جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

قطب برف ایران پذیرای مهمانان زمستانی نیست/تعطیلی مشاغل زمستانی منطقه

 

شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری هرسال در آغاز فصل زمستان میزبان مسافران و گردشگران زمستانی بود اما امسال به دلیل عدم بارش برف مناسب خبری از مسافر نیست وکسب و کار مشاغل زمستانی هم کساد است.

 

به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری هر ساله به علت بارش های چند متری برف و جاذبه گردشگری در آغاز فصل زمستان میزبان مسافران و گردشگرانی از استان های اصفهان، تهران، یزد، خوزستان و... بود.

اتوبوس های دانشجویی و تور های گردشگری در مسیر شهرستان کوهرنگ صدها دانشجو و گردشگر را از استان های مختلف کشور برای دیدن جادبه های ایجاد شده توسط برف به این منطقه می آورند. در این فصل سال خودرو های سواری در جاده های منطقه آنقدر زیاد می شد که اکثر جاده های ارتباطی این منطقه با مشکل ترافیک مواجه می شد.

اما امسال به دلیل عدم بارش مناسب برف، این منطقه قدرت جذب توریست خود را از دست داده و مردم محلی منطقه که در زمستان ها از ارائه خدمات و فروش اجناس محلی خود به مسافران درآمد کسب می کردند هم اکنون شغل خود را از دست داده اند.

کوهرنگ در سال های گذشته

کوهرنگ در سال 92

بسیاری از مردم محلی در سال های گذشته اقدام به فروش آش محلی داغ، گیاهان دارویی کوهستانی، محصولات لبنی محلی، عسل، نان های محلی به مسافران می کردند و از این راه کسب درآمد می کردند که هم اکنون خبری از مسافر و رونق این شغل ها در منطقه نیست.

کاهش بارش و عدم بارش برف مناسب در زمستان  موجب شده است که ورود مسافران نسبت به سال های گذشته بسیار کمتر شود و کاهش شدیدی داشته باشد.بسیاری از جوانان این منطقه با کرایه دادن تیوپ یا راهنمایی مسافران برای مشاهده جاذبه های گردشگری امرار معاش می کردند که در حال حاضر بی کار هستند.

بارش کم برف موجب شده است دیگر خبری از اتوبوس های پر مسافر و گردشگر که به صورت قطار وار وارد منطقه می شدند نباشد.

بخشدار مرکزی کوهرنگ در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص اظهار داشت: کاهش بارش و عدم بارش برف مناسب در زمستان  موجب شده است که ورود مسافران نسبت به سال های گذشته بسیار کمتر شود و کاهش شدیدی داشته باشد.

فرزاد محمد حسینی عنوان کرد: کاهش ورود مسافر موجب بی رونقی بسیاری از شغل ها در این منطقه شده است.

کوهرنگ در سال های گذشته

وی ادامه داد: بارش نسبت به سال گذشته بسیار کمتر شده است و اگر وضع این گونه باشد کوهرنگ دیگر کوهرنگ سابق نخواهد بود.

بخشدار مرکزی کوهرنگ ادامه داد: همه مردم در انتظار بارش برف قابل توجه هستند تا جدا از رونق گرفتن منطقه شاهد بهار و تابستان سرسبز و پر علوفه برای دام های خود باشند.

وی اذعان داشت: هر سال ارتفاع بارش برف در این ارتفاعات این منطقه به بالای یک یا دو متر می رسید اما هم اکنون ارتفاع برف بسیار ناچیز و در حد صفر است و این وضعیت تهدیدی برای منابع آبی به شمار می رود.

فرزاد محمد حسینی عنوان کرد: پیست اسکی کوهرنگ که یکی از مهمترین عوامل جذب مسافر و گردشگر به منطقه است هم اکنون دارای برف مناسب در روی پیست نیست و امکان راه اندازی آن وجود ندارد.

یکی از محلی های منطقه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کوهرنگ امسال کوهرنگ سابق نیست و هم اکنون در این منطقه خبری از برف و بارش برف و سرما نیست.

احمدی گفت: سرما در این منطقه نیز مانند سال های گذشته نیست و آب و هوا با زمستان های سال های گذشته بسیار متفاوت شده است.

وی عنوان کرد: کاهش ورود مسافر در منطقه موجب بی رونقی کسب و کار شده است به طوری که سال های گذشته مردم در پی ورود مسافر و گردشگر درآمد خوبی داشتند.

کوهرنگ در سال های گذشته

مسئول یکی از هتل های منطقه(هتل کوهرنگ) در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: وضعیت هتلداری در این منطقه بسیار نگران کننده شده است و هتلداری بی رونق شده است.

رئیسی ادامه داد: مسافران بسیار کم شده اند و هتل های منطقه بی رونق شده اند.

وی عنوان کرد: حدود چهار پنج سالی است که هتل داری و اقامت مسافران در هتل های منطقه با مشکل مواجه شده است و امسال نیز خبری از مسافر و اقامت در هتل ها نیست.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...