جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

هشدار در مورد برداشت بيش از حد شن و ماسه از رودخانه‌های لرستان و تجاوز به حريم آن‌ها

 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: سالانه حدود 2 میلیون متر مکعب شن و ماسه از رودخانه‌های لرستان توسط 42 معدن برداشت می‌شود.


به گزارش لور به نقل از يافته، نادر مختاری با بیان این مطلب عنوان کرد: 75 درصد مساحت لرستان را کوهستان و 25 درصد آن را دشت‌ها و اراضی پست و هموار تشکیل می‌دهد که 60 درصد اين مساحت در حوضه دز و 40 درصد مساحت در حوضه کرخه قرار گرفته است.

وي افزود: اين استان با داشتن حدود 2 هزار 450 کیلومتر شبکه‌های رود‌خانه‌ای اصلی و فرعی به عنوان شریان‌های حیاتی علاوه بر وظایف تامین آب کشاورزی‌، شرب و صنعت محیط زیست مناسبی را در استان ترسیم نموده است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای لرستان به خشک‌سالی چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: لرستان به لحاظ تغییر اقلیم دچار خشک‌سالی مفرط شده که این امر باعث شده آب‌دهی رودخانه‌های حوضه کرخه 51 درصد و حوضه دز 2/69 درصد به طور متوسط تا پایان خرداد امسال کاهش را نشان دهد و عملاً رودخانه‌های استان با ادامه این روند دچار آسیب زیادی خواهند شد.
مختاری اذعان کرد: علاوه بر پدیده خشک‌سالی عوامل انسانی نیز در بر هم زدن رژیم رود‌خانه‌های استان چند سالی است آثار مخرب خود را از لحاظ زیست‌محیطی و سایر موارد مرتبط نشان داده و چهره بعضی از رود‌خانه‌ها و مسیل‌ها تغییر یافته که کاملاً از حیز انتفاع ساقط شده است.
وی در ادامه عنوان نمود: یکی از عواملي که باعث برهم زدن رژیم رودخانه‌های استان شده‌، معادن شن و ماسه رودخانه‌ای که سالیانه حدود 2 میلیون متر مکعب مخلوط شن و ماسه رود‌خانه‌ای توسط 42 معدن فعال و پیمان‌کاران سایر دستگاه‌های اجرایی برداشت می‌گردند و عملاً با توجه به عدم وجود بارندگی مناسب در فصول بارندگی معادن نتوانسته خود را ترمیم کنند و این امر باعث گردیده که بستر و حریم فعال رودخانه‌ها دست‌خوش تخریب شده و حتی به اراضی کشاورزی حاشیه رودخانه‌ها خسارت فراوان نیز وارد شده است که می‌توان رود‌خانه‌های کاکاشرف خرم‌آباد‌، تیره‌رود دورود و مسیل خرگوش‌ناب شهرستان الشتر نام برد‌.
مختاری عنوان کرد: شرکت آب منطقه‌ای لرستان در راستای وظایف حاکمیتی خود با استناد ماده یک فصل اول قانون توزیع عادلانه آب وظیفه حفاظت و نظارت بر بهر‌ه‌برداری رودخانه‌ها را به عهده داشته که یکی از سیاست‌های شرکت سوق دادن این معادن به معادن کوهی است که مصالح آن‌ها دارای کیفیتی به مراتب بهتر از مصالح شن و ماسه رودخانه‌ای است.
وي افزود: برای تغییر این نگرش جهت حفاظت از رودخانه‌های استان که حیات مردم به آن بستگی دارد نیاز به حمایت سایر دستگاه‌های اجرایی شامل سازمان صنایع و معادن‌، محیط زیست‌، جهاد کشاورزی و ديگران می‌باشد که بتوان از پتانسیل موجود به نحو مطلوب استفاده کرد‌.