جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

ساخت سد گتوند از ابتدا اشتباه بود

 

مشاور استاندار خوزستان در امور مدیریت آب و صیانت از رودخانه ها گفت: ساخت سد گتوند از ابتدا اشتباه بود زیرا عملیات ارزیابی محل احداث آن به درستی انجام نشد.مهدی قمشی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه‌خوزستان، اظهار کرد: در محل فعلی ساخت سد شاهد تبعات منفی هستیم و به طور کلی مکانیابی ساخت این سد از نظر علمی صحیح نبود. اگر برای ساخت سد گتوند محل مناسبی انتخاب می‌شد، امروز شاهد تبعات منفی ناشی از ساخت آن نبودیم.

وی با بیان اینکه پس از آبگیری سد آثار منفی ساخت آن روز به روز نمایانتر میشود، افزود: آثار شوری گنبدهای نمکی این سد قابل انکار نیست و این گنبدها برای مناطق پایین دست سد بسیار مشکل ساز شده‌اند.

قمشی تصریح کرد: آب دریاچه سد گتوند حدود 9 میلیون تن نمک دارد که در مدت بهره برداری مقداری زیادی از شوری حاصل از نمک به پایین دست منتقل شد و این مساله شوری آب رودخانه کارون را به طور قابل توجهی افزایش داد. البته میزان شوری موجود رودخانه کارون در مقطع اهواز تنها به دلیل سد گتوند نیست بلکه زه کشها و زه آبهای بین راه از گتوند تا اهواز نیز یک منبع شوری برای رودخانه کارون محسوب می‌شوند که اثرات منفی این فعالیت‌ها بیشتر و تاثیرگذارتر از سد گتوند بوده است.

قمشی گفت: به طور کلی این 2 منبع (سد گتوند و زهکش‌ها) موجب بالا رفتن شوری آب رودخانه کارون در چند سال اخیر شده اند که در شرایط فعلی باید فکری برای آن شود. ما می توانیم سد را نگه داریم و از مزایای آن استفاده و در عین حال مشکلات آن را حل کنیم.

مشاور استاندار در امور مدیریت آب و صیانت از رودخانه ها بیان کرد: این سد برای استان، مفید و نگهداری از آن لازم است به همین دلیل باید اشکالات آن نیز رفع شود. مثلا سعی کنیم اثرات منفی شوری سد گتوند را به حداقل برسانیم، هر چند به صورت قطعی و کامل، رفع این مشکل امکان پذیر نیست اما میتوانیم این تبعات منفی را مقداری کاهش دهیم. البته این سد علاوه بر تبعات منفی می تواند آثار مثبتی نیز داشته باشد. مثلا اینکه مخزن ذخیره این سد کشش آورد آب رودخانه کارون را دارد به عبارتی مخزن آن امکان ذخیره آب را به اندازه کافی فراهم می‌کند.

قمشی، خاصیت سیلگیری را از دیگر مزیت‌های سد گتوند، عنوان و خاطرنشان کرد: با احداث این سد آب میان حوضهای حد فاصل سد شهید عباسپور تا سد گتوند قابل ذخیره شدن است و سد گتوند مانع بروزی تبعات ناشی از وقوع سیل در مناطق پایین دست می‌شود.

وی ضمن تاکید بر اینکه اداره کل محیط زیست باید در زمینه علت مرگ اخیر ماهیان دریاچه گتوند نظر قطعی دهد، گفت: شوری بالا و ورود آب گل‌آلود به دریاچه پشت سد گتوند یکی از دلایل محکمی بود که موجب بروز اثرات منفی و در نهایت نابودی آبزیان دریاچه این سد شد.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...