دوشنبه, 27 آذر 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

کارگاه‌هایی که به جان «تیره‌رود» افتاده‌اند / تولید شن و ماسه به قیمت تخریب محیط زیست

 

همواره در میان مصالح ساختمانی «شن و ماسه» یکی از مصالح پرکاربرد در اجرای طرح‌های عمرانی است که همواره در پروژه‌هایی مثل ساختمان‌سازی، سازه‌های بتنی، تولید آسفالت و... کاربرد دارد.

 

به گزارش لور به نقل از فارس،  با توجه به پرکاربرد بودن شن و ماسه در پروژه‌های عمرانی، این محصول از اهمیت بالایی برخوردار است که تامین نیازهای جامعه، تولیدات آن را توسط کارگاه‌های شن و ماسه در سراسر کشور توجیه‌پذیر می‌کند.

از آنجا که تولید شن و ماسه ارتباط مستقیم با طبیعت دارد و به نوعی از دل همین طبیعت تولید می‌شود، تخلف در این صنف باعث بروز صدمات جدی به پیکر طبیعت می‌شود. در این گزارش سعی شده است تا بخشی از این آسیب‌ها را معرفی و به دنبال راه چاره برای آنها باشیم.

در شهرستان دورود 12 واحد کارگاه تولید شن و ماسه فعالیت دارند که از این تعداد 10 واحد به روش رودخانه‌ای فعالیت دارند و اغلب آنها در کنار رودخانه‌های اصلی شهرستان دورود قرار گرفته‌اند.

*کاهش آورد رودخانه تیره باعث دست‌اندازی برخی سودجویان به بستر آن شده است

رودخانه تیره یکی از دو روخانه اصلی شهرستان دورود است که با عبور از میان دشت حاصلخیز سیلاخور از گذشته کمک شایانی به توسعه کشاورزی به این بخش کرده است، هرچند که این روزها دیگر تیره‌رود آن رودخانه پر آب دائمی نیست.

طی چند سال گذشته به دلیل خشکسالی‌های متوالی در کشور و به تبع آن استان لرستان و شهرستان دورود و همچنین احداث سدهای کمال صالح در استان مرکزی و مروک دورود، رودخانه تیره از حالت دائمی به فصلی تغییر یافته است، به نحوی که در فصل‌های گرم سال آورد این رودخانه بسیار کاهش می‌یابد و حتی به صفر هم می‌رسد.

کاهش آورد تیره رود باعث می‌شود تا بستر رودخانه که به نوعی سرشار از منابع تولید شن و ماسه است، در دسترس کارگاه‌های تولید شن و ماسه که در کنار حریم رودخانه وجود دارند، قرار گیرد که متاسفانه تا کنون با دست‌اندازی برخی از این کارگاه‌های متخلف مواجه بوده است و این اقدام باعث نابودی محیط زیست و اکوسیستم منطقه می‌شود.

* برداشت غیرمجاز چند برابری از حد قانونی

دست‌اندازی‌ها به بستر تیره‌رود در برخی نقاط به حدی است که پس از پایان عملیات برداشت، گودال‌هایی عمیق که ارتفاع بعضی از آنها از 25 متر هم تجاوز می‌کند، در دشتی که حاصلخیز بودن آن شهره عام است، برجا می‌ماند.

گفتنی است که این اقدامات مربوط به بازه زمانی کوتاه گذشته نیست و این اقدام سال‌هاست در حال انجام و تنها در مدت گذشته سرعت آن افزایش یافته است.

یکی دیگر از تخلف‌های این واحدهای تولید شن و ماسه در شهرستان دورود برداشت بیش از حد است، یعنی جایی که طبق قانون باید تنها چهار متر از سطح زمین را گودبرداری کنند اما شواهد نشان می‌دهد که میزان برداشت‌ها چندین برابر میزان تعیین شده است.

*استفاده از آب کشاورزی در کارگاه‌های ماسه‌شویی

از دیگر مشکلاتی که در این بخش رخ داده است، استفاده از آب چاه کشاورزی در برخی از این کارگاه‌هاست که متاسفانه یک طرف این اقدام کشاورزان هستند که با دریافت وجه نقد، آب چاه خود را برای مدتی اجاره می‌دهند، غافل از آن که این بهره‌برداری‌های بی‌رویه باعث از بین رفتن ذخایر سفره‌های آب زیرزمینی و خشک شدن آب چاه‌های منطقه می‌شود.

آسیب به راه‌های روستایی و ایجاد مزاحمت برای اهالی و روستاییان منطقه به واسطه تردد خودروهای سنگین یکی دیگر از مشکلات به وجود آمده توسط این کارگاه‌ها است.

فرماندار شهرستان دورود در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دورود در خصوص کارگاه‌های تولید شن و ماسه در شهرستان دورود گفت: شهرستان دورود از دیرباز تا کنون به واسطه وجود رودخانه تیره که از وسط اراضی کشاورزی بخش سیلاخور عبور می‌کند، محل برداشت ماسه بوده و از این ‌رو کارگاه‌های شن و ماسه در مسیر رودخانه احداث شده است.

*فعالیت 12 واحد تولید شن و ماسه در شهرستان دورود

ماشاءالله نعمتی با بیان اینکه 12 واحد تولید شن و ماسه در شهرستان دورود وجود دارد، اضافه کرد: با توجه به خشکسالی‌های اخیر متاسفانه آورد رودخانه تیره کاهش یافته است، از طرفی هم متصدیان با برداشت‌های بی‌رویه خود باعث بروز نارضایتی و گلایه کشاورزان و اهالی منطقه شده‌اند.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی از کشاورزان منطقه که چاه آب کشاورزی دارند، با عقد قراردادی چاه خود را به کارگاه‌های تولید شن و ماسه اجاره می‌دهند.

نعمتی ضمن تاکید بر لزوم جلوگیری از تخلفات به وجود آمده، گفت: از امور آب منطقه‌ای لرستان و شهرستان خواهش می‌کنم که در این خصوص پیگیری‌های جدی داشته باشند و با متخلفان برخورد صورت گیرد.

*تغییر مجوز ماسه‌شویی‌ها از رودخانه‌ای به کوهی

فرماندار شهرستان دورود در پاسخ به این سوال که چه راهکاری برای رفع این مشکل پیشنهاد می‌کنید، بیان داشت: از آنجا که در حال حاضر این برداشت‌ها آسیب‌های جدی به اراضی کشاورزی و محیط زیست وارد کرده، پیشنهاد ما این است که با برنامه‌ریزی سازمان‌های متولی تعداد واحدهای ماسه‌شویی رودخانه‌ای که 10 عدد هستند، مجوز آنها به تولید ماسه کوهی تغییر کند تا علاوه بر جلوگیری از تخریب محیط زیست، نارضایتی مردم و اهالی منطقه هم برطرف شود.

وی ادامه داد: همچنین انتظار داریم تا همه دستگاه‌های مربوطه با افزایش نظارت خود با تخلفات افراد سودجو مثل برداشت‌های غیر مجاز، واگذاری چاه‌های کشاورزی و سایر مشکلات مقابله کنند.

*معرفی 5 واحد متخلف به دلیل برداشت بیش از حد مجاز

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان دورود در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در خصوص واحدهای تولید شن و ماسه در شهرستان دورود گفت: از تعداد کل واحدهای ماسه‌شویی که در محدوده دو پلاک حشمت‌آباد و قاضی‌آباد در گذشته واگذار شده است، تعداد پنج واحد آن به دلیل برداشت بیش از حد مجاز و تخریب منابع طبیعی شناسایی و برای آنها پرونده تشکیل شده است.

وی ادامه داد: پرونده متخلفان به مراجع قضایی ارجاع شده و نتیجه آن به اخذ جریمه و رفع تصرف از محدوده‌های مد نظر رسیده است.

محمدحسن کیانی‌فر در خصوص اینکه چرا با وجود برخورد با متخلفان، باز هم روند فعالیت‌های غیر مجاز برخی از ماسه‌شویی‌ها ادامه دارد، گفت: مشکل و مسئله اصلی را می‌توان عدم بازدارندگی میزان جریمه دانست، چراکه سود حاصل از درآمد ماسه‌شویی‌ها بسیار بیشتر از میزان جریمه است.

*تغییرات جدی و خطرناک در اکوسیستم منطقه

یک کارشناس محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دورود در خصوص تخلفات برخی از ماسه‌شویی‌های فعال در شهرستان دورود گفت: از تعداد 10 واحد ماسه‌شویی که در منطقه سیلاخور و پلاک حشمت‌آباد موجود است، چهار مورد تخلفات زیست محیطی دارند.

وی ادامه داد: برداشت‌های غیر مجاز و خارج از اصول برداشت یکی از این تخلفات است. یعنی حداکثر عمق برداشت بر اساس قانون باید چهار متر باشد اما در برخی نقاط عمق برداشت به 20 متر هم می‌رسد.

افشین فاتحی با بیان اینکه برداشت‌های غیر اصولی باعث از بین رفتن محیط زیست می‌شود، تصریح کرد: این اقدامات باعث تغییرات جدی و خطرناک در اکوسیستم روخانه‌ای و اکوسیستم منطقه می‌شود.

