سه شنبه, 02 خرداد 1396  

جدیدترین مطالب

انتخابات-لرستان-و-دنیایی-که-به-کام-پوپولیسم-شد-تحلیلی-بر-انتخابات-شورای-اسلامی-شهر-خرم-اباد
  ابراهیم خدایی / انتخاب های موج سالارانه و غیر قابل پیش بینی دارای ریسک...
برنامه،جهت-وهویت-مدرن-لر-گفتارچهارم-جغرافیای-سیاسی-وهارتلند-لرها
  شیح جهانگیر محمودی /مولفه هویتی دیگری که باید قومیت لر به آن توجه کند،...
اشتراکات-اعراب-خوزستان-و-مردم-لُر
   محسن خواجه گیری لیراوی /علاوه بر اشتراکات مذهبی بسیاری از طوایف عرب...
گزارش-تصویری-20-اردیبهشت-نکوداشت-خرم-آباد
   نشریه اینترنتی لور / سال گذشته هنگامی که سازمان گردشگری شهر خرم آباد...
شال-و-قبا-لباس-مشترک-سرزمین-لر
   محسن خواجه گیری لیراوی / آنچه تصاویر قبل از متحدالشکل کردن لباس در...
به-مناسبت-روز-خلیج-فارس-خلیج-واژه-ای-لُری-ست
   محسن خواجه گیری لیراوی /در زبان لُری مردم جنوب ایران به خم، " خل "...
اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
ایل-لری-کرمان
  احد رستگار فرد /ایل بزرگ لری از ایلات بزرگ استان کرمان و رابُر است، لری...
بهتر-است-اول-خودمان-را-نقد-کنیم
   ابوالفضل بابادی شوراب /در فضای مجازی خواندم و دیدم که یکی از مجریان...
تاثیر-سبد-رای-محسن-رضایی-بر-انتخابات-96
  غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه...
 

 
 

منطقه شکار ممنوع گرین الشتر پاسگاه محیط‎بانی ندارد

 

غلامرضا سلیمانی روز دوشنبه در گفت‎و‏‎گو با ایرنا با تاکید بر ضرورت احداث پاسگاه محیط بانی گرین، افزود: منطقه گرین یکی از مناطق بکر طبیعی شهرستان سلسله است که آخرین آثار حیات‎ وحش طبیعی را می‎توان در آن مشاهده کرد.


وی اظهار داشت: لرستان در مجموع 25 درصد گونه‎های جانوری کشور را دارد که منطقه گرین 15 درصد این گونه‎ها را به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: با توجه به مشاهده تخلفات زیست محیطی در این منطقه به ویژه شکار غیرمجاز گونه‎های جانوری منطقه توسط شکارچیان استان‎های همجوار، ضرورت احداث پاسگاه محیط‎بانی و ارتقا آن به منطقه حفاظت‎شده بیش از پیش احساس می‎شود.

سلیمانی اظهار داشت: با توجه به از اعتبارات عمرانی شهرستان در سال 94 مبلغی برای ساخت پاسگاه محیط‎بانی در این منطقه تخصیص خواهد یافت.

منطقه 70 هزار هکتاری گرین واقع در شمال شهرستان سلسله از طرف سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار و صید ممنوع اعلام شده که از شمال به شهرستان نهاوند، از شرق به شهرستان بروجرد و از غرب به شهرستان دلفان محدود است.

واژه گرین از واژه پهلوی 'گریوه' به معنای پشته و کوه غیرقابل نفوذ گرفته شده است، این کوه از شرق تا شمال شهرستان الشتر ادامه دارد و بین سه شهرستان سلسله، بروجرد و دلفان واقع شده و جزیی از زاگرس مرتفع است.

مرتفع‎ترین قله آن 'کلو' با ارتفاع سه هزار و 500 متر از سطح دریا است و دارای یخچال‎های طبیعی است و دومین قله مرتفع استان بعد از اشترانکوه به شمار می‎رود.

در این منطقه حیواناتی نظیر کل، بز، پلنگ، خرس، روباه، کبک و تیهو زیست کرده و گونه های گیاهی متنوعی مانند بلوط، زالزالک، گلابی ، پسته وحشی و گیاهان مرتعی شاخصی مانند موسیر در آن رشد می‎کنند.

شهرستان سلسله با 75 هزار نفر جمعیت و265 روستا در شمال استان لرستان قرار گرفته است.

 

 

 

 

تازه ها

تاثیر-سبد-رای-محسن-رضایی-بر-انتخابات-96  غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه (نزدیکترین حزب به حسن روحانی) در یادداشتی با...
بیانیه-کمیته-صیانت-از-آب-چهارمحال-و-بختیاری-در-پاسداشت-۲۸-فروردین  کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در پاسداشت ۲۸ فروردین 1393 بیانیه صادر کرد. متن کامل این بیانیه به...
هیچ؛-سهم-لرستان-و-قوم-لر-از-کتب-درسی  کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان چند سالی است که بدون کم و زیاد کردن مطالبی در بین دانش‌ آموزان سراسر کشور توزیع...
معرفی-کتاب-شهر-های-تاریخی-لُرستان-فیلی  معرفی اجمالی کتاب حاضر در سه فصل تنظیم شده است. در فصل نخست به کلیات موضوع دایره زمانی و مکانی پژوهش و مروری بر...
گزارش-شب-شعر-بهارونه-لیراوی    شب شعر بهارونه لیراوی شب هفتم فروردین در روستای بنه احمد لیراوی برگزار گردید، لازم به ذکر است قرار بود این...