پنج شنبه, 30 شهریور 1396  

جدیدترین مطالب

دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
 

 
 

موذن همچنان بیدار باش تا نماز امت قضا نشود/ به مناسبت روز دانشجو

 

پروین گنجی /

انسانهاي آزاديخواه همواره در برابر استبداد و استعمار ايستاده و در مقاطعي نيز سربلند بوده اند و اين روزها در تاريخ کشورها الگوي مبارزه طلبي شدند. يکي از اين روزهاي ماندگار، روز 16 آذر يا روز دانشجو است.

 

  چه زیبا گفت شهید بهشتی : دانشجو موذنی است که اگر خواب بماند نماز امت قضا می شود .

پروین گنجی- مدیر مسوول هفته نامه پیشگامان زاگرس: ملتها همواره از دو مسئله رنج ميبرند، استبداد داخلي و استعمار خارجي اين دو عامل درکشورهاي جهان سوم به دو بيماري مزمن تبديل شده که رها شدن از آنها کار آساني نبوده و نيست و مبارزه با آنها هزينه هاي زيادي دربر داشته است. انسانهاي آزاديخواه همواره در برابر استبداد و استعمار ايستاده و در مقاطعي نيز سربلند بوده اند و اين روزها در تاريخ کشورها الگوي مبارزه طلبي شدند. يکي از اين روزهاي ماندگار، روز 16 آذر يا روز دانشجو است. با فرارسيدن 16 آذر و روز دانشجو فرصتي دوباره براي بررسي هويت تاريخي و رسالت ملي و ديني دانشجو ، فرا روي ما قرار مي دهد تا کنکاش کنيم دانشجو کيست و چرا مطالبه گراست؟ از ديدگاه ماركوزه،‌ هابرماس. فوكو، دانشجويان داراي سه ويژگي و خصيصه اصلي هستند كه مي‌توانند پتانسيل و ظرفيت جنبش‌هاي اجتماعي جديد باشند:

1. خصيصة سني؛ دانشجويان جوان هستند و جواني براي خود ويژگي‌هايي دارد. عمده‌ترين ويژگي جواني اين است كه جواني سن هيجان‌ها و انرژي‌هاي متراكم است كه مي‌خواهند اين انرژي متراكم و هيجان انباشته را در جايي تخليه كند و لذا سن دانشجويي سن مقتضي تحرك و حركت‌هاي انقلابي است.

2. ويژگي معرفتي؛ چون دانشجو با معرفت‌ها و اطلاعات تازه سر و كار دارد و از لحاظ روشي نيز متُد انتقادي و تحليلي را دنبال مي‌كند،‌ لذا به وضع موجود رضايت نمي‌دهد و با آن درگير است. پرسشگر و انتقادگر است و اين ويژگي باعث مي‌شود كه دانشجو به عنوان محور اصلي تحركات اجتماعي شناخته شود.

 3. دانشجو محافظه‌كار نيست؛ كساني مثل ماركوزه و ديگران مي‌گفتند كه طبقات اجتماعي به علت وابستگي به كار، شغل و درآمد، محافظه‌كاراند اما دانشجو چون كار و اشتغال ندارد، محافظه‌كار نيست؛ آرمان‌خواه است؛ و در راه آرمانش هزينه مي‌كند و به هزينه كردن،‌ راحت‌ رو مي‌آورد.

