شنبه, 01 مهر 1396  

جدیدترین مطالب

جایگاه-قوم-لُر-بختیاری-و-درخت-تنومند-و-ریشه-دار-هویت-لُریاتی
  ابوالفضل بابادی شوراب/ بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
 

 
 

رمان "کوگ تاراز" به قلم نویسنده گیلانی درباره بهمن علاءالدین منتشر شدرمان «کوگ تاراز» جدیدترین اثر زینت حسنی، که دربرگیرنده یک روایت فانتزی از ساعات پایانی زندگی مسعود بختیاری چهره ی محبوب موسیقی لری بختیاری ... مهرداد جمالی / ایبنانیوز :

"زینت حسنی" در گفتگو با ایبنانیوز، ضمن اعلام این خبر، افزود: رمان «کوگ تاراز» براساس برداشت های من از زندگی شخصی و هنری زنده یاد آبهمن علاءالدین (مسعود بختیاری) چهره ی محبوب موسیقی بختیاری، نوشته شده است.

وی گفت: این رمان حاصل ماه ها تحقیق و ساعت ها گفتگو با دوستان استاد علاءالدین و به ویژه خانواده این هنرمند بزرگ بوده است اما بیشترین کمک را خود بهمن علاءالدین و صدایش به من کردند تا کار به سرانجام برسد.

زینت حسنی گفت: آشنایی من با بهمن علاءالدین کاملاً اتفاقی بود و وقتی با یکی از سوژه های کتاب دیگری که در حال نوشتن اش بودم به صورت تلفنی صحبت می کردم، صدای موسیقی را شنیده و پرسیدم به صدای چه کسی گوش می کند؟ آن فرد گفت بهمن علاءالدین. آن موسیقی آن قدر مرا جذب کرد که علاقه مند شدم تا بیشتر راجع به خواننده اش بدانم و اینگونه بود که با گوش دادن به آهنگ های بهمن علاءالدین علاقه مند شدم رمان جدیدم را به او اختصاص دهم و درباره ی او بنویسم.

حسنی افزود: پس از آنکه توانستم به خانواده علاءالدین دسترسی پیدا کنم، از مهر ۱۳۹۲ شروع به نوشتن این رمان کردم که حاصل آن کتاب «کوگ تاراز» است.

گفتنی است رمان «کوگ تاراز»، یک روایت فانتزی از ساعات پایانی عمر هنرمند محبوب قوم بختیاری است و در قالب گفتگوی دو نفره بین دو شخصیت به نام های «بهمن علاءالدین» (نماد زندگی خصوصی هنرمند موضوع داستان) و «مسعود بختیاری» (نماد زندگی هنری هنرمند موضوع داستان) شکل گرفته؛ بهمن کالبد این هنرمند است که رو به جهان دیگر می رود ولی مسعود، جاودانه و محکم عزم ماندن و زندگی با همتبارانش دارد.


(تصویر: طرح روی جلد رمان "کوگ تاراز" اثر زینت حسنی)در این کتاب، از زندگی و دغدغه های شخصی بهمن علاءالدین، ارتباطش با خانواده و دوستانش، همتباران بختیاری اش و تاثیری که بر آنها گذاشته و جایگاهی که در قوم لر داشته سخن به میان می آید اما هیجان انگیز ترین بخش کتاب آن جا است که نویسنده سعی کرده پرده از عشق بهمن علاءالدین بردارد و با کنکاش کردن در زندگی، اشعار و صدای علاءالدین، پاسخی را که یافته است، به مخاطبانش ارائه می کند.

نمونه ای از متن رمان «کوگ تاراز» که مربوط به دقایق پایانی حیات بهمن علاءالدین است، جهت آگاهی مخاطبان منتشر می شود:

«یک نفر با مشتی گردِ مرگبار، با نفس های سنگین و صدادار و لبخندی نامفهوم و هیبتی نامعمول، آرام به وی نزدیک می شد. بهمن نمی خواست او را ببیند ولی مسعود دست های او را گرفت و محکم فشرد و روی تخت ثابت کرد.
"نترس بهمن. نترس. مثل پرواز می مونه. فکر کن داری پرواز می کنی به دشت لالی! یا دشت های بختیاری! امروز خبر پرواز تو اونجا به گوش همه ی زاگرس نشینا میرسه".
مچ دست هایش را در دست فشرد و گفت: "مرحبا مرد. مرحبا! وقتی اومدی فرشته ها رو به گریه انداختی چون، پر و بالتو کندی و به زمین اومدی تا جماعتی رو شاد کنی! امروز میری و دوباره لب فرشته ها رو به خنده باز می کنی و با یادگاری که از خودت بین عشایر و ایل بختیاری گذاشتی، اونا رو هم خوشحال نگه می داری... برو که در ازای لالایی هایی که برای آروم کردن دل عشایر خوندی، خدا برات لالایی می گه"».

به گزارش ایبنانیوز، کتاب «کوگ تاراز» اثر "زینت حسنی" نویسنده ی اهل فومن استان گیلان، توسط نشر "رخ مهتاب راتا" در ۲۸۸ صفحه به همراه ۱۵ عکس، به قیمت پانزده هزار تومان به بازار عرضه شده و در کتابفروشی های سراسر کشور توزیع شده است. علاقمندان همچنین می توانند جهت ارتباط با ناشر این کتاب، با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۴۷۹۸۴۵ تماس حاصل نمایند.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن