پنج شنبه, 28 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

برنامه ماه عسل و قصه تلخ زندگي دروازه‌بان لرستاني/ ملي‌پوش رفتگر!

 

 روزی علی دایی به کارواش آمد. همه گفتن برو پیش علی دایی بگو فوتبالیستم کمکت میکنه. گفتم نه. چون قد من بلند بود همیشه ماشین‌های شاسی‌بلند را می‌شستم.

 

احسان علیخانی در برنامه زنده "ماه عسل" پنج‌شنبه ۱۲ تیرماه میزبان 3 فوتبالیست بود تا روایت روزهای سخت زندگی‌شان را پیش از مشهور شدن در مستطیل سبز برای مردم بازگو کنند.

به گزارش يافته، سیدمهدی رحمتی دروازه‌بان استقلال، رضا عنایتی مهاجم پديده مشهد و علی‌رضا بیرانوند دروازه‌بان لرستاني تيم نفت تهران سه چهره ورزشی بودند که مهمان برنامه ماه عسل شدند.

زندگی این سه نفر یک موضوع مشترک داشت: سختي دوران کودکی و نوجوانی!

عنایتی اولین بازیکنی بود که از روزگار سخت دوران کودکی و نوجوانی‌اش گفت: از دست‌فروشی در مشهد و بازار امام رضا(ع). او اكنون 4 فرزند دارد.

سید‌مهدی رحتمی شرایط سخت خانواده‌اش را توصیف کرد و از بلال‌فروشی مقابل پارک حرف زد. او حتی اعتراف کرد که در مقاطعی به همراه خواهر مرحومش که 2 سال از او کوچک‌تر بوده، نارنجک و ترقه درست می‌کرده و می‌فروخته است.

نوبت به روایت علی‌رضا بیرانوند دروازه‌بان نفت که رسید، اما هم رحمتی و هم عنایتی محو داستان زندگی این بازیکن جوان شدند که از روستاي سراب ياس در جنوب خرم‌آباد به تهران آمده بود تا فوتبالیست شود.

بيرانوند گفت: وقتی به تهران آمدم جای خواب هم نداشتم، دور میدان آزادی می‌خوابیدم!

دروزاه‌بان لرستاني تيم ملي اميد کارگری در خیاطی، ظرف شستن در پیتزا فروشی و ماشین‌شويی در كارواش و سپس رفتگري در حوالي منطقه خزانه تهران را پذیرفته بود تا هم جای خواب داشته باشد و هم بتواند تمرین کند!

علیخانی در قسمتي از برنامه از او پرسيد: یک مدت هم رفته‌گری کردی؟

بیرانوند پاسخ داد: بله، فرصت شد به اون هم می‌رسیم!

رحمتی و عنایتی هم هر 2 تصدیق کردند که با شنیدن روایت بیرانوند، فهمیده‌اند که سختی‌های زندگی آن‌ها در مقابل اين جوان لرستاني كه نمونه‌اي از بي‌شمار جوانان بي‌كارترين استان كشور است، خیلی کم بوده است!

علیخانی: زمانی که در ماشین‌شويی کار می‌کردی، ماشین فوتبالیستی را هم شستی؟

بیرانوند: نه، البته یک بار علی دایی آمد کارواش، بچه‌ها گفتند تو فوتبالیستی بیا برو پیش دایی، ماشینش را بشور و با او آشنا شو. من گفتم نه، نمی‌روم!

برنامه پنج‌شنبه علیخانی پشت صحنه زندگی ستاره‌هایی را نشان داد که حالا دستمزدهای چند صد میلیونی می‌گیرند، اما برای رسیدن به این جایگاه از همه چیز خودشان مایه گذاشته‌اند.

علی بیرانوند در بخشي از برنامه گفت: ساکن روستای سراب ياس در اطراف خرم‌آباد بودم. خانواده من از لحاظ مالی ضعیف بودند. هم درس می‌خواندم و هم نان بربری می‌فروختم. ماه رمضان بربری می‌فروختیم. بدون اجازه پدر و مادرم به تهران آمدم، به دنبال ورزش.

در تهران سوار اتوبوس شدم و حسین فیض، مربی تیم وحدت تهران را دیدم. ایشان گفت 200 تومن ازت می‌گیرم بیا داخل تیم. من را به تیم خود برذ. بعد از انجام یک بازی به من گفت: ازت پول نمی‌گیرم، بازیکن خوبی هستی ولی به کسی نگو!

من بعد از تمرین به کارگاه خیاطی می‌رفتم و شب‌ها همان‌جا می‌خوابیدم. آن زمان 15 سالم بود.

بعد از آن به نفت رفتم. جای خواب نداشت هر شب دور میدان آزادی می‌خوابیدم. مجبور شدم به یک پتزافروشي بروم و کار کنم و همان‌جا بخوابم. از 5 صبح تا 10 صبح ظرف می‌شستم!

روزی آقاي رياضي مربی من برای غذا خوردن به رستوران ما آمد. وقتی من را دید اشک‌هایش سرازیر شد و گفت چرا به من نگفتي كه كار هم مي‌كني؟!

بعد از رستوران به کارواش رفتم. رزوی علی دایی به کارواش آمد. همه گفتن برو پیش علی دایی بگو فوتبالیستم کمکت میکنه. گفتم نه. چون قد من بلند بود همیشه ماشین‌های شاسی‌بلند را می‌شستم.

بعد از کارواش رفته‌گر شدم! دور میدون خزانه تهران! از صبح ساعت 5 شروع می‌کردم و یک پارک رو به تنهايي جارو می‌زدم. در نمازخانه‌اي متعلق به يكي از شركت‌هاي نفتي مي‌خوابيدم اما ساعت 5 صبح مرا بيرون مي كردند و مي گفتند كسي متوجه نشود كه اين‌جا مي‌خوابي! من آن‌جا فقط يك پيك‌نيك براي غذا درست كردن داشتم.

نكته قابل تحسين در مورد اين 3 نفر اين بود كه در صدد كتمان گذشته‌ي خود بر نيامدند و نان حلال كسب كردن و تلاش براي موفقيت را به عنوان درسي براي ساير جوانان مطرح نمودند. آري! كار، عار نيست. ما به وجود چنين ورزشكاراني افتخار مي‌كنيم.

علي‌رضا بيرانوند دروازه‌بان لرستاني در برنامه ماه عسل

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 مجتبی 1393-04-14 13:25
شیرمادرت حلال علی ونوش جونت پولی که میگیری
 
 
#2 امید 1393-04-14 17:40
چرا تلخ ،شیرین شیرین بود سرگذشت شیر لردرود برشیر مرد لر و خانواده بزرگش.
 
 
#3 درویشی فرامرز 1393-04-14 19:28
تو او نم نم بارونی که خویی
وجا منه بهارونی که خویی
شریک آسمو همسا اساره
تو زاده ملک لورونی که خویی
درد نینم برار شیر دو بیتن تقدیم وجودت کردم
فرامرز
 
 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...