دوشنبه, 30 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

کریستف کلمب باشیم اما کشفیات مان در حدّ «شباهت دو کلمه» نباشد / آیا در قفقاز، پاکستان و اندونزی لر داریم؟

 

ابراهیم خدایی /

در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی و لری داریم  وجود دارند و در تمام این زبان ها نیز این امکان وجود دارد که دو حرف لام و راء و کاف و... کنار همدیگر قرار بگیرند ...

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، ابراهیم خدایی: در حال مطالعه مطلب ارزشمند آقای قائدرحمت با عنوان «لک داغستان ارتباطی با لک لرستان ندارد» بودم که مطلب دیگری با عنوان «خانواده‌های لر در سال 355 قمری در زمان (نصرالدین بدر) حاکم لرستان، از ایران به جاوه آمدند» به دستم رسید (که البته چند ماه پیش در سایت وزین یافته منتشر شد و اخیرا در شبکه های اجتماعی دوباره در حال چرخش است). وقتی این دو ادعا (حضور لرها در داغستان و اندونزی) را در کنار سایر ادعاهای کریستف کلمبهای مجازی دیارمان (از قبیل ارتباط ایل سگوند لرستان با قوم سکا، ارتباط واژه لرستان فیلی با پهله، ارتباط بختیاری با باکتریا، چگنی با چچن و غیره) می گذارم متأسف می شوم که علاقمندان و کنجکاوان به لرشناسی مطالعه تاریخ و تمدن خود را با «بازی با اسم های مشابه» اشتباه گرفته اند.

مساله خیلی ساده است، در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی و لری داریم (از قبیل ل، ر، ک، ب، خ، ت، س، چ و..) وجود دارند و در تمام این زبان ها نیز این امکان وجود دارد که دو حرف لام و راء و کاف و... کنار همدیگر قرار بگیرند و لذا کاملا اتفاقی واژه لک با لاک، چگنی با چچن، بختیاری با باکتریا شبیه باشند، و حتی فراتر از این خود اسامی لُر و لک در جامعه دیگری یافت شوند بدون این که کوچک ترین ارتباطی با ما داشته باشند.

ادعای هر گونه ارتباط باید علاوه بر شباهت های ظاهری کلمات همراه با استدلال های تاریخی (روایت های معتبر از گذشته) و و یا فرهنگی (شباهت های زبانی و فرهنگی و نژادی) همراه باشد تا بتوان حتی آن را در حد یک فرض مطرح کرد وگرنه حتی بیان آن در حد فرضیه نیز آسیب زاست.

وقتی ما در خود لرستان ایران، تا اواخر دوره صفویه نام «بختیاری» و تا اواسط دوره قاجار نام «لک» را رایج نمی بینیم (بختیاری تا زمان میرجهانگیرخان نام یک طایفه در لر بزرگ و لک تا زمان مشروطه نام یک طایفه در منطقه ملایر و حومه بوده است و مردمی که امروزه به عنوان بختیاری یا لک می شناسیم در منابع آن دوره به این اسامی خوانده نمی شده اند و به عبارت دیگر این اسامی بعدا بر این مردم اطلاق شده اند) چطور ادعا می کنیم با باکتریا یا لاک در ماوراء النهر یا قفقاز ارتباطی دارند؟

در مورد مطلب اخیر نیز که اتفاقا به امضاء «سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اندونزی» منتشر شده است کوچک ترین روایت معتبر تاریخی یا استناد فرهنگی درباره حضور لر در اندونزی نمی بینیم. این که یک سنگ قبر در روستای Leran  اندونزی کشف شود که به عربی روی آن نوشته شده باشد « فاطمه بنت میمون بن هیبت ا...» کمکی به ما نمی کند. استنادی که به «پروفسور وان حسین عظمی» صورت گرفته است نیز کاملا مبهم و غیر قابل اتکاء است، اگر این نام را سرچ کنید چیزی جز همین یک اظهار نظر از این پروفسور نمی یابید (ایشان را با حسین عظیمی اقتصاد دان اشتباه نگیرید).

ادعای حضور مسلمان ها در اندونزی نیز کمکی به ما نمی کند، زیرا از یک میلیارد انسان صحبت می کنیم که تنها ده-پانزده میلیون آن ها لر هستند. اگر قصد چنین ادعایی داریم یا باد شباهت های زنده و موجود میان لران ایران و لِرین اندونزی بیابیم و یا روایت تاریخی معتبر ارائه بدهیم.

اگر این رسانه های بی دقّت دنبال خوراک می گردند اجازه بدهید من هم یک سر نخ جدید بدهم، آن هم نه یک روستا یا طایفه، بلکه یکی از استان های بزرگ کشور ارمنستان «لوری» است، شرح بیشتر را در ویکی پدیا بخوانید:

https://fa.wikipedia.org/wiki/استان_لوری

خداوند از سر تقصیرات من بگذرد! دست پیش گرفته ام که پس نیفتم، این لوری با آن لرستان فقط یک لام و راء به هم شبیه دارند، نه چیز دیگر، مگر آن که پژوهشگری توانمند مستندات دیگری ارائه دهد. 

البته بنده ادعا نمی کنم تمامی این فرضیات حضور لرها در سرزمین های دیگر قطعا غلط است، اما اگر کسی قصد به زبان راندن یا رسانه ای کردن آن ها را دارد لازم است به خودش زحمت بدهد و پس از اندکی بررسی و مطالعه افکار عمومی لرها را تحت تأثیر مطالب درست قرار دهد.

ما در کشور عمان نشانه های فرهنگی (زبان کومزاری) و در افغانستان روایت های تاریخی (سکونت چند خانواده بختیاری در زمان نادرشاه) از حضور لر داریم، حتا اگر نام بختیاری یا لر در این ولایات نباشد، به همین ترتیب در کرمان، قزوین و مناطق دیگر ادله محکمی وجود دارد که مهاجرت هایی از لرستان صورت گرفته است، نباید این طور بررسی های نسبتا مستند را با کشفیات کریست کلمبهای مجازی که به برکت اینترنت یاد گرفته اند نام طایفه خود را در گوگل سرچ کنند و همنامی در آفریقای مرکزی، آسیای صغیر یا اقیانوسیه بیابند و ادعای برادری بکنند، اشتباه بگیریم.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 کرماشانی 1396-08-09 17:11
همین مسئله دربارۀ کُردهای جنوبی در کشور عراق هم صدق میکند. عده ای پان لوریست پاهایشان را در یک کفش کرده اند که کُردهای جنوبی در کشور عراق لور هستند و زبانشان هم لری است!! تا جایی پیش رفته اند که همۀ کردهای کلهور را لر و مردم شهر کرماشان را هم میخواهند جا بزنند! بیایید به هم احترام بگذاریم و هرجا یک کلمۀ مشابه دیدیم میلیونها انسان را بی هویت نکرده و انکار هویتی نکنیم. در عراق هم مانند ایران لور و کرد از هم متمایزند و کردهای جنوبی خود را لر نمیدانند. دوستان و عزیزان لور اگر واقعاً دلشان برای مردم لر می سوزد یک سفر تحقیقاتی به حومۀ شهر کوت بروند و لورهای واقعی عراق را ببینند و دست از سر مردم خانقین و گلاله و بغداد و مندلی بردارند.
 
 
#2 کرماشانی 1396-08-09 17:19
یک جمعیت نسبتاً کوچک از لورها که زبانی مشابه با لورهای مهران و آبدانان دارند در حومۀ کوت زندگی میکنند و خودشان را هم با کردهای مندلی و علی-شرقی و علی-غربی و بدره و مندلی و خانقین و بغداد و گلاله جدا میدانند. لطفاً جنگ قومی و عشیره ای جدیدی راه نیندازید که این قبیل مرزکشی ها و خزئبلات پدر خاورمیانه را درآورده است. پان کردیسم و پان ترکیسم و پان ایرانیسم کم بود، الان گرفتار پان لکیسم و پان لریسم هم شده ایم.
 
 
#3 گراوند 1396-09-01 10:33
لکم لک زاده ام لُر هست تبارم نی اَم کُرد و لُری هست افتخارم

من آن لک زادۀ شیران تبارم دفاع ز لُر همیشه هست کارم

نی اَم کُرد و همیشه هم نبودم لُری باشد تمام تار و پودم

لُری بی لک نباشد هیچ کامل لکم بی لُر ندارد جای در دل

لُرم هست افتخارم لک زبانی زتاریخ کهن دارم نشانی

ز عیلام و ز کاسی و لرستان ز بابا و ز خوشین و پریشان

منم معیار خوب لُریاتی لکم لُر بودن من هست ذاتی
 
 
#4 میرهاشمی 1396-10-12 12:08
از قلم زیبای اقای خدایی تشکر می کنم.هنگام زلزله کرمانشاه کلیپی از زبان یکی از لکهای پاکستان!!!منتشر شد که واقعا مخ ادم سوت می کشید.این فرد ادعا می کرد در پاکستان 10میلیون لک وجود دارد ولی جالب است برای ارتباط با همزبانان ایرانیش انگلیسی صحبت می کرد!10میلیون لک در پاکستان یعنی جمعیتی بیشتر از بلوچستان پاکستان و عجیب است چنین جمعیتی تا امروز مغفول بوده است.یا تاکید بر لک داغستان که اصولا زبانشان غیرایرانیست و اگر زحمتی به خودمان بدهیم در همین ویکیپدیای انگلیسی در ابتدایش تاکید شده با جمعیتی به نام لک در ایران هیچ ارتباطی ندارد.البته جساب کلهر مقداری جداست چون از لحاظ دستوری زبانشان به لری بیشتر شباهت داردهمچنین از لحاظ فرهنگی خیلی به مردم لرستان شبیهند.با این حال همینکه کاربرمحترم کرماشانی هم تایید کرده اند لر مینجایی در عراق هست جای شکرش باقیست