دوشنبه, 30 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

هفته فرهنگی لرستان ۱۹تا ۲۶ مهرماه در خانه هنرمندان تهران برگزار می شود

 

محمد مهرابی ظهر چهارشنبه در نشست خبری با رسانه ها با محوریت تشریح برنامه های هفته فرهنگی لرستان در تهران اظهار داشت: برنامه ای در دور دوم شورای اسلامی شهر خرم آباد تحت عنوان "جهشی به سوی فردا" انجام دادیم که یک استراتژی فکری در مسیر اجرای برنامه های مختلف به ویژه فرهنگی بود.

 

وی با بیان اینکه این برنامه را عملیاتی کردیم و جواب داد افزود: حاصل اجرای این برنامه حرکت هایی در سطح شهر بود که در این زمینه طی سالجاری نیز برنامه هایی را در دستور کار داریم و هفته فرهنگی لرستان در این راستا است.

مهرابی با بیان اینکه برای اجرای هفته فرهنگی لرستان مکاتباتی را با شهردار تهران انجام دادیم افزود: تا امروز 95 درصد کار در زمینه اجرای این هفته فرهنگی پیش رفته و بخش ساز و کار افتتاحیه و اختتامیه این برنامه مانده است.

وی با بیان اینکه اصل این برنامه را شهرداری خرم آباد دست گرفته است افزود: در این راستا با شهرداری تهران هماهنگ کردیم و استاندار لرستان نیز از برگزاری هفته فرهنگی استان استقبال کردند.

شهردار خرم آباد مکان برگزاری هفته فرهنگی لرستان را خانه هنرمندان تهران عنوان کرد و گفت: تعدادی غرفه را در این محل هماهنگ کرده ایم تا میزبان برنامه های استان باشند.

مهرابی ادامه داد: همچنین با تعدادی از دستگاههای استان هماهنگ شده که بتوانند دستاوردهای فرهنگی و هنری استان را در این غرفه ها به نمایش بگذارند.

وی تاریخ افتتاحیه هفته فرهنگی لرستان را نوزدهم مهرماه دانست و بیان داشت: در این راستا حدود سه هزار نفر از شهروندان لرستانی مقیم تهران برای حضور در این برنامه دعوت شده است.

شهردار خرم آباد با اشاره به حضور 100 نفر از هنرمندان شهر خرم آباد در این برنامه یادآور شد: در این برنامه در واقع می خواهیم فرهنگ لرستان را از زوایای مختلف به نمایش بگذاریم تا زمینه معرفی ابعاد مختلف فرهنگ استان فراهم شود.

افشین چگنی مدیر اجرایی هفته فرهنگی لرستان نیز اظهار داشت: وظیفه ما به عنوان یک هنرمند و شهروند در درجه اول معرفی فرهنگ بزرگ قوم لر به همه کشور است.

وی با بیان اینکه این برنامه فرهنگی باید به تمام معنا هفته فرهنگی استان باشد عنوان کرد: طی پنج سال اخیر این مهم ترین اتفاق فرهنگی لرستان در سطح کشور با این تدارکات عظیم است.

چگنی با بیان اینکه 50 غرفه برای برنامه های استان در نظر گرفته شده است افزود: از این تعداد 12 غرفه بروجرد، پنج غرفه کوهدشت، پنج غرفه الیگودرز، سه غرفه دورود و مابقی مربوطه به شهر خرم آباد است.

وی با بیان اینکه 20 غرفه در اختیار ادارات تاثیرگذار استان است یادآور شد: غرفه اوقاف و امور خیریه برای معرفی بقاع متبرکه و امامزاده های لرستان، غرفه محیط زیست برای معرفی اکوتوریسم و محیط زیست لرستان، میراث فرهنگی و صنعت، معدن و تجارت برای معرفی صنعت و صنایع دستی لرستان از جمله این غرفه ها است.

چگنی با اشاره به در نظر گرفته غرفه جهاد کشاورزی برای عرضه محصولات استان افزود: در این غرفه 13 تن محصولات لرستان مانند گردوی الشتر، عسل اشترانکوه، انار سیاب کوهدشت و...عرضه می شود.

وی ادامه داد: غرفه حوزه هنری در بخش هنر، غرفه نوسازی مدارس برای جذب کمک های مردمی از خیرین و غرفه های جهاد دانشگاهی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و فرهنگ و ارشاد اسلامی برای معرفی انتشارات و مطبوعات لرستان از دیگر غرفه های در نظر گرفته شده است.

چگنی با بیان اینکه انجمن لرستانی های مقیم تهران و استانداری لرستان در این زمینه زحمات زیادی را کشیدند عنوان کرد: در این هفته فرهنگی همچنین به معرفی سرداران شهید و مفاخر لرستان در همه زمینه ها پرداخته می شود.

وی با بیان اینکه روز نوزدهم افتتاحیه با سخنرانی شهردار خرم آباد و استاندار لرستان برگزار می شود افزود: در این راستا تا 25 مهرماه برنامه داریم که نمایشگاه از 10 صبح تا 21 شب برقرار است و هر روز از ساعت 17 عصر برنامه های متنوع خواهیم داشت.

چگنی یادآور شد: روز 26 مهرماه در تالار ایوان شمس مراسم اختتامیه با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران و دیگر مسئولین کشوری برگزار می شود.

وی گفت: در طول این چند روز نشست هایی در خصوص زبان لری، از متل تا رمان درباره ادبیات بومی قوم لر، شب شعر لری، تاریخ لرستان از ایلام تا پارینه سنگی و...خواهیم داشت.

 

برای اطلاعات بیشتر به سایت اطلاع رسانی هفته فرهنگی لرستان مراجعه فرمائید

http://lorsun.ir/

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...