دوشنبه, 02 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

مرثیه‌ای برای سلطان صخره‌های زاگرس/ «اِشکار» دوباره شکار شد

 

هنوز چند هفته‌ای از شکار بز کوهی در دامنه‌های اشترانکوه نمی‌گذرد که این بار شهرستان دورود شاهد از پای درآمدن سلطان صخره‌های زاگرس بود تا طبیعت مرثیه‌ای برای «اشکار» سردهد.

 

خبرگزاری مهر: کل و بز کوهی که در اصطلاح محلی لرستانی‌ها از آن با عنوان «اشکار» یاد می‌شود این روزها حال‌وروز خوشی ندارد و هرروز خبر شکار آن از جای‌جای طبیعت بکر این دیار به گوش می‌رسد تا نگرانی دوستداران محیط‌زیست دوچندان شود.

همین دو هفته قبل بود که خبر شکار بز کوهی در الیگودرز دل فعالان محیط‌زیست را خون کرد تا در کمتر از ۱۴ روز رد چای شکارچیان به کمی آن‌طرف‌تر یعنی در شهرستان دورود برسد.

وضعیت شکار کل و بز گوهی به‌گونه‌ای است که رد اسلحه شکارچیان این‌گونه در جای‌جای استان ثبت و گزارش‌شده است.

ردپای شکار سلطان صخره های زاگرس در خانه مرد روستایی

امیر حسین ذلقی رئیس اداره محیط زیست دورود در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر انجام شکار غیرمجاز توسط یکی از اهالی روستای شهرستان دورود نیروهای یگان محیط زیست به تحقیق در این زمینه پرداختند.

وی با بیان اینکه ماموران در جریان تحقیقات خود منزل فرد مظنون را شناسایی و پس از اطمینان از بروز تخلف طی هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی به صورت غافلگیرانه وارد خانه مربوطه شدند گفت: در این راستا دو رأس کل و بز از این متخلف کشف و ضبط شد و با تشکیل پرونده قضایی شکارچی متخلف به دادسرا معرفی شد.

رئیس اداره محیط زیست دورود با بیان اینکه براساس ماده ۱۸ قانون شکار و صید سازمان محیط زیست از حیث مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم برحسب مورد شاکی یا مدعی خصوصی شناخته می شود گفت: در حال حاضر جریمه هر رأس کل و بز ۱۰۰ میلیون ریال است.

خطر انقراض سلطان صخره های زاگرس

 ذلقی با تاکید بر اینکه با توجه به تخریب زیستگاهها ی این گونه در اکثر مناطق و حضور دامداران و شکار بی رویه جمعیت این گونه بسیار آسیب پذیر بوده و پایین تر از حد جمعیت پایدار است گفت: ادامه این روند باعث انقراض این گونه در منطقه خواهد شد.

وی با بیان اینکه توجه بیشتر اقشار جامعه به گونه های حیات وحش از عوامل بسیار تأثیر گذار در حفاظت از جانوران است گفت: افرادی که اقدام به شکار غیر مجاز می کنند نیز هشدار می دهیم که به طور جدی از این اقدام خودداری کنند چرا که و در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی با آنها برخورد شدیدی می شود.

بنابراین گزارش طی ماه‌های اخیر بارها شکارچیانی درصحنه قتل سلطان صخره‌های زاگرس دستگیرشده‌اند که به دلیل نبود قوانین بازدارنده همچنان فعالان و علاقه‌مندان به محیط‌زیست در انتظار برخوردهای قاطع‌تر با این متخلفان هستند.

نخستین حادثه برای بز کوهی طی سال ۹۴ در شهرستان الشتر رخ داد تا این بار ارتفاعات گرین تبدیل به قربانگاه این‌گونه ارزشمند شود، حادثه‌ای که اولین حادثه نبود تا این روند طی امسال استمرار داشته باشد.

با توجه به شرایط توپوگرافی استان لرستان، این استان یکی از اصلی‌ترین زیستگاه‌ها و پناهگاه‌های کل و بز است که مطابق آخرین سرشماری صورت گرفته نزدیک به هزار رأس کل و بز در استان وجود دارد.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...