جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

پیست اسکی چهار محال و بختیاری در انتظار تجهیزات/کوچ ورزشکاران از استان

  

کوهرنگ - پیست اسکی کوهرنگ از مهمترین پیست‌های کشور است که کمبود امکانات و قدیمی بودن تجهیزات آن باعث شده ورزشکاران و گردشگران تمایلی به استفاده از این پیست نداشته باشند و به استانهای دیگر مراجعه کنند.

 

ه گزارش خبرنگار مهر، شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری یکی از شهرستانهای برف خیز کشور است که به دلیل ویژگی های آب و هوایی از اوخر پاییز تا اوایل بهار پوشیده از برف می شود به طوری که ارتفاع برف در کوهستانها و دره های آن در فصل زمستان به بیش از سه متر می رسد.

این شهرستان به خاطر داربودن برف بسیار زیاد در حدود هشت درصد آب کشور را تامین می کند و مرکز تامین آب دو رودخانه بزرگ کشور کارون و زاینده رود است.

پیست اسکی این شهرستان یکی از معروف ترین پیست ها و با سابقه ترین پیست های کشور محسوب می شود که در سال ۱۳۵۴ افتتاح شده است. ولی در حال حاضر تجهیزات این پیست بسیار قدیمی شده و لازم است در راستای نوسازی این پیست گام های اساسی برداشته شود.

بسیاری از ورزشکاران اسکی به واسطه قدیمی بودن تجهیزات این پیست تمایلی به استفاده از این پیست اسکی ندارند و به استانهای دیگر می روند.

پیست اسکی در ارتفاعات تهران

تجهیزات پیست اسکی کوهرنگ قدیمی است

یکی از ورزشکاران اسکی باز استان چهارمحال و بختیاری در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: ورزش اسکی یکی از ورزش ها مهم در جهان به شمار می رود که امکانات خاص خود را می طلبد.

شاهرخ اذعان داشت: چهارمحال و بختیاری یکی از استانهای پر ظرفیت و پر پتانسیل برای توسعه ورزش اسکی است که می توان از این ظرفیت برای جذب گردشگر استفاده کرد.

وی ادامه داد: مهمترین پیست اسکی استان چهارمحال و بختیاری پیست اسکی چلگرد کوهرنگ است که تجهیزات این پیست اسکی قدیمی شده و امکانات زیرساختی نیز ندارد.

وی گفت: ورزشکاران این رشته ورزشی در سال های گذشته تمایل کمتری به استفاده از این پیست داشته اند و بیشتر برای تمرین به پیست های اسکی استانهای همجوار می روند.

وی با اشاره به اینکه پیست اسکی کوهرنگ نیازمند نوسازی است، تصریح کرد: با توسعه تجهیزات در این رشته ورزشی می توان ورزشکاران توانمند را به این رشته ورزشی کشاند.

یکی دیگر از ورزشکاران اسکی باز استان چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد: هم اکنون تجهیزات جدید و مدرن و مجهز بودن یک پیست اسکی نقش اصلی در جذب ورزشکاران اسکی دارد.

موسوی تصریح کرد: پیست های اسکی بسیاری از مناطق کشور از بالابر های مدرن استفاده می کنند و این پیست ها امکانات بسیار خوبی برای ورزشکاران و گردشگران و مسافران در نظر گرفته اند. همین امر موجب جذب گردشگران و ورزشکاران این رشته ورزشی به این استان ها شده است.

وی تاکید کرد: پیست اسکی کوهرنگ امکاناتی برای ورزشکاران ندارد و بالابرهای آن نیز قدیمی هستن که لازم است این پیست اسکی توسعه بیشتر پیدا کند.

پیست اسکی در ارتفاعات تهران

ورزش اسکی به صورت حرفه ای درپیست اسکی کوهرنگ  دنبال نمی شود

بخشدار مرکزی کوهرنگ نیز در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: شهرستان کوهرنگ یکی از مهمترین شهرستانهای برف گیر کشور است که ظرفیت بالایی برای توسعه رشته های ورزشی برفی دارد.

فرزاد محمد حسینی اذعان داشت: این شهرستان هم اکنون یک پیست اسکی دارد که قدمت بالایی دارد و امکانات این پیست بسیار کم و محدود است.

وی ادامه داد: ورزش اسکی به صورت حرفه ای در این پیست دنبال نمی شود و ضرورت دارد که این پیست اسکی به امکانات روز تجهیز شود و توسعه یابد.

وی عنوان کرد: امسال هنوز برف در سطح این پیست اسکی به حد استاندار نرسیده است و برای راه اندازی به یک بارش برف دیگر نیاز داریم.

بخشدار مرکزی کوهرنگ تاکید کرد: توسعه این پیست اسکی نقش قابل توجهی در توسعه این منطقه می تواند ایفا کند و مسافران بیشتری را به این منطقه کشور بکشاند.

وی با اشاره به امکانات مناسب اقامتی در این شهر، گفت: شهرستان کوهرنگ هم اکنون سه هتل مجهز دارد که مسافران در اقامت مشکلی ندارند.

حسینی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت ها بیشترین بهره را برد، تاکید کرد: وجود جاذبه های گردشگری در این شهرستان یکی از مهمترین ظرفیت ها به شمار می رود که باید در راستای ورود بیشتر مسافر و گردشگر تلاش کرد.

پیست اسکی در ارتفاعات تهران

قطعات پیست اسکی کوهرنگ به واسطه قدیمی بودن در بازار گیر نمی آید

رئیس هیئت ورزشی اسکی استان چهارمحال و بختیاری در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: پیست اسکی کوهرنگ سه بالابر دارد که متاسفانه دو بالابر اصلی آن قدیمی هستند و مربوط به دهه های ۶۰ و ۵۰ هستند.

رحمت الله خیر خواه اذعان داشت: متاسفانه به علت قدیمی بودن تجهیزات بالابرها، قطعات این تجهیزات در بازار گیر نمی آید و این بالابرها مورد استفاده مطلوب قرار نمی گیرند.

وی تاکید کرد: این پیست یک بالابر جدید نیز دارد که به علت کم بودن صندلی های آن جوابگوی منطقه نیست.

وی در ادامه تاکید کرد: علت کم رونق شدن پیست اسکی کوهرنگ یکی به خاطر تجهیزات قدیمی و دیگری به واسطه توسعه نیافتن این پیست اسکی است.

وی افزود: هم اکنون هوا گرم شده است و دیگر سطح پیست برف مطلوب را ندارد در حالیکه ارتفاعات بالای پیست دارای برف کافی و مطلوب است که اگر این پیست توسعه یابد و ارتفاعات بالایی را در پوشش خود قرار دهد هر ساله بسیار زودتر راه اندازی می شود.

خیر خواه اذعان داشت: هم اکنون پیست از ارتفاع دو هزار و ۳۵۰ متری(ابتدای ساختمان ورزش و جوانان کوهرنگ) در کوهرنگ آغاز می شود این در حالی است در این ارتفاع برف در حال حاضر نیست و در ارتفاع بالای دو هزار و ۵۰۰ برف مطلوب وجود دارد که باید این پیست توسعه یابد و به ارتفاعات بالایی برود.

پیست اسکی در ارتفاعات تهران

تاکنون هیچ کدام از پیست های اسکی استان راه اندازی نشده است

وی اذعان داشت: دو دستگاه بالابر این پیست تا ارتفاع ۸۰۰ متری رفته اند که هم اکنون برف مطلوب برای اسکی در این منطقه بالای این هشت متر است و باید دستگاه های بالابر توسعه یابد و پیست به سمت ارتفاعات بالاتر برود.

وی اذعان داشت: هم اکنون منطقه بالای پیست بدون سنگ و صخره است و دارای برف مناسب و مطلوب برای اسکی است.

خیر خواه گفت: علاقه مندان اسکی در چهارمحال و بختیاری بسیار افزایش یافته اند اما به علت ضعف در توسعه پیست های اسکی استان و کم بودن امکانات به استان های همجوار مانند اصفهان می روند.

رئیس هیئت ورزشی اسکی استان چهارمحال و بختیاری گفت: پیست اسکی فریدونشهر اصفهان دو هفته ای است که راه اندازی شده است اما متاسفانه هیچ کدام از پیست های اسکی استان چهارمحال و بختیاری راه اندازی نشده است چون در ارتفاع پایین تر هستند و برف مطلوب در سطح پیست جمع نشده است.

خیر خواه ادامه داد: اگر پیست اسکی کوهرنگ توسعه یابد بسیار زودتر از همه پیست های اسکی کشور راه اندازی می شود.

وی گفت: هم اکنون برف قابل توجه در کوهرنگ باریده است اما این برف در قسمت بالای پیست اسکی است  و در خود پیست اسکی باید در انتظار بارش برف باشیم چون برف کمی دارد و هم اکنون نمی توان این پیست را راه اندازی کرد.

...............................

گزارش از سید محمد رضا موسوی

 

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 کوهرنگ 1393-09-21 18:10
کاش آقای خیر خواه می فرمودند که عدم مدیریت وبی نظمی بعضی از اسکی بازان وعدم تخصص رئیس هیات اسکی باعث ازبین رفتن استعدادهاومصر شدن سیطره خاندان "فرامرزی خان" براسکی شهرستان کوهرنگ وبرنده نمودن فامیل های خود به هرقیمت باعث سقوط رتبه دوم کشوری اسکی بازان این خطه به آخرین رتبه گردیده است به همین دلیل بسیاری از جوانان اسکی را بوسیدند وکنار گذاشتند.آقای خیر خواه:طی دو مرحله اختصاص اعتبار به تسطیح سطح این پیست،نظارت کردید که این پول با چه کیفیتی هزینه شد؟!
 
 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...