از نظر اقتصادي و اجتماعي، دانشجويان درجوامع معاصرگروههاي حاشيه نشيني هستند كه در طي دوران دانشجويي جايگاهي در درون شيوه توليد و متن روابط اقتصادي جامعه ندارند و به عنوان نيروي كار فوق العاده آينده از منابع بخش عمومي يا بخش خصوصي ارتزاق مي كنند.از منظر اجتماعي ويژگي هاي زندگي دانشجويي عبارتند از: دور افتادگي از خانواده، احساس گسيختگي و آزادي در انتخاب راه زندگي، زندگي دسته جمعي در خوابگاهها. چنين شرايطي در كنار بهره مندي از سن جواني توام با شور و هيجان و تحرك، وارد شدن در جرگه روشنفكري به دليل آغاز به تحصيلات عالي و آشنايي نزديك و نسبتاً نظام مند با مسائل اجتماعي و سياسي، بهره مند بودن از فرصت تحليل هاي دسته جمعي خوابگاهي پيرامون شرايط اجتماعي و سياسي داخلي و جهاني و...، جنبش هاي دانشجويي را در وضعيتي قرار مي دهد كه اغلب خصلتي آرمانگرايانه پيدا مي كنند. اساساً نوع زيست دانشجويي به گونه اي است كه زمينه اي مساعد براي پيدايش جنبش هاي اجتماعي ضد سنتي، عدالت خواهانه و آرمانگرايانه، پديد مي آورد. در حقيقت تجمعِ بخشى از نيروهاى آگاه جامعه كه از سطح تحصيلى نسبتا بالا و روحيه كنكاش و بررسى علمى برخوردارند، وضعيت‏سياسى، اقتصادى، فرهنگى و روند مناسبات اجتماعى را در معرض نقادى دانشجو و دانشگاه قرار مى‏دهد.ذهن نقّاد و حسّاس دانشجو، وى را به تفكر و تامّل نسبت‏به مشكلات جامعه مى‏كشاند؛ به اين معنى كه ميزان مشكلات موجود در جامعه برميزان شدت و يا كاهش انتقادها و اعتراض‏ها و فعاليت‏سياسى دانشجويان تاثير دارد. هر چه مشكلات اقتصادى، اجتماعى، سياسى و فرهنگى بيشتر باشد، ميزان اعتراض‏ها و انتقادهاى دانشجويان نيز بيشتر و راديكال‏تر خواهد بود و بر عكس، چنانچه ميزان مشكلات بزرگ در جامعه كمتر باشد، جنبش‏هاى دانشجويى نيز اصلاحات و انتقادهاى محدودترى را خواهند داشت.

بي ترديدپرسشگري وانتقادسازنده لازمه تفكر، پويايى و پيشرفت است. دانشجو دردانشگاه مى‏آموزد كه دربرابر هر چه مى‏شنود و مى‏بيند چون و چرا بگذارد،اما و اگر كند، بپرسد و علت‏يابى كند، هر خواسته يا نكته‏اى را بى‏دليل نپذيرد و با شك به امور بنگرد. دانشجو در دانشگاه فرامى‏گيرد كه در مقابل هر رويدادى، مكث و تامل كند. در پس هر حادثه، ريشه‏ها و علل آن را ارزيابى كند و هر اتفاقى را تجزيه و تحليل نمايد. اين روحيه، كه خصيصه ارزشمند اذهان زنده و فعال است، به دانشجو هويت مستقل فكرى مى‏بخشد و او را در زمره قشر روشنفكر و منتقد جامعه قرار مى‏دهد. از اين رو دانشجوي سياسي به عنوان فعالترين و حساس ترين عضو دانشگاه، پرسشگر بوده و زبان انتقادى و طلبكارانه دارد. به تاسي از روحيه مبارزه طلبي دانشجويان و يادآوري 16 آذر، هر سال دانشجويان دولتهاي بر مسند قدرت را نقد مي نمايند که در اين مقال مجال پرداخت به نحوه نقد نيست،کماکان از دانشجويان عزيز بدليل همراه داشتن دو عنصر آگاهي و انرژي بطور همزمان انتظار ميرود در برابر حرکتهاي غيرقانوني حکومتها چشم بيدار جامعه باشند و مبارزه با استبداد داخل و استعمار خارج را بهانه بيداري خود قرار دهند. از حرکتهاي سطحي و احيانا محافظه کارانه اجتناب نموده و آنقدر هوشيار باشند که در دام استفاده ابزاري گروهها و افراد نيفتند و از هزينه هاي احتمالي در مسير مبارزه نيز نهراسند،اين امر مستلزم دردمندي، آرمان گراي و مطالبه گري دانشجويان است که حاصل کار تشكيلاتي گسترده است.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...
امامزاده-سیف-الدین-محمد-بابا-سیف-الدین   احمد لطفی /امامزاده سیف الدین محمد معروف به امامزاده بابا سیف الدین، مرقد مطهرش در ضلع شرقی دهستان ارمو و...