چهارشنبه, 06 ارديبهشت 1396  

جدیدترین مطالب

تاثیر-سبد-رای-محسن-رضایی-بر-انتخابات-96
  غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه...
بیانیه-کمیته-صیانت-از-آب-چهارمحال-و-بختیاری-در-پاسداشت-۲۸-فروردین
  کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در پاسداشت ۲۸ فروردین 1393...
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
هیچ؛-سهم-لرستان-و-قوم-لر-از-کتب-درسی
  کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان چند سالی است که بدون کم و زیاد کردن...
معرفی-کتاب-شهر-های-تاریخی-لُرستان-فیلی
  معرفی اجمالی کتاب حاضر در سه فصل تنظیم شده است. در فصل نخست به کلیات...
بالاخر-روحانی-لرها-را-رویت-کرد
   حسین زمانیان / در دولت روحانی نیز بسان دولتهای پیشین هیچ گامی در جهت...
ریشه-یابی-اسامی-ایلات-لُر
  ابراهیم خدایی /وجود اسامی جانوری در ایل‌وندهای لرستان، مثل بسیاری از...
پاسخ-به-برخی-انتقادات-درباره-تاریخ-لُر-چراغ-راه-آینده
  شیخ جهانگیر محمودی /«هیچ سندیتی درمطالب مطروحه دراین گفتارنیست.»اما این...
چرا-اکثریت-مردم-لُر-ناآگاه-به-ضرورت-های-زمان-خود-هستند-؟
  حسین عیسوند اسدی /متاسفانه در میان این همه کتاب بی محتوای ایل و نیای من...
گزارش-شب-شعر-بهارونه-لیراوی
    شب شعر بهارونه لیراوی شب هفتم فروردین در روستای بنه احمد لیراوی...
 

 
 

بیانیه استقرار نظام شایسته سالاری لرستان

 

 


مردم شریف و نجیب استان لرستان استاندار ارجمند و مدیران محترم ادارات و دستگاه های دولتی استان لرستان 

 

موضوع بیانیه : 

استقرار نظام شایسته سالاری

 

 با سلام و احترام ؛ 

انتخاب و انتصاب مسئولین رده های مختلف اداری و اجرایی یکی از مسایل بسیار مهم و حیاتی استان به شمار می آید. 

 

انتخاب افراد «شایسته»، تربیت یافته و کارآمد کیفیت فعالیتهای ادارات و دستگاه های دولتی را به طور فزایندهای بهبود بخشیده و سبب کاهش هزینهها خواهد شد. 

 

البته، «شايستگي» عبارت است از مجموعه ويژگيها، تواناييها و مهارتهاي فردي و متغيرهاي شخصيتي فرد كه باعث ميشود افراد در مسئولیت های اداری عملكردي اثربخش و کارآمد از خود بروز دهند؛ در نتیجه «شایسته سالاری» استقرار نظام مديريت مبتني بر انتصاب افراد ماهر، شايسته، کارآمد و حذف رابطه مداري در انتخاب آنها است. 

 

در منطق قرآن كريم منصبها و مسئوليتها، امانتهايي به شمار ميآيند كه بايد به اهلش واگذار شوند؛ چنان كه ميفرمايد: « همانا خداوند شما را امر ميكند كه امانتها را به اهل آن واگذار كنيد.» 

 

تأكيد رسول مکرّم اسلام حضرت محمد(ص) بر معيار لياقت و شايستگي افراد و برخورداري آنان از تعهد همراه با تخصص و توانايي در انجام مسئوليتهاي محوله تا اندازهاي بود كه اگر فردي هرچند باايمان و متعهد، از تخصص و توانايي لازم در انجام يك مسئوليت بيبهره بود، از واگذاري آن منصب به وي خودداري ميكردند. 

 

پیامبر گرامی اسلام (ص) در این خصوص میفرمایند: «هرکس کارگزاری از مسلمانان را به کار بگمارد و بداند که از میان ایشان افراد شایستهتر و داناتر از او هست، به کتاب خدا، سنت پیامبرش و همه مسلمانان خیانت کرده است.» 

 

امام علی (ع) نیز در عهدنامه معروف مالك اشتر به وي ميفرمايند: «در امور كارگزارانت بنگر، آنها را آزموده و بعد به كار گير؛ محور گزينش تو، ميل و گرايش شخصي نباشد؛ زيرا كه اين دو كانوني از شعبههاي جور و خيانت است و از ميان آنها افرادي كه با تجربهتر، پاكتر، اصيلتر و پيشگام تر در اسلاماند، برگزين؛ زيرا اخلاق آنها بهتر و خانواده آنها پاكتر است و افرادي كم طمع و در سنجش عواقب امور بيناترند.» 

 

با توجه به اهمیت شایسته سالاری و تاکید آموزههای دینی بر انتخاب افراد کارآمد و کاردان، لازم است مدیریت ارشد استان و همه مدیران دلسوز، به انتصاب افراد بر اساس شایستگی، تبعیت از شرایط احراز هر شغل و پرهیز از رابطه مداری توجه کرده و بدین وسیله موجبات بالندگی و پیشرفت استانمان را فراهم نمایند. 

 

بدون شک، عدم استقرار نظام شایسته گزینی و انتصاب افراد بر اساس روابط و وابستگی های سیاسی، استان لرستان را در وضعیت کنونی قفل نموده، مشکلات و معضلات همچنان پابرجا مانده و بیکاری و فقر اقتصادی همچنان گلوی جامعه را خواهد فشرد.

موسسه تحقیقات و اطلاع رسانی رهاورد خرم آباد ( متارخ )

دانلود فایل PDF بیانیه مذکور ( کلیک کنید )

 

 

تازه ها

تاثیر-سبد-رای-محسن-رضایی-بر-انتخابات-96  غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه (نزدیکترین حزب به حسن روحانی) در یادداشتی با...
بیانیه-کمیته-صیانت-از-آب-چهارمحال-و-بختیاری-در-پاسداشت-۲۸-فروردین  کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در پاسداشت ۲۸ فروردین 1393 بیانیه صادر کرد. متن کامل این بیانیه به...
هیچ؛-سهم-لرستان-و-قوم-لر-از-کتب-درسی  کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان چند سالی است که بدون کم و زیاد کردن مطالبی در بین دانش‌ آموزان سراسر کشور توزیع...
معرفی-کتاب-شهر-های-تاریخی-لُرستان-فیلی  معرفی اجمالی کتاب حاضر در سه فصل تنظیم شده است. در فصل نخست به کلیات موضوع دایره زمانی و مکانی پژوهش و مروری بر...
گزارش-شب-شعر-بهارونه-لیراوی    شب شعر بهارونه لیراوی شب هفتم فروردین در روستای بنه احمد لیراوی برگزار گردید، لازم به ذکر است قرار بود این...