دوشنبه, 27 آذر 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

تجمع مردم اصفهان در بستر زاینده‌رود

 

اعتراض مردم اصفهان به خشکی زاینده‌رود، پنجشنبه بعد از ظهر آنها را پای سی و سه پل کشاند. به گزارش شهروند، از اولین ساعت‌های عصر، مردم از اصفهان و شهرستان‌های اطراف برای شرکت در تجمع دور زاینده‌رود جمع شدند، ٣‌هزار نفری می‌شدند، زن و مرد و کودک، همه جای زاینده‌رود را پر کرده بودند، دالان‌های سی و سه پل سراسر جمعیت بود، هر لحظه هم به تعداد جمعیت اضافه می‌شد. خیلی‌هایشان در محوطه مرکزی زاینده‌رود بودند، دور گروهی حلقه زده بودند و با پلاکاردهایی در دست، شعار می‌دادند. به گفته یکی از تجمع‌کنندگان، هیچ یک از شعارها تخریبی نبود و مردم تمایلی به ایجاد درگیری با مأموران انتظامی نداشتند. تعدادی هم روی سکوها نشسته بودند، نوشته روی پلاکاردها، حکایت از خواسته معترضان داشت. «ما فقط آب می‌خواهیم.» آنها از مسئولان استان و رئیس‌جمهوری خواستند تا زاینده‌رود دوباره احیا شود. نوارهای پیچیده دور سر، نوشته‌هایی با ماژیک و خودکار روی دست و صورت و خودروهایی که در کنار زاینده‌رود، روی شیشه عقب‌شان نوشته شده بود: «زاینده‌رود ما کو؟» همه نشان می‌داد که مردم اصفهان، دیگر به تنگ آمده‌اند. آنها تا پل خواجو هم رفته بودند، آن‌جا ولی تجمع‌ها پراکنده‌تر بود. 

این دومین باری است که آنها در اعتراض به خشکی زاینده‌رود در این محل تجمع می‌کنند. دو‌سال پیش هم زاینده‌رود، شاهد تجمع معترضان بود. آن زمان بیشتر معترضان کشاورزانی بودند که به‌دلیل خشکی زاینده‌رود، کشاورزی‌شان بی‌رونق شده بود. روز پنجشنبه اما با وجود این‌که تجمع‌کنندگان مجوزی نداشتند و نیروی انتظامی دور تا دور زاینده رود، وضع را کنترل می‌کرد، اما کار به درگیری کشیده نشد.

یکی از افراد حاضر در محل می‌گوید: «چند وقت می‌شود که مردم اصفهان قصد دارند در اعتراض به وضع زاینده‌رود، در این محل تجمع کنند، اما هر بار به دلیلی این اتفاق نمی‌افتاد، چهارشنبه شب هم استاندار اصفهان در برنامه‌ای تلویزیونی از مردم خواسته بود تا تجمع نکنند.» هر چند به گفته این شهروند اصفهانی، خیلی از ساکنان شهر، در پی این اعلام استاندار برای تجمع نیامدند، اما به‌دلیل وخامت حال زاینده رود، این اقدام به صورت خودجوش از سوی مردم صورت گرفت.

 او ادامه می‌دهد: «شرایط زاینده‌رود به گونه‌ای است که نمی‌شود در برابر آن سکوت کرد، سی و سه پل خیلی بی‌رونق شده، مردم دیگر دوست ندارند آن‌جا بروند، حتی کشاورزانی که از حوزه زاینده‌رود برای کارشان استفاده می‌کردند، خیلی وقت است که با رکود کاری مواجه شده‌اند.»
پیش از این قرار بود مردم با نوشتن جمله‌هایی روی شیشه خودروهایشان، اعتراضشان را نشان دهند اما آن‌زمان هم مسئولان خواستار توقف این اقدام شده بودند.

یکی دیگر از تجمع کنندگان دراین‌باره می‌گوید: «قرار بود مردم روی شیشه‌ها بنویسند: «زاینده رود من کو؟» اما به درخواست مسئولان این کار را نکردند، البته همان زمان معاون اول رئیس‌جمهوری به اصفهان آمد و وعده‌هایی برای برگرداندن زاینده‌رود به شرایط قبلی داد، به همین‌خاطر هم مردم چند روزی صبر کردند.» اعضای انجمن‌های ادبی زیادی هم در زاینده‌رود دیده می‌شدند، آنها شعرهایی در وصف زاینده‌رود را همان جا می‌سرودند. آنها برخی از اشعار را هم روی پلاکاردها نوشته بودند.

هوا تاریک شده بود اما تجمع‌کنندگان همچنان در محل بودند، آنها طوماری امضا کردند و از مسئولان خواستند تا در اسرع وقت به وضع زاینده‌رود رسیدگی کنند. کمتر کسی در اصفهان بود که از برنامه تجمع بی‌خبر مانده بود، ساعت و مکان تجمع در شبکه‌های اجتماعی و با پیامک‌هایی به گوش اهالی اصفهان رسیده بود، همه می‌دانستند بعد از ظهر پنجشنبه آن‌جا چه خبر است،

یکی دیگر از تجمع‌کنندگان به وعده‌هایی که معاون اول رئیس‌جمهوری داده بود، اشاره می‌کند: «جهانگیری سوم شهریورماه به اصفهان آمده بود و وعده تکمیل تونل کوهرنگ و سد بهشت‌آباد را داد، در صورت تکمیل تونل کوهرنگ، ٦٠‌میلیون متر مکعب آب وارد حوضه زاینده‌رود می‌شود، سد بهشت هم در صورت اجرا، ٢٠٠‌میلیون مترمکعب آب را به حوضه آبریز زاینده‌رود می‌آورد.»

خشکی زاینده‌رود، وارد سومین سالش شده، مسئولان چند سالی است که وعده می‌دهند به پرآبی زاینده‌رود.  اما هر بار خلف وعده کرده‌اند به‌طوری‌که امسال هم بر خلاف دو ‌سال قبل، حتی در ایام نوروز هم این رود، پرآب نشد و مسافران را ناامید گذاشت. به گزارش ایرنا، در سال‌های اخیر ایجاد خشکسالی و افزایش مصرف در حوضه آبی زاینده‌رود سبب خشک شدن این رودخانه در منطقه اصفهان و پایین دست و نیز خشکی تالاب گاوخونی شده است.

زاینده‌رود بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران به طول ٢٠٠ کیلومتر است که از کوه‌های زاگرس مرکزی به‌ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران پس از گذر از شهر اصفهان به سمت شرق پیش می‌رود و درنهایت به تالاب بین‌المللی گاوخونی می‌ریزد. این رودخانه در سال‌های اخیر تحت‌تأثیر تغییرات اقلیمی دچار خشکسالی شده و به علت سوء مدیریت روند رو به کاهشی را طی کرده به گونه‌ای که در محدوده شهر اصفهان به‌صورت کامل خشک شده. 

کارشناسان و مسئولان برداشت‌های غیرمجاز آب، کاهش بارندگی، افزایش بارگذاری‌های خارج از ظرفیت، توسعه ناپایدار صنایع، افزایش مصرف آب شرب، تجاوز به حریم رودخانه را ازجمله دلایل وضع فعلی رودخانه زاینده‌رود عنوان می‌کنند. در این میان تصمیم دولت قبل مبنی بر استانی شدن مدیریت منابع آبی در حوضه آبریز زاینده‌رود و بخشی‌نگری به این عرصه طبیعی از دیگر عوامل مؤثر بر دگرگونی جغرافیایی بستر زاینده‌رود و خشک شدن این رودخانه اعلام می‌شود. با روی کار آمدن دولت یازدهم، طرح ٩ ماده‌ای برای احیای رودخانه زاینده‌رود توسط استاندار اصفهان به شورایعالی آب کشور ارایه و تصویب شد.  در یکی از بندهای این طرح وزارت نیرو مکلف به ایجاد مدیریت یکپارچه روی رودخانه زاینده‌رود شده است.

موضوع خشکسالی و مشکلات حوضه زاینده‌رود دوشنبه گذشته در نشست شورای اداری استان اصفهان با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، تجارت و معدن و ورزش و جمعی از مسئولان کشوری و استانی بررسی و وعده داده شد تا مشکل آب زاینده رود حل شود، عملیات تونل گلاب ٢ ادامه پیدا کند، انتقال آب تونل گلاب ٢ و استفاده از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در پروژه تکمیل ورزشگاه نقش جهان اجرا شود.

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 حمید لطفی 1393-06-08 19:00
در اینجا ما با دونکته مهم مواجهیم اول مردم بختیاری و خوزستان هستند که دغدغه حیاتشان را دارند و دوم هموطنان اصفهانی که دغدغه محیط زیست وجریان یافتن آب زاینده رود حالا شما حق رو به کدوم میدین!؟ دوم اینکه اصفهان یکی از بزرگترین فضای سبز نه تنها منطقه بلکه دنیا را دارد که این فضای سبز اب فراوانی می طلبد واقعا سوال اینجاست این همه فضای سبز وچمن به چه کار اصفهان می آید؟ دکتر کردوانی چندی پیش فرمودند بهتره بجای این فضای پهناور سبز ،درختهای وقاوم کاشته بشود که با کویر هم سازگار باشد نه فضای سبز در دل کویر! واقعا سوال ما این است آباد کردن کویر به چه قیمت!؟
بگذار واضح بگویم اصفهان در این مقطع با چندین استان غرب وجنوب کشور طرف است بختیاری وخوزستان بر سر آب کشاورزی و در کل حیاتشان و رود کارون و ایلام ولرستان به خاطر جنگلهای زاگرس که بشدت تحت تاثیر این اتفاق هستند یعنی اصفهان برای حفظ محیط زیستش با مسائل مهمی از حداقل چهار استان کشور طرف است. الان شرایط همین جور ادامه پیدا کنه ومدیریت نشه ناچار یا باید کارون قربانی شود ویا زاینده رود!؟ کدام مهمترند متاسفانه در اینجا مطرح نیست بلکه کدام قدرت چانه زنی اش بالاتر است مهمتر است وقتی برنامه نود در خدمت زاینده رود است شما چی فکر می کنید!؟
 
 
#2 الف 1393-06-09 09:53
خب برنج کاری نکنن.
از توسعه فیزیکی شهر جلوگیری کنن.
صنایع آب بر رو منتقل کنن.
اگر تو این دوره آب رو ببرن قطعا در دوره های بعد آبی به اون ها اضافه بر حق طبیعیشون داده نمیشه
 
 
#3 الف 1393-06-09 10:01
خوزستانی ها و چهارمحالی ها و لرستانی ها هم تجمع کنن بر سر چشمه های خشک شده. جنگ های خشک شده. زمین های دیم و بی آب. روستاهای تخلیه شده.
 
 
#4 نامدار 1393-06-09 22:30
حالا که قانون شکنی است،ما هم یعنی استان سرچشمه به خاطر غارت آب تجمع می کنیم! مگر مملکت قانون ندارد که یه عده تمامیت خواه وانحصار طلب .............. دلشان می خواهد بکنند. وقتی آب نیست مسئولین از کجا آب برای اصفهان ........ بیاورند؟!!!1
 
 
#5 مینجایی 1393-06-15 12:59
اصفهانی ها همیشه از این ترفند ها در آستین دارند. پانزده سال است به نام ورزشگاه نقش جهان بودجه می گیرند و با آن ده ها سالن ورزشی کوچک ساخته اند، هیات های ورزشی مختلف را سازمان داده اند و خلاصه بودجه نقش جهان را که یک طرح ملی ورزشی است صرف شهرشان کرده اند زیرا می دانند نقش جهان توی چشم است و همه مردم ایران به مسئولان فشار می اورند که به نقش جهان بودجه بدهید بعد ایشان آن بودجه را صرف جاهای دیگر می کنند.
 
 
#6 لر مینجایی 1393-06-15 13:03
اصفهانی ها همیشه از این ترفند ها در آستین دارند. پانزده سال است به نام ورزشگاه نقش جهان بودجه می گیرند و با آن ده ها سالن ورزشی کوچک ساخته اند، هیات های ورزشی مختلف را سازمان داده اند و خلاصه بودجه نقش جهان را که یک طرح ملی ورزشی است صرف شهرشان کرده اند زیرا می دانند نقش جهان توی چشم است و همه مردم ایران به مسئولان فشار می اورند که به نقش جهان بودجه بدهید بعد ایشان آن بودجه را صرف جاهای دیگر می کنند.
 
 
#7 ebrahim 1393-06-15 20:07
ئی ئی ئی بمیرم سی اصفاهون بی کس!
 
 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...