پنج شنبه, 30 شهریور 1396  

جدیدترین مطالب

دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
 

 
 

منطقه شکار ممنوع گرین الشتر پاسگاه محیط‎بانی ندارد

 

غلامرضا سلیمانی روز دوشنبه در گفت‎و‏‎گو با ایرنا با تاکید بر ضرورت احداث پاسگاه محیط بانی گرین، افزود: منطقه گرین یکی از مناطق بکر طبیعی شهرستان سلسله است که آخرین آثار حیات‎ وحش طبیعی را می‎توان در آن مشاهده کرد.


وی اظهار داشت: لرستان در مجموع 25 درصد گونه‎های جانوری کشور را دارد که منطقه گرین 15 درصد این گونه‎ها را به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: با توجه به مشاهده تخلفات زیست محیطی در این منطقه به ویژه شکار غیرمجاز گونه‎های جانوری منطقه توسط شکارچیان استان‎های همجوار، ضرورت احداث پاسگاه محیط‎بانی و ارتقا آن به منطقه حفاظت‎شده بیش از پیش احساس می‎شود.

سلیمانی اظهار داشت: با توجه به از اعتبارات عمرانی شهرستان در سال 94 مبلغی برای ساخت پاسگاه محیط‎بانی در این منطقه تخصیص خواهد یافت.

منطقه 70 هزار هکتاری گرین واقع در شمال شهرستان سلسله از طرف سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار و صید ممنوع اعلام شده که از شمال به شهرستان نهاوند، از شرق به شهرستان بروجرد و از غرب به شهرستان دلفان محدود است.

واژه گرین از واژه پهلوی 'گریوه' به معنای پشته و کوه غیرقابل نفوذ گرفته شده است، این کوه از شرق تا شمال شهرستان الشتر ادامه دارد و بین سه شهرستان سلسله، بروجرد و دلفان واقع شده و جزیی از زاگرس مرتفع است.

مرتفع‎ترین قله آن 'کلو' با ارتفاع سه هزار و 500 متر از سطح دریا است و دارای یخچال‎های طبیعی است و دومین قله مرتفع استان بعد از اشترانکوه به شمار می‎رود.

در این منطقه حیواناتی نظیر کل، بز، پلنگ، خرس، روباه، کبک و تیهو زیست کرده و گونه های گیاهی متنوعی مانند بلوط، زالزالک، گلابی ، پسته وحشی و گیاهان مرتعی شاخصی مانند موسیر در آن رشد می‎کنند.

شهرستان سلسله با 75 هزار نفر جمعیت و265 روستا در شمال استان لرستان قرار گرفته است.

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...
امامزاده-سیف-الدین-محمد-بابا-سیف-الدین   احمد لطفی /امامزاده سیف الدین محمد معروف به امامزاده بابا سیف الدین، مرقد مطهرش در ضلع شرقی دهستان ارمو و...