سه شنبه, 26 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

سهم خواهی تهران از درآمد مالیاتی مجاز است؛ سهم خواهی مناطق نفت خیز خلاف منافع ملی!

 

 یک نماینده تهران در مجلس مدعی شده هیچ کس جوابگوی ظلمی که به تهرانی ها می شود نیست زیرا آن ها با وجود داشتن بیشترین درآمد مالیاتی کشور، امکانات کمتری دارند.

 

به گزارش لور حسین طلا مدعی شده است هیچ کس جوابگوی ظلمی که به تهرانی ها می شود نیست زیرا آن ها با وجود داشتن بیشترین سهم از درآمد مالیاتی کشور، کمترین امکانات را دارند.

 درحالی گهگاه چنین ادعاهای از سوی برخی مسئولان رده بالای کشور یا نمایندگان مردم پایتخت در مجلس، اعضای شورای شهر تهران و... مطرح می شود که به نظر می رسند ایشان کمترین اطلاعی از وضعیت شهرستان های کشور، مخصوصا مناطق لرنشین، که سرچشمه های اصلی نفت، گاز، آب و... در کشور است ندارند!

در جدیدترین ادعا، حسین طلا، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که دبیری مجمع نمایندگان استان را هم عهده دار است،  با تاکید بر اینکه استان تهران یک ششم جمعیت کشور را در خود جای داده است، می‌گوید: بودجه کل کشور از دو محل تامین می‌شود؛ یکجا بودجه نفتی و یکجا بودجه مالیاتی [46.2 درصد بودجه جاری، از محل مالیات تامین می‌شود] و جالب است بدانید 53 درصد درآمد مالیاتی کل کشور در سال را استان تهران تامین می‌کند در حالی که این سهم کلان پرداختی، پرداخت کمتر از چهاردرصد (3.7 درصد) را برای تهران به همراه دارد که بسیار ناچیز است.

محاسبه این نماینده مجلس درحالی است که اولا سهم بودجه مالیاتی نسبت به بودجه نفتی در مجموع کل بودجه کشور (نه فقط بودجه جاری) بسیار ناچیز است. دوم این که بخش اعظم همان سهم 53 درصدی پایتخت از درآمد مالیاتی در اصل متعلق به شرکت ها، کارخانه ها و سایر موسسات اقتصادی شهرستان ها و مخصوصا مناطق نفت خیز است که فقط دفتر مرکزی آن ها در پایتخت قرارداد و بنابراین بخش اعظم مالیات آن ها به نام پایتخت پرداخت می شود!

 این ادعا ها در حالی است که وقتی نمایندگان لر مجلس مدعی پرداخت سهم ناچیزی از درآمدهای کلان نفت، گاز و آب برای محرومیت زدایی از مناطقی که این گنجینه ها از آن استحصال می شود اختصاص داده شود همواره انگ های مختلفی می خورند!

طرح های عظیم انتقال آب، نفت، گاز و دیگر ثروت های طبیعی استان های غربی و جنوبی کشور نقش ویران کننده ای در طبیعت و روند زندگی عادی مردم این منطقه دارد درحالی که سود حاصل از استحصال این منابع صرف رونق و توسعه پایتخت و شهرستان های بزرگ فلات مرکزی شده و مناطق تولید کننده در کشور همواره با فقر و توسعه نیافتگی بسیاری دست و پنجه نرم می کنند.

 

 

متن گزارش تابناک در بیان ادعاهای حسین طلا به شرح زیر است:


در شرایطی که بسیاری زا هموطنانمان تهران و ساکنان اغلب غیر بومی آن را در رفاه می‌دانند و تصورشان از چرایی برقرار شدن این رفاه در پایتخت، سرازیر شدن بودجه کشور به این منطقه می‌دانند، دبیر مجمع نمایندگان استان تهران نظری به شدت متفاوت دارد و نه تنها از ظلم به تهرانی ها در اختصاص بودجه سخن به میان میآورد، بلکه برای سخنان شاهد و مثال هم در دست دارد.

حسین طلا، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که دبیری مجمع نمایندگان استان را هم عهده دار است، در این باره در گفت‌وگویی تفصیلی (اینجا)، علت کشت محصولات کشاورزی آلوده به سموم در جنوب پایتخت را فقدان امکانات مورد نیاز برای تصفیه فاضلاب شهر می‌خواند و می‌گوید: از هشت مدول مورد نیاز تصفیه خانه در تهران، تنها چهار مدول آن راه افتاده و قرار است دو مدول دیگر برای مهرماه راه اندازی شود.

وی در توضیح چرایی راه اندازی نشدن این واحدهای تصفیه خانه پس از سالها می‌گوید: وقتی تصفیه خانه کم داریم، بخشی از آب فاضلاب خام راهی زمین های کشاورزی می‌شود و کشاورزان که نیازمند آب سالم هستند؛ از فاضلاب به جایش بهره می‌گیرند که به تولید محصولاتی آلوده و حاوی سموم منجر شود. دلیل این امر هم ظلم بزرگی است که به مردم تهران روا داشته می‌شود و سهم ایشان از بودجه را بسیار ناچیز می‌کند.

طلا در ادامه با تاکید بر اینکه استان تهران یک ششم جمعیت کشور را در خود جای داده است، می‌گود: بودجه کل کشور از دو محل تامین می‌شود؛ یکجا بودجه نفتی و یکجا بودجه مالیاتی [46.2 درصد بودجه جاری، از محل مالیات تامین می‌شود] و جالب است بدانید 53 درصد درآمد مالیاتی کل کشور در سال را استان تهران تامین می‌کند در حالی که این سهم کلان پرداختی، پرداخت کمتر از چهاردرصد (3.7 درصد) را برای تهران به همراه دارد که بسیار ناچیز است.

سهم تهران در بودجه کمتر از شهرستانی کوچک است!

این نماینده مجلس می‌افزاید: سی استان دیگر کشور، همه با هم تنها 47 درصد بودجه مالیاتی را تامین می‌کنند اما بودجه به مراتب بیشتری دریافت می‌کنند و غافلند که اگر در تهران عمران و آبادانی شاهدیم، یا به کمک مالیات و عوارض های دریافتی از مردم است و یا پول آن از فروش شهر به ازای عمران آن بدست آمده است وگرنه از طرف دولت چیزی برای تهران نمی‌آید.

طلا در ادامه با اشاره به بودجه تهران، می‌گوید: کل پولی که برای در سال گذشته بابت عمران 41 شهر و هفتاد الی هشتاد روستا در استان تهران به استانداری تهران داده‌اند، روی هم رفته عدد 78 میلیارد تومان بوده است. در حالی که بودجه شهرداری تهران در سال گذشته، 16 هزار میلیارد تومان بوده که 71 درصد آن بودجه عمرانی بوده است. وقتی این درآمدهای ناشی از پرداخت های مردم جمع شده و صرف ساخت و ساز شهر می‌شوند، ممکن است عده‌ای به اشتباه تصور کنند که بودجه اختصاص یافته به این شهر زیاد است.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اثرات این نوع نگاه نا صحیح به تهران، به ویژه از طرف مسئولان، می‌گوید: در حالی که نمی‌توانیم تصفیه خانه های مورد نیاز را بسازیم یا می‌بینیم که در این بحران آب، سی درصد آب تصفیه شده تهران بر اثر فرسودگی شبکه از دست می‌رود و کاری از دستمان ساخته نیست، شاهدیم که از بودجه اختصاص داده شده به محرومیت زدایی بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، مبلغی ناچیز به تهران می‌رسد که حتی قابل مقایسه با شهرستانی کوچک نیست.

وی می‌افزاید: از مبلغ 3750 میلیارد تومان اختصاص داده شده به محرومیت زدایی، استان تهران تنها 121 میلیارد تومان سهم گرفته که این سهم برای شهر تهران 10 میلیارد تومان است؛ در حالی که پرس و جو از همکاران در مجلس نشان می‌دهد برای جمعیت 600 هزار نفری، 50 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. مگر می‌شود سهم جمعیت دوازده و نیم میلیون نفری استان تهران تا این اندازه ناچیز شود؟ مگر می توان این جمعیت را نادیده گرفت و مشکلاتشان را ندید؟

بدین ترتیب کسری بودجه موجبات ناتوانی در تامین زیرساخت های مورد نیاز شهر من جمله تصفیه خانه می‌شود، ناتوانی در این مقوله منجر به کشت محصولاتی آلوده چون چند صد هکتار برنج کاری آلوده می‌شود و در نتیجه این اتفاقات، سلامت جمعیت بزرگی به مخاطره می‌افتد؛ از یکسو با آلودگی خوردنی ها و از سوی دیگر با ناتوانی کشاورزان در کشت و زرع که پوکی خاک را رقم می‌زند و احتمال وقوع توفان در شهر و بیماری های همراه با گرد و غبار را به شدت تقویت می‌کند! 

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 گرجی 1393-04-20 14:42
مترو ،بی آر تی ، دانشگاههای طراز اول کشور ، مراکز درمانی پیشرفته ، مراکز تفریحی ، تمرکز کارخانجات و صنایع اشتغالزا ، و.......
اینها تنها بخشی از امکانات شهر تهران است که دوستان ادعای محرومیت شهر تهران را می نمایند
ای کاش مجمع نمایندگان استان تهران سفری به نقاط محروم ازنا و الیگودرز و یا سایر نقاط محروم استان لرستان و چهار محال بختیاری و خوزستان داشته باشند تا معنا و عمق محرومیت را درک کنند
 
 
#2 مسجدسلیمان 1393-04-20 20:35
شهر لرنشین مسجدسلیمان 107 سال است که مرکز تولید نفت برای ایران است و در همه این سالها (در همه حکومتها...) درآمد آن به تهران پایتخت برده شده و حتی درآمد یک بشکه از نفت این شهر برای آبادی و رفاه شهروندان آن تخصیص نیافته است .
زمانی استعمارگران خارجی آمدند و نفت آن را استخراج کردند و البته امکانات زیاد و بی نظیری هم در شهر ایجاد کردند اما استعمارگران داخلی(تهران و امثال حسین طلا) چه کرده و میکنند؟؟!!
 
