دوشنبه, 27 آذر 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

در جشن های عروسی از گروه های موسیقی لری استفاده شود

 

فضل‌اله صفاری هنرمند پیشکسوت موسیقی لری با گلایه از نحوه برگزاری جشن‌های عروسی می‌گوید: بیشتر کسانی که برای جشن‌های عروسی دعوت می‌شوند شعر‌های بدون محتوایی می‌خوانند که در شان مردم لرستان نیست...

 

 

صدای دَنگ دنَگ حلاجی کردن؛ تصنیف آهنگ خواننده لرستانی/ سازی که با دستان پینه بسته نداف کوک می شود. موسیقی لرستان از پیشینه کهن تاریخی برخوردار است و تاکنون خوانندگان فراوانی از این دیار توانسته اند از هنر موسیقی لری استفاده کنند و در عرصه های کشوری و جهانی خوش بدرخشند.


به گزارش لور به نقل از سفيرافلاك؛ فضل اله صفاری یکی از خوانندگان پیشکسوت دیار لرستان ؛ متولد 1330 و صاحب پنج فرزند است.

او به موسیقی لری علاقه دارد و می گوید: زمانی که 12 ساله بودم می دانستم که استعداد خوبی در خوانندگی دارم. در محله پشت بازار زندگی می کردیم و هر روز با دوستانم به کوه مشرف محله مان می رفتیم؛ یکی از بچه ها قابلمه ایی را به همراه خود می آورد و با آن تنبک می زد و من هم خوانندگی می کردم.

او می گوید: تا اینکه با شخصی به نام مرحوم علیخان شفایی آشنا شدم. او به استعداد من پی برده بود. با او عازم تهران شدم . شفایی دو آهنگ از من گرفت  و در سن 20 سالگی صفحه گرام کار کردم.

این خواننده پیشکسوت لرستانی ادامه می دهد: کم کم در عرصه موسیقی نوار کاست وارد بازار شد و من با آقای فرج علیپور  که کمانچه می زد کاری به نام سرنوشت را ضبط کردم.

من به خاطر مردم می خوانم

او به آهنگ سرنوشت و نو بهار خود علاقه دارد و می گوید: زمانی که قطعه جدیدی را اجرا می کنم دوست دارم شنونده از کار جدیدم راضی باشد. من به خاطر مردم می خوانم.

 صفاری از کودکی تا به حال به شغل لحاف دوزی - ندافی- مشغول است او می گوید: زمانی که کم سن و سال بودم کسب و کار رونق نداشت و به جز چند شغل مانند بنایی، مسگری و لحاف دوزی وجود نداشت من هم به ناچار به شغل لحاف دوزی مشغول شدم.

دست های پینه بسته این خواننده پیشکسوت رنج کار را به خوبی نشان می دهد. او به کارش علاقه ای ندارد و می گوید: شغلم را دوست ندارم. هر روز گرد و خاک محل کارم بسیار آزارم می دهد. مکانی که در آن کار می کنم مخروبه است. اما اگر این کار هم نبود چگونه فرزندانم را بزرگ می کردم.

کسی برای هنرمندان کاری نمی کند

صفاری تا به حال اجازه نداده است کسی برای تهیه گزارش به محل کارش برود او می گوید: چند بار از صدا و سیما برای تهیه خبر مراجعه کرده اند اما من به هیچ کس تا به حال اجازه تهیه خبر نداده ام.  وضعیت من به عنوان یک هنرمند پیشکسوت خجالت آور است. کسی برای هنرمندان کاری نمی کند. اگر مسئولین به هنرمندان بها بدهند این نباید وضعیت من باشد.

 به پسرم اجازه ندادم وارد عرصه خوانندگی شود

این هنرمند خطه لرستان ادامه می دهد: من چهار پسر و یک دختر دارم. یکی از پسرانم صدایش بسیار شبیه من است اما اجازه ندادم وارد عرصه خوانندگی شود چرا که به هنرمندان بها نمی دهند.

 موسیقی محلی بکر است

صفاری جایگاه موسیقی لرستان را در کشور بسیار خوب عنوان می کند و می گوید: هر بار که در یکی از استان های کشور موسیقی لری اجرا می کنیم با استقبال پر شور مردم روبه رو هستیم. موسیقی محلی بکر است.

زندگی ام را به پای خوانندگی گذاشته ام

 او می گوید: ضبط کردن آهنگ برای خواننده هزینه بر است. بیشتر هنرمندان برای اجرای جدید خود از جیبشان هزینه می کنند. من تا به حال زندگی ام را به پای خوانندگی گذاشته ام و اگر این همه وقت و هزینه را صرف کار دیگری می کردم موفق تر بودم. نمی توانم با لحاف دوزی هزینه ضبط آهنگ هایم را تامین کنم.

اما صفاری خوانندگی را بسیار دوست دارد و می گوید: اگر بار دیگر به گذشته برگردم با تمام مشکلاتم دوباره خوانندگی را ادامه می دهم.

