سیاسی علاقه مند گشته و در سال 1338 ضمن تحصیل در دانشگاه پزشکی اصفهان در دانشکده افسری نیز پذیرفته شد که پس از یک سال به سبب "عدم صلاحیت" اخراج می گردد. در سال های 1339 تا 1342 حین فعالیت با یخش دانشجویی " جبهه ملی " چند بار دستگیر و زندانی می شود و در همین زمان سازماندهی روشنفکران و فعالان سیاسی لرستان را عهده دار می گردد. در سال 1353 به قصد مبارزه مسلحانه و قهر آمیز در کوه های لرستان مخفی می شود و پس از یک رشته مبارزات و جنگ و گریزها در نهایت به احتمال قوی در 25 اردیبهشت 55 در روند یک درگیری مسلحانه به همراه تنی چند از همراهان و دوستان مبارزش سرافرازانه به شهادت می رسد.
جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت از همان زمان تا کنون در اذهان و یادهای اقشار مختلف مردم لرستان جریان داشته است. هوشنگ اعظمی لرستانی را باید در ردیف آزادگانی دید که دیده بر مادیات دنیوی و لذت های مقطعی بسته و ضمن عصیان و اعلام مبارزه در مقابل دیکتاتوری حاکم، علم، توانایی و استعداد خویش را در راه مساعدت مردم فرودست به خدمت گرفته اند.
پس در روزی که به نام "پزشک" مزین شده است و در روزگاری که این عرصه مانند سایر حیطه‌های اجتماعی به محل تاخت و تاز سود پرستی بی حد و حساب و انواع خصائل ضد انسانی تبدیل شده است، یاد کردن از دکتر اعظمی اهمیت و معنایی دیگر می یابد. پزشکی که با وجود تعلق به خانواده خوانین و تحصیل در بهترین دانشگاههای کشور، خدمت رایگان به محروم‌ترین توده‌های مردم را به عنوان هدف مقدس زندگی خود برگزید و پس از آن با آغاز مبارزه جدی در کوه آن را به شکل دیگری ادامه داد. زندگی و مرگ افسانه‌ای دکتر اعظمی او را به حق و درستی به اسطوره و نمادی برای آزادی‌ خواهان و عدالت‌ طلبان لرستان تبدیل کرده است که تا کنون به حیات خود ادامه داده است. اگر دکتر اعظمی با ویژگی‌های یاد شده وجود نداشت، لرستان در تاریخ معاصر بی الگو و بی‌چهره می ماند. پس پاسداشت یاد و میراث او وظیفه هر لر حق‌طلب و فراتر از جدالهای گروهی و طایفه ای است.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن