جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

سرزمین کهن و امکان گشودن گره ای که در دست صدا وسیماست

 

سامان فرجی بیرگانی /

در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین کهن و غیره، همیشه ما مردم لُر باید  کوتاه بیاییم و همیشه نمی شود کاری کرد، چون خیلی برایشان هزینه شده!!!

 

 

 

 نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، سامان فرجی ببرگانیزمزمه های پخش سریال سرزمین کهن بار دیگر مخالفتهایی را در شهرهای لرنشین و محافل بختیاری بر انگیخته، مسئولین صدا و سیما می گویند سریال سرزمین کهن (با همه سوء نیتی که در ساختش بکار رفته بود) حالا دیگر اصلاح شده و می بایست پخش شود، توجیه شان این است که چون خیلی هزینه برای ساختش شده(ظاهرا چهل پنجاه میلیارد تومن) اگر پخش نشود این پول به فنا می رود و کارگردان و تهیه کننده و نویسنده محترم و بیچاره هم به پولشان نمی رسند لذا سریال ناگزیر باید پخش شود، نظر کسانی که از نزدیک قضایا را لمس می کنند آن است که سریال پخش نشود، اما مسئولین می گویند درست است که توهینهایی شده اما حالا آنها را حذف کرده ایم، دیالوگهای جدید آمده و علاج بخشی شده، یادم هست سد گتوند را هم که می خواستند افتتاح کنند ما فریادمی زدیم که اگر سد آبگیری شود خانه های مردم زیر آب می رود ، روستاییان آواره و بیکار می شوند و کوه نمک کارون را شور می کند، آن زمان هم مسئولین محترم می گفتند: "ممکن است مشکلاتی ایجاد شود اما هزینه زیادی برای ساخت سد شده (سه هزار میلیارد تومن) و بالاخره نمی شود که سد را آبگیری نکرد، اگر افتتاح نشود پیمانکار محترم به پولش نمی رسد، آن را علاج بخشی می کنیم  منتقدین هم کوتاه بیایند"، سد علاج بخشی و  افتتاح شد، اما شوری بالا زد و حالا حالاها مردم باید تاوان آن را بدهند، نوبت تونل سوم کوهرنگ رسید، منتقدین گفتند ساخت تونل محیط زیست خوزستان و بختیاری را ویران می کند مردم آواره می شوند، 

 باز مسئولین محترم گفتند خیلی پول خرجش شده، و کاری نمی شود کرد جز آنکه تونل افتاح و آب منتقل شود تا هزینه ها برگردد، باز برای بهشت آباد و...

قاعده این شده که همیشه این ما هستیم که باید بخاطر اشتباهات دیگران کوتاه بیاییم و همیشه دیگران هستند که علی رغم اشتباهاتشان، نمی شود کاری شان کرد، چون خیلی برایشان هزینه شده!

همیشه این ماهستیم که جان و مال و آبروی مان یک طرف ترازوست و همیشه دیگرانی هستند که اشتباهات و صورت وضعیت های پاس نشده و حسرت روبانهای افتتاح نشده ی طرح های بی مطالعه شان، ارجحیت دارد به حرف حساب و منطقی و باز این ما هستیم که انتظار می رود "نجابت به خرج داده و کوتاه بیاییم"! .

 سرزمین کهن، با یک ساز وکار پیچیده و کینه ای لایه بندی و انباشت شده آمده بود، شواهد و مدارک زیادی هست که هرکس که فیلمنامه را قبلش دیده بود به عواقب پخش آن هشدار داده بود،ظاهرا سیستم نظارت صدا وسیماهم نسبت به پخش این سریال و تبعات امنیتی آن برای کشور هشدار داده بود، اما گویا عزم و اراده ای وجود داشت تا از تریبون صداوسیما به بختیاری توهین شود، خیلی پول و وقت وهزینه صرف شده بود تا ظریف و هنرمندانه درقالب یک سریال جذاب و در ساعت پر بیننده مفاهیمی به خورد جامعه داده شود ، آخر سر هم معلوم نشد این سریال گام اول چه  راه درازی بود، سریال پخش شد،

اما جامعه بختیاری که حالا تقریبا هیچ چیزی جز، مقداری غرور بلاتکلیف و دلخوشی به چند عکس مشروطه برایش باقی نمانده بود، برایش آسان نبود که باز هم سکوت کند و تن بدهد به آنکه له شود زیر چرخ دستگاه عظیم صدا وسیمایی که وظیفه اش فرهنگ سازی ملی و تحبیب و تالیف قلوب است، اما لانه و خانه کارگردانان و نویسندگان قومگرا و خود محور شده .

 سال 1392 دیگر نه صداوسیما آن بلندگوی تک گوی متفرعن قدیم بود که صدایش را می توانست  هرچه بخواهد بالا ببرد و نه بختیاری آنقدر فلک زده و بند از زیر غیرت کشیده ، که نتواند صدایی تولید کند و توان خود را به هیاری بطلبد، صدای هیجارها بلند شد و بازهم غیرت بختیاری به یاری ایران آمد و مردم ایران هم به یاری بختیاری آمدند تا سناریویی که آمده بود تا وحدت ملی وهویت و تاریخ ایران را نشانه برود از پرده پایین کشیده شود.

این خروش یکپارچه به متوهمین فهماند که ساحت ایران و غرور بختیاری عرصه "مارمولک بازی" نیست.

باری آن روز ایران هشیار بود و  نگذاشت که بازی شوم سازندگان آن نمایش دروغ، که مستقیما ایجاد شکاف قومی را نشانه گرفته بود، نقش بگیرد و امروز هم همه هشیاریم .

  علی رغم مخالفتها، صدا وسیما هنوز هنوز اصرار دارد که سریال اصلاح شده و بایدپخش شود، تعدادی از اساتید فرهیخته و معتبر بختیاری نیز پس از ارایه نظر و جلسات کارشناسی و دیدن مکرر فیلم، اصلاحات ونسخه نهایی را تایید کرده اند، گمانم وقت آن است که جامعه بختیاری ومحافل فرهنگی آن نیز اجازه بدهند که این سریال پخش شود  و فرهیختگان نیز کمک کنند.

اما خواسته و ناراحتی بختیاری در بهمن نود و دو ، اصلاح و بازپخش سریال نبود، اصلاح و بازپخش سریال خواسته صداوسیما وتهیه کننده ایست که ذی نفع آن است ، صدا وسیما باید توجه کند که جامعه بختیاری هم به عنوان ذی ضرر خواسته و مطالباتی از این سازمان عریض و طویل دارد .

در نگاه آنها صدا وسیما سازمانی کم بازده است که نه تنها به وظایف خود در ایجاد فرصتهای برابر برای بازنمایی فرهنگ وموسیقی و زبان اقوام ایرانی عمل نمی کند، بلکه گاهی پا را فراتر نهاده و در برنامه هاو سریال های مختلف راه توهین را پیش می گیرد.

 فرصت آن است که صدا وسیما مشکلات خود را با یک قوم بزرگ حل کند،

مطالبات بختیاری بسیار اندک، قانونی، منطقی و حداقلی است، اگر صداوسیما می خواهد در یک معادله برد-برد قرار بگیرد به این مطالبات که خواسته مردم لر بختیاری از عظیم ترین دستگاه فرهنگی کشور است اعتنا کند:

1. نخست آنکه برنامه های صدا وسیما در مناطق بسیاری از کوهستانهای بختیاری قابل دسترسی نیست و صعب العبور بودن مناطق بختیاری امکان بازنمایی مشکلات، حوادث، ظرفیتها و وضعیت معیشت مردم و حق بهره مندی از برنامه ها را از آنها می گیرد، لطفا چاره ای اندیشیده شود.

2. در ساخت سریالهای صنوبر، سال های مشروطه و سرزمین کهن بصورت حساب شده به قوم بختیاری وبزرگان آن توهین های آشکاری شد که هیچ جنبه سندیت تاریخی نداشت، هم زمان در تولیدات صدا وسیما به نحو شگفت انگیزی تاریخ، فرهنگ و موسیقی بختیاری در مهجوریت و انزوا قرار گرفته است، لذا این برداشت ایجاد شده که دست سوء نیتی حساب شده در کار است، مستدعی است نسبت به آن تحقیق و چاره اندیشی شود.

