شنبه, 01 مهر 1396  

جدیدترین مطالب

جایگاه-قوم-لُر-بختیاری-و-درخت-تنومند-و-ریشه-دار-هویت-لُریاتی
  ابوالفضل بابادی شوراب/ بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
 

 
 

مردی که سی سال است باغبان بلوطستان زاگرس است!

  

شرکت ساختمانی دارم و منبع درآمدم از این راه  است، اما علاقه ام به طبیعت به حدی است که بیشتر وقتم را صرف فعالیت های زیست محیطی  می کنم، از کودکی به حدی  ...

 

 

مظفر افشار، شهروند خرم آبادی، از 30 سال پیش تاکنون فعالیت خود را در زمینه محیط زیست و منابع طبیعی آغاز کرده و به احیای جنگلهای استان بویژه بلوط، از طریق کشت بذر و پرورش نهال در منزل خود و انتقال آنها به طبیعت استان روی آورده است.

وی که مدیریت انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست استان لرستان را نیز به عهده دارد، هدف از این فعالیت خود را کمک به حفظ و احیای جنگلهای بلوط، فرهنگسازی و آشنایی مردم با جنگل بلوط و مزایای بیشمار آن عنوان میکند.

فعالیت اصلی شما در این زمینه چیست و در واقع به چه صورت به احیای جنگلهای نابود شده استان کمک می کنید؟

من سالانه بین 2500 تا 3000 بذر بلوط را گلدانهایی در حیاط خانه خود و مناطق دیگر میکارم و پس از یک سال نگهداری و زمانی که به نهالی تبدیل شدند، آنها را در طبیعت استان میکاریم، به این ترتیب که یا خود به کاشت آنها اقدام می کنیم و یا به افرادی که تمایل دارند این نهالها را در حیاط منزل یا بیرون از منزل و یا باغهای خود بکارند، به طور رایگان عرضه میکنیم.

حیاط منزل شما چند متر است و چقدر ظرفیت دارد؟

حدود 80 تا 90 متر است و طبعا همه این بذرها در آن جا نمی شود، اما همیشه پیشنهادهایی از سوی افراد طبیعت دوست داریم که اراضی یا باغهای خود را برای کاشت این بذرها در اختیار ما قرار میدهند.

کاشت و پرورش بذرها را از چه سالی شروع کردید؟

از حدود 30 سال پیش، اما در ابتدا از کاشت 100 الی 200 بذر شروع کردم و بتدریج آن را افزایش دادم. اما از حدود 16 سال پیش به این طرف کاشت انبوه بذر را آغاز کردم و سالانه حدود 2500 تا 3000 هزار بذر و نهال میکارم و پرورش می دهم که این نهالها را با یاری مردم و دوستداران محیط زیست در اراضی مناسب استان که چرای دام در آنها نیست و یا کمتر است، همچنین پارکهای جنگلی و بام خرم آباد میکاریم و یا به مردم داوطلب استان و حتی سایر استانها واگذار میکنیم.

فقط بذر بلوط میکارید؟

نه، بذر انواع درختان جنگلی همچون زالزالک وحشی، گلابی وحشی، پسته کوهی، تاک، انجیر کوهی، گیلاس وحشی و بادام کوهی را هم میکارم، اما در راس آنها بلوط است، زیرا بلوط گیاهی است که اولا تا دو هزار سال عمر میکند و ثانیا فقط در دو سال اول رشد خود به آبیاری احتیاج دارد و پس از آن، آب مورد نیاز خود را از طریق نزولات جوی و منابع آب زیرزمینی تامین می کند.


طی هفته گذشته نیز هزاران اصله از این نهال های جنگلی پرورش یافته را با کمک همیاران محیط زیست در منطقه ای به وسعت 8 هکتار در بام لرستان کاشتیم.

