جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

صدای تشنگی زمین‌های لرستان به دولت یازدهم رسید

 

زیرساخت‌های لرستان از سالیان قبل شناسایی شدند و آنچه نیاز بود قانونی کردن این طرح‌ها و مهم‌تر از آن تخصیص اعتبارات ویژه برای تکمیل آنها بود تا شاید کمبود چند ده‌ساله در توسعه لرستان که تقصیر آن متوجه دولت‌های پیشین می‌شود، به اندازه‌ای جبران شود.

 

به گزارش لور و به نقل از منار:

استاندار لرستان: حرکت توسعه در لرستان باید عمقی باشد

30 اردیبهشت هوشنگ بازوند استاندار استان در همایش روابط‌عمومی‌ها، بسترسازان فرهنگ جهادی، اظهار کرد: این استان ظرفیت‌هایش را در هشت سال دفاع مقدس به کشور نشان داده است و اگر کسی جز این ادعایی دارد می‌تواند مطرح کند. حالا این سوال مطرح می‌شود که چطور لرستانی‌که در زمان جنگ از ظرفیت‌های اصلی کشور محسوب می‌شود در اقتصاد نمی‌تواند این ظرفیت را داشته باشد. آیا نمی‌توان همان ظرفیتی را که در هشت سال دفاع مقدس در لرستان وجود داشت اکنون در زمینه اقتصاد به‌کار برد؟ قطعا می‌توان. دلیل موفقیت در آن‌زمان حرکت در عمق این ظرفیت بود ولی حالا حرکت، سطحی است.

سوال و علت مطرح‌شده کاملا منطقی است. آنچه که لرستان امروز را ساخته است نتیجه حرکتی نه در عمق بلکه در سطح توسعه استان است و این عوامل نه تنها در استان بلکه در مرکز نیز ریشه داشت.

نیاز مبرم لرستان در پیشبرد اهداف توسعه، تکمیل و به بهره‌برداری رسیدن تمام پروژه‌هایی است که از قبل شناسایی ولی به هر دلیلی در روند اجرا با مشکل روبه‌رو شده‌اند.

پروژه‌هایی از قبیل آزادراه، راه آهن، توسعه فرودگاه و سدها که به بهره‌برداری رسیدن آنها بی‌شک لرستان را دگرگون می‌کند.

سدها، رکن رونق کشاوری در لرستان

لرستان دارای 13 سد است که در دولت دهم و در زمان استانداری حبیب‌الله دهمرده مصوب شد تا ردیف قانونی خود را از اعتبارات سالیانه دولت دریافت کنند. سه سد هاله، کزنار و خان‌آباد در شهرهای کوهدشت و الیگودرز با ظرفیت تنظیم و مخزن کمتر از 20 م.م.م آب به بهره‌برداری رسید تا در مجموع بتوانند 2200 هکتار از زمین های دیم را آبی کنند و 10 سد کمندان، حوضیان، ایوشان، مروک، زیبامحمد، عالی‌محمود، تاج‌امیر، آبسرده، کاکارضا و شهید بروجردی در دست ساخت و تکمیل هستند.

سدهای لرستان سد هاله در 20 کیلومتری جنوب شهر کوهدشت با حجم مخزن 3.5 م.م.م

اما آنچه می‌ماند میزان اعتباری بود که سالیانه به پروژه‌های فوق تعلق می‌گرفت یعنی بخش عملیاتی پروژه‌ها که اراده‌ای در این زمینه دیده نشد و 6 سد از 10 سد مذکور عملا با تخصیص اعتبار ویژه و تسریع در روند ساخت روبه‎‌رو نشدند.

سدهای لرستان سد کزنار در 10 کیلومتری شمال شهر الیگودرز با حجم تنظیم آب 1 م.م.م

این در حالی‌ست که دولت‌مردان همیشه و همیشه بر استعداد بالقوه کشاورزی در لرستان تاکید داشتند اما علاوه بر خاک غنی و هوای خوب، شرط لازم برای رونق کشاورزی مهار روان‌آب‌هایی بود که به‌راحتی از لرستان خارج می‌شد و فقط نامی از آن نسیب استان می‌شد.

سدهای لرستان

سد خان‌آباد در 25 کیلومتری جنوب شرقی الیگودرز با حجم مخزن 14 م.م.م

آب‌هایی که باید تشنگی را از لبان زمین‌های خشک لرستان می‌گرفتند و موجب رونق کشاورزی آن می‌شدند تا حداقل یک چرخ توسعه لرستان بدین منوال بچرخد. اما آنچه که انتظار می‌رفت پیش نیامد و تخصیص اعتبارات قطره‌چکانی در دولت قبل، خبر از تکمیل و به بهره‌برداری رسیدن این سدها در ده‌ها سال دیگر می‌داد.

