دوشنبه, 30 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

میم مثل محرومیت مثل "میربگ جنوبی"/ خانه های خشتی از ساکنان خود می گویند

 

روایت دهستان میربگ جنوبی با 170 روستا حکایت محرومیت عمیقی است که خانه های خشتی و گلی و کپری روستاهای آن با زبانی تلخ روایت می کنند، دهستانی که اهالی آن از آب شرب گرفته تا حتی مدرسه مناسب و سرپناه مقاوم محروم هستند.

به گزارش لور به نقل از مهر؛  دهستان میربگ جنوبی با 282 کیلومتر مربع مساحت در بخش مرکزی شهرستان نورآباد قرار دارد و به لحاظ زیرساختها با مشکلات جدی مواجه است.

این دهستان با 40 هزار نفر جمعیت روستایی و 170 روستای کوچک و بزرگ همچنان با مشکلاتی از قبیل گازرسانی، تامین آب شرب، دفع بهداشتی زباله ها، بهسازی واحدهای مسکونی فرسوده و مشکلات ریز و درشت دیگر دست و پنجه نرم می کند مشکلاتی که حل هر کدام از آنها کمک شایانی به بهبود وضعیت زندگی مردم این مناطق و جلوگیری از مهاجرت روبه رشد آنها به کلان شهرها می کند.

مشکلاتی از آب شرب تا خانه های خشتی و گلی

یکی از اهالی دهستان به مشکل آب شرب روستاهای منطقه اشاره کرده و می گوید که تابستان امسال برخی روستاها با تانکر آبرسانی شدند و به سختی توانستند این مشکل را تاب بیاورند.

وی معتقد است که برای رفع ریشه ای مشکل آب روستاهای منطقه باید چاره اندیشی جدی شود و یادآور می شود: از سوی دیگر وضعیت نامناسب راه ارتباطی برخی روستاها به شهر نورآباد مشکلات جدی برای دسترسی به خدمات مختلف از جمله در حوزه بهداشتی و درمانی ایجاد کرده است.

این روستایی ادامه می دهد: مردم برای حضور در شهر نورآباد و پیگیری امور مختلف باید از مسیرهای نامناسب عبور کرد و مخاطرات آن را بپذیرند.

وضعیت بهداشتی دفع زباله ها در روستاها و همچنین فرسودگی بسیاری از واحدهای مسکونی روستایی چالسی دیگر است که می تواند مردم را در ابعاد مختلف با مشکل مواجه کند.

در برخی روستاها عمده واحدهای مسکونی خشتی و گلی و نامقاوم بوده که به صورت بالقوه خطری جدی در هنگام زلزله در استان لرزه خیز لرستان محسوب می شوند و می تواند در صورت وقوع هر حادثه ای مخاطرات جدی به همراه داشته باشد.

بسیاری از مدارسی که از آنها با عنوان شبهه کپری یاد می شود در همین روستاها قرار دارند به طوریکه بخشی از کلاسهای درس به رغم خروج از مدارش کپری در کانکس تشکیل می شوند تا آمدن بوی ماه مهر اشتیاق چندانی در کودکان روستایی ایجاد نکند.

نبود راه ارتباطی مناسب اصلی ترین مشکل مردم میربگ جنوبی

ابوالقاسم خسروپور بخشدار مرکزی شهرستان نورآباد در خصوص وضعیت کنونی این دهستان به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر بحث دسترسی و راههای ارتباطی بزرگترین مشکل در دهستان میربگ جنوبی محسوب می شود زیرا از 140 کیلومتر راه روستایی در این منطقه تنها 15 کیلومتر دارای پوشش آسفالت مناسب است.

وی افزود: حل این مشکل در قالب طرحی از سوی بخشداری و در چهار مسیر اصلی ساماندهی و بررسی و به مسئولان امر ارائه شده است.

خسروپور افزود: در این راستا مسیر محور جنگلی مله خان به سمت امامزاده ابراهیم به طول 50 کیلومتر، مسیر ارتباطی گاوشمار به طول 30 کیلومتر، مسیر دوراهی رضا آباد و گنج دره و مسیر ده یوسفیان به سمت فاضل آباد به طول هفت کیلومتر می بایست زیر سازی و آسفالت شود.

وی یادآور شد: در مسیر چهارم از این طرح زیرسازی و احداث پل های مورد نظر انجام شده است اما به علت کمبود اعتبارات برای ادامه طرح و رها شدن پروژه فعالیتهای انجام شده به مرور زمان در حال تخریب است.

سه دستگاه نیسان برای تخلیه زباله 170 روستا

وی در رابطه با مشکلات بهداشتی مردم این دهستان نیز گفت: دهستان میربگ جنوبی با 170 روستا متاسفانه تنها سه دستگاه وانت نیسان برای حمل و تخلیه زباله دارد و این اوج مشکلات بهداشتی در این دهستان را نشان می دهد.

بخشدار مرکزی دلفان همچنین با بیان اینکه شاخص بهره مندی مردم این دهستان از آب آشامیدنی سالم 33 درصد است عنوان کرد: 50 روستای بالای 20 خانوار جمعیت و 40 روستای زیر 20 خانوار جمعیت در دهستان میربگ جنوبی نیازمند آبرسانی هستند که در صورت تخصیص اعتبار مشکل 10 تا 15 روستای این منطقه حل می شود.

وی افزود: حل مشکل ابرسانی در این مناطق با امکانات موجود شدنی نیست و باید در سطح ملی و توسط مسئولان بالادستی حمایتهای لازم انجام شود.

90 درصد واحدهای مسکونی میربگ جنوبی نیاز به مقاوم سازی دارند

خسروپور در ادامه با بیان اینکه مردم دو روستای زیر و فاضل آباد در دهستان میربگ جنوبی به صورت کپری زندگی می کنند گفت: این در حالی است که حدود 90 درصد واحدهای مسکونی در بعضی مناطق این دهستان از مصالح اولیه نظیر گل، چوب و سنگ ساخته شده اند و با کوچکترین زلزله ای مشکلات جدی را برای ساکنان این واحدها ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه 500 خانوار با جمعیت سه هزار نفر در این دهستان به شغل دامداری و دامپروری مشغول هستند گفت: این در حالی است که به علت نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی در این منطقه بیشتر سود این صنعت به جیب دلالان و واسطه های می رود.

بخشدار مرکزی دلفان ادامه داد: بیکاری و نبود شغل مناسب برای جوانان در دهستان میربگ جنوبی باعث شده که بخش زیادی از نیروهای جوان و تحصیل کرده در این مناطق برای یافتن شغل مناسب راهی کلان شهرها شوند که این خود مشکل جدی در سطح منطقه ای محسوب می شود.

تنها 36 روستا در کل شهرستان دلفان گازرسانی شده اند

وی در ادامه با اشاره به اینکه در بحث پوشش شبکه ای صدا وسیما در دهستان میربگ جنوبی 60 تا70 درصد با مشکل مواجه هستیم مطرح کرد: پوشش اپراتوری همراه اول و ایرانسل نیز در این مناطق با مشکلاتی روبه رو است.

خسروپور بخشدار مرکزی نورآباد مشکل گازرسانی را یکی دیگر از مشکلات مهم و مطرح در روستاهای شهرستان دلفان دانست و گفت: در کل شهرستان نورآباد تنها 36 روستا از نعمت گاز برخوردار هستند.

وی با گلایه از نحوه تخصیص و تقسیم اعتبارات در بخش های شهرستان دلفان اظهارداشت: تقسیم اعتبارات در روستاها و بخش های این شهرستان باید برمبنای محرومیت باشد زیرا در برخی روستاهای بخش مرکزی مشکلی به نام تامین آب اشامیدنی و راه دسترسی وجود ندارد.

30 درصد از مدارس دهستان در کانکس تشکیل می شوند

وی با اشاره به اینکه 20 تا 30 درصد از مدارس این دهستان به صورت کانکس هستند گفت: این محرومیت و فقر درحالی در دهستان میربگ جنوبی حاکم است که این دهستان با دارا بودن دو امامزاده به نام های امامزداده پیرمحمد و امامزاده ابراهیم، تنگه گاوشمار، محراب کوه، آبشار سوله، آبشار سماقل و روستاهای هدف گردشگری با بافت های قدیمی مانند سرمرنگ ظرفیت عظیمی از حیث ایجاد صنعت گردشگری و توریسم در اختیار دارد.

خسروپور در پایان ضمن تشکر از حمایت های و پیگیری های استاندار لرستان برای رفع مشکلات بخش مرکزی دلفان تصریح کرد: استاندار لرستان به صورت جدی پیگیر مسائل و مشکلات این بخش است اما محرومیت و فقر در این بخش به حدی گسترده است که اعتبارات  ملی و فرا استانی می طلبد.

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...