3. از جمله دلایل ریشه های خشم مردم  در بهمن ماه سال 92 پخش عبارات توهین آمیز در سریال یاد شده و روند برنامه ریزی شده تخریب شخصیت قومی بود، که  احساس نارضایتی عمومی را بوجود آورد، حتا در صورت اصلاح بخشهایی از سریال سرزمین کهن از آنجا که هم اکنون میلیونها نسخه از  کلیپ توهین آمیز سریال مذکور پراکنده شده، لذا ضروریست عوامل ساخت سریال از جمله آقای طالبزاده،(نویسنده) آقای سلیمی نمین (مشاورتاریخ) و آقای کمال تبریزی(کارگردان) رسما از طریق حضور در تلوزیون عذرخواهی نمایند.

 4. با توجه به استفاده صداوسیما از بودجه عمومی کشور، ضروریست مرکز پژوهشهای مجلس و وزارت محترم اطلاعات و حراست صدا وسیما، تحقیقات جامعی راجع به میزان بهره مندی اقوام مختلف از امکانات صداوسیما و نحوه بازنمایی آنها در رسانه ملی تهیه و همچنین گزارش جامعی از روند و پشت پرده ساخت و شکل گیری اقدام تحریک آمیز و مشکوک صدا وسیما بر علیه قوم بختیاری تهیه نمایند و ضمن اطلاع رسانی به افکار عمومی برخورد قانونی و قضایی و لازم باعوامل نمایند.

 5.به حق قانونی و حداقلی بختیاری در داشتن رادیو و تلوزیون بختیاری که منعکس کننده فرهنگ و زبان و هنر قومی آنها بپردازد توجه شود و با ایجاد شبکه های تلوزیونی ویژه، سرانجام مردم بختیاری هم به عنوان بخشی از مملکت هشتاد میلیونی ایران مانند کردها، ترکها، عربها، بوشهری ها،یزدی ها، گیلانی ها و.. از فرصت برابر بهره مندی از امکانات صداوسیما برخوردار شوند.

 

بختیاری نیز به پاس احترام به خرد جمعی و با اطمینانی که به هیات بازبینی سریال که متشکل از شماری از اساتید فرهیخته و مورد اطمینان می باشند ، اصلاحات انجام شده را می پذیرد ،  قطعا ایجاد همدلی با عوامل صدا وسیما در گرو درک متقابل مسئولین محترم این سازمان و تعریف واقع بینانه ای از نقش مخرب خود در ایجاد وتحریک احساسات قومی طی سالهای متمادی و وقایع منتهی به اعتراضات سریال سرزمین کهن می باشد چنانچه رسانه ملی ، عزم و اراده ی حل کردن مسایل فی مابین سازمان خود و قوم بختیاری را داشته باشد، قطعا از برکات همدلی و رفتار سازنده متقابل برخوردار خواهد بود.

 

البته سازمان محترم صدا وسیما می تواند بدون انجام هیچ یک از مسایل یاد شده و بدون توجه به خواستها ومطالبات قانونی مردم بختیاری و بدون مراجعه به افکار عمومی، مجددا مانند سال 92 سریال مذکور را به روی آنتن ببرد و یا اینکه آن را پخش ننماید و به مطالبات مذکور هم توجه نکند ، اما در این شرایط می بایست پاسخگوی عوض شدن آنتن های تلوزیونی با دیش های ماهواره ای هم باشد و همچنین می بایست گناه و مسئولیت احساس تضییع حقوق و دلزدگی مردم لربختیاری از صدا وسیمایی که سال ها آنها را نادیده گرفته و خدای ناکرده نوشتن گناه سوء رفتار رسانه ملی، به پای نظامی که بختیاری برای آن هزاران شهید داده، نیز بر عهده مسئولین محترم مذکور خواهد بود.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 بهداروند 1396-07-22 22:17
توی متن نوشتید"مردم ایران کی به یاری بختیاری امدند" میخواهم بدانم کی به یاری بختیاری ها آمدند بجز اعتراضاتی که از سوی محافل لری به این سریال صورت گرفت کسی به روی مبارک خودش نیاورد که به هویت چندمیلیون انسان توهین شده است.
نوشته اید "ساحت ایران و غرور بختیاری عرصه "مارمولک بازی" نیست"!بحث من در خصوص ین سریال و عمدتا رویه ی رسانه ی ملی است اتفاقا این برنامه مثل سایر برنامه ی رسانه های فارسی همسو با تحقیر ،خرد و انکار نمودن هویتهای غیرفارس است که موجب تسهیل فرایند ملتسازی فارسی-ایرانی میشود.
با این ادبیات میخواهید سرخودمان را شیره بمالید؟!
 
