پنج شنبه, 30 شهریور 1396  

جدیدترین مطالب

دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
 

 
 

بسیاری از آثار نابود شده موزه موصل اصل نبودند

 

کارشناسان با استناد به فروریختن سریع و آسان مجسمه‌ها و وجود میله‌های آهنی در میان تندیس‌های خرد شده می‌گویند که بسیاری از تندیس‌های نابود شده ساختگی بوده‌اند.

 

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‌الملل ـ درشرایطی که نابودی 10‌ها اثر بی نظیر باستانی از تمدن‌های آشور و اکد در موزه موصل توسط نیروهای داعش سبب التهاب و شوک محافل فرهنگی جهان شده، اظهار نظر برخی کارشناسان امیدهایی را نیز نسبت به سلامت دست‌کم برخی از آثارایجاد کرده است.


به گزارش کانال 4 تلوزیون لندن کارشناسان با استناد به فروریختن سریع و آسان مجسمه‌ها و وجود میله‌های آهنی در میان تندیس‌های خرد شده که در ویدئوی افراد مهاجم داعش به موزه موصل نشان داده شده، می‌گویند که بسیاری از تندیس‌های نابود شده جعلی و ساختگی بوده‌اند.


کانال 4 تلوزیون لندن با مشخص کردن موارد یاد شده در ویدئوی افراد داعش یادآور شده است که هرچند برخی آثار همانند شیرسنگی تمدن آشور که در فیلم شکسته یک زیان مسلم و غیر قابل انکار است اما این احتمال که برخی از مجسمه‌ها کپی مجسمه‌های اصلی بوده، تاحدی از شدت آسیب وارده می‌کاهد.


طبق همین گزارش کارشناسان موسسه باستان شناسی کالج لندن که به اتفاق ویدئو را دیده و جزییات آن را بررسی کرده‌اند، میله‌ها را در ویدیوی اصلی مشخص کرده و می‌گویند که مجسمه‌های باستانی هیچیک میله آهنی ندارند. به گفته این کارشناسان هرچند که همه مجسمه‌های موزه موصل کپی نبوده اما مجسمه‌های اصلی بسیاری از آثار نمایش داده شده، احتمالا با هدف مراقبت بیشتر از این آثار، قبلا به موزه بغداد به امانت برده شده بود و نمونه‌های بدلی آن در موزه موصل قرار داشته است.


این کارشناسان در ادامه یادآور شده‌اند که گروه داعش تفاوتی برای آثار اصل و بدل قایل نیستند و یک مجسمه بدلی از نظر آنان با اصل یکی است.


طبق همین گزارش این اقدام داعش که با واکنش شوک و وحشت درتمام محافل فرهنگی جهان مواجه شده در حالی صورت می‌گیرد که تجارت و قاچاق آثار باستانی و خروج آثار از کشور یافروش آثار به بازارهای خارجی، درعین حال تجارت پرسودی برای نیروی‌های داعش است که عمدتا بر تجارت آثار و اشیای کوچکتر تمرکز دارد.


"عمر الاعظم" متخصص تاریخ و انسان شناس اهل سوریه در همین زمینه در گفتگو با نیویورک تایمز می‌گوید: «سوال این است که چرا شبه نظامیان داعش تا این حد به نابودی میراث فرهنگی منطقه اصرار دارند؟»


او می‌افزاید: «این اصرار به کشتار و نابودی آثار فرهنگی اقوام آشوری و دیگر اقوام ساکن در منطقه نشان از یک اقدام و برنامه استراتژیک است برای تحریک نیروهای عراق و آمریکا که دوباره موصل را تصرف کنند. آنان خواستارجنگ هستند و اشغال دوباره هستند زیرا تنها دراین صورت است که می‌توانند به بهانه نبرد با غرب برای خود اعتباری کسب کنند.»


گزارش نیویورک تایمز درادامه یادآور شده است که نیروهای داعش از ماه ژوئن گذشته بارها و بارها تهدید کرده اند که آثار ومجموعه‌های فرهنگی در موزه‌ها را نابود خواهند کرد.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 zareian 1393-12-12 09:15
زاگ وب از تمامي وب سايت هاي منطقه زاگرس مي خواهد تمام اهتمام خود را در جهت حفاظت از اين نعمت الهي و به ويژه جنگل هاي زاگرس به كار برند. از اين رو جهت حركت نمادين از اعضاي وب سايت هاي اين منطق مي خواهد با كاشت نهال و فرستادن عكس هاي آن به زاگ وب ( زاگ وب تمام عكس هاي دريافتي را براي پوشش در اختيار ساير سايت ها قرار خواهد داد) در زنده نگاه داشت اين مرز سبز ايران همكاري فرمايند.
با تجربه امسال و دستان گرم شما مي توان جايزه اي را به عنوان " بلوط " (‌يا اسم هاي زيباتر )‌تهيه و با پوشش رسانه اي بهتر جنگل هاي زاگرس را در سبزتر ماندن ياري نمود .
پوشش فراخوان عكس زاگرس نشان از حسن لطف شما دارد.
ماندن زاگرس
محمد حسين زارعيان
صاحب امتياز زاگ وب
 
 

تازه ها

توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...
امامزاده-سیف-الدین-محمد-بابا-سیف-الدین   احمد لطفی /امامزاده سیف الدین محمد معروف به امامزاده بابا سیف الدین، مرقد مطهرش در ضلع شرقی دهستان ارمو و...