یکشنبه, 01 مرداد 1396  

جدیدترین مطالب

از-بوم-گرایی-و-هویت-قومی-تا-توسعه-ی-لرستانات
   اشکان خورشیدوند / نخبگان ما تا چه حد در خصوص مرگ شهرام محمدی ، آدرینا...
معرفي-جلگه-ی-چم-کلان
   احمد لطفی /چم كلان نام جلگه اي سرسبز و خرم است كه در ساحل جنوبي...
آنچه-خوار-آید-روزی-به-کار-آید-نادیده-گرفتن-زبان-های-لری-در-ایران
   حسین زمانیان /مشاهدات بیانگر وسواسی ست که در کجا و چگونه نام بردن لر...
مروری-بر-اقوام-و-مردمان-لُر-جنوب
   محسن خواجه گیری لیراوی /  لرهای جنوبی به چندین گویش و لهجه های مختلف...
خبرگزاری-مهر-لرها-را-از-ایران-حذف-کرد
  به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، خبرگزاری مهر در اقدامی عجیب یک نقشه...
سردار-کیخاله-یا-کیقباد-خان
   احمد لطفی /سردار کیخاله یا کیقباد خان ابن سلیمان خان ابن عابد خان ابن...
چه-طور-شد-که-اصفهان-لرستان-و-چهارمحال-بختیاری-را-بلعید
  رضا ساکی: تغییر مرز میان لرستان، چهارمحال‌وبختیاری کار ساده‌ای نیست اما...
قم-رود-چیست-؟-نکاتی-مهم-در-باب-پروژه-انتقال-آب-موسوم-به-قم-رود
   حمید لطفی / طرح موسوم به انتقال آب الیگودرز در شرق لرستان به قم در...
در-عصر-تشنگی-سیمره-نشین-ها؛-طرح-های-ملّی-به-کدام-سمت-جاری-می-شوند؟
   علی باجلان /طرح ملی چیست ؟و چرا فقط طرح هایی که مربوط به انتقال منابع...
آمار-های-دولتی-و-حکایت-بچه-های-ناتنی
   حمید لطفی / در تازه ترین این آمارها که از سوی بانک مرکزی ارائه شده است...
 

 
 

منطقه شکار ممنوع گرین الشتر پاسگاه محیط‎بانی ندارد

 

غلامرضا سلیمانی روز دوشنبه در گفت‎و‏‎گو با ایرنا با تاکید بر ضرورت احداث پاسگاه محیط بانی گرین، افزود: منطقه گرین یکی از مناطق بکر طبیعی شهرستان سلسله است که آخرین آثار حیات‎ وحش طبیعی را می‎توان در آن مشاهده کرد.


وی اظهار داشت: لرستان در مجموع 25 درصد گونه‎های جانوری کشور را دارد که منطقه گرین 15 درصد این گونه‎ها را به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: با توجه به مشاهده تخلفات زیست محیطی در این منطقه به ویژه شکار غیرمجاز گونه‎های جانوری منطقه توسط شکارچیان استان‎های همجوار، ضرورت احداث پاسگاه محیط‎بانی و ارتقا آن به منطقه حفاظت‎شده بیش از پیش احساس می‎شود.

سلیمانی اظهار داشت: با توجه به از اعتبارات عمرانی شهرستان در سال 94 مبلغی برای ساخت پاسگاه محیط‎بانی در این منطقه تخصیص خواهد یافت.

منطقه 70 هزار هکتاری گرین واقع در شمال شهرستان سلسله از طرف سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار و صید ممنوع اعلام شده که از شمال به شهرستان نهاوند، از شرق به شهرستان بروجرد و از غرب به شهرستان دلفان محدود است.

واژه گرین از واژه پهلوی 'گریوه' به معنای پشته و کوه غیرقابل نفوذ گرفته شده است، این کوه از شرق تا شمال شهرستان الشتر ادامه دارد و بین سه شهرستان سلسله، بروجرد و دلفان واقع شده و جزیی از زاگرس مرتفع است.

مرتفع‎ترین قله آن 'کلو' با ارتفاع سه هزار و 500 متر از سطح دریا است و دارای یخچال‎های طبیعی است و دومین قله مرتفع استان بعد از اشترانکوه به شمار می‎رود.

در این منطقه حیواناتی نظیر کل، بز، پلنگ، خرس، روباه، کبک و تیهو زیست کرده و گونه های گیاهی متنوعی مانند بلوط، زالزالک، گلابی ، پسته وحشی و گیاهان مرتعی شاخصی مانند موسیر در آن رشد می‎کنند.

شهرستان سلسله با 75 هزار نفر جمعیت و265 روستا در شمال استان لرستان قرار گرفته است.

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

معرفي-جلگه-ی-چم-کلان   احمد لطفی /چم كلان نام جلگه اي سرسبز و خرم است كه در ساحل جنوبي رودخانه سيمره و در پنج كيلومتري شمال وشمال...
خبرگزاری-مهر-لرها-را-از-ایران-حذف-کرد  به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، خبرگزاری مهر در اقدامی عجیب یک نقشه پراکندگی زبان‌ها در ایران منتشر کرده است و در...
سردار-کیخاله-یا-کیقباد-خان   احمد لطفی /سردار کیخاله یا کیقباد خان ابن سلیمان خان ابن عابد خان ابن پاشا خان ابن مظفرخان فردی از تیره...
چه-طور-شد-که-اصفهان-لرستان-و-چهارمحال-بختیاری-را-بلعید  رضا ساکی: تغییر مرز میان لرستان، چهارمحال‌وبختیاری کار ساده‌ای نیست اما قضیه به این سادگی‌ها هم نیست. استاندار...
تهرانی‌ها-پول‌دارترین-کُردها-و-لرها،‌بی‌پول‌ترین‌ها  تهرانی‌ها، اصفهانی‌ها، یزدی‌ها و اهالی فارس پول‌دارترین ها و سیستانی‌وبلوچستانی‌ها، کهکیلویه‌ای‌ها، لرستانی‌ها...