شنبه, 30 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

موذن همچنان بیدار باش تا نماز امت قضا نشود/ به مناسبت روز دانشجو

 

پروین گنجی /

انسانهاي آزاديخواه همواره در برابر استبداد و استعمار ايستاده و در مقاطعي نيز سربلند بوده اند و اين روزها در تاريخ کشورها الگوي مبارزه طلبي شدند. يکي از اين روزهاي ماندگار، روز 16 آذر يا روز دانشجو است.

 

  چه زیبا گفت شهید بهشتی : دانشجو موذنی است که اگر خواب بماند نماز امت قضا می شود .

پروین گنجی- مدیر مسوول هفته نامه پیشگامان زاگرس: ملتها همواره از دو مسئله رنج ميبرند، استبداد داخلي و استعمار خارجي اين دو عامل درکشورهاي جهان سوم به دو بيماري مزمن تبديل شده که رها شدن از آنها کار آساني نبوده و نيست و مبارزه با آنها هزينه هاي زيادي دربر داشته است. انسانهاي آزاديخواه همواره در برابر استبداد و استعمار ايستاده و در مقاطعي نيز سربلند بوده اند و اين روزها در تاريخ کشورها الگوي مبارزه طلبي شدند. يکي از اين روزهاي ماندگار، روز 16 آذر يا روز دانشجو است. با فرارسيدن 16 آذر و روز دانشجو فرصتي دوباره براي بررسي هويت تاريخي و رسالت ملي و ديني دانشجو ، فرا روي ما قرار مي دهد تا کنکاش کنيم دانشجو کيست و چرا مطالبه گراست؟ از ديدگاه ماركوزه،‌ هابرماس. فوكو، دانشجويان داراي سه ويژگي و خصيصه اصلي هستند كه مي‌توانند پتانسيل و ظرفيت جنبش‌هاي اجتماعي جديد باشند:

1. خصيصة سني؛ دانشجويان جوان هستند و جواني براي خود ويژگي‌هايي دارد. عمده‌ترين ويژگي جواني اين است كه جواني سن هيجان‌ها و انرژي‌هاي متراكم است كه مي‌خواهند اين انرژي متراكم و هيجان انباشته را در جايي تخليه كند و لذا سن دانشجويي سن مقتضي تحرك و حركت‌هاي انقلابي است.

2. ويژگي معرفتي؛ چون دانشجو با معرفت‌ها و اطلاعات تازه سر و كار دارد و از لحاظ روشي نيز متُد انتقادي و تحليلي را دنبال مي‌كند،‌ لذا به وضع موجود رضايت نمي‌دهد و با آن درگير است. پرسشگر و انتقادگر است و اين ويژگي باعث مي‌شود كه دانشجو به عنوان محور اصلي تحركات اجتماعي شناخته شود.

 3. دانشجو محافظه‌كار نيست؛ كساني مثل ماركوزه و ديگران مي‌گفتند كه طبقات اجتماعي به علت وابستگي به كار، شغل و درآمد، محافظه‌كاراند اما دانشجو چون كار و اشتغال ندارد، محافظه‌كار نيست؛ آرمان‌خواه است؛ و در راه آرمانش هزينه مي‌كند و به هزينه كردن،‌ راحت‌ رو مي‌آورد.

از نظر اقتصادي و اجتماعي، دانشجويان درجوامع معاصرگروههاي حاشيه نشيني هستند كه در طي دوران دانشجويي جايگاهي در درون شيوه توليد و متن روابط اقتصادي جامعه ندارند و به عنوان نيروي كار فوق العاده آينده از منابع بخش عمومي يا بخش خصوصي ارتزاق مي كنند.از منظر اجتماعي ويژگي هاي زندگي دانشجويي عبارتند از: دور افتادگي از خانواده، احساس گسيختگي و آزادي در انتخاب راه زندگي، زندگي دسته جمعي در خوابگاهها. چنين شرايطي در كنار بهره مندي از سن جواني توام با شور و هيجان و تحرك، وارد شدن در جرگه روشنفكري به دليل آغاز به تحصيلات عالي و آشنايي نزديك و نسبتاً نظام مند با مسائل اجتماعي و سياسي، بهره مند بودن از فرصت تحليل هاي دسته جمعي خوابگاهي پيرامون شرايط اجتماعي و سياسي داخلي و جهاني و...، جنبش هاي دانشجويي را در وضعيتي قرار مي دهد كه اغلب خصلتي آرمانگرايانه پيدا مي كنند. اساساً نوع زيست دانشجويي به گونه اي است كه زمينه اي مساعد براي پيدايش جنبش هاي اجتماعي ضد سنتي، عدالت خواهانه و آرمانگرايانه، پديد مي آورد. در حقيقت تجمعِ بخشى از نيروهاى آگاه جامعه كه از سطح تحصيلى نسبتا بالا و روحيه كنكاش و بررسى علمى برخوردارند، وضعيت‏سياسى، اقتصادى، فرهنگى و روند مناسبات اجتماعى را در معرض نقادى دانشجو و دانشگاه قرار مى‏دهد.ذهن نقّاد و حسّاس دانشجو، وى را به تفكر و تامّل نسبت‏به مشكلات جامعه مى‏كشاند؛ به اين معنى كه ميزان مشكلات موجود در جامعه برميزان شدت و يا كاهش انتقادها و اعتراض‏ها و فعاليت‏سياسى دانشجويان تاثير دارد. هر چه مشكلات اقتصادى، اجتماعى، سياسى و فرهنگى بيشتر باشد، ميزان اعتراض‏ها و انتقادهاى دانشجويان نيز بيشتر و راديكال‏تر خواهد بود و بر عكس، چنانچه ميزان مشكلات بزرگ در جامعه كمتر باشد، جنبش‏هاى دانشجويى نيز اصلاحات و انتقادهاى محدودترى را خواهند داشت.

بي ترديدپرسشگري وانتقادسازنده لازمه تفكر، پويايى و پيشرفت است. دانشجو دردانشگاه مى‏آموزد كه دربرابر هر چه مى‏شنود و مى‏بيند چون و چرا بگذارد،اما و اگر كند، بپرسد و علت‏يابى كند، هر خواسته يا نكته‏اى را بى‏دليل نپذيرد و با شك به امور بنگرد. دانشجو در دانشگاه فرامى‏گيرد كه در مقابل هر رويدادى، مكث و تامل كند. در پس هر حادثه، ريشه‏ها و علل آن را ارزيابى كند و هر اتفاقى را تجزيه و تحليل نمايد. اين روحيه، كه خصيصه ارزشمند اذهان زنده و فعال است، به دانشجو هويت مستقل فكرى مى‏بخشد و او را در زمره قشر روشنفكر و منتقد جامعه قرار مى‏دهد. از اين رو دانشجوي سياسي به عنوان فعالترين و حساس ترين عضو دانشگاه، پرسشگر بوده و زبان انتقادى و طلبكارانه دارد. به تاسي از روحيه مبارزه طلبي دانشجويان و يادآوري 16 آذر، هر سال دانشجويان دولتهاي بر مسند قدرت را نقد مي نمايند که در اين مقال مجال پرداخت به نحوه نقد نيست،کماکان از دانشجويان عزيز بدليل همراه داشتن دو عنصر آگاهي و انرژي بطور همزمان انتظار ميرود در برابر حرکتهاي غيرقانوني حکومتها چشم بيدار جامعه باشند و مبارزه با استبداد داخل و استعمار خارج را بهانه بيداري خود قرار دهند. از حرکتهاي سطحي و احيانا محافظه کارانه اجتناب نموده و آنقدر هوشيار باشند که در دام استفاده ابزاري گروهها و افراد نيفتند و از هزينه هاي احتمالي در مسير مبارزه نيز نهراسند،اين امر مستلزم دردمندي، آرمان گراي و مطالبه گري دانشجويان است که حاصل کار تشكيلاتي گسترده است.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...