پنج شنبه, 26 مرداد 1396  

جدیدترین مطالب

پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
ای-کاش-لرها-نسبت-به-منافع-سرزمین-خود-«بی‌طرف»-نبودند
  مهدی ویس‌کرمی/ چندی قبل بالاخره کابینه‌ی پیشنهادی دکتر حسن روحانی...
وزارت-حبیب-الله-بی-طرف-و-خطر-غیر-مسکون-شدن-خوزستان،-چارمحال-بختیاری-و-لرستان
   سامان فرجی بیرگانی / او نماد ساختار قومیت زده و تفکر قوم گرایانه و...
  آتنا همت‌پور کودک روشندل خرم‌آبادی، عنوان ویژه جشنواره رضوی را کسب کرد....
هزار-و-یک-ترفند-ضد-مفاخر-ملی-جامعه-بختیاری
   محسن حیدری / سناریوی معمول و تکراری ترور شخصیت های ملی جامعه بختیاری...
بازگشت-حبیب-الله-بی-طرف-به-وزارت-نیرو،-نشانه-عزم-دولت-روحانی-بر-انتقال-رودهای-کارون-و-دز-به-کویر-مرکزی
   سامان فرجی بیرگانی / دولت های اصولگرا و اصلاح طلب همواره تحت یک سیاست...
 

 
 

بیانیه استقرار نظام شایسته سالاری لرستان

 

 


مردم شریف و نجیب استان لرستان استاندار ارجمند و مدیران محترم ادارات و دستگاه های دولتی استان لرستان 

 

موضوع بیانیه : 

استقرار نظام شایسته سالاری

 

 با سلام و احترام ؛ 

انتخاب و انتصاب مسئولین رده های مختلف اداری و اجرایی یکی از مسایل بسیار مهم و حیاتی استان به شمار می آید. 

 

انتخاب افراد «شایسته»، تربیت یافته و کارآمد کیفیت فعالیتهای ادارات و دستگاه های دولتی را به طور فزایندهای بهبود بخشیده و سبب کاهش هزینهها خواهد شد. 

 

البته، «شايستگي» عبارت است از مجموعه ويژگيها، تواناييها و مهارتهاي فردي و متغيرهاي شخصيتي فرد كه باعث ميشود افراد در مسئولیت های اداری عملكردي اثربخش و کارآمد از خود بروز دهند؛ در نتیجه «شایسته سالاری» استقرار نظام مديريت مبتني بر انتصاب افراد ماهر، شايسته، کارآمد و حذف رابطه مداري در انتخاب آنها است. 

 

در منطق قرآن كريم منصبها و مسئوليتها، امانتهايي به شمار ميآيند كه بايد به اهلش واگذار شوند؛ چنان كه ميفرمايد: « همانا خداوند شما را امر ميكند كه امانتها را به اهل آن واگذار كنيد.» 

 

تأكيد رسول مکرّم اسلام حضرت محمد(ص) بر معيار لياقت و شايستگي افراد و برخورداري آنان از تعهد همراه با تخصص و توانايي در انجام مسئوليتهاي محوله تا اندازهاي بود كه اگر فردي هرچند باايمان و متعهد، از تخصص و توانايي لازم در انجام يك مسئوليت بيبهره بود، از واگذاري آن منصب به وي خودداري ميكردند. 

 

پیامبر گرامی اسلام (ص) در این خصوص میفرمایند: «هرکس کارگزاری از مسلمانان را به کار بگمارد و بداند که از میان ایشان افراد شایستهتر و داناتر از او هست، به کتاب خدا، سنت پیامبرش و همه مسلمانان خیانت کرده است.» 

 

امام علی (ع) نیز در عهدنامه معروف مالك اشتر به وي ميفرمايند: «در امور كارگزارانت بنگر، آنها را آزموده و بعد به كار گير؛ محور گزينش تو، ميل و گرايش شخصي نباشد؛ زيرا كه اين دو كانوني از شعبههاي جور و خيانت است و از ميان آنها افرادي كه با تجربهتر، پاكتر، اصيلتر و پيشگام تر در اسلاماند، برگزين؛ زيرا اخلاق آنها بهتر و خانواده آنها پاكتر است و افرادي كم طمع و در سنجش عواقب امور بيناترند.» 

 

با توجه به اهمیت شایسته سالاری و تاکید آموزههای دینی بر انتخاب افراد کارآمد و کاردان، لازم است مدیریت ارشد استان و همه مدیران دلسوز، به انتصاب افراد بر اساس شایستگی، تبعیت از شرایط احراز هر شغل و پرهیز از رابطه مداری توجه کرده و بدین وسیله موجبات بالندگی و پیشرفت استانمان را فراهم نمایند. 

 

بدون شک، عدم استقرار نظام شایسته گزینی و انتصاب افراد بر اساس روابط و وابستگی های سیاسی، استان لرستان را در وضعیت کنونی قفل نموده، مشکلات و معضلات همچنان پابرجا مانده و بیکاری و فقر اقتصادی همچنان گلوی جامعه را خواهد فشرد.

موسسه تحقیقات و اطلاع رسانی رهاورد خرم آباد ( متارخ )

دانلود فایل PDF بیانیه مذکور ( کلیک کنید )

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...
امامزاده-سیف-الدین-محمد-بابا-سیف-الدین   احمد لطفی /امامزاده سیف الدین محمد معروف به امامزاده بابا سیف الدین، مرقد مطهرش در ضلع شرقی دهستان ارمو و...
فراخوان-یازدهمین-جشنواره-منطقه-ای-تمدار-بیت    انجمنهای ادبی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اردل با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال...