یکشنبه, 01 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

واکاوی ماجرای یعقوب 3 ساله و عقرب قاتل/ وقتی شهرستان 80 هزار نفری پادزهر ندارد

 

  مرگ پسربچه سه ساله پلدختری بر اثر عقرب گزیدگی که طی هفته جاری رسانه ای شد ابعاد پیدا و پنهانی دارد که واکاوی آن عمق مشکلات موجود در حوزه زیرساختهای بهداشت و درمان استان را روشن می کند، مشکلاتی که رفع آن در گام اول نیازمند پذیرش چالشهای موجود از سوی مسئولان است.

به گزارش خبرنگار مهر، خبر مرگ پسربچه سه ساله لرستانی بر اثر عقرب گزیدگی طی هفته جاری پس از مرگ سه دانش آموز و معلم لرستانی که برای درمان دانش آموز آسیب دیده در سیلاب 28 مهرماه سالجاری از ویسیان راهی خرم آباد شده بودند، خبر دیگری بود که نگاه افکار عمومی را به سمت حوزه بهداشت و درمان استان سوق داد.

این در حالیست که مسئولان امر با انتشار جوابیه ای بر روی سایت دانشگاه علوم پزشکی لرستان به جای شفاف سازی در این زمینه به دنبال توجیه برآمدند تا با پاک کردن صورت مسئله چرایی نبود پادزهر سم عقرب در بیمارستان پلدختر به افکار عمومی بگویند که "گزش عقرب در ناحيه خطرناک سر و گردن رخ داده بود كه ميزان مسموميت حاصله و شدت ضايعات وارده را به مراتب افزايش داده  و همين امر نيز سبب وخامت حال كودك مذکور شده است."

خبرنگار مهر برای اطلاع از وقوع حادثه گفتگویی با خانواده یعقوب پاپی پسربچه سه ساله پلدختری انجام داد که به دلیل برگزاری مراسم ختم و تألم خانواده این پسربچه تلاش شد تا در فرصتی کوتاه نسبت به طرح سوالات اقدام شود.

انتقال بیمار با وانت بار به بیمارستان پلدختر

موسی پاپی پدر یعقوب که در روستای زعفران از توابع شهرستان پلدختر زندگی می کنند به خبرنگار مهر می گوید: پسر بچه ام متولد سال 1390 بوده و بیشتر از سه سال سن داشت.

عقرب گزیدگی - پلدختر

وی به ماجرای شب وقوع حادثه اشاره کرده و ادامه می دهد: نیمه شب حوالی ساعت یک هشتم آبان ماه متوجه شدیم که سر پسرم از روی بالشت افتاده که مادرش متوجه می شود که برایش مشکلی رخ داده است.

پاپی اضافه می کند: با روشن کردن چراغ اتاق با عقربی در رختخواب فرزندمان روبرو و متوجه شدیم که یعقوب از ناحیه گردن دچار عقرب گزیدگی شده است.

وی یادآور می شود: آثار نیش عقرب روی گردن فرزندمان مشخص بود برای اینکه عقرب به سایر اعضای خانواده ام آسیب وارد نکند به دنبالش گشتم که در اتاق آن را پیدا کرده و کشتیم.

پدر یعقوب می گوید: با تلاشی که کردیم موفق نشدیم زهر عقرب را از بدن یعقوب جدا کنیم و حال وی هر لحظه بدتر می شد و در تب می سوخت به کمک همسایه ها با یک دستگاه وانت بار او را از روستای زعفران به بیمارستان امام خمینی (ره) پلدختر رساندیم.

داروخانه بیمارستان پلدختر پادزهرعقرب نداشت

موسی اضافه می کند: پرستاران با دیدن پسرم او را به بخش اورژانس بیمارستان انتقال دادند و پس از معاینه توسط پزشک عمومی و تزریق آمپول به سراغ دکتر متخصص کودکان رفتیم که وی تشخیص داد باید پسرم سریع اعزام شود.

عقرب گزیدگی - پلدختر

وی با یادآوری اینکه داروخانه بیمارستان پلدختر پادزهرعقرب نداشت می گوید: همچنین به علت نبود امکانات در بیمارستان منتظر ماندیم تا ساعت پنج صبح که آمبولانس مجهز به دستگاه اکسیژن آمد و پسرم را به خرم آباد اعزام کردیم.

شما را به خدا بنویسید بچه من قربانی شد

موسی با انتقاد از اینکه چرا در شهرستان پلدختر با 80 هزار نفر جمعیت پادزهرعقرب وجود ندارد حرفهایش را با گریه ادامه می دهد: تو را خدا بنویسید بچه من قربانی شد، این حادثه ممکن است برای هر خانواده ای اتفاق بیفتد و مسئولان وزارت بهداشت باید برای جلوگیری از چنین حوادث تلخ و ناگواری کاری انجام دهند که دیگر کودکی در برابر چشمان پدر و مادرش به آسانی قربانی نشود.

پدر یعقوب به حوادث بعد از اعزام فرزندش به خرم آباد اشاره کرده و می گوید: با وجود تلاش زیاد پزشکان در بیمارستان تامین اجتماعی خرم آباد برای نجات جان فرزندم اما تلاش آنها بی نتیجه بود و در ساعت هشت فرزندم تسلیم مرگ شد.

حسین یکی از اقوام یعقوب سه ساله نیز به خبرنگار مهر می گوید: هنگامی که عقرب یعقوب را نیش زد و خانواده اش او را به بیمارستان رساندند پرستاران و پزشکان معالج تنها به تزریق یک آمپول دگزا و مورفین اکتفا کردند و گفتند آمپول پادزهر نیش عقرب در بیمارستان موجود نیست و کمیاب است.

عقرب گزیدگی - پلدختر

وی می گوید که مسئولان بیمارستان گفته اند اگر در یکی از بیمارستان های دو مرکز اصفهان و خرم آباد پادزهر مورد نظر موجود باشد آسیب دیده را به یکی از این مراکز منتقل خواهند کرد و در نهایت یعقوب را به بیمارستان خرم آباد منتقل کردند.

اعزام بیمار از پلدختر به خرم آباد به دلیل نبود سرم عقرب گزیدگی

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان پلدختر نیز به خبرنگار مهر می گوید: ساعت 2:31 بامداد پسر بچه سه ساله ای به نام یعقوب پاپی که از ناحیه گردن مورد نیش عقرب قرار گرفته بود، توسط بیمارستان امام خمینی (ره) مورد پذیرش قرار گرفت.

احمد کرموند اضافه می کند: آسیب دیده توسط پزشک عمومی معاینه شده و مشکلات تنفسی شدید، تنگی نفس و بد حالی شدید بر وی مستولی شده بود.

وی ادامه می دهد: به درخواست پزشک عمومی شیفت، پزشک متخصص کمتر از 15 دقیقه بر بالین آسیب دیده حاضر شده و وی را مورد معاینه و اقدامات درمانی اولیه قرار می دهد.

کرموند در ادامه توضیحات خود می گوید: پزشک متخصص تشخیص داد که حال یعقوب وخیم است و برای بیمار در دو شهرستان اصفهان و خرم آباد تخت رزرو کردند ولی خانواده آسیب دیده اعلام کردند که برای ما بیمارستان اصفهان مقدور نیست و خواستار اعزام وی به بیمارستان تامین اجتماعی خرم آباد شدند.

موضوع نبود سرم عقرب را به دانشگاه علوم پزشکی منعکس کرده بودیم

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان پلدختر می گوید که آسیب دیده با یک دستگاه آمبولانس ساعت چهار بامداد به مرکز درمانی خرم آباد اعزام شده و در ساعت 6.30 صبح بیمار را در بیمارستان تامین اجتماعی خرم آباد پذیرش کردند و بعد از نیم ساعت سرم عقرب تجویز شد اما به علت شدت سم  و سن کم، کودک پنجشنبه ساعت 9 صبح در بیمارستان خرم آباد جان باخت.

عقرب

وی به مشکل کمبود سرم عقرب گزیدگی در پلدختر اشاره کرده و می گوید: موضوع نبود سرم عقرب را در شهریور و مهر ماه گذشته به دانشگاه علوم پزشکی استان منعکس کردیم و حدود یک ماه است که شهرستان پلدختر با کمبود پادزهر عقرب گزیدگی مواجه است.

فرماندار پلدختر نیز در این رابطه به خبرنگار مهر می گوید: مشکلات درمانی این شهرستان شامل کمبود سرم عقرب گزیدگی، کمبود پزشک متخصص و امکانات و تجهیزات پزشکی، نبود فضای مناسب، کمبود پزشک و نیروی متخصص، فرسودگی خانه‌های بهداشت را با رئیس دانشگاه علوم پزشکی و معاون پشتیبانی این دانشگاه در لرستان منعکس و خواستار رفع مشکلات شده ایم.

قدرت‌الله ترابی‌نژاد اضافه می کند: شهرستان پلدختر در مسیر جاده ترانزیتی شمال - جنوب قرار دارد و به دلیل مجاورت با شهرستان رومشکان و دره شهر تنها بیمارستان این شهرستان پاسخگوی مراجعان و اهالی شهرهای همجوار است که باید نسبت به تامین امکانات لازم در این زمینه اقدام شود.

پاسخ دو پهلوی دانشگاه علوم پزشکی لرستان و تعیین تیم ویژه

این اظهارات در حالی مطرح می شود که روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی با ارائه توضیحاتی در این زمینه که بر روی سایت این دانشگاه منتشر شده گفته است که به محض ورود بيمار به بيمارستان "تامين اجتماعي خرم آباد" در ساعت 6 و 20 دقیقه صبح، سرم ضد عقرب به بيمار تزريق شده و فقدان اين سرم در "استان" به هيچ عنوان مقرون به صحت نيست.

عقرب گزیدگی - پلدختر

این توضیحات دانشگاه علوم پزشکی نیز نبود سرم ضد عقرب در "بیمارستان شهرستان پلدختر" را تایید می کند به طوریکه تزریق این سرم بعد از اعزام به خرم آباد و در بیمارستان تامین اجتماعی این شهر صورت می گیرد که در نهايت بيمار در ساعت 9 و 30 عصر همان روز دچار ايست قلبي و تنفسي شده كه اقدامات احياء در خصوص بيمار انجام و متاسفانه فوت مي کند.

این در حالیست که رئیس دانشگاه علوم پزشکی نیز در اظهار نظری با ابراز تاسف از بروز اين واقعه تلخ، گروه ويژه ای را مامور رسيدگي فوري به ابعاد مختلف اين موضوع كرده و وعده داده نتيجه در اسرع وقت به اطلاع عموم خواهد رسيد.

بررسی ابعاد این حادثه از این روز دارای اهمیت بوده که ممکن است در حوادث مشابه دیگر بازهم شاهد چنین مشکلاتی باشیم، در طول ماههای گذشته مشکلات جدی در زمینه بهداشت و درمان استان لرستان منجر به خبری شدن بسیاری از این وقایع شد، وقایعی از زایمان زن کوهدشتی در دستشویی بیمارستان تا مرگ دانش آموزان مجتمع شبانه روزی ویسیان در جریان سیلاب و در نهایت نیز واقعه تلخ فوت پسربچه سه ساله بر اثر نبود سرم ضد عقرب که واشکافی هر کدام از این حوادث می تواند راهگشای مسئولان برای جلوگیری از حوادث مشابه در آینده باشد.

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...