چهارشنبه, 01 آذر 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
 

 
 

بسیاری از آثار نابود شده موزه موصل اصل نبودند

 

کارشناسان با استناد به فروریختن سریع و آسان مجسمه‌ها و وجود میله‌های آهنی در میان تندیس‌های خرد شده می‌گویند که بسیاری از تندیس‌های نابود شده ساختگی بوده‌اند.

 

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین‌الملل ـ درشرایطی که نابودی 10‌ها اثر بی نظیر باستانی از تمدن‌های آشور و اکد در موزه موصل توسط نیروهای داعش سبب التهاب و شوک محافل فرهنگی جهان شده، اظهار نظر برخی کارشناسان امیدهایی را نیز نسبت به سلامت دست‌کم برخی از آثارایجاد کرده است.


به گزارش کانال 4 تلوزیون لندن کارشناسان با استناد به فروریختن سریع و آسان مجسمه‌ها و وجود میله‌های آهنی در میان تندیس‌های خرد شده که در ویدئوی افراد مهاجم داعش به موزه موصل نشان داده شده، می‌گویند که بسیاری از تندیس‌های نابود شده جعلی و ساختگی بوده‌اند.


کانال 4 تلوزیون لندن با مشخص کردن موارد یاد شده در ویدئوی افراد داعش یادآور شده است که هرچند برخی آثار همانند شیرسنگی تمدن آشور که در فیلم شکسته یک زیان مسلم و غیر قابل انکار است اما این احتمال که برخی از مجسمه‌ها کپی مجسمه‌های اصلی بوده، تاحدی از شدت آسیب وارده می‌کاهد.


طبق همین گزارش کارشناسان موسسه باستان شناسی کالج لندن که به اتفاق ویدئو را دیده و جزییات آن را بررسی کرده‌اند، میله‌ها را در ویدیوی اصلی مشخص کرده و می‌گویند که مجسمه‌های باستانی هیچیک میله آهنی ندارند. به گفته این کارشناسان هرچند که همه مجسمه‌های موزه موصل کپی نبوده اما مجسمه‌های اصلی بسیاری از آثار نمایش داده شده، احتمالا با هدف مراقبت بیشتر از این آثار، قبلا به موزه بغداد به امانت برده شده بود و نمونه‌های بدلی آن در موزه موصل قرار داشته است.


این کارشناسان در ادامه یادآور شده‌اند که گروه داعش تفاوتی برای آثار اصل و بدل قایل نیستند و یک مجسمه بدلی از نظر آنان با اصل یکی است.


طبق همین گزارش این اقدام داعش که با واکنش شوک و وحشت درتمام محافل فرهنگی جهان مواجه شده در حالی صورت می‌گیرد که تجارت و قاچاق آثار باستانی و خروج آثار از کشور یافروش آثار به بازارهای خارجی، درعین حال تجارت پرسودی برای نیروی‌های داعش است که عمدتا بر تجارت آثار و اشیای کوچکتر تمرکز دارد.


"عمر الاعظم" متخصص تاریخ و انسان شناس اهل سوریه در همین زمینه در گفتگو با نیویورک تایمز می‌گوید: «سوال این است که چرا شبه نظامیان داعش تا این حد به نابودی میراث فرهنگی منطقه اصرار دارند؟»


او می‌افزاید: «این اصرار به کشتار و نابودی آثار فرهنگی اقوام آشوری و دیگر اقوام ساکن در منطقه نشان از یک اقدام و برنامه استراتژیک است برای تحریک نیروهای عراق و آمریکا که دوباره موصل را تصرف کنند. آنان خواستارجنگ هستند و اشغال دوباره هستند زیرا تنها دراین صورت است که می‌توانند به بهانه نبرد با غرب برای خود اعتباری کسب کنند.»


گزارش نیویورک تایمز درادامه یادآور شده است که نیروهای داعش از ماه ژوئن گذشته بارها و بارها تهدید کرده اند که آثار ومجموعه‌های فرهنگی در موزه‌ها را نابود خواهند کرد.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 zareian 1393-12-12 09:15
زاگ وب از تمامي وب سايت هاي منطقه زاگرس مي خواهد تمام اهتمام خود را در جهت حفاظت از اين نعمت الهي و به ويژه جنگل هاي زاگرس به كار برند. از اين رو جهت حركت نمادين از اعضاي وب سايت هاي اين منطق مي خواهد با كاشت نهال و فرستادن عكس هاي آن به زاگ وب ( زاگ وب تمام عكس هاي دريافتي را براي پوشش در اختيار ساير سايت ها قرار خواهد داد) در زنده نگاه داشت اين مرز سبز ايران همكاري فرمايند.
با تجربه امسال و دستان گرم شما مي توان جايزه اي را به عنوان " بلوط " (‌يا اسم هاي زيباتر )‌تهيه و با پوشش رسانه اي بهتر جنگل هاي زاگرس را در سبزتر ماندن ياري نمود .
پوشش فراخوان عكس زاگرس نشان از حسن لطف شما دارد.
ماندن زاگرس
محمد حسين زارعيان
صاحب امتياز زاگ وب
 
 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...