پنج شنبه, 03 فروردين 1396  

جدیدترین مطالب

چهارشنبه-سوری-و-نوروز-در-لیراوی
   محسن خواجه گیری /تحویل سال و کریسمس مسیحیان پیرمردی به نام بابا نوئل...
نام-خیران-چهارمحال-و-بختیاری-بر-تارک-کشور-ماندگار-شد
  استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: نام خیران این استان بر تارک کشور...
مهریه-ای-از-جنس-تو-را-مینویسم-سرزمینم
   نشریه فرهنگی اجتماعی لور / مصطفی کاویار و زینب عطایی زوج لُر تبار (...
آیین-نکوداشت-حاج-قربانعلی-رئیسی-دهکردی
  با توجه به اجرای افزون بر 30 پروژه مهم خیری از سوی جناب آقای حاج...
ویژه-نامه-دومین-جشنواره-فرهنگی-قوم-لُر-با-همکاری-نشریه-لور
   نشریه اینترنتی لور /به دنبال استقبال پر شور همتباران در سال گذشته...
از-هتاکی-به-مردم-لُر-تا-پوزش-طلبی-های-همیشگی-لُر-کیست-؟
  محسن خواجه گیری لیراوی /محتوای کلیپی که اخیرا در فضای مجازی منتشر شده...
هرور-دس-وه-زونی،-چئ-بکم-سیت
  فرامرز درویشی (ویرا لرستانی) / هرور دس وه زونی، چئ بکم سیت / دِمـازا...
نقش-میراث-فرهنگی-مادّی-در-توسعه-استان-لرستان
    محمد میرزایی رشنو، محمد محمدی اصل / بی شک میراث فرهنگی از مهمترین...
به-اختلاف-افکنی-در-بختیاری-پایان-داده-شود
  ابوالفضل بابادی شوراب / با مطالعه تاریخ مردم بختیاری به ستم هایی که...
برگزاری-جشنواره-فرهنگی-قوم-لر-در-دانشگاه-تهران
  تیم برگزاری جشنواره فرهنگی – دانشجویی قوم بزرگ لر بعد از برگزاری موفق...
 

 
 

بیانیه استقرار نظام شایسته سالاری لرستان

 

 


مردم شریف و نجیب استان لرستان استاندار ارجمند و مدیران محترم ادارات و دستگاه های دولتی استان لرستان 

 

موضوع بیانیه : 

استقرار نظام شایسته سالاری

 

 با سلام و احترام ؛ 

انتخاب و انتصاب مسئولین رده های مختلف اداری و اجرایی یکی از مسایل بسیار مهم و حیاتی استان به شمار می آید. 

 

انتخاب افراد «شایسته»، تربیت یافته و کارآمد کیفیت فعالیتهای ادارات و دستگاه های دولتی را به طور فزایندهای بهبود بخشیده و سبب کاهش هزینهها خواهد شد. 

 

البته، «شايستگي» عبارت است از مجموعه ويژگيها، تواناييها و مهارتهاي فردي و متغيرهاي شخصيتي فرد كه باعث ميشود افراد در مسئولیت های اداری عملكردي اثربخش و کارآمد از خود بروز دهند؛ در نتیجه «شایسته سالاری» استقرار نظام مديريت مبتني بر انتصاب افراد ماهر، شايسته، کارآمد و حذف رابطه مداري در انتخاب آنها است. 

 

در منطق قرآن كريم منصبها و مسئوليتها، امانتهايي به شمار ميآيند كه بايد به اهلش واگذار شوند؛ چنان كه ميفرمايد: « همانا خداوند شما را امر ميكند كه امانتها را به اهل آن واگذار كنيد.» 

 

تأكيد رسول مکرّم اسلام حضرت محمد(ص) بر معيار لياقت و شايستگي افراد و برخورداري آنان از تعهد همراه با تخصص و توانايي در انجام مسئوليتهاي محوله تا اندازهاي بود كه اگر فردي هرچند باايمان و متعهد، از تخصص و توانايي لازم در انجام يك مسئوليت بيبهره بود، از واگذاري آن منصب به وي خودداري ميكردند. 

 

پیامبر گرامی اسلام (ص) در این خصوص میفرمایند: «هرکس کارگزاری از مسلمانان را به کار بگمارد و بداند که از میان ایشان افراد شایستهتر و داناتر از او هست، به کتاب خدا، سنت پیامبرش و همه مسلمانان خیانت کرده است.» 

 

امام علی (ع) نیز در عهدنامه معروف مالك اشتر به وي ميفرمايند: «در امور كارگزارانت بنگر، آنها را آزموده و بعد به كار گير؛ محور گزينش تو، ميل و گرايش شخصي نباشد؛ زيرا كه اين دو كانوني از شعبههاي جور و خيانت است و از ميان آنها افرادي كه با تجربهتر، پاكتر، اصيلتر و پيشگام تر در اسلاماند، برگزين؛ زيرا اخلاق آنها بهتر و خانواده آنها پاكتر است و افرادي كم طمع و در سنجش عواقب امور بيناترند.» 

 

با توجه به اهمیت شایسته سالاری و تاکید آموزههای دینی بر انتخاب افراد کارآمد و کاردان، لازم است مدیریت ارشد استان و همه مدیران دلسوز، به انتصاب افراد بر اساس شایستگی، تبعیت از شرایط احراز هر شغل و پرهیز از رابطه مداری توجه کرده و بدین وسیله موجبات بالندگی و پیشرفت استانمان را فراهم نمایند. 

 

بدون شک، عدم استقرار نظام شایسته گزینی و انتصاب افراد بر اساس روابط و وابستگی های سیاسی، استان لرستان را در وضعیت کنونی قفل نموده، مشکلات و معضلات همچنان پابرجا مانده و بیکاری و فقر اقتصادی همچنان گلوی جامعه را خواهد فشرد.

موسسه تحقیقات و اطلاع رسانی رهاورد خرم آباد ( متارخ )

دانلود فایل PDF بیانیه مذکور ( کلیک کنید )

 

 

تازه ها

نام-خیران-چهارمحال-و-بختیاری-بر-تارک-کشور-ماندگار-شد  استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: نام خیران این استان بر تارک کشور ماندگار شده است. قاسم سلیمانی دشتکی روز...
آیین-نکوداشت-حاج-قربانعلی-رئیسی-دهکردی  با توجه به اجرای افزون بر 30 پروژه مهم خیری از سوی جناب آقای حاج قربانعلی رئیسی دهکردی در نقاط مختلف...
برگزاری-جشنواره-فرهنگی-قوم-لر-در-دانشگاه-تهران  تیم برگزاری جشنواره فرهنگی – دانشجویی قوم بزرگ لر بعد از برگزاری موفق نخستین جشنواره که اردیبهشت ماه سال جاری...
فهمیده-ام-برای-چه-ما-خاک-میخوریم  فهميده ام براي چه ما خاک مي خوريماز بي عدالتي همه جا خاک مي خوريمرحمت به آنکه مجلسمان را به توپ بستمشروطه...
توزیع-کتاب-مردم-شناسی-قوم-بختیاری  مردم شناسی قوم بختیاریتافیف : حمیدرضا کاویانی چگنی موضوع : معرفی و شناخت آیین ها و باور های سور و سوگ قوم...