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای لرستان به تجاوز به حرایم و بستر رودخانه‌ها به عنوان عوامل دیگر تخریب رودخانه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: یکی دیگر از عوامل تخریب رودخانه‌ها تجاوز به حرایم و بستر رودخانه‌ها می‌باشد که مدتی است افراد سود‌جو اقدام به ساخت و ساز، کاشت درخت و نصب موانع شامل سیم خاردار نموده‌اند که در این راستا شرکت آب منطقه‌ای اقدام به انجام مطالعات تعیین حد حریم و بستر در حوضه کرخه و دز به مقدار 636 کیلومتر نموده و با ابلاغ و طی هماهنگی و دستور قوه قضائیه نسبت به آزاد‌سازی بستر و حریم اقدام نموده است‌.
مختاري از کلیه هم‌استانی‌های که در جوار منابع آبی هستند تقاضا کرد که جهت حفظ سرمایه‌های ملی و حقوق آیندگان نسبت به حفاظت رودخانه‌ها، دریاچه‌ها‌، انهار‌، مرداب‌ها‌، برکه‌ها و سایر منابع استان اقدام نمایند.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: ایجاد هر گونه اعیانی‌، حفاری، دخل و تصرف در حریم و بستر منابع آبی بدون اجازه وزارت نیرو ممنوع می باشد.
مختاری اظهار کرد‌: بر اساس ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب و تبصره‌های آن بستر رودخانه‌ها، انهار طبیعی‌، کانال‌های عمومی اعم از دائم یا فصلی و مسیل‌ها و بستر مرداب‌ها و برکه‌های طبیعی در اختیار حکومت جمهوری اسلامی ایران که به نمایندگی از دولت متعلق به وزارت نیرو (شرکت‌های آب منطقه‌ای‌) است و همچنین ایجاد هر نوع اعیانی‌، حفاری‌، دخل و تصرف در حریم و بستر منابع آبی مذکور بدون اجازه وزارت نیرو  ممنوع است‌.
وی در ادامه بيان داشت: در صورت هر گونه دخل و تصرف اراضی مذکور وزارت نیرو (آب منطقه‌ای‌) به مالک با متصرف اعلام خواهد کرد که ظرف مدت معینی در تخلیه و قلع و اعیانی اقدام نماید و در صورت استنکاف وزارت نیرو با اجازه و نظارت دادستان یا نماینده او اقدام به قلع خواهد کرد‌.
مختاری به تصرف حریم وبستر رودخانه خرم‌آباد توسط عده‌ای در محدوده پایین‌تر از پل قلعه سنگی اشاره کرد و گفت‌: در راستای وظایف حاکمیتی محوله اقدام به شناسایی متصرفان طی نامه جهت آزاد‌سازی حریم و بستر به متصرفین اخطار نموده که نه تنها هیچ‌گونه ترتیب اثر یا اعاده وضع به حالت سابق توسط آن‌ها صورت نپذیرفت بلکه همچنان به گسترش و ادامه تصرفات و اختصاصی نمودن اموال عمومی و بیت‌المال اقدام نمودند.
وی اظهار کرد: جهت احقاق حقوق مالکانه دولت با مجوز و نظارت دادستان شهرستان خرم‌آباد نسبت به آزاد‌سازی حریم و بستر رودخانه اين شهر در محدوده مذکور اقدام شد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری در پایان گفت‌: از هم‌استانی‌ها تقاضا داریم نسبت به رعایت حدود بستر رودخانه‌ها اقدام تا مجبور به استفاده از قوه قهریه نشویم.
 
 
منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای لرستان

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 حسن 1393-06-13 16:49
در رودخانه ماربوره حدفاصل بخش در بند و روستای میانرودان بین شهرهای دورود و ازنا نیز طی چند سال اخیر یک شرکت متخلف شن وماسه طبیعت پیرامون این منطقه را نابود کرده است و هزارن اصله درخت خود رو را از بین برده است
لطفا مسئولین امر رسیدگی کنند و این سودجویان را شدیدا مجازات کنند
 
 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...