جمعه, 29 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

رمان "کوگ تاراز" به قلم نویسنده گیلانی درباره بهمن علاءالدین منتشر شدرمان «کوگ تاراز» جدیدترین اثر زینت حسنی، که دربرگیرنده یک روایت فانتزی از ساعات پایانی زندگی مسعود بختیاری چهره ی محبوب موسیقی لری بختیاری ... مهرداد جمالی / ایبنانیوز :

"زینت حسنی" در گفتگو با ایبنانیوز، ضمن اعلام این خبر، افزود: رمان «کوگ تاراز» براساس برداشت های من از زندگی شخصی و هنری زنده یاد آبهمن علاءالدین (مسعود بختیاری) چهره ی محبوب موسیقی بختیاری، نوشته شده است.

وی گفت: این رمان حاصل ماه ها تحقیق و ساعت ها گفتگو با دوستان استاد علاءالدین و به ویژه خانواده این هنرمند بزرگ بوده است اما بیشترین کمک را خود بهمن علاءالدین و صدایش به من کردند تا کار به سرانجام برسد.

زینت حسنی گفت: آشنایی من با بهمن علاءالدین کاملاً اتفاقی بود و وقتی با یکی از سوژه های کتاب دیگری که در حال نوشتن اش بودم به صورت تلفنی صحبت می کردم، صدای موسیقی را شنیده و پرسیدم به صدای چه کسی گوش می کند؟ آن فرد گفت بهمن علاءالدین. آن موسیقی آن قدر مرا جذب کرد که علاقه مند شدم تا بیشتر راجع به خواننده اش بدانم و اینگونه بود که با گوش دادن به آهنگ های بهمن علاءالدین علاقه مند شدم رمان جدیدم را به او اختصاص دهم و درباره ی او بنویسم.

حسنی افزود: پس از آنکه توانستم به خانواده علاءالدین دسترسی پیدا کنم، از مهر ۱۳۹۲ شروع به نوشتن این رمان کردم که حاصل آن کتاب «کوگ تاراز» است.

گفتنی است رمان «کوگ تاراز»، یک روایت فانتزی از ساعات پایانی عمر هنرمند محبوب قوم بختیاری است و در قالب گفتگوی دو نفره بین دو شخصیت به نام های «بهمن علاءالدین» (نماد زندگی خصوصی هنرمند موضوع داستان) و «مسعود بختیاری» (نماد زندگی هنری هنرمند موضوع داستان) شکل گرفته؛ بهمن کالبد این هنرمند است که رو به جهان دیگر می رود ولی مسعود، جاودانه و محکم عزم ماندن و زندگی با همتبارانش دارد.


(تصویر: طرح روی جلد رمان "کوگ تاراز" اثر زینت حسنی)در این کتاب، از زندگی و دغدغه های شخصی بهمن علاءالدین، ارتباطش با خانواده و دوستانش، همتباران بختیاری اش و تاثیری که بر آنها گذاشته و جایگاهی که در قوم لر داشته سخن به میان می آید اما هیجان انگیز ترین بخش کتاب آن جا است که نویسنده سعی کرده پرده از عشق بهمن علاءالدین بردارد و با کنکاش کردن در زندگی، اشعار و صدای علاءالدین، پاسخی را که یافته است، به مخاطبانش ارائه می کند.

نمونه ای از متن رمان «کوگ تاراز» که مربوط به دقایق پایانی حیات بهمن علاءالدین است، جهت آگاهی مخاطبان منتشر می شود:

«یک نفر با مشتی گردِ مرگبار، با نفس های سنگین و صدادار و لبخندی نامفهوم و هیبتی نامعمول، آرام به وی نزدیک می شد. بهمن نمی خواست او را ببیند ولی مسعود دست های او را گرفت و محکم فشرد و روی تخت ثابت کرد.
"نترس بهمن. نترس. مثل پرواز می مونه. فکر کن داری پرواز می کنی به دشت لالی! یا دشت های بختیاری! امروز خبر پرواز تو اونجا به گوش همه ی زاگرس نشینا میرسه".
مچ دست هایش را در دست فشرد و گفت: "مرحبا مرد. مرحبا! وقتی اومدی فرشته ها رو به گریه انداختی چون، پر و بالتو کندی و به زمین اومدی تا جماعتی رو شاد کنی! امروز میری و دوباره لب فرشته ها رو به خنده باز می کنی و با یادگاری که از خودت بین عشایر و ایل بختیاری گذاشتی، اونا رو هم خوشحال نگه می داری... برو که در ازای لالایی هایی که برای آروم کردن دل عشایر خوندی، خدا برات لالایی می گه"».

به گزارش ایبنانیوز، کتاب «کوگ تاراز» اثر "زینت حسنی" نویسنده ی اهل فومن استان گیلان، توسط نشر "رخ مهتاب راتا" در ۲۸۸ صفحه به همراه ۱۵ عکس، به قیمت پانزده هزار تومان به بازار عرضه شده و در کتابفروشی های سراسر کشور توزیع شده است. علاقمندان همچنین می توانند جهت ارتباط با ناشر این کتاب، با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۴۷۹۸۴۵ تماس حاصل نمایند.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن