جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

روز پزشک و یادی از پزشک افسانه ای لرستان

 

 رضا فرهادی /
 جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های  قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت ...

 

مناسبت " روز پزشک " فرصتی شد تا یادی کنیم از دکتر هوشنگ اعظمی لرستانی، پزشک مردمی و مبارز انقلابی سال های نه چندان دور، شخصیتی که گرچه در اردیبهشت 55 جاودانه شد اما امروز نسل جوانتر آگاهی و اشراف آنچنانی بر سیر تفکر، خدمات و مبارزات وی نداشته و بسیاری حتی نام این مرد بزرگ را نشنیده اند. ایشان در سال 1315 زمانی که پدرش مرتضی خان اعظمی به مشهد تبعید شده بود به دنیا آمد، در دهه ی بیست پس از تبعید رضاشاه پدر دکتر اعظمی از زندان آزاد و همراه خانواده به لرستان بازگشتند، در بازه زمانی 32-1329 به مبارزه سیاسی علاقه مند گشته و در سال 1338 ضمن تحصیل در دانشگاه پزشکی اصفهان در دانشکده افسری نیز پذیرفته شد که پس از یک سال به سبب "عدم صلاحیت" اخراج می گردد. در سال های 1339 تا 1342 حین فعالیت با یخش دانشجویی " جبهه ملی " چند بار دستگیر و زندانی می شود و در همین زمان سازماندهی روشنفکران و فعالان سیاسی لرستان را عهده دار می گردد. در سال 1353 به قصد مبارزه مسلحانه و قهر آمیز در کوه های لرستان مخفی می شود و پس از یک رشته مبارزات و جنگ و گریزها در نهایت به احتمال قوی در 25 اردیبهشت 55 در روند یک درگیری مسلحانه به همراه تنی چند از همراهان و دوستان مبارزش سرافرازانه به شهادت می رسد.
جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با افسانه های قهرمانان دارد، اما افسانه ای که در عین غیر قابل باور بودن حقیقت دارد، و این حقیقت از همان زمان تا کنون در اذهان و یادهای اقشار مختلف مردم لرستان جریان داشته است. هوشنگ اعظمی لرستانی را باید در ردیف آزادگانی دید که دیده بر مادیات دنیوی و لذت های مقطعی بسته و ضمن عصیان و اعلام مبارزه در مقابل دیکتاتوری حاکم، علم، توانایی و استعداد خویش را در راه مساعدت مردم فرودست به خدمت گرفته اند.
پس در روزی که به نام "پزشک" مزین شده است و در روزگاری که این عرصه مانند سایر حیطه‌های اجتماعی به محل تاخت و تاز سود پرستی بی حد و حساب و انواع خصائل ضد انسانی تبدیل شده است، یاد کردن از دکتر اعظمی اهمیت و معنایی دیگر می یابد. پزشکی که با وجود تعلق به خانواده خوانین و تحصیل در بهترین دانشگاههای کشور، خدمت رایگان به محروم‌ترین توده‌های مردم را به عنوان هدف مقدس زندگی خود برگزید و پس از آن با آغاز مبارزه جدی در کوه آن را به شکل دیگری ادامه داد. زندگی و مرگ افسانه‌ای دکتر اعظمی او را به حق و درستی به اسطوره و نمادی برای آزادی‌ خواهان و عدالت‌ طلبان لرستان تبدیل کرده است که تا کنون به حیات خود ادامه داده است. اگر دکتر اعظمی با ویژگی‌های یاد شده وجود نداشت، لرستان در تاریخ معاصر بی الگو و بی‌چهره می ماند. پس پاسداشت یاد و میراث او وظیفه هر لر حق‌طلب و فراتر از جدالهای گروهی و طایفه ای است.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن