جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

اختلاف درباره نحوه اداره کردستان عراق

 

 

 

 

با نزدیک شدن زمان انتخابات پارلمانی، احزاب و نیروهای سیاسی کردستان عراق در ارتباط با آینده ریاست این اقلیم وارد جدال تازه ای شده اند.به گزارش خبرنگار العالم این موضوع یکی از مشکلات حاد میان گروههای کرد است زیرا حزب حاکم تلاش می کند که رئیس اقلیم کردستان را با برگزاری انتخابات میان کاندیداها و بدون مراجعه به پارلمان انتخاب کند.

"سرفد صوفی " نماینده حزب دموکرات کردستان در پارلمان در گفت و گو با شبکه العالم گفت: ما انتخاب مستقیم رئیس اقلیم از سوی مردم را دموکرات ترین راه می دانیم.

بیشتر احزاب سیاسی مانند تغییر، اتحاد ملی، جمعیت اسلامی و جنبش اسلامی با تقدیم پیش نویس قانونی به پارلمان، انتخاب رئیس اقلیم توسط پارلمان با کاهش اختیاراتی که در قانون به آن تصریح شده را خواستار شده اند به شرطی که دوره ریاست وی همراه با دوره پارلمان پایان یابد.

" شوران قلعه دز" رئیس فراکسیون جنبش اسلامی پارلمان کردستان عراق در گفت و گو با شبکه خبری العالم گفت: شورای مرکزی جنبش اسلامی در جلسه روز 16 مارس، نظام پارلمانی را به عنوان یک نظام سیاسی در کردستان معرفی کرده است.

" مروان اسماعیل " رئیس جمعیت اسلامی در پارلمان نیز در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: در فراکسیون جمعیت اسلامی معتقدیم که نظام حکومتی در کردستان باید پارلمانی باشد. ما یک نظام شبه پارلمانی را تجربه کرده ایم و از 23 سال نظام ریاستی هیچ خیری ندیده ایم.

بهار محمود عضو فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان نیز در گفت و گو با العالم گفت: ما خواستار یک نظام پارلمانی واقعی هستیم زیرا نظام موجود نه ریاستی و نه پارلمانی است و در اصطلاح قانونی به آن نظام پارلمانی تحریف شده می گویند.

شیرکو جودت رئیس فراکسیون اتحاد اسلامی در پارلمان نیز گفت: ما نیز نظام پارلمانی را تایید می کنیم و آن را مناسب ترین نظام برای کردستان می دانیم.

ناظران معتقدند که با توجه به نزدیک شدن پایان دوره ریاست مسعود بارزانی  اختلافات سیاسی در کردستان عراق ممکن است میان حزب حاکم و احزاب مخالف تشدید شود که تاثیر منفی روی مردم این منطقه خواهد داشت.

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...