کارشناس محیط زیست شهرستان دورود با اشاره به استفاده برخی از واحدهای تولید شن و ماسه از اراضی کشاورزی، یادآور شد: همچنین برخی از این واحدها از اراضی کشاورزی برداشت می‌کنند که خود این موضوع مخالف اصول و قوانین است.

*عدم هماهنگی مرجع صادرکننده مجوز با محیط زیست و منابع طبیعی

وی ادامه داد: طی دو سال گذشته چهار واحد را به علت تخلفات زیاد به دادسرا معرفی کرده‌ایم ولی باید حمایت‌ها و پاسخ‌های کیفری مناسبی در این خصوص ارائه شود و به صرف جریمه کردن نمی‌توان جلوی تخریب این افراد را گرفت.

فاتحی خاطرنشان کرد: عدم هماهنگی صادرکننده پروانه مجوز برای این واحدها با دستگاه‌های ذی‌ربط مثل منابع طبیعی و محیط زیست یکی دیگر از دلایل بروز این مشکلات است.

*تخریب اراضی مرغوب کشاورزی برای برداشت ماسه و شن

به گزارش فارس یکی دیگر از مشکلات به وجود آمده توسط برخی از این واحدها از بین بردن اراضی مرغوب کشاورزی با تخریب و بهره‌برداری از منابع آن است، به نحوی که با برداشت حدود یک متر خاک سطحی زمین کشاورزی به شن و ماسه‌های موجود در لایه‌های زیرین دسترسی پیدا کرده و از آن بهره‌برداری می‌کنند.

نعمت‌الله قائدرحمت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دورود در خصوص فروش زمین‌های کشاورزی برای بهره‌برداری کارگاه‌های تولید شن و ماسه در شهرستان دورود گفت: متاسفانه کشاورزان اراضی کشاوری که در حاشیه رودخانه قرار دارند، اراضی خود را به ماسه‌شویی‌ها می‌فروشند.

وی ادامه داد: ماسه‌شویی‌ها خاک سطحی اراضی را برداشت می‌کنند و از ماسه‌ای که در زیر خاک قرار دارد، برای کارگاه‌های خود استفاده می‌کنند.

قائدرحمت با بیان اینکه از کشاورزان تقاضا می‌کنیم، از فروش اراضی خود به واحدهای تولید شن و ماسه خودداری کنند، تصریح کرد: در صورت برداشت این‌گونه اراضی توسط ماسه‌شویی‌ها، این واحدها به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

*تهدید فرودگاه کشاورزی شهرستان دورود توسط کارگاه‌های ماسه‌شویی

وی در خصوص تهدید فرودگاه کشاورزی شهرستان دورود توسط واحد‌های هم‌جوار با باند این فرودگاه گفت: این فرودگاه در سال 72 برای فعالیت‌های کشاورزی مثل مبارزه با سن و علف حرز در محوطه‌ای به حدود 7 هزار و 200 متر احداث شد.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دورود با بیان اینکه این فرودگاه برای استفاده در شرایط بحرانی کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر به دلیل استفاده بی‌رویه توسط تعداد زیادی از کشاورزان و ماسه‌شویی‌هایی که در اطراف این باند فرودگاه قرار دارند، باند این فرودگاه در حال تخریب است.

قائدرحمت با بیان اینکه از همه کشاورزان تقاضا می‌کنیم که ما را در حفظ و نگهداری باند این فرودگاه یاری کنند، متذکر شد: اگر فرد سودجویی به حریم فرودگاه تجاوز کند، به مراجع قضایی معرفی می‌شود و مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

به گزارش فارس، در این گزارش سعی شد برخی مشکلات به وجود آمده توسط برخی از افراد سودجو مطرح شود. البته باید سفید و سیاه یک سوژه را در کنار هم دید، مثلا در کنار همه نقاط تاریک مطرح شده، امتیازات مثبتی مثل کمک به اقتصاد منطقه، تامین نیازهای کشور، اشتغالزایی، توسعه استان و شهرستان و... هم وجود دارد اما با چه قیمتی تخریب محیط زیست قابل توجیه است؟ آیا راه بهتری وجود ندارد؟

به نظر می‌رسد بتوان با نظارت دقیق و برخورد جدی‌تر با بسیاری از مشکلات به وجود آمده مقابله شود، شاید انتقال این واحدهای صنعتی از حاشیه رودخانه‌ها به کوه و استفاده از منابع کوهی راهی برای برون‌رفت از مشکل فعلی باشد.

امیدواریم مسئولان مربوطه با نگاه ویژه به این موضوع، به دنبال رفع این مشکلات باشند. مشکلاتی که یک‌روزه به وجود نیامده و شاید میراث سال‌ها کم‌توجهی مسئولان بوده است.

===============

  گزارش از توحید وانشانی

===============

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...