 
#2 دوستدار تالش و گیلک 1396-07-23 15:30
از سلیمی نمین چه انتظاری دارید ایشان بارها تریبون پورپیرای هتاک به تاریخ ایران بودند. به نظر من بایستی به جامعه ایران گفت که علت بغض اینها با لر بختیاری ریشه در بغض دار و دسته پیشه وری است که متاسفانه در چند سال اخیر با رنگ و لعابی جدید سعی در نفوذ و قلب ماهیت دارند و صدالبته نفرت بسیاری هم از تاریخ ایران و هویت ملی همه ما دارند.
 
 
#3 بختیار-پاسخ بهداروند 1396-07-25 12:33
آقای بهداروند احتمالا حضرتعالی همراهی جامعه ایرانی با اعتراضات سرزمین کهن را ندیدید،مطالب زیادی از طرف غیربختیاریها به هواداری مابیرون آمد. دکتر هوشنگ طالع از آذربایجان دکتر موسوی از مازندران جناب افشاری از تهران مطالبی نوشتند. گروه های ملی درتهران تشکیل جلسه دادند سایتهای کشوری مطالب را منعکس کردند و حاکمیت هکم که اعم از همه اقوام است با بختیاری همدلی کرد، تعجب می کنم این چه ادبیاتی است که شما به کار می برید در حالی که جناب آقای فرجی مطلبی به این شیوایی و قدرت کلام نوشته همین کارها را می کنید که فضا برای لمپن ها و عربده کش ها ایجاد می شود و نخبگان از سخن گفتن می گریزند.
 
 
#4 mojtaba 1396-07-25 15:16
به اعتقاد من نبایستی بحث بازپخش مطرح میشد.
به صراحت و بی پرده بایستی گفت لر جزِئ معدود اقوام مقتدر(از دید اقتصادی ،نظامی،استراتژی ک)ایران می باشد که هیچ گونه نگاهی به خارج از کشور ندارد و به اعتقاد من مهمترین پشتوانه یکپارچگی ایرانند؛پس بیشتر از این باعث رنجش مردم نشوید.
برای چندمین بار میگویم قوم لر نیاز به یک شبکه تلویزیونی جهانی دارد وگرنه ادبیات وتاریخ وهویتمان بزودی به یغما خواهد رفت.
 
 
#5 دوستدار تالش و گیلک 1396-07-25 23:50
جناب بهداروند اعتراضات مردم اصفهان و شیراز و اعتراضاتی که بسیاری از ایراندوستان به این سریال شده را عمدا از یاد بردید؟ به راستی از تیره دلیر بهداروندی؟رسانه های فارسی همسو در جهت خرد و انکار هویتهای غیر فارسی؟ اینها را دقیقا از پان ترکها و اونها از استالین کپی پیس کردند آوردی که چی؟ مرد حسابی کارگردان و نویسنده فیلم فارس هستند به قول شما؟ در آیتم عطسه به کوروش بزرگ توهین نشد در خندوانه به شاهنامه توهین نکردند. این همه کاراکتر دزد و قاچافچی که اسامی ایرانی دارند نمی بینی؟ من چند تا از بهداروندی ها دانشجویم بودند این تیره را که از وطن پرست ترین لرهاست خوب می شناسم ببخش اما امکان نداره شما با این ادبیات بهداروند باشی. حرفهایت از جنس همان تهتمهای امیر آقایی در این فیلم سخیفه منتها جایش را فارس گذاشتی.جناب خدایی هر دم از باغ شما بری می رسد!!
 
 
#6 vih 1396-08-15 15:25
اتفاقا برعکس نظر شما عدم پخش سریال باعث سوق مردم به ماهوازه میشه نهپخشش چون معلومه که سریال قوی ای بود وبا بازیگران مطرح