علاقه به فعالیت در این زمینه از کی و چگونه در شما شکل گرفت؟

این علاقه از پدرم به من منتقل شد، چون پدرم علاقه زیادی به طبیعت و محیط زیست داشت و مشوق ما هم در این زمینه بود. بتدریج خودم هم به طبیعت، فضای سبز و کاشت و نگهداری درختان علاقهمند شدم و به پرورش آنها در حیات منزلمان و هرمکان مناسب دیگری که مییافتم، رو آوردم. از حدود 20 سال پیش نیز با نیروهای اداره منابع طبیعی استان آشنا شدم و به انجام فعالیتهای مشترکی در زمینه حفظ و احیای طبیعت و جنگل با آنها پرداختم.

شغل اصلی شما چیست؟

من شرکت ساختمانی دارم و منبع درآمدم از راه فعالیتهای ساختمانی است، اما علاقه ام به طبیعت به حدی است که بیشتر وقتم را صرف فعالیت های زیست محیطی و منابع طبیعی میکنم. از همان کودکی نیز به حدی به جنگل و درخت و طبیعت علاقمند شده بودم که حس عجیبی به بلوط هایی که می کاشتم، داشتم، حس یک پدر به فرزندش. تشنگی آنها را با تمام وجود احساس می کردم و دردشان را زمانی که شاخه شان شکسته می شد.

آماری در دست دارید که چه تعداد از نهالهایی که تاکنون در طبیعت کاشته اید بزرگ و بارور شدند و چه تعداد از آنها از بین رفته اند؟

آمار دقیقی که در دست نیست، اما برخی از آنها به دلیل آبیاری نشدن در سالهای اولیه، بخشی به دلیل چرای دام و بخشی هم به دلیل خشکسالی از بین رفته است، با این حال بخش عمدهای هم به ثمر نشسته است، بویژه در بام خرمآباد که حدود 80 درصد از نهالهایی که کاشتیم، بارور شده و به ثمر نشسته است.

کاشت این تعداد بذر و نهال حتما مخارجی هم دربردارد، هزینه های لازم را چگونه تامین میکنید؟ آیا دولت در این زمینه به شما کمک میکند؟

ما تاکنون و در تمام این سالها هیچ کمکی از دولت دریافت نکردهایم و تمام هزینه های مورد نیاز را به شخصه تهیه کرده ام. من سالانه حداقل 20 میلیون تومان از جیب خودم برای این منظور صرف میکنم که معمولا صرف خرید و تهیه بذر، برگزاری جلسات و کلاسهای آموزشی و هزینه کارگر برای انتقال و کاشت نهالهای تولید شده در طبیعت میشود.البته برخی اعضای انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست لرستان نیز که مدیریت آن به عهده من است، سالانه مبالغی را به طور اختیاری در اختیار ما قرار میدهند که آن را هم در همین زمینه صرف میکنیم.

به خرید بذر اشاره کردید؟ مگر بذر مورد نیازتان را خریداری میکنید؟

البته بذر درختان جنگلی که به آنها اشاره کردم، از جمله بلوط در طبیعت و جنگل وجود دارد و یکی از راههای تهیه آن، ورود به جنگل و طبیعت و تهیه رایگان آن است، اما برخی موارد هم این بذرها را از روستاییان می خریم تا هم کمکی به آنها شود و هم به اهمیت جنگل و فواید و مزایای آن پی برده و خود در نگهداری جنگل کوشا باشند. معمولا هر کیسه 50کیلویی بذر را هم حدود 20 هزار تومان خریداری می کنیم.

فاطمه مرادزاده / گروه شهرستانهای جام جم

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 اموزش كاشت بلوط 1394-01-02 18:30
با سلام
لطفا درصورت امكان با استفاده ازتجربيات اقاي افشار مقاله كاملي درزمينه كاشت بلوط درسايت ارائه كنيد
 
 
#2 اکبر بهاروند 1394-01-06 14:10
واقعا مردى از جنس خداى آقاى مهندس افشار,مدت زياديست که ميخواهم ببينمتون ولى مشکلات زندگى اجازه نميداد,اميدوارم در هدفتون پيروز باشى,
اکبربهاروند