در جشن های عروسی از گروه های موسیقی لری استفاده شود

این هنرمند پیشکسوت از نحوه برگزاری جشن های عروسی با موسیقی های جدید گلایه دارد و می گوید: بیشتر کسانی که برای جشن های عروسی دعوت می شوند شعر های بدون محتوایی می خوانند که در شان مردم لرستان نیست. اگر از گروه های موسیقی لری اصیل در مجالس استفاده شود به حفظ موسیقی لری کمک فراوانی می شود.

او ادامه می دهد: صدا و سیمای مرکز لرستان در اقدامی تمام مشخصات خوانندگان لرستانی را جمع آوری کرد و وقتی علت را جویا شدم عنوان کردند اگر کسی جشن عروسی خود را برگزار کند می توانند از خوانندگان استان استفاده کنند ما هم از این اقدام خوشحال شدیم اما تاکنون هیچ خبری نشده است.

صدایم هنوز از بین نرفته است

او می گوید: با وجود اینکه هنوز صدایم را دارم اما برای ضبط آهنگ جدیدم هیچ هزینه ایی ندارم و نمی توانم کار جدیدم را به مرحله اجرا برسانم. مسئولین فرهنگی استان تاکنون هیچ کاری را برای حمایت از خوانندگان لرستانی انجام نداده اند. من بعد از گذشت 60 سال از زندگی ام هنوز هیچ گونه بیمه ای ندارم و مسئولین می گویند بیمه هنرمندان به خواننده تعلق نمی گیرد.

 صدای کمان حلاجی کردن انگار ضرب آهنگی برای شعرهای صفاری شده است. او می گوید: زمانی که مشغول لحاف دوزی هستم همیشه اشعارم را به خود زمزمه می کنم و سعی می کنم صدایم اُفت نکند. هر روز صبح که از خواب بیدار می شوم و می خواهم سر کار بروم انگار دار اعدامم حاضر است. من به کارم علاقه ندارم چرا که این گرد و خاک و پنبه زنی برای جسمم  ضرر دارد.من این شغل را انتخاب نکردم. من خوانندگی را انتخاب کردم.

 اگر بیمه پسرم نبود من باید در همان بیمارستان می ماندم

این خواننده خرم آبادی درباره مشکلات جسمی اش نیز می گوید: تاکنون سه بار عمل جراحی کرده ام. اگر بیمه پسرم نبود من باید در همان بیمارستان می ماندم چرا که هزینه های درمانی ام سنگین است. مسئولین فرهنگی استان برای هزینه های درمانی ام هیچ اقدامی نکردند.

صفاری از علاقه مردم به به موسیقی لری و خوانندگان نیز می گوید: مردم زمانی که در محافل عمومی مرا می بینند بسیار خوش برخورد هستند و من از این موضوع خوشحال هستم. چرا که مردم حرمت هنرمندان پیشکسوت را هنوز رعایت می کنند.

او با خنده می گوید زمانی که در صدا و سیما اجرا دارم مردم از مجری می خواهند که بپرسد آیا موهای صفاری متعلق به خوش است؛ من هم می گویم بله موهایم کلاه گیس نیست. اما با بیماری قلبی ام موهایم ریزش پیدا کرده است.

 او لحظه ای سکوت می کند و با لبخند به یاد یکی از خاطرات زمان انقلاب خود می اُفتد و می گوید: در زمان انقلاب در شهر شوش اجرا داشتم. مردم منتظر اجرای من بودند. دوستم حامد فیضیان از من خواست تا سنتور را کوک کنم. روی صندلی های که روبه روی تماشاگران قرار داده بودند جاجیم پهن کرده بودند و من نمی دانستم جای برخی از صندلی ها خالی است و زمانی که نشستم با پشت به زمین خوردم. همه تماشاگران تشویقم کردند و من هم بلند شدم و از آن ها تشکر کردم.

سنگر به سنگر می رفتم و برای رزمندگان شعر می خواندم

صفاری درباره خاطرات جنگ تحمیلی نیز می گوید: اولیل انقلاب در ارشاد مشغول به کار بودم و از سوی این سازمان عازم منطقه مهران شدم و برای رزمندگان شعرهمسنگر را می خواندم.

من سنگر به سنگر می روفتم و برای تقویت روحیه رزمندگان شعرهای انقلابی می خواندم.یاد همه شهدا زنده باد.

او درباره مشکلات جدید خوانندگان نیز می گوید: در اوایل انقلاب زمانی که کار جدیدم وارد بازار می شد؛  نوار کاست را برای شرکت ها می بردیم و به تعداد وارد بازار می کردم. اما حالا به محض وارد شدن اثر سریع از روی سی دی ها  کپی می زنند، با این کار هزینه ما از بین می رود.

او از برخی از کاندیداها گلایه دارد و می گوید: زمانی که شخصی می خواهد کاندید شود برای جلب آرا مردم به سراغ خوانندگان پیشکسوت می رود اما بعد از اتمام کار همه چیز را فراموش می کند. من برای برخی از کاندیداها اجرا داشته ام اما اکنون جواب سلام من را هم نمی دهند.

صفاری صحبت هایش را اینگونه پایان می دهد: من دیگر توانایی کار ندارم. هنوز یک بار مسئولین نیامده اند حال و روز مرا ببینند.  ما  تنها می خواهیم از هنرمندان حمایت شود. دوست دارم زمانی برسد که هنرمندان لرستانی دیده شوند.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن