جمعه, 02 تیر 1396  

جدیدترین مطالب

روستای-پران-پرویز
   احمد لطفی / پران پرویز یکی از روستاهای حال حاضر شهرستان پلدختر از...
در-کابینه-جدید-از-آقای-روحانی-وزرای-بختیاری-می-خواهیم
   علی منصوری / " این صدای نسل جوان وپیام روشن مردم بختیاری است "در...
مقدمه-ای-در-شناخت-لطفعلی-خان-زند
   دکتر نجم الدین گیلانی /فضل و فضیلت آنگاه ارزشمند است که بیگانگان نیز...
مطالبه-گری-فرزندان-لر-در-خون-نشست
   حمید لطفی / واقعه تروریستی دوازدهم رمضان ( 17 خرداد ) نه تنها تهران که...
«پیوستار-لُری»-و-جایگاه-آن-در-زبان-های-ایرانی-شمال-غربی-و-ایرانی-جنوب-غربی
  وهاب کریمی حسنوند، ابراهیم خدایی/ تاکنون نگاه فراگیر و تطبیقی به زبان...
اولین-کتاب-نثر-به-زبان-لُری-مینجایی
   توضیحاتی در خصوص کتاب متن های ادبی (فارسی_لری مینجایی)   سایز...
انتخابات-لرستان-و-دنیایی-که-به-کام-پوپولیسم-شد-تحلیلی-بر-انتخابات-شورای-اسلامی-شهر-خرم-اباد
  ابراهیم خدایی / انتخاب های موج سالارانه و غیر قابل پیش بینی دارای ریسک...
برنامه،جهت-وهویت-مدرن-لر-گفتارچهارم-جغرافیای-سیاسی-وهارتلند-لرها
  شیح جهانگیر محمودی /مولفه هویتی دیگری که باید قومیت لر به آن توجه کند،...
اشتراکات-اعراب-خوزستان-و-مردم-لُر
   محسن خواجه گیری لیراوی /علاوه بر اشتراکات مذهبی بسیاری از طوایف عرب...
گزارش-تصویری-20-اردیبهشت-نکوداشت-خرم-آباد
   نشریه اینترنتی لور / سال گذشته هنگامی که سازمان گردشگری شهر خرم آباد...
 

 
 

بیانیه استقرار نظام شایسته سالاری لرستان

 

 


مردم شریف و نجیب استان لرستان استاندار ارجمند و مدیران محترم ادارات و دستگاه های دولتی استان لرستان 

 

موضوع بیانیه : 

استقرار نظام شایسته سالاری

 

 با سلام و احترام ؛ 

انتخاب و انتصاب مسئولین رده های مختلف اداری و اجرایی یکی از مسایل بسیار مهم و حیاتی استان به شمار می آید. 

 

انتخاب افراد «شایسته»، تربیت یافته و کارآمد کیفیت فعالیتهای ادارات و دستگاه های دولتی را به طور فزایندهای بهبود بخشیده و سبب کاهش هزینهها خواهد شد. 

 

البته، «شايستگي» عبارت است از مجموعه ويژگيها، تواناييها و مهارتهاي فردي و متغيرهاي شخصيتي فرد كه باعث ميشود افراد در مسئولیت های اداری عملكردي اثربخش و کارآمد از خود بروز دهند؛ در نتیجه «شایسته سالاری» استقرار نظام مديريت مبتني بر انتصاب افراد ماهر، شايسته، کارآمد و حذف رابطه مداري در انتخاب آنها است. 

 

در منطق قرآن كريم منصبها و مسئوليتها، امانتهايي به شمار ميآيند كه بايد به اهلش واگذار شوند؛ چنان كه ميفرمايد: « همانا خداوند شما را امر ميكند كه امانتها را به اهل آن واگذار كنيد.» 

 

تأكيد رسول مکرّم اسلام حضرت محمد(ص) بر معيار لياقت و شايستگي افراد و برخورداري آنان از تعهد همراه با تخصص و توانايي در انجام مسئوليتهاي محوله تا اندازهاي بود كه اگر فردي هرچند باايمان و متعهد، از تخصص و توانايي لازم در انجام يك مسئوليت بيبهره بود، از واگذاري آن منصب به وي خودداري ميكردند. 

 

پیامبر گرامی اسلام (ص) در این خصوص میفرمایند: «هرکس کارگزاری از مسلمانان را به کار بگمارد و بداند که از میان ایشان افراد شایستهتر و داناتر از او هست، به کتاب خدا، سنت پیامبرش و همه مسلمانان خیانت کرده است.» 

 

امام علی (ع) نیز در عهدنامه معروف مالك اشتر به وي ميفرمايند: «در امور كارگزارانت بنگر، آنها را آزموده و بعد به كار گير؛ محور گزينش تو، ميل و گرايش شخصي نباشد؛ زيرا كه اين دو كانوني از شعبههاي جور و خيانت است و از ميان آنها افرادي كه با تجربهتر، پاكتر، اصيلتر و پيشگام تر در اسلاماند، برگزين؛ زيرا اخلاق آنها بهتر و خانواده آنها پاكتر است و افرادي كم طمع و در سنجش عواقب امور بيناترند.» 

 

با توجه به اهمیت شایسته سالاری و تاکید آموزههای دینی بر انتخاب افراد کارآمد و کاردان، لازم است مدیریت ارشد استان و همه مدیران دلسوز، به انتصاب افراد بر اساس شایستگی، تبعیت از شرایط احراز هر شغل و پرهیز از رابطه مداری توجه کرده و بدین وسیله موجبات بالندگی و پیشرفت استانمان را فراهم نمایند. 

 

بدون شک، عدم استقرار نظام شایسته گزینی و انتصاب افراد بر اساس روابط و وابستگی های سیاسی، استان لرستان را در وضعیت کنونی قفل نموده، مشکلات و معضلات همچنان پابرجا مانده و بیکاری و فقر اقتصادی همچنان گلوی جامعه را خواهد فشرد.

موسسه تحقیقات و اطلاع رسانی رهاورد خرم آباد ( متارخ )

دانلود فایل PDF بیانیه مذکور ( کلیک کنید )

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

روستای-پران-پرویز   احمد لطفی / پران پرویز یکی از روستاهای حال حاضر شهرستان پلدختر از توابع استان لرستان می باشد که در ده کیلومتری...
اولین-کتاب-نثر-به-زبان-لُری-مینجایی   توضیحاتی در خصوص کتاب متن های ادبی (فارسی_لری مینجایی)   سایز کتاب:جیبی تعداد صفحات:۲۰۰صفحه قیمت:۵هزار...
تاثیر-سبد-رای-محسن-رضایی-بر-انتخابات-96  غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه (نزدیکترین حزب به حسن روحانی) در یادداشتی با...
بیانیه-کمیته-صیانت-از-آب-چهارمحال-و-بختیاری-در-پاسداشت-۲۸-فروردین  کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در پاسداشت ۲۸ فروردین 1393 بیانیه صادر کرد. متن کامل این بیانیه به...
هیچ؛-سهم-لرستان-و-قوم-لر-از-کتب-درسی  کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان چند سالی است که بدون کم و زیاد کردن مطالبی در بین دانش‌ آموزان سراسر کشور توزیع...