دوشنبه, 02 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

بوشهر نامزد پایتخت جهانی کتاب در سال 2019 شد 

به گزارش سوک ؛ حمیده ماحوزی پیش از ظهر امروز در نشست شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر اظهار داشت: رشد شاخص‌های انتخاب پایتخت کتاب ایران در استان بوشهر چشمگیر است به گونه‌ای که از چهار شهری که در سطح کشور برای دریافت عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال 2019 ایران نامزد و معرفی شده‌اند، شهر بوشهر دیده می‌شود.

وی اضافه کرد: در کنار شهر بوشهر،شهرهای یزد، شیراز و نیشابور نیز دیده می شود که تا پایان بهمن ماه امسال باید این سه شهر طرح‌های پیشنهادی خود را به سازمان ملی یونسکو ارائه دهند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر ادامه داد: با حضور کارشناسان مجرب در سازمان یونسکو هر ساله یک شهر در دنیا به عنوان پایتخت کتاب جهان معرفی می‌شود که در سال گذشته از بین 99 شهری که توانستند با کسب امتیازات لازم برای انتخاب پایتخت کتاب جهان به یونسکو معرفی شدند شهر آتن موفق به کسب این عنوان شد.

وی ادامه داد: هر چند انتخاب بوشهر و سه شهر دیگر کشور برای نامزدی انتخاب پایتخت جهان در دو سال آینده و در سال 2019 است اما از هم اکنون با تمهیدات مناسب باید شاخص‌های مورد ارزیابی یونسکو در سطح شهرهای معرفی شده به آن، از جمله بوشهر پیاده‌سازی شود تا بتوانیم عنوان با ارزش پایتخت کتاب جهان را برای استان بوشهر به ارمغان اوریم.

ماحوزی با اشاره به برگزاری هفته قرآن در استان بوشهر اظهار داشت: طی روزهای 11 تا 16 اسفندماه که به نام هفته قرآنی نامیده شده، ویژه برنامه‌های مناسبتی مهمی در سراسر استان بوشهر برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: برگزاری جشنواره‌های علمی، هنری و ادبی ویژه بزرگسالان و کودکان، نمایشگاه قرآن و عترت و رونمایی از نمادهای قران بخشی از ویژه مراسم‌های هفته قران در استان بوشهر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: از جمله مهمترین اهداف برگزاری مراسم‌های هفته قرآنی بوشهر ، آشنا شدن بیشتر مردم با جامعه قرآنی و شناخت الگوهای قرآنی است.

ماحوزی عنوان کرد: برگزاری مسابقات قرآن، مراسم شهدای قرآنی، تواشیح، غبار روبی از قبر میرزا معتقد اهرمی کاتب قرآن رمزدار،حفظ و مفاهیم قرآنی،داستان،عکس ،فیلمنامه‌نویسی، صنایع دستی،پایان‌نامه و مقاله، سرودهای آیینی،جشنواره هنرهای تجسمی، فیلم کوتاه و آواها از جمله دیگر برنامه‌های این هفته است.

وی ادامه داد: اعلام آمادگی و مشارکت گسترده دستگاه‌های اجرایی،سپاه امام صادق(ع) و دیگر نیروهای نظامی و انتظامی برای برگزاری هفته قرآنی امسال از نکات حائز اهمیت این دوره است.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

 

تازه ها

سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و اجتماعی لُر و مدیر سامانه 137 کلان شهر...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر باز کرد.متن خبر؛نخستین نیروگاه آبی کشور...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای «تمدار بیت» ویژه...
زبان-لکی-از-سوی-لرستان-ثبت-ملی-شد  زبان لکی در فهرست ملی میراث‌ ناملموس قرار گرفت. به‌گزارش میراث‌آریا، کمیته ثبت‌ملی میراث‌ناملموس دیروز...
دانلود-کتاب-متن-های-ادبی-لری-مینجایی  کتاب " متن های ادبی لری مینجایی " اولین کتاب به نثر روان لُری می باشد که توسط مصطفی باقرزاده نویسنده جوان...