جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

توسعه استان قم در سایه مظلومیت الیگودرز

 

نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.
متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور بر روی خط انتقال درقم افتتاح شد
نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.
متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور بر روی خط انتقال درقم افتتاح شد
زنگنه مدیرعامل شرکت رشد صنعت گفت: این نیروگاه سه مگاواتی توسط بخش خصوصی و با هزینه ۱۷ میلیاردتومان درکنار تصفیه‌خانه آب قم احداث شده است.
وی گفت: این نیروگاه اولین و بزرگ‌ترین نیروگاه برق‌آبی کشور است که بر روی خط انتقال آب سرشاخه ‌های دز به قم درمدت ۱۴ماه احداث و به بهره‌برداری رسیده است.
صادقپور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم هم در مراسم افتتاح این طرح گفت: هفت نقطه دیگر در مسیر خط انتقال ۱۸۰ کیلومتری آب سرشاخه‌های دز از سد کوچری در گلپایگان تا قم شناسایی شده که در حال برنامه‌ریزی برای احداث نیروگاه‌های مشابه دراین نقاط هستیم.
صادقی استاندار قم هم در این مراسم با حمایت کامل از اجرای نیروگاههای جدید خط انتقال گفت: اگر این کار شروع شود تا زمانی که باشم پابرهنه میشم و دنبال این کار خواهم بود»

خبر را خواندید؛
هنوز اهداف انتقال را بر مبنای تامین آب شرب مرکز ایران از یادنبرده ایم ، اما دیروز اکواریوم و گردشگری و تفریحات آبی و صنعت و کشاورزی و امروز هم نیروگاه برق و فردا…؟!
زلال بهشتی الیگودرز نوش جانتان، چرخ توربین‌های نیروگاهی‌تان به‌سلامتی بچرخد،سدهایتان پر آب و کشاورزی و صنعت و گردشگری‌تان نیز پر رونق و امیدواریم هر ۷ نیروگاه دیگر هم احداث و به بهره‌برداری برسد…اما گویا مسوولین وزارت نیرو سهم و حق و حقوق مبداء انتقال را به فراموشی سپرده‌اند؟! آیا خواسته جبران خسارات طرح قمرود مطالبه ای سنگین است ؟! سد کوچری که میشددر چمن سلطان یا گندمینه الیگودرز احداث و بخشی از آلام مردم منطقه را التیام بخشد درگلپایگان ساخته شد، آیا نمی توان تنها دو نیروگاه مورد نظر را درسرشاخه های به قول شما دز و در حقیقت ( الیگودرز مظلوم) که دارای ظرفیتهای مناسبی می باشد،احداث نمود تا مردمان این دیار هم از بخشی داشته های خود بی بهره نمانند؟!کوچری و نیروگاه پیش کش کاش اتمام سدهایی که به نام جبران خسارت طرح موسوم به قمرود بر روی کاغذ مصوب نمودید را هم به‌سرعت پروژه‌های استان قم به سرانجام می‌رساندید! کاش مدیران و نمایندگان استان ما هم همچون استاندارقم نه پای‌برهنه بلکه با کفش و سوار بر هواپیما پیگیر احقاق حقوق ازدست‌رفته مردم این استان می‌شدند،در برهه‌های اجرای طرح قمرود استانداران منصوب در لرستان ابتدا از استان قم می‌گذشتند اما در ۴ سال گذشته چرا به حقوق خود نرسیدیم؟!
جناب استاندار یقینامیدانید، برخی روستاهای الیگودرز با کمبود آب و حتی نبود این مایه حیات دست‌وپنجه نرم می‌کنند و به ناچار عطای روستانشینی و محوریت تولید و کشاورزی را به لقایش بخشیده و روانه و آواره شهرها و حاشیه‌نشین و مصرف‌کننده شده‌اند، هیچ منصفی منکر اقدامات شما دربحث اقتصاد مقاومتی و اشتغال لرستان نیست اما به‌راستی آیا بیکاری روستاییان الیگودرز و مهاجرت به شهر و افزایش جمعیت مصرف‌کننده اقدامات حضرتعالی را دربخش اقتصاد مقاومتی و اشتغال تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد؟!
به‌راستی چرا نگاه جزیره‌ای مجمع نمایندگان لرستان به طرح موسوم به قمرود موجب شده، کمتر شاهد باشیم نماینده‌ای از دیگر شهرهای استان فریادگر احقاق حق شود و با حمایت نماینده و مسئولان الیگودرز نسبت به مردم لرستان ادای دین کند؟!
آقایان مسئولین وزارت نیرو؛ آیا می‌دانید اهالی برخی روستاهای الیگودرز از نبود آب آشامیدنی رنج می‌برند و به‌ناچار به‌وسیله تانکر تنها بخشی از نیاز آن‌ها برآورده می‌شود؟! قطعاً می‌دانیم که به‌خوبی آگاه هستید اما چرا با مردمی که همواره پایبند به قانون بوده و حتی شیشه‌ای در پی اعتراضات خود نشکسته‌اند با بی‌مهری برخورد می‌کنید؟!
نمایندگان مجلس بی‌طرف را از کابینه دوازدهم حذف نمودند اما آیا نوش دارو بعد مرگ سهراب و بود و نبود او درد مردم این منطقه را درمان خواهد کرد؟!
ما منکر اجرای طرح‌های بزرگ نیستیم و توسعه هر گوشه از سرزمین ایران عزیز خواست و آرزوی ماست، اما آیا سزاوار است منطقه‌ای که همه داشته و ممر درآمد اهالی آن از کشاورزی و دامداری و در وجود مایه حیات می‌باشد برای توسعه استانی توسعه یافته تر قربانی شود؟!
هیچ درخواستی نداریم،بدان جهت که سال‌هاست برای گرفتن حقابه و جبران خسارات و سهم الیگودرز فریاد می‌زنیم، ولی گویا آنچه به‌جایی نمی‌رسد فریاد مردم مظلوم این دیار است ،اما دردناک است که مسوولین استان قم حتی از بردن نام الیگودرز به‌عنوان مبدأ انتقال آب ابا دارند و پس از بهره‌مندی از این زلال بهشتی بازهم ازعنوان جعلی سرشاخه‌های دز یادمی‌کنند؟!
سدهای ده جانی،‌عالی محمود، چمن سلطان،‌قشلاق،دار سفید و. ایستگاه پمپاژ همه برای جبران خسارات طرح ویرانگر قمرود،اما فقط روی کاغذ…

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 محسن 1396-06-15 16:13
واقعا هروقت این مطالب رو میخونم اعصابم خرد میشه، آخه چرا؟ مگه این شهر نماینده ای نداشته یا نداره که از حق وحقوق شهر ومردم شهر دفاع کنه!!!؟؟؟ بنده متولد وساکن تهران اصالتا لر هستم ولی قلبم به درد میاد از اینهمه ظلم در حق همشهریانم لطفا بپاخیزید...
 
 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...