دوشنبه, 27 آذر 1396  

جدیدترین مطالب

کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
فوتبال؛-ابزاری-برای-هویت-خواهی-جامعه-لر
  ابوالفضل بابادی شوراب/  تیم هایی همچون نفت مسجدسلیمان ، گهر دورود ،...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

سبزکوه رویشگاه گیاهان نادر/ منطقه‌ای با غنای زیستی ۱۸۰ برابر کشور

 

منطقه بختیاری: منطقه سبزه کوه به واسطه داشتن تنوع گیاهی و جانوری بسیار بالا و وجود گونه های گیاهی نادر و اختصاصی، منطقه ای منحصر به فرد در جهان به شمار می رود که غنای زیستی آن ۱۸۰ برابر متوسط کشور است.

 

خبرگزاری مهر: سبزکوه از مهمترین مناطق تحت حفاظت استان چهارمحال و بختیاری است که شامل کوه های شرقی استان چهارمحال و بختیاری می شود.

منطقه حفاظت شده سبز کوه قبل از سال ۱۳۶۵ به صورت منطقه آزاد مورد حفاظت قرار می گرفت ولی از سال ۱۳۶۵ با بررسی و مطالعات انجام شده و به دلیل دارا بودن پتانسیل های غنی گیاهی و جانوری و توپوگرافی ویژه به صورت منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت قرار گرفت. پس از آن در سال ۱۳۶۹ و حفاظت موثر به صورت منطقه حفاظت شده به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست رسید و در سال ۱۳۷۰با این نام مورد حفاظت قرار گرفت.

منطقه حفاظت شده سبز کوه با وسعت ۵۶ هزار و ۳۰۸ هکتار در فاصله ۱۵۰ کیلومتری از مرکز استان چهارمحال و بختیاری و ۳۰ کیلو متری شهر لردگان قرار دارد. این منطقه در شهرستان های بروجن، لردگان و کیار قرار دارد. بلند ترین ارتفاع منطقه مربوط به کوه هزار دره با ارتفاع سه هزار و ۸۷۰ متر و کمترین ارتفاع منطقه یک هزار و ۱۲۰ متر از سطح دریا است.

منطقه سبز کوه از نظر استقرار در اقلیم لردگان قرار دارد که این اقلیم دارای آب و هوایی نیمه مرطوب با تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و همین طور میانگین بارش سالانه آن ۸۰۰ - ۴۰۰ میلی متر و میانگین دمای سالانه دو - چهاردهدرجه سانتیگراد است و ارتفاعات سرد برفگیری را دارا است.

رودخانه ونک که از پیوستن رودخانه کره بس تشکیل و از داخل منطقه عبور می کند تنها رودخانه منطقه است. علاوه بر آن دو چشمه بزرگ با دبی قابل توجه همچون چشمه تنگ زندان معروف به آبشار تنگ زندان و چشمه آب سفید نیز تغذیه کننده این رودخانه هستند.

جدای از این موارد چشمه های دیگری در گوشه و کنار منطقه یافت می شود که نقش مهمی در تامین آب وحوش منطقه عهده دار هستند از جمله این چشمه ها به چشمه دره باقر، چشمه تنگ مومنائی، اشگفت یارویس، بر آفتاب، فاریاب، چشمه بنه دو، چشمه چال رو، نعل اشکنان، گردو تنگ محمد حسن، گوراب، بزدانی، خاردان، تنگ دیوان، آبیدی، سر پل، آب گوگردی، دورک، تنگ معدن، چشمه گچ، تنگ لاغر، پرموسیری، بنی یو، دره خشک (لاچنداری)، شیخ احمد، چشمه زیر کمر، موسی خان، چشمه خان، چشمه غار و دهها چشمه دیگر می توان اشاره کرد.

دره عشق چهارمحال و بختیاری

منطقه ای سبزه کوه  به واسطه داشتن تنوع گیاهی و جانوری بسیار بالا و وجود گونه های گیاهی نادر و اختصاصی، منطقه ای منحصر به فرد در جهان به شمار می رود. این منطقه به واسطه داشتن شرایط آب و هوای خاص با دمای متوسط بین دو تا چهارده درجه سانتیگراد رویشگاه گیاهانی است که کمتر جایی از جهان پیدا می شود.

جدا از تنوع زیستی منطقه، سبزه کوه به واسطه داشتن چشمه ها و آبشار های فراوان یکی از زیباترین مناطق گردشگری کشور به شمار می رود.

ویژگی اصلی منطقه سبزه کوه تنوع بالای گیاهی و جانوری است

نائب رئیس انجمن محیط زیستی تسنیم بروجن در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص با اشاره به اینکه منطقه سبزه کوه چهارمحال و بختیاری منطقه ای منحصر به فرد در جهان است، اظهار داشت: ویژگی اصلی منطقه سبزه کوه تنوع بالای گیاهی و جانوری است.

