دوشنبه, 30 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

بادکنک فروشی که شهرش، میزبان روحانی بود

 

هوا به تاریکی می رود. سرمایه های علی در پارک کیو روی هواست. علی و بادکنک هایش دست کودکان کیو را آبی و سبز و زرد می کند.

 

به گزارش لور به نقل از سفير افلاك؛ جمعه است. از سفر رییس جمهور به لرستان یک روز گذشته است. هنوز بنرهای استقبال در سطح شهر خودنمایی می کنند. پارک کیو چندان شلوغ نیست. دود اسفند از دست های زن کولی به هوا می رود. زن خودش را لای درخت های پارک کیو می کشاند. دود اسفند از دامن زن که بالا می رود؛ او خودش را به همان جمعیت اندک نشسته در پارک نزدیک می کند. واژه هایش بومی نیست. زن سکه های سیاه را داخل جیبش می اندازد. با خودش حرف می زند. توی این شهر انگار کسی دستش باز نیست.

 

زن کولی خودش را به زحمت جابجا می کند. لبخندش را می بینی. لبخندی گنگ. انگار در میان بازوان مردش فرو رفته باشد. شوهرم دو سه سال پیش از دنیا رفت. بی پول بودیم؛ اما برای همدیگر می مردیم. می مردیم را آهسته بیان می کند. چشم هایش را می بندد. به درختان پارک کیو خیره می شود. سه پسر دارم. هر سه معلول هستند. نمی توانم خرج شان را تأمین کنم. زندگی گران است.

رفت آن سوار

زن کولی بلند می شود. چادرش را به سمت درخت های پارک سُر می دهد. شوهرم کارگر بود؛ اما برای من و بچه هایم یک دنیا بود. با همان یک لقمه نان و دست های زبرش خوشبخت بودیم. حالا بچه هایم بی پدر شده اند. حتا کسی به آن ها سر نمی زند. من مانده ام و یک زندگی سیاه.

 زن کولی به یکی از درخت ها تکیه می زند. دست هایش تنه ی درخت را می کاود. زن دور می شود. «رفت آن سوار کولی با خود تو را نبرده/ شب مانده است و با شب تاریکی فشرده/ کولی کنار آتش رقص شبانه ات کو/ شادی چرا رمیده/ آتش چرا فسرده»

آبی، سبز و زرد

حالا زن کولی رفته است. پارک کیو کمی شلوغ تر شده. سه کودک، بادکنک فروش را صدا می زنند. بادکنکی! بادکنکی! بادکنک فروش خودش را به صداها می رساند. بادکنک های آبی و زرد، بادکنک های خرگوشی دل کودکان را برده است. چند می فروشی؟ کودک چهارساله گوش های بادکنک خرگوشی را می فشارد. بادکنک فروش، بادکنک خرگوشی را به کودک می فروشد. کودک و خرگوش می دوند. مامان! مامان! خرگوشم رو ببین.

علی اهل نورآباد است. او دو سال است شغلش بادکنک فروشی است. بادکنک های علی در تابستان درس نمی خوانند. او کلاس ششم است و تابستان کمک خرج خانواده است. علی و بادکنک هایش در خرم آباد زندگی را تجربه می کنند.

علی، رئیس جمهور را بافکر می داند. یکی از همسایه هایمان گفت دکتر حسن روحانی در سفرش به لرستان هیچ قولی به مردم نداد. او به مردم گفت تلاشش را برای بهبود مشکلات لرستان می کند. حالا علی، رییس جمهورش را دوست دارد. پیش خودش می گوید کاش به استقبالش رفته بودم.

او دلش می خواهد دیگر مستأجر نباشند. مادرم به زحمت اجاره را پرداخت می کند. یارانه دیگر کفاف زندگی و کرایه خانه مان را نمی دهد. علی بادکنک هایش را به خودش نزدیک می کند. بادکنک ها تنها سرمایه اش است؛ سرمایه ای که با یک چشم بر هم زدن بر هوا می رود.

هوا به تاریکی می رود. سرمایه های علی در پارک کیو روی هواست. علی و بادکنک هایش دست کودکان کیو را آبی و سبز و زرد می کند. از پارک بیرون آمده ام. بیرون پارک کم تر شلوغ است. نگاهم به رودخانه است. گیج می شوم. سرم به نرده های رودخانه می خورد. تیر می کشد. روی زمین می افتم. دورم را حلقه می زنند. زنگ بزنید 115. برایش آب بیاورید.

خودم را به نرده های کیو می چسبانم. چشم هایم سیاهی می رود. می خواهم بلند شوم. نمی توانم. دوباره روی زمین می افتم. زنی نزدیک می شود. سرم را روی دامانش می گذارد. قطره های آب هوشیارم می کند. بلند شو برویم دکتر. من مسافرم. باید به تهران بروم؛ تو واجب تری.

بادبادک باز

زن می خواهد بلندم کند. کیف پولم خالی است. نمی روم. یک شهر غریب، کیف پول خالی، حالی ناخوش و یک دنیا دل تنگی. گریه ام می گیرد. هیچ کس آشنا در دسترس نیست. ذهنم به سمت یک نفر می رود. فکر می کنم بزرگ است. نه این که «بادبادک باز» باشم؛ نه، اما فکر می کردم؛ می شود مثل «حسن»* رویش حساب کرد.

 زنگ می زنم. جواب نمی دهد. دوباره زنگ می زنم. خودش را هراسان نشان می دهد. مشکلات مرا بیش تر نکنید! فکر می کند در دست های من«ظلم ظالم است و جور صیاد». به نرده های رودخانه کیو تکیه می دهم. حالا من و رودخانه ی کیو در هم محصور شده ایم.

 

پارک کیو روشن شده است. بادکنک های علی از دور پیداست. خودم را بلند می کنم. خرم آباد زیر پایم آباد نیست.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...