چهارشنبه, 02 اسفند 1396  
   
 

یادی از رامین دربندی کمانچه‌نواز لرستانی

 

کانال تلگرامی صدای ازنا /

رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی که نظیر او در گوشه و کنار ایران این سرزمین علم و هنر کم نیستنند ، در خرم آباد لرستان متولد شد .

 

از سنن ده سالگی به موسیقی عشق پیدا کرد و چون پدرش کارگر کوزه پز خانه بود و پولی در بساط جهت خریدن ساز نداشت . روزی با یک ترکه درخت و گلدانی که در خانه داشت برای خود اقدام به ساختن کمانچه کرد و روزها شروع به تمرین با آن کرد .

 

چند سالی به این وضع سپری شد ولی این ساز نمی توانست صداهای مورد نظر او را تامین کند ، و به اصطلاح خارج می زد و او با گوش حساس خود این مسئله را به خوبی درک می کرد ، لذا تصمیم گرفت همراه پدر به کوزه گر خانه رود و در آنجا آن قدر کار کند تا بتواند پول یک کمانچه را جمع کند .

 

رامین به خاطر رسیدن به کمانچه آن قدر در کوزه پز خانه زحمت کشید تا توانست پولی جهت خریدن یک کمانچه به دست آورد . وی پس از خرید کمانچه اقدام به تمرین نزد خود کرد و شبانه روز تمرین آهنگ هایی که از رادیو خرم آباد می شنید می نمود .

 

استعداد و تمرین های مکرر و شبانه روزی او موجب شد تا وی به طور سینه به سینه به علم موسیقی دسترسی پیدا کند و با گذشت زمان یکی از نوازنندگان خوب محلی کمانچه در خرم آباد گردید .

 

وی از سن بیست سالگی شروع به آهنگسازی کرد . پنجه ی شیرین «رامین دربندی» را همه ی مردم استان لرستان می شناسند چنان که در بسیاری از نقاط ایران او را می شناسند، آهنگ های «ای سوار» و «تا نفس دارم می جنگم» او بارها و بارها به گوش مردم ایران رسیده است. بسیاری از ساخته های او را «رضا سقایی» پرآوازه ترین آوازه خوان موسیقی لرستان، حشمت الله رشیدی خواننده ی قدیمی و صاحب سبک، فرجی، میرزاوند و … اجرا کرده اند.

 

دراین سالها تا دیده برجهان بربندد، ناله های جانسوز کمانچه اش را بسیاری ها شنیده اند.ذبرای شناساندن موسیقی لری بارها از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کشورهای گوناگون سفر کرده، آهنگ های دلنشین و شورانگیز لری را به سرزمین های دور برده است. گاهی که مجلس بسیار محرمانه می شد، با صدای محزونش، کمانچه را همراهی می کرد. می نواخت و می خواند تا در شامگاهی سرد و در اولین روزهای غم انگیز پاییز (مهرماه)۱۳۸۰دور از یاران در دیار غربت چشم از این جهان پوشید.

 

@sedayeazna

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...