جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

اولین انتخاب هم آخرین تحقیر و تمسخر گویش های غیر تهرانی در رسانه ملی نخواهد بود!

 

زمانی که گویش مازندرانی فقط با این لودگی ها، بی ادبی ها و بی عقلی ها معرفی بشود می توانیم انتظار داشته باشیم فرهنگ، موسیقی و زبان آن خطه از سوی خانواده ها و کودکان شمالی مورد استقبال قرار گیرد؟ آیا بعد از "اولین انتخاب" و تحقیر و تمسخر زبان گیلکی نوبت به لرستان می رسد یا آذربایجان و خراسان...

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور- ابراهیم خدایی: من قبلا زیاد دیده ام اکبر عبدی در فیلم های سینمایی، گویش های مختلف ایرانی را در نقش های مختلف به کار گرفته است و همیشه استادی و مهارتش متعجبم می کند. این بار نیز مهارت وی در به کارگیری گویش مردم مازندران برایم جالب بود.

ابتدا نگاه خیلی مثبتی به سریال و کاراکتر ویژه مرد شمالی داشتم، شیک پوش و متشخص به نظر می آمد، هرچند به هر حال در یک سریال طنز انتظار شوخی و نوعی لودگی دور از منطق نیست. به هر حال درابتدا به نظر نیامد که این بار کسی که گویش غیر تهرانی دارد لباسی مرتب پوشیده و نقش رفته گر و سرایدار و.. ندارد.

اما هرچه پیشتر رفت احساس کردم فضای سریال جور دیگری است و سخت در اشتباه بوده ام. در ادامه وقتی سفره صاحبانه تهرانی برای مهمان ناخوانده شمالی پهن شد مرد شمالی شروع کرد با دست غذا خوردن، و حتی سرک کشیدن به بشقاب بغل دستی و... خانواده تهرانی نیز شروع کردند به چپ چپ نگاه کردن و لب و دندان گزیدن که این چه شیوه غذاخوردن است!

تا این که سفره به آخر رسید، مرد مازندرانی کاسه ماست را برداشت و این بار هم از قاشق استفاده نکرد بلکه مستقیم کاسه را به دهان برد! این بار صحنه به قدری فجیع بود که مرد صاحب خانه گفت لب و لچه ات را پاک کن حالمان را به هم زدی!

من این سعادت را داشته ام که چن سال از عمرم را ساکن مازندران بوده ام و غیر از آن همیشه دوستان یادی در دانشگاه و محل کار  زندگی ام داشته ام که به زبان های گیلکی سخن گفته اند و انصافا بعید می دانم در دورترین خانه های جنگلی آن سامان زیبا و دوست داشتنی کسانی باشند که چنین شایسته تحقیر و تخریب از سوی صدا و سمیای ملی!!!! قرار بگیرند.

در حالی که همین شهر تهران پر است از مردم متشخصی از گیلان و مازندران، نمی دانم چرا هرگز نباید این طیف افراد بازنمایی شوند و برعکس باید همیشه عادت بکنیم این چنین گویش های غیر تهرانی را از اقشار تحقیر شده جامعه بشنویم.

چه می شود روزی یک پزشک یا دانشجو و... هم لهجه مازندرانی داشته باشد؟

آیا زمانی که گویش مازندرانی فقط با این لودگی ها و بی عقلی ها معرفی بشود می توانیم انتظار داشته باشیم فرهنگ، موسیقی و زبان آن خطه از سوی خانواده ها و کودکان شمالی مورد استقبال قرار گیرد؟

آیا بعد از "اولین انتخاب" و تحقیر و تمسخر زبان گیلکی نوبت به لرستان می رسد یا آذربایجان و خراسان که نقش ابله و پست سریال تهرانی را بازی کند؟

شبکه اینترنت را ساعتی گشتم در وبلاگ ها و وب سایت های گیلان و مازندران خبری از این سریال نیست، امیدوارم اشتباه و کج اندیشی از من باشد و این سکوت ملی (!) نشان غفلت و بی تفاوتی به فرهنگ های ایرانی نباشد بلکه نادرستی از من باشد که حالم از این برخوردها به هم می خورد. نمی توانم بپذیرم رسانه ای که از آن تمام مردم، فرهنگ ها و گویش های ایرانی است در تقسیم کارش تمام زیبایی، عقل و مطلوبیت را به یک گویش داده و سهم دیگران فقط لودگی، حقارت و پستی است.

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 زهرا 1392-07-11 00:28
شماها عادت کردید روی همه چیز ایراد بگذارید. شماها یک کم جنبه طنز داشته باشید مشکل حل میشه.
 
 
#2 قائد مینجایی 1392-07-11 00:34
نمی دانم چرا مثلا هیچ وقت چنین کاراکتری اصفهانی زبان نیست! چندی پیش یک سریال بود به اسم ساختمان پزشکان که در آن یک پیرمد جاافتاده، اهل خانواده، پولدار بازنشسته اصفهانی حرف می زد کلا اصلا نقش منفی و حال به هم زنی نداشت با این حال خیلی از هموطنان اصفهانی اعتراض می کردند!!!! اما سهم استان های مرزی و قومیت نشین ایران همیشه حنالی و لودگی است.
 
 
#3 irani 1392-07-11 00:48
چند سال پیش سریالی بود به اسم درشهر که نقش دانشجوی پزشکی رو کیهان ملکی با لهجه اذری بازی میکرد
ما هنوز تفاوت شوخی کردن با مسخره کردن رو نمیدونیم
در یک سریال طنز کارگردان ممکنه با یک شغل یا یک منطقه ای از کشور شوخی کنه این به معنی مسخره کردن نیست
در یک کار طنز معمولا اون هنرپیشه ای که بازی میکنه یک انسانه که دارای یک شغل هستش و از یک شهری میاد و یک لهجه ای داره
اگر اینا رو بخواهیم بذاریم کنار که اصلا نمیشه اون انسان رو تعریف کرد
چطور میشه یک شخصیتی رو به تصویر کشید که نه شغلی داره نه لهجه ای داره نه از استان خاصی میاد?
البته قبول دارم انقدر در این سالها به شهرستانی های عزیز در قالب جوک توهین شده که دیگه هر مساله ساده ای باعث تحریک شون میشه ولی این در مورد فیلم و سریال صادق نیست. یادتون نره تمام هنرپیشه هایی که تو اون مجموعه بازی میکنن هر کدوم از یک استانی اومدن
 
 
#4 حسام 1392-07-11 08:23
مطلب خیلی خوبی بود.
اگه شما به تاریخ نگاه کنید خواهید دید که تهران کاملا متعلق به مازندران بوده و تنها چند صده است که مهاجران از اصفهان و شیراز و تبریز به آن شهر سرازیر شده اند.
صدا سیما که اسم میلی و سرخودی بیشتر به آن می آید و قبلا هم اینکار را با دیگران اقوام ایران از جمله لر ها و ترک ها انجام داده بودند و اگر آنجا بیشتر مقاومت می شد دیگر کار به دیگر قوم ها نمی رسید.
در سریال پایتخت هم لهجه این عزیزان مضحکه خاص و عام قرار گرفت و ضربه ی عظیمی به این زبان خورد.
ما لر ها هم بیش از 60 سال است که بدلیل مقاومت در برابر زور مورد حمله های تهرانی ها قرار گرفته ایم که اولین آنها فیلم های کذایی صمد هستند و بعد از آنهم که آهنگ تمسخر لر را تهرانی ها نواختند.
به هر حال شمالی ها در حال حاضر نباید ساکت بمانند و بایست حرکتی بکنند تا بیش از این مورد تمسخر قرار نگیرند.
 
 
#5 حسام 1392-07-11 11:13
برای irani
خوب شما به نشون دادن یک قوم به عنوان وحشی، بیابان گرد، عقب افتاده و... شوخی می گید؟!
ما هنوز سریال برره رو یادمون نرفته که کاملا یک اعلان جنگ با مردم لر بود.
ما هنوز دلقک بازی های حمید ماهی صفت اصفهانی در رابطه با مردم لر رو یادمون نرفته و هیچ وقت این جسارات رو فراموش نخواهیم کرد.
معلومه وقتی تمام امکانات به تهران منتقل می شه و عملا سایر اقوام هیچ تریبونی ندارند این اتفاقات هم میوفته.
 
 
#6 بختیاری 1392-07-13 08:10
این ظرفیت زبان لری و قوم لر است که قابلیت طنز را دارد. این یک افتخار است چرا به دید مثبت نگاه نمی کنید.
 
 
#7 یک مازندرانی 1392-07-23 08:32
سلام
من یک مازندرانی هستم. مطلب بسیار خوبی بود. شاید یکی از دلایل این سکوت این باشد که از شبکه سراسری پخش نمی شود و برای همین خیلی بیننده زیادی در استان مازندران ندارد و گرنه حتما برخورد می شد هرچند علی رغم تمام اعتراض های انجام شده بر سریال پایتخت این مورد هم بی فایده خواهد بودو نهضت همچنان ادامه دارد.
 
 
#8 قدرت از گیلان 1392-10-17 01:00
شمالی ها همیشه باعث افتخار ای سرزمین بوده اند و اینکه در سریالها یا برنامه های زنده مثل عمو پورنگ که لهجه شمالی را مسخره می کند باعث تاسف است و من به عنوان یک شمالی اعتراض خود را به صدا و سیما می رسانم.
 
 
#9 م.ع 1393-12-08 18:42
تهرانیها باید بدانند با تمسخر ذیگران ،هر روز منفورتر از قبل میشوند- تغییر رفتار شهرستانیها نسبت به تهرانیهاوکلا فارسها رو نسبت به سالهای قبل ببینید
 
 
#10 دوستدار تالش و گیلک 1394-12-02 18:24
با کلیت مطلب موافقم. اما زمانی که نظرات را می خوانم می بینم اگر دست این عزیزان بود چه سریالهای بدتری از غیر خود می سازند اما اینکه بگوییم فقط با غیر تهرانی ها این برخورد می شود از آن حرفاست. 1- فیلم آقای هالو با بازی علی نصریان تهرانی یک مشت کلاه بردار ، بی تفاوت به ناموس!! و دور از صفات اخلاقی نشان می داد. در بسیاری از فیلمها شهرستانی را مردمانی بی غل و غش نشان می دهد که با یک تهرانی هفت خط طرف هستند؟!! از این مطلب بگذریم که در این سریال ملی در بسیاری موارد اسامی آرش، مازیار، کیومرث ، فریدون یا مواد فروش بودند یا آدم ربا؟!! پس م.ع کدام تهرانی؟ نگاهی به بازیگران این فیلم بیانداز یکی از گرگان آن دیگری از شهر دیگر خود اکبر عبدی که اصالتاً آذری است!! نه. ما ایرانیان متاسفانه عادت کردیم به تفاوتها بخندیم. به خودتان نگاه کنید کم خرم آبادی و بروجردی تو سر و کله هم زدند؟!!
 
 
#11 دوستدار تالش و گیلک 1394-12-02 21:04
رشتی و انزلچی( بعضی و نه همه مردم) را تو یک بازی فوتبال دیدید؟!! جناب مازندرانی بهشهری و بابلی ها عاشق و شیفته هم هستند؟!!. من از رفتار کسی دفاع نمی کنم. تهران موزاییکی از اقوامه در نیک و بدش همه مسئول هستیم اما بایستی یکبار در فرهنگ دیگر شهرها غور کنیم ببینیم ما خودمان بری از این رفتارها هستیم. اصلاً همدیگر را مسخره نمی کنیم؟!! پایش بیافته حق همدیگر را اجحاف نمی کنیم؟!! سر فتیله چه شد؟ من با آن آیتم مخالف بودم و هستم. با فیلم پایتخت هم مخالف بودم. سر فتیله زمین و زمان را به هم دوختند اما مهران مدیری شیک به کوروش بزرگ توهین کرد. صدای سایت لور هم در نیامد!! می دانیذ شرایط برای هیچکدامان راحت نیست اما بعضی هاتون یاد گرفتید هرچی فحش و ناسزا و هرچه ناراحتی در دل دارید نثار تهران کنید. جناب خدایی بهتر نیست هرکدام اول از خودمان شروع کنیم؟!!
 
 
#12 عاکفه 1395-06-23 12:35
دوستدار تالش وگیلک توهم توطعه را کنار بگذار.هرکسی نظرشو بگه تو سریع میپری وسط و میگی پان فلانی و نفوذی و بدنبال تحریفی…فک نمیکنی این توهین به شعور ما باشه؟یعنی ما اینقد ساده ایم که نمیتونیم یک پیام هم بنویسیم؟جناب بختیاری نظر شخصیتون رو به همه قوم لر تعمیم ندید اگه صرفأ برای خنده است چرا از نام خودشان مایه نمیگذارند چرا بما میرسند طنز وشوخیشون گل میکنه؟طبق گفته شما الان وضعیت ما خوبه؟زهرا خانم اگه طنزه اگه ایرادی نداره نمیشه یه بارم شمارو نشون بدن که دارین با دست خورشت میخورید؟و کاسه ماستو هورتی بالا بکشید؟جای ما نیستید که بدونید چه فشار عصبی به آدم وارد میشه تمام انرژیمون رو باید بخاطر همین عملکردغلط تلف کنیم.
 
 
#13 دوستدار تالش و گیلک 1395-07-01 10:36
عاکفه من از شما یک سئوال دارم؟ از زمان فیلم هالو با بازی بسیار زیبای استاد نصیریان، استاد انتظامی ، استاد کشاورز و ... تهرانی را چی نمایش دادند؟ لات، لمپن، غیرت شهرهای دیگر را ندارد، کلاهبردار که جیب شهرهای دیگر را می زند. یکبار دیدی تهرانی ها بریزند تو شبکه های اجتماعی اعتراض کنند؟!! مشکل ما تهرانی و غیر تهرانی نیست. عادت کردیم هم را مسخره کنیم. اقوام، تاریخ ایران، نامهایی مانند فریدون، مازیار، کیومرث را در اکثر فیلمها ببین یا دزد هستند یا قاچاقچی یا معتاد و.... من توهم توطئه ندارم شبکه های نفوذی بین شما را بعضی هاتون گزارش کردند. کافیه ده دقیقه تو اینترنت بچرخی تا ببینی.