شنبه, 01 مهر 1396  

جدیدترین مطالب

جایگاه-قوم-لُر-بختیاری-و-درخت-تنومند-و-ریشه-دار-هویت-لُریاتی
  ابوالفضل بابادی شوراب/ بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
 

 
 

اختلاف درباره نحوه اداره کردستان عراق

 

 

 

 

با نزدیک شدن زمان انتخابات پارلمانی، احزاب و نیروهای سیاسی کردستان عراق در ارتباط با آینده ریاست این اقلیم وارد جدال تازه ای شده اند.به گزارش خبرنگار العالم این موضوع یکی از مشکلات حاد میان گروههای کرد است زیرا حزب حاکم تلاش می کند که رئیس اقلیم کردستان را با برگزاری انتخابات میان کاندیداها و بدون مراجعه به پارلمان انتخاب کند.

"سرفد صوفی " نماینده حزب دموکرات کردستان در پارلمان در گفت و گو با شبکه العالم گفت: ما انتخاب مستقیم رئیس اقلیم از سوی مردم را دموکرات ترین راه می دانیم.

بیشتر احزاب سیاسی مانند تغییر، اتحاد ملی، جمعیت اسلامی و جنبش اسلامی با تقدیم پیش نویس قانونی به پارلمان، انتخاب رئیس اقلیم توسط پارلمان با کاهش اختیاراتی که در قانون به آن تصریح شده را خواستار شده اند به شرطی که دوره ریاست وی همراه با دوره پارلمان پایان یابد.

" شوران قلعه دز" رئیس فراکسیون جنبش اسلامی پارلمان کردستان عراق در گفت و گو با شبکه خبری العالم گفت: شورای مرکزی جنبش اسلامی در جلسه روز 16 مارس، نظام پارلمانی را به عنوان یک نظام سیاسی در کردستان معرفی کرده است.

" مروان اسماعیل " رئیس جمعیت اسلامی در پارلمان نیز در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: در فراکسیون جمعیت اسلامی معتقدیم که نظام حکومتی در کردستان باید پارلمانی باشد. ما یک نظام شبه پارلمانی را تجربه کرده ایم و از 23 سال نظام ریاستی هیچ خیری ندیده ایم.

بهار محمود عضو فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان نیز در گفت و گو با العالم گفت: ما خواستار یک نظام پارلمانی واقعی هستیم زیرا نظام موجود نه ریاستی و نه پارلمانی است و در اصطلاح قانونی به آن نظام پارلمانی تحریف شده می گویند.

شیرکو جودت رئیس فراکسیون اتحاد اسلامی در پارلمان نیز گفت: ما نیز نظام پارلمانی را تایید می کنیم و آن را مناسب ترین نظام برای کردستان می دانیم.

ناظران معتقدند که با توجه به نزدیک شدن پایان دوره ریاست مسعود بارزانی  اختلافات سیاسی در کردستان عراق ممکن است میان حزب حاکم و احزاب مخالف تشدید شود که تاثیر منفی روی مردم این منطقه خواهد داشت.

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...
امامزاده-سیف-الدین-محمد-بابا-سیف-الدین   احمد لطفی /امامزاده سیف الدین محمد معروف به امامزاده بابا سیف الدین، مرقد مطهرش در ضلع شرقی دهستان ارمو و...