دوشنبه, 27 آذر 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

نخود لرستان به نام استان‌های دیگر سند می‌خورد

 
در حالی استان لرستان قطب تولید محصول نخود کشور محسوب می شود که به دلیل خروج بخش عمده ای از این محصول از استان لرستان و بسته بندی در استانهای دیگر، سودی از این محصول به جیب کشاورزان نخودکار لرستانی نمی آید تا اقتصاد کشاورزی لرستان از درآمد این بخش محروم باشد.به گزارش خبرنگار مهر، نخود استان لرستان در بازارهای کشور و حتی جهانی ظرفیت شناخته شده ای است، موضوعی که سرمایه گذاری در این بخش برای ارتقای درآمدزایی و تولید را توجیه پذیر می کند.

در کنار اراضی مستعد تولید نخود لرستان به نظر می رسد آنچه مورد غفلت قرار گرفته توسعه صنایع تبدیلی، تکمیلی و بسته بندی در این حوزه است تا بخش عمده ای از محصول تولیدی لرستان به صورت فله ای راهی استانهای همجوار شود.

صادرات فله ای محصولات لرستان موجب شده تا این محصول با کیفیت لرستانی با بسته بندی و برند دیگر استانها راهی بازار شود تا محصول نخود لرستان به نام دیگران سند بخورد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان صبح یکشنبه در این رابطه در جمع خبرنگاران با انتقاد از روند ایجاد صنایع تبدیلی بخش کشاورزی در این استان اظهار داشت: متاسفانه در این زمینه اقدامات مطلوبی صورت نگرفته به طوریکه در زمینه جانمایی این صنایع در شهرستانها کارشناسی عمل نشده است.

مهرداد غضنفری با بیان اینکه در حال حاضر صنایع تبدیلی در شهرستانهای استان بر اساس ظرفیتهای آن شهرستان ایجاد نشده است عنوان کرد: به طور مثال در شهرستانی 10 برابر ظرفیت یک محصول صنایع تبدیلی ایجاد شده و در برخی شهرستانها حتی یک دهم ظرفیتهای حوزه کشاورزی این صنایع ایجاد نشده است.

وی بیان داشت: این امر موجب شده که صنایع تبدیلی در برخی شهرستانهای استان توجیه اقتصادی نداشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه در حال حاضر استان لرستان اولین استان تولید کننده محصول نخود در کشور محسوب می شود گفت: سالانه بیش از 84 هزار تن نخود در لرستان تولید می شود.

غضنفری با بیان اینکه میزان مصرف نخود در لرستان تنها سه هزار تن است ادامه داد: این در حالیست که بیش از 80 هزار تن نخود تولیدی لرستان بدون فرآوری و بسته بندی از استان خارج می شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نخود لرستان به نام استانهای دیگر بسته بندی می شود تصریح کرد: این در حالیست که با ایجاد صنایع تبدیلی برای این محصول در استان می توان در حوزه اشتغال استان اقدامات موثری انجام داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با یادآوری اینکه هم اکنون 120 هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت محصول نخود می رود عنوان کرد: قسمت عمده ای از اراضی زیر کشت نخود در لرستان متمرکز است.

غضنفری با اشاره به کشت رقم های مختلف نخود در استان لرستان، افزود: با فعالیتهای انجام شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی استان رقم های نخود در حال ارتقا و بهبود هستند که این امر منجر به رشد تولید در این بخش خواهد شد.

وی با اشاره به استفاده از تجریبات کشورهای دیگر در این حوزه برای بهبود تولید نخود استان افزود: در این راستا طی سالجاری شاهد سفر یک هیئت تحقیقاتی ترکیه ای برای تبادل تجربیات در این زمینه بودیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری برای ارتقای فعالیتها در حوزه تولید و بسته بندی این محصول به عنوان یکی از ظرفیتهای لرستان یادآور شد: در این راستا از سرمایه گذاری بخش خصوصی برای راه اندازی صنایع بسته بندی در شهرستانهای مستعد استان در زمینه تولید نخود استقبال می شود.

غضنفری همچنین خواستار بهبود سرانه مصرف نخود در استان شد و گفت: در حال حاضر سرانه مصرف نخود در لرستان زیر سه کیلوگرم است که در صورت قرارگیری نخود در سبد مصرفی خانوار می توان بخش عمده ای از پروتئین مورد نیاز افراد را از این طریق تامین کرد.

وی بر ضرورت فرهنگ سازی در این زمینه تاکید کرد و گفت: استقبال مردم از محصولات تولیدی استان و ورود این محصولات به سبد خانوار به نوعی حمات از بخش کشاورزی لرستان خواهد بود.

بنابر این گزارش استان لرستان با تولید سالانه 150 هزار تن انواع حبوبات یک پای ثابت و اصلی بازارهای داخلی در این حوزه محسوب می شود که متاسفانه طی سالهای اخیر به دلیل سیاست گذاری غلط در سطح کلان ملی و استانی در حوزه های مختلف اعم از کاشت، داشت، برداشت، عرضه و فرآوری با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده است.

این در حالیست که برخی ارقام نخود استان لرستان شهرت جهانی دارند به طوری که رقم "گریت" به لحاظ دانه درشت بودن، سفیدی، خوش طعمی و پروتئین بالا طالبان زیادی در بازارهای داخلی و خارجی دارد.

با این حال محصول نخود در سالهای گذشته به رغم روند افزایشی قیمت و تورم در کشورمان با سیر نزولی قیمت مواجه بوده تا این موضوع در کنار سختی کاشت، داشت و برداشت این محصول کشاورزان را از پرداخت به این کشت مهم بازدارد.

اهمیت این موضوع آنجا روشن می شود که در استانی مانند لرستان با مشکلات موجود برای تامین آب کشاورزی کاشت محصولاتی چون نخود به دلیل مصرف پایین آب و ارزش غذایی بالا باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد که متاسفانه در عمل به دلیل کم مهری در حوزه تولید، بسته بندی، صادرات و قرارگیری در سبد مواد غذایی مردم به این محصول شاهد دلسردی کشاورزان نخودکار ای کاشت این محصول بوده ایم.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...