پنج شنبه, 28 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

آغاز عملیات مبارزه با سالک در دهلران

 

فرماندار شهرستان دهلران از آغاز عملیات مبارزه با بیماری سالک در شهرستان دهلران خبر داد.


به گزارش نسیم دهلران; جلسه ستاد ویژه مبارزه با بیماری سالک در شهرستان دهلران با حضور فرماندار، شبکه بهداشت و درمان، اداره راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، نیروی انتطامی، اداره محیط زیست، جهاد کشاورزی و شهرداری شهرستان دهلران به عنوان اعضای اصلی این ستاد برگزار شد.

بر اساس این گزارش؛ امید علی سبزی فرماندار شهرستان دهلران در این جلسه اظهار کرد: سلامت یکی از شاخص‌های اصلی توسعه‌یافتگی جوامع عنوان می شودو شاخص سلامت و بهداشت عمومی جزو مبانی اساسی در توسعه است.

وی گسترش زیرساخت‌های بهداشتی و افزایش فرهنگ رعایت مسائل بهداشتی را اساسی‌ترین راهکار مبارزه و مقابله با بیماری‌ها و عوامل انتقال بیماری عنوان و افزود: یکی از حوزه‌هایی که با سلامت مردم در ارتباط است و باید به‌صورت جدی به آن پرداخته شود حوزه بهداشت و درمان است.

فرماندار شهرستان دهلران راهکار پیشگیری و مبارزه اساسی را آموزش مردم عنوان و خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری، مبارزه با پشه سالک و جلوگیری از ورود آن به محل زندگی، رعایت بهداشت و بهسازی محیط است.

وی با اشاره به لزوم برنامه ریزی منظم و هدفمند در راستای مبارزه با بیماری سالک، گفت: برای ریشه کن کردن این بیماری می بایست تمام نقاط کانونی آن را شناسایی و شبکه بهداشت و درمان نسبت به سم زدایی و جونده کشی این کانون ها اقدام کند.

سبزی خاطر نشان کرد: شهرداری دهلران با کمک سایر دستگاه های اجرایی شهرستان نیز می بایست نسبت به جمع آوری نخاله های ساختمانی در سطح و حاشیه شهر و انتقال آن به مکان های مشخص شده خارج از محدوده شهری، جمع آوری احشام و تخریب کپرهای سطح شهر اقدام کند.

وی با ابراز تأسف نسبت به آمار بالای مبتلایان به سالک در شهرستان دهلران تصریح کرد: تمام توان و سعی خود را برای ریشه کن کردن یا به حداقل رساندن این بیماری به کار خواهیم برد و درهمین راستا جلسات این ستاد به طور هفتگی در روزهای چهارشنبه با حضور اعضا برگزار خواهد شد.

فرماندار شهرستان دهلران بر لزوم عزم همگانی و عمومی در شهرستان برای مبارزه با بیماری سالک به عنوان یک معظل زیست محیطی تأکید کرد و افزود: اجراي طرح جامع مديريت پسماند در نقاط شهري شهرستان بمنظور مشخص نمودن نقشه راه در جهت رسيدن به محيط زيست سالم و عاري از عوامل بيماري زا از دیگر اقدامات پیشگیرانه در این زمینه می باشد.

وی با بیان اینکه 1500 نفر در شهرستان دهلران مبتلا به بیماری سالک هستند اظهار کرد: سلامت و بهداشت شهروندان می بایست دغدغه و اولویت اصلی مدیران شهرستان در شرایط بحرانی شیوع بیماری سالک در دهلران باشد.

سبزی خواستار همکاری دستگاه قضاء و نیروی انتظامی در مبارزه با بیماری سالک شد و عنوان کرد: با رانندگان وسایل نقلیه ای که اقدام به ریختن نخاله های ساختمانی در سطح شهر و مکان هایی که شهروندان در آنجا زندگی می کنند برخورد قضایی خواهد شد.

در پایان این جلسه بعد از بحث و تبادل نظر اعضا و همچنین ارائه راهکارهای عملیاتی برای مبارزه و پیشگیری از بیماری سالک در دهلران، مقرر گردید از روز جمعه(10 اردیبهشت) تمام دستگاه های اجرایی شهرستان به ویژه شهرداری به عنوان متولی کار، با بسیج کردن امکانات و تجهیزات خود نسبت به جمع آوری نخاله های ساختمانی سطح شهر و حاشیه جنوبی شهر اقدام کنند.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...