تدوین سیاست تکمیل پروژه‌های با پیشرفت بالای 50 درصد؛ سیاستی کاربردی اما نه برای استان‌های کم برخوردار

با روی کار آمدن دولت یازدهم و پیش‌گرفتن سیاست تکمیل پروژه‌هایی با پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد باز هم از مجموع 10 سد در دست اجرا 4 سد حوضیان، ایوشان، مروک و کمندان مشمول این سیاست شد تا رئیس جمهور دولت یازدهم در سفر خود به لرستان در خردادماه امسال خبر از تکمیل 3 سد حوضیان، ایوشان و مروک تا پایان 93 و تکمیل سد کمندان در اوایل سال 94 بدهد. سدهایی که در مجموع 2.5 درصد از زمین‌های دیم لرستان را آبی می‌کردند و سهم مناسبی از اشتغال‌زایی را نیز به خود اختصاص می‌دادند.

سدهای لرستان

سد کاکارضا در شمال شهر خرم‌آباد

اما از آن‌طرف 6 سد دیگر از اولویت تخصیص اعتبارات ویژه خارج شد تا فقط 1 درصد اعتبارات مورد نیاز خود را در سال 93 دریافت کنند. یعنی با این روال باید 100 سال دیگر منتظر به بهره‌برداری رسیدن آن‎ها می‌ماندیم.

سدهای لرستان

سد مروک در 37 کیلومتری دورود با حجم مخزن 120 م.م.م

این سیاست در دولت یازدهم به‌صورت ملی پایه‌گذاری شد تا پروژه‌هایی که به تکمیل نزدیک‌ترند مورد توجه قرار گیرند و به بهره‌برداری برسند و پس از آن این روال در سطوح بعدی شامل پروژه‌های با پیشرفت زیر 50 درصد شود اما نکته مهم و اساسی این بود که آیا در این سیاست باید استان‌های کم‌برخوردار و برخوردار به یک چشم دیده شوند؟ در این صورت بازهم فاصله چندین ساله پیشرفت در استانی مانند لرستان با استان‌هایی که نه تنها سهم خود بلکه سهمی بیشتر از آنچه که باید در اختیار گرفته‌اند تا هر روز بیشتر و بیشتر شاهد معضلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در لرستان باشیم.

سدهای لرستان

سد ایوشان در 57 کیلومتری خرم‌آباد با حجم مخزن 52 م.م.م

رئیس جمهور: روان‌آب‌های لرستان باید مهار شوند

ریاست جمهوری در لحظه ورود به لرستان در جمع خبرنگاران مهار روان‌آب‌ها را از دغدغه‌های اصلی لرستان برشمرد.

استاندار لرستان: پیگیر افزایش اعتبار 6 سد در سال 94 هستیم

استاندار لرستان در نشست خبری  در پاسخ به سوال خبرنگار منار مبنی بر تعیین تکلیف 6 سدی که شامل تخصیص اعتبارات ویژه نشده‌اند گفت: در سفر رئیس جمهور به لرستان وزیر نیرو وضعیت این 6 سد را برای دکتر روحانی توضیح دادند.

وی افزود: بعضی از این سدها فقط در مرحله مطالعات شناخت هستند و پیشرفت دیگری نداشته‌اند. این در حالی‌ست که با انجام مطالعات تکمیلی، یک سد در حالت پیشرفت 5 درصدی قرار می‌گیرد.

بازوند تصریح کرد: برای تکمیل این 6 سد نگرانی وجود دارد و ما امیدواریم در سال 94 با انجام مطالعات تکمیلی بتوانیم ضمن گرفتن ردیف اعتباری مناسب، پیگیر افزایش اعتبار آنها باشیم.

نگاه ویژه دولت یازدهم به توسعه لرستان

تکمیل 5 سد دیگر لرستان در دستور کار دولت قرار گرفت

خوشبختانه با پیگیری‌های به‌عمل آمده در جلسه‌ای که نمایندگان و مسئولان لرستان با رئیس مجلس شورای اسلامی در تاریخ 18/4/93 با حضور وزیر نیرو و معاونان وزیر راه و شهرسازی داشتند، 5 سد از 6 سد مذکور مورد بررسی قرار گرفت تا اختصاص اعتبار به‌صورت ویژه برای سدهای زیبامحمد، تاج‌امیر، عالی‌محمود، شهید بروجردی و آبسرده در سال آینده از مصوبات این جلسه باشد.

این سدها در مجموع 3300 هکتار از زمین‌های دیم خرم‌آباد، نورآباد و الیگودرز را زیر کشت آبی می‌برند و هم‌چنین سدهای شهید بروجردی و آبسرده بخشی از آب شرب مردم بروجرد را تامین خواهند کرد.

امیدواریم با پیگیری مسئولین ارشد استان و هم‌چنین نگاه ویژه دولت‌مردان تدبیر و امید به لرستان شاهد به ثمر نشستن زیرساخت‌های توسعه در لرستان باشیم.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...