چهارشنبه, 29 شهریور 1396  

جدیدترین مطالب

دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
 

 
 

هفته فرهنگی لرستان ۱۹تا ۲۶ مهرماه در خانه هنرمندان تهران برگزار می شود

 

محمد مهرابی ظهر چهارشنبه در نشست خبری با رسانه ها با محوریت تشریح برنامه های هفته فرهنگی لرستان در تهران اظهار داشت: برنامه ای در دور دوم شورای اسلامی شهر خرم آباد تحت عنوان "جهشی به سوی فردا" انجام دادیم که یک استراتژی فکری در مسیر اجرای برنامه های مختلف به ویژه فرهنگی بود.

 

وی با بیان اینکه این برنامه را عملیاتی کردیم و جواب داد افزود: حاصل اجرای این برنامه حرکت هایی در سطح شهر بود که در این زمینه طی سالجاری نیز برنامه هایی را در دستور کار داریم و هفته فرهنگی لرستان در این راستا است.

مهرابی با بیان اینکه برای اجرای هفته فرهنگی لرستان مکاتباتی را با شهردار تهران انجام دادیم افزود: تا امروز 95 درصد کار در زمینه اجرای این هفته فرهنگی پیش رفته و بخش ساز و کار افتتاحیه و اختتامیه این برنامه مانده است.

وی با بیان اینکه اصل این برنامه را شهرداری خرم آباد دست گرفته است افزود: در این راستا با شهرداری تهران هماهنگ کردیم و استاندار لرستان نیز از برگزاری هفته فرهنگی استان استقبال کردند.

شهردار خرم آباد مکان برگزاری هفته فرهنگی لرستان را خانه هنرمندان تهران عنوان کرد و گفت: تعدادی غرفه را در این محل هماهنگ کرده ایم تا میزبان برنامه های استان باشند.

مهرابی ادامه داد: همچنین با تعدادی از دستگاههای استان هماهنگ شده که بتوانند دستاوردهای فرهنگی و هنری استان را در این غرفه ها به نمایش بگذارند.

وی تاریخ افتتاحیه هفته فرهنگی لرستان را نوزدهم مهرماه دانست و بیان داشت: در این راستا حدود سه هزار نفر از شهروندان لرستانی مقیم تهران برای حضور در این برنامه دعوت شده است.

شهردار خرم آباد با اشاره به حضور 100 نفر از هنرمندان شهر خرم آباد در این برنامه یادآور شد: در این برنامه در واقع می خواهیم فرهنگ لرستان را از زوایای مختلف به نمایش بگذاریم تا زمینه معرفی ابعاد مختلف فرهنگ استان فراهم شود.

افشین چگنی مدیر اجرایی هفته فرهنگی لرستان نیز اظهار داشت: وظیفه ما به عنوان یک هنرمند و شهروند در درجه اول معرفی فرهنگ بزرگ قوم لر به همه کشور است.

وی با بیان اینکه این برنامه فرهنگی باید به تمام معنا هفته فرهنگی استان باشد عنوان کرد: طی پنج سال اخیر این مهم ترین اتفاق فرهنگی لرستان در سطح کشور با این تدارکات عظیم است.

چگنی با بیان اینکه 50 غرفه برای برنامه های استان در نظر گرفته شده است افزود: از این تعداد 12 غرفه بروجرد، پنج غرفه کوهدشت، پنج غرفه الیگودرز، سه غرفه دورود و مابقی مربوطه به شهر خرم آباد است.

وی با بیان اینکه 20 غرفه در اختیار ادارات تاثیرگذار استان است یادآور شد: غرفه اوقاف و امور خیریه برای معرفی بقاع متبرکه و امامزاده های لرستان، غرفه محیط زیست برای معرفی اکوتوریسم و محیط زیست لرستان، میراث فرهنگی و صنعت، معدن و تجارت برای معرفی صنعت و صنایع دستی لرستان از جمله این غرفه ها است.

چگنی با اشاره به در نظر گرفته غرفه جهاد کشاورزی برای عرضه محصولات استان افزود: در این غرفه 13 تن محصولات لرستان مانند گردوی الشتر، عسل اشترانکوه، انار سیاب کوهدشت و...عرضه می شود.

وی ادامه داد: غرفه حوزه هنری در بخش هنر، غرفه نوسازی مدارس برای جذب کمک های مردمی از خیرین و غرفه های جهاد دانشگاهی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و فرهنگ و ارشاد اسلامی برای معرفی انتشارات و مطبوعات لرستان از دیگر غرفه های در نظر گرفته شده است.

چگنی با بیان اینکه انجمن لرستانی های مقیم تهران و استانداری لرستان در این زمینه زحمات زیادی را کشیدند عنوان کرد: در این هفته فرهنگی همچنین به معرفی سرداران شهید و مفاخر لرستان در همه زمینه ها پرداخته می شود.

وی با بیان اینکه روز نوزدهم افتتاحیه با سخنرانی شهردار خرم آباد و استاندار لرستان برگزار می شود افزود: در این راستا تا 25 مهرماه برنامه داریم که نمایشگاه از 10 صبح تا 21 شب برقرار است و هر روز از ساعت 17 عصر برنامه های متنوع خواهیم داشت.

چگنی یادآور شد: روز 26 مهرماه در تالار ایوان شمس مراسم اختتامیه با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران و دیگر مسئولین کشوری برگزار می شود.

وی گفت: در طول این چند روز نشست هایی در خصوص زبان لری، از متل تا رمان درباره ادبیات بومی قوم لر، شب شعر لری، تاریخ لرستان از ایلام تا پارینه سنگی و...خواهیم داشت.

 

برای اطلاعات بیشتر به سایت اطلاع رسانی هفته فرهنگی لرستان مراجعه فرمائید

http://lorsun.ir/

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...
امامزاده-سیف-الدین-محمد-بابا-سیف-الدین   احمد لطفی /امامزاده سیف الدین محمد معروف به امامزاده بابا سیف الدین، مرقد مطهرش در ضلع شرقی دهستان ارمو و...