جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

دره‌شهر قطب تولید شیر ایلام/ محرومیت از کارخانه فرآورده‌های لبنی

 

در حالی از شهرستان دره‌شهر به عنوان یکی از قطبهای تولید شیر در استان ایلام یاد می شود که نبود کارخانه فرآورده های لبنی در این شهرستان باعث انتقال شیر به دیگر مراکز استانی کشور شده است.به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام یکی از مناطق زاگرس نشین کشور است که در دیرباز تاکنون دامپروری در آن رایج بوده و شغل اکثر مردم نیز بوده، که در این بین سهم شهرستانها و تولیدات دامی متفاوت است.

شهرستان دره شهر در ۱۲۰ کیلومتری مرکز استان و از مناطق گرمسیری محسوب می شود که در حال حاضر یکی از قطبهای دامپروری و تولیدات فرآورده های دامی است.

دره شهر هم اکنون با مناطق طبیعی و در کوهپایه های زاگرس و رودخانه سیمره، یکی از مناطق استان ایلام برای کشاورزی و دامپروری است و در این زمینه یکی از مناطق موفق استان بوده است.

تولید شیر در شهرستان چند سالی است که به سبب رونق دامپروری و دامداری، افزایش یافته است و همین مسئله ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان را دوچندان کرده است.

گله مندی دامداران از نحوه خرید و فروش شیر

احمد عباسی از دامدارن سطح شهرستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه حدود چند سالی است که قیمت شیر بسیار پایین است و با همین قیمت الان هم پول نقد در اختیار دامدار قرار نمی گیرد.

وی بیان داشت: قیمت علوفه بسیار گران شده و دامدار در حال حاضر از تولید شیر هیچ منفعتی به دست نمی آورد که این کار باعث فروش دام و رفتن به شغلهای دیگر می شود.

این دامدار عنوان کرد: در شهرستان متاسفانه کارخانه فرآورده های لبنی نیز وجود ندارد و همین مسله باعث شده شیر به دیگر مراکز استانی منتقل شود که هزنیه حمل و نقل از قیمت شیر کسر می شود.

دره شهر قطب تولید شیر در استان ایلام

علی غلامی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دره شهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: دره شهر از مناطق مستعد دامپروری در سطح استان ایلام است که هم اکنون بیش از ۱۵۰ هزار راس دام در این شهرستان وجود دارد.

وی بیان داشت: روزانه به طور میانگین یک و نیم تن شیر و در مجموع سالانه ۱۰ هزار تن شیر در شهرستان تولید می شود که همین مسئله باعث شده این شهرستان یکی از قطبهای تولید شیر در کشور باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دره شهر عنوان کرد: یکی از مهمترین نیازهای اصلی شهرستان و حتی کل استان بحث احداث کارخانه های فرآوده های لبنی است که هم اکنون به دلیل نبود این کارخانه ها شیر تولید در سطح شهرستان به دیگر مراکز استانی کشور منتقل می شود.

غلامی بیان داشت:  به طور میانگین ۳۰ درصد این فراورده ها به مصرف بازار داخلی استان ایلام و ۷۰ درصد نیز به بازار استان های همجوار صادر می شود.

غلامی اظهار داشت: هم اکنون شیر تولیدی از سطح شهرستان خرید تضمینی می شود و بعد از جمع آوری منتقل می شود که این فرآینده هم باعث متضرر شدن کشاورز می شود و هم منفعتی به شهرستان نمی شود.

وی تصریح کرد: اگر در سطح شهرستان کارخانه های فرآورده های لبنی باشد علاوه بر اینکه شیر دامداران به قیمت واقعی خریداری می شود و هزینه ای بابت انتقال آن دیگر تحمیل نمی شود، اشتغال و تولید در شهرستان نیز رونق می گیرد.

دامداری

این مسئول افزود: دامداران دره شهر در طول سال اقدام به تولید ۱۰ تن کشک با ارزش اقتصادی یک میلیارد ریال و ۱۱ تن روغن محلی دام سبک و سنگین با ارزش اقتصادی سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی دره شهر افزود: سالانه ۲۳ هزار تن انواع محصول های دامی در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف می شود که ارزش اقتصادی تولید انواع فرآورده های دامی دامداران این شهرستان غیر از گوشت، سالانه ۴۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال است.

وی افزود: شهرستان دره شهر دارای ۱۴۲ هزار دام سبک، هفت هزار دام سنگین سنتی و ۶۰۰ راس گاو شیری صنعتی و ۱۱ واحد گاوداری صنعتی گوشتی است.

زمینه برای ایجاد کارخانه های فرآروده های لبنی در سطح شهرستان مهیا است

روح الدیان هاشمی مدیر صنعت و تجارت شهرستان دره شهر هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شهرستان دره شهر با ظرفیتهای بزرگ دامداری و کشاورزی مستعد ایجاد واحدهای صنعتی در زمینه کشاورزی و دامپروری است.

وی بیان داشت: هم اکنون چند واحد مرتبط با محصولات کشاورزی در شهرستان دره شهر مانند خیارشور ایجاد شده است ولی این شهرستان جای کار بسیار زیادی برای ایجاد کارخانه های بزرگ صنعتی دارد و صنایع تبدیلی نیاز اصلی شهرستان محسوب می شود.

وی بیان داشت: در حال حاضر زمینه برای ایجاد واحدهای صنعتی در شهرستان اعم از فرآوده های لبنی و کشاورزی فراهم شده است و سرمایه گذاران باید از چنین طرحهایی استقبال کنند.

هاشمی عنوان کرد: ایجاد طرحهایی در زمینه فرآورده های لبنی که در شهرستان کاملا توجیه پذیر است، در دستور کار مسئولان قرار دارد که باید در این زمینه این طرحها به سرمایه گذاران معرفی شوند.

شهرستان دره شهر یکی از مهمترین مناطق کشاورزی و دامپروری است که بدون شک ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان یکی از نیازهای اصلی شهرستان است که هم باعث توسعه و اشتغال می شود و علاوه بر این بر ایجاد رونق دامداری در شهرستان کمک شایانی خواهد کرد.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 سیفی 1394-01-31 14:04
چطور روزانه یک و نیم تن شیر تولید میشه بعد سالانه ده هزار تن؟
 
 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...