پنج شنبه, 30 شهریور 1396  

جدیدترین مطالب

دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
 

 
 

داعش در دروازه‌های بغداد / کوبانی در آستانه آزادی!

 

واکنش داعش به خیزش قبایل سنی به طور کلی بسیار خشن و امیخته‌ای از ترور و بمب‌گذاری‌های انتحاری بوده است.

 

در روزهای اخیر بسیاری از رسانه‌ها هشدار می‌دهند که داعش به دروازه‌های بغداد رسیده است. داعش در استان الانبار در غرب بغداد به پیروزی‌های مهمی دست یافته و ممکن است که تصور شود بعد از این نوبت بغداد خواهد بود. برگزاری جلسه‌ای بین مقامات نظامی 21 کشور در پایگاه هوایی سنت اندروز آمریکا هم نمی‌تواند به این موضوع بی‌ارتباط باشد.

به گزارش «تابناک»، مایکل نایتز تحلیل‌گر آمریکایی با ذکر مقدمه فوق در تحلیلی برای موسسه واشنگتن نوشته: ولی اوضاع به این بدی هم نیست. واقعیت این است که داعش و پیشینیان ان همیشه در بغداد حضور داشته‌اند. بغداد و حومه‌های آن که به کمربند بغداد موسوم است از سال 2003 به این سوی، محل درگیری بوده‌اند.

از ابتدای سال 2014 به این سوی، داعش با اشغال شهر سیصد هزار نفری فلوجه تهدیدی مستقیم علیه بغداد ابجاد کرده است. این شهر تنها 25 مایل با فرودگاه بین‌المللی بغداد فاصله دارد. ولی بغداد بعد از سقوط موصل در ژوئن 2014 مانند دیگر شهرها دچار ترس و وحشت نشد.

دلیل این مساله این است که موصل شهری با اکثریت سنی بودند، نیروهای امنیتی غالبا شیعه در این شهر غیب شدند و این شهر با جمعیت‌های بزرگ شیعه فاصله زیادی دارد. بغداد شهری با اکثریت شیعه است، هفت میلیون نفر جمعیت دارد و کانون خیزش‌های مردمی در مقابله با خطر داعش است. مائو گفته است که نیروهای چریکی باید مانند ماهی که در میان آب دریا شنا می‌کند در میان مردم شناور باشد. مساله این است که داعش تمی‌تواند این ماجرا را در بغداد تکرار کند.

در واقع، خطری که در پاییز امسال بغداد را تهدید می‌کند، پیروزی‌های داعش در دیگر نقاط نیست بلکه شکست‌های آن در دیگر نقاط است. از شمال تا مرکز عراق، داعش به وسیله ترکیبی از قبایل سنی، شبه نظامیان شیعه، سربازان عراقی، مشاوران ایرانی و نیروی هوایی آمریکا به چالش کشیده شده است. داعش در تلاش است تا کنترل خود را بر این مناطق حفظ کند. با وجود پیشروی‌های محدود در کوبانی، مشکلات داعش در مناطق مختلف ممکن است، به این گروه انگیزه باز کردن یک جبهه جدید علیه بغداد را بدهد.

در اوایل ماه جاری میلادی، پیشمرگه‌های کرد به همراه افراد قبیله الشمر با یکدیگر در نبردی برق‌آسا علیه داعش در شهر مرزی ربیعه همکاری کردند. در ضلوعیه در 45 مایلی شمال بغداد افراد قبیله جبوری به همراه نیروهای ارتش عراق و شیعیان عضو گروه حزب‌الله علیه داعش دست به پیشروی زدند.

در نزدیکی کرکوک، افراد قبیله سنی العبیدی همکاری با شیعیان ترکمن و نیروهای کرد علیه داعش را شروع کرده‌اند. برای اولین بار از ماه ژوئن، دولت مرکزی عراق توانسته تانک‌ها و ستون تدارکات خود را بین بغداد و کرکوک به راه اندازد و این به نیروهای امنیتی امکان داده که جبهه جدیدی را علیه جناح شرقی داعش باز کنند.

البته این در شرایطی است که داعش در بغداد داعش دست به پیشروی‌هایی زده است. ولی مساله اصلی این است که واکنش داعش به خیزش قبایل سنی به طور کلی بسیار خشن و امیخته‌ای از ترور و بمب‌گذاری‌های انتحاری بوده است.

صرف نظر از آن چه که در استان الانبار می‌گذرد، داعش به وارد کردن ضربه‌ای جدی در جایی دیگر نیاز دارد. چندین ماه است که ناظران مسائل عراق منتظر شروع تحرکی از جانب داعش علیه بغداد هستند. این به سر نیامدن انتظارات، ناشی از عدم وجود چنین فرصتی برای داعش نیست. در ماه ژوئن، داعشی‌ها با استفاده از 75 خودرو دست به رژه‌ای پر سر و صدا در ابوغریب زدند که تنها 15 مایل با سفارت آمریکا در بغداد فاصله دارد. حتی گاهی ضروری به نظر می‌رسید که باید کاری کرد تا داعش نتواند فرودگاه بغداد را ببندد.. پس داعش منتظر چیست؟

مساله این است که داعش نمی‌تواند کلانشهر بغداد را به کنترل خود در آورد و تلاش خود را صرف تحکیم تسلط بر مناطق شمالی و غربی عراق کرده است.

یکی از فرصت‌های پیش روی داعش می‌تواند شورش در مناطق سنی‌نشین بغداد باشد. این مناطق به سرزمین‌های تحت کنترل داعش نیز نزدیک هستند. داعش نمی‌تواند از چنین شورشی انتظارات زیادی داشته باشد، بلکه هدف اصلی می‌تواند ایجاد جنگ طایفه‌ای در عراق باشد.

داعش همچنین می‌تواند به عملیات‌های تروریستی عظیم متوسل شود. مانند حمله بزرگ به زندان ابوغریب در جولای سال گذشته که به فرار 800 زندانی منجر شد. فرودگاه بین‌المللی بغداد هم می‌تواند مورد حمله قرار گیرد. به تازگی روشن شده است که عملیات بی‌سابقه هلی‌کوپترهای آپاچی آمریکایی در ابتدای ماه جاری میلادی ناشی از این بوده که داعش به وضعیتی رسیده بوده که می‌توانسته تهدیدی مستقیم علیه فرودگاه ایجاد کند.

ولی از همه گزینه‌ها، محتمل‌تر این است که داعش در تدارک حملات بزرگ در موعد عاشورا و اربعین است. در این دوره، جمعیت زیادی از شیعیان پیاده به سوی کربلا راه می‌افتند و مسیر حرکت آنها می‌تواند به شدت به وسیله داعش با ابزارهایی مانند، حملات خمپاره‌ای، بمب‌گذاری و عوامل انتحاری تهدید شود. در سالهای گذشته، همین مناسبت‌ها موعد اصلی نشان دادن قابلیت‌های نیروهای امنیتی عراق بوده است.

 

کوبانی در آستانه آزادی

 

فرمانده نیروهای کرد در شهر کوبانی سوریه، از عقب نشینی نیروهای گروه تروریستی داعش از اکثر نقاط مهم این شهر خبر داد.
 
به گزارش ایرنا به نقل از بی بی سی عربی، بهارین کندال، از فرماندهان نیروهای کرد گفت: نیروهای داعش از اکثر پایگاه های کوبانی عقب رانده شده اند و حملات هوایی نیروهای ائتلاف نقش خوبی در این عقب نشینی داشته است.
 
کندال اظهار امیدواری کرد که تمام نقاط کوبانی به طور کامل آزاد شده و تروریست ها زمین گیر شوند.
 
رویترز نیز گزارش داد تنها در روز پنجشنبه 14 حمله از سوی جنگنده های آمریکایی به مواضع داعش صورت گرفته است
 
پایگاه اطلاع رسانی روزنامه آ.ب.ث اسپانیا هم در گزارشی به قلم 'میکل آیستاران' خبرنگار خاورمیانه ای خود گزارش داد: کوبانی پس از یک ماه کشمکش نفس راحتی کشید و بمباران های هوایی اعضای داعش را ناچار به عقب نشینی کرد.
 
آب ث افزود: اکنون فقط دو نقطه در شرق کوبانی همچنان در کنترل داعش قرار دارد.
 
بر اساس این گزارش، جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفت: 50 حمله علیه مواضع داعش در 48 ساعت گذشته صورت گرفته و طی آن 50 داعشی کشته شده اند.
 
رسانه های اسپانیایی به نقل از ناظر حقوق بشر سوریه در لندن اعلام کرده اند که طبق مدارک مستند، تعداد 662 تن در درگیری های چند هفته اخیر در کوبانی از دو طرف کشته شده اند که 330 تن از آنها تروریست های داعش بوده اند.
 
وی افزود: احتمالا آمار واقعی کشته ها بیش از دو برابر این رقم است ولی این دفتر فقط توانسته است همین تعداد را ثبت کند.
 
رسانه های غربی در حالی تلاش می کنند علت عقب نشینی و شکست داعش را حملات نیروهای ائتلاف معرفی کنند که گزارشهای منابع موثق حاکی از آن است ساکنان شهر کوبانی از جمله زنان و دختران آن با تمام توان به مقابله مسلحانه با گروه تروریستی داعش پرداخته اند و به آنها اجازه پیشروی نمی دهند.

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...
امامزاده-سیف-الدین-محمد-بابا-سیف-الدین   احمد لطفی /امامزاده سیف الدین محمد معروف به امامزاده بابا سیف الدین، مرقد مطهرش در ضلع شرقی دهستان ارمو و...