هومان خاکپور عنوان کرد: منطقه سبزه کوه یکی از مهمترین مناطق حفاظت شده محیط زیستی استان و کشور هستند که کمتر مشابه آنها در جهان می توان پیدا کرد.

وی عنوان کرد: منطقه سبزه کوه رویشگاه گیاهان دارویی بسیاری است که بسیاری از آنها در جهان نادر هستند و بسیاری از گونه های گیاهی که در این منطقه استان وجود دارد اختصاص به خود استان دارد.

نایب رئیس انجمن محیط زیستی تسنیم بروجن بیان کرد: شرایط آب و هوایی خاص موجب رویش گیاهانی شده است که در کمتر جایی از کشور و جهان یافت می شود.

 

دره عشق چهارمحال و بختیاری

خاکپور اظهار داشت: ثبت جهانی منطقه سبزه کوه می توان برای دوستدارن محیط زیست بهترین خبر سال باشد چرا که نقش مهمی در استقرار مدیریت جامع و بهره برداری پایدار و حفاظت بیشتر و جلوگیری از آسیب رساندن به منطقه سبزه کوه توسط سودجویان می شود.

نایب رئیس انجمن محیط زیستی تسنیم بروجن گفت: ثبت جهانی منطقه سبزه کوه نقش مهمی در حفاظت از آن دارد و باید با نگاه دیگر به این منطقه توجه شود و حفاظت آنها نیز باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

غنای زیستی سبزه کوه ۱۸۰ برابر متوسط کشور است

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ثبت یازدهمین ذخیرگاه زیست کره ایران، اظهار داشت:  منطقه سبزه کوه به واسطه شرایط خاص و داشتن تنوع بالای گیاهی  و جانوری ثبت جهانی شده است.

شهرام احمدی عنوان کرد: این منطقه در بیست و هفتیمن جلسه یونسکو در خصوص انسان و کره مسکون به ثبت رسید.

وی بیان کرد: غنای زیستی این منطقه ۱۸۰ برابر متوسط کشور است.

دره عشق چهارمحال و بختیاری

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به ثبت جهانی منطقه های تنگ صیاد و سبزه کوه، ادامه داد: سبزه کوه منطقه خاص در کشور و جهان به شمار می رود که دریکی از تقسیم بندی ها مهم زیستی و جغرافیایی جهان قرار گرفته است و دارای منابع ژنتیکی و گونه های متنوع و ارزشمند گیاهی، وجود اکوسیستم های منحصر به فرد و تنوع گونه های جانوری و مناظر زیبای طبیعی و گردشگری است.

احمدی عنوان کرد: وجود اقوام مختلف لر، فارس، ترک و عرب دراین منطقه به غنای منطقه افزوده است.

منطقه سبزه کوه نسبت به مناطق دیگر استان شرایط منحصر به فردی دارد که زمینه رشد گونه های گیاهی ارزشمندی را ایجاد کرده و از تنوع گیاهی بسیار بالایی برخوردار استرئیس دانشگاه شهرکرد در خصوص ثبت جهانی منطقه سبزه کوه به خبرنگار مهر گفت: چهارمحال و بختیاری یکی از استانهای کوهستانی زاگرس به شمار می رود که به واسطه شرایط آب و هوای مناسب و اقلیم آن، گونه های گیاهای بسیاری در آن رویش پیدا می کند.

شایان شاه محمدی تصریح کرد: شرایط آب و هوایی این استان موجب شده است که تنوع رویش گیاهای در مناطق کوهستانی این استان بسیار بالا باشد.

وی بیان کرد: منطقه سبزه کوه در استان چهارمحال و بختیاری نسبت به مناطق دیگر استان شرایط منحصر به فردی دارد که زمینه رشد گونه های گیاهی ارزشمندی را ایجاد کرده و از تنوع گیاهی بسیار بالایی برخوردار است.

رئیس دانشگاه شهرکرد ادامه داد: همچنین این منطقه محل زندگی جانوران بسیاری است و سبزه کوه یک منبع ژنتیکی بسیاری از گونه های گیاهی به شمار می رود.

کراپ‌شده - طبیعت لردگان

وی در ادامه تاکید کرد: منطقه سبزه کوه با پیگیری‌های انجام شده توسط دانشگاه شهرکرد، استانداری، محیط‌ زیست، میراث فرهنگی و گردشگری این استان در فهرست ذخیره‌ گاه‌ های زیست‌ کره قرار گرفته است.

شایان شاه محمدی تاکید کرد: ذخیره‌ گاه زیست‌ کره مناطق حفاظت‌شده طبیعی‌ جهانی هستند که علاوه بر حفاظت، دستاوردهایی نظیر ارائه سایتهای مطالعاتی کم نظیر به دانشمندان و تجربه مهارت انسان در پشتیبانی از توسعه پایدار را سبب می شود.

رئیس دانشگاه شهرکرد عنوان کرد: ثبت جهانی سبزه کوه از بهره برداری ناپایدار از این منطقه جلوگیری می کند و حفاظت بیشتر منطقه را سبب می شود.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...