 
#3 مجتبی 1393-04-20 22:03
هرچه بیشتر درتهران هزینه شه مردم بیشتر مهاجرت میکنن!
 
 
#4 فرزاد 1393-04-23 16:15
برداشت من از سخنان ايشان چيزي جز يك تفكر استبدادي و استعماري نتيجه يك قرن ستم بيشتر نيست من لربختياري بچه مسجدسليمان يا ان بلوچ محروم در سراوان يا ان كودك مظلوم كردستاني وقتي قرار است استثمار شوم چه فرقي خواهد كرد ان استثمار انگليس و امريكا باشدكه البته در عوض ان به حق منافع وامكانات بسياري رو تامين خواهند كرد يا جماعت تمايت خواه و راحت طلب تهراني وقت اكثريت مطلق بودجه و همچنين اب كه ازسرزمين من تامين ميشود در تهران و شهرهاي بزرگ مركزي نظير اصفهان و شيراز و مشهد هزينه شود مشخص است جوابي جز فقر و البته ناسپاسي پس از ان دريافت نخواهم كرد
 
 
#5 کوهرنگ 1393-05-01 20:01
دستمریزاد فرزاد جان!جرم ما همین است که خدواند ما را لر،بلوچ وکرد آفریده است که منابع ،حق وحقوق مارا تمام کمال به دیگران بدهند وخوددر قالب برده داری نوین در خدمت اقوام دیگر باشیم!خدا را شاهد می گیرم با دوچشم متعجب خودم!اصفهانی ارزش واحترام برای افغانی بیشتر قائل بود تامن!تازه افغانی در اصفهان می گویند لرها باید بروند کشور خودشان؟!!!!!!!! !!!!!!
 
 
#6 مهرداد 1393-05-10 16:39
دوست عزيز شما اينگار از بودجه ي تبريز آگاهي نداريد!؟
تمام بودجه ي كشور صرف تهران و تبريز مي شود
مگر تبريزي ها خونشان رنگين تر از مردم ساير نقاط ايران است!!؟؟
لطفا در مورد بودجه ي تبريز هم مقاله اي بنويسيد
 
 
#7 سورنا بختیاری 1394-05-23 16:22
چماق برادری و مسلمان بودن بالای سر ماست وقتی ادعای حق وحقوق تاراج رفتمان را میکنیم اما اینان ک دم از عدالت علوی واسلام محمدی میزنند ............ازا ن سواستفاده میکنند،،،اشک کباب موجب طغیان اتش است،،،
چراهمیشه مادر بدست اوردن حقوقمان درموضع تدافعی قرارداریم چاره کار ما یکصدایی و همدلیست
 
 
#8 به تهران 1394-07-12 21:49
همه ما باید همانطور که در اینجا خیلی شفاف و بدون ترس و واهمه ای نظر می دهیم باید در تمام خبرگزاری های ملی هم نظر حقانیت قوم بزرگ لر با سند و مدرک بگذاریم.تا حداقل بدانند که ما چه هستیم و چه حقی باید داشته باشیم...
 
 
#9 غیورانه 1394-07-14 23:40
مرگ بر دشمن لر
 
 
#10 ذهن بی مرز 1395-07-01 06:50
دکترایرج ذوقی درکتاب مساعل سیاسی واقتصادی نفت ایران ص۷۰ مینویسد که رؤسای ایل بختیاری سالانه ۳ هزار لیره حقوق از شرکت نفت دریافت میکردند چون تمام چاههای نفت در مناطق لربختیاری بود و شرکت نفت بختیاری ۴۰۰ هزار سهم یک لیره ای داشت.اولین چاه نفت سال ۱۹۰۷ میلادی مطابق سال ۱۲۸۷ شمسی در مسجدسلیمان(پارس وماش)که شهری بختیاری نشین است به ثمر نشست,ولی بعد از صد سال سیاه نفت بجز بوی نفت و آب نفتی و فقر و محرومیت چه ثمری برای مردم ما به ارمغان آورده؟ما جز شهرهایی هستیم که بالاترین بیکاری را دارد و مردم ما برای یافتن کار و شغلی به شهرهای همجوار میروند.این است سهم من از نفت و ایرانی بودن.وقتی که نام لر وسط میاد به برکت همین نفت که اقتصاد سنتی کشاورزی و دامی ایران را دگرگون کرد و آسایش را برای کویرنشین ها به ارمغان آورد نام جوک به ذهن متبادر میشه فقط…یاد نفت مسجدسلیمان و کارون و دز و کرخه و کشکان و سیمره و…
 
 
#11 کریمی 1395-08-12 21:00
چرا یک شهر باید به تنهایی بیشتر منابع ملی را ببلعد؟چرا باید چند برابر ظرفیتش از صنعت سهم ببرد؟این توسعه نقطه ای و انباشت سرمایه و دانش و فناوری در یک شهرخاص مارو به کجا میکشاند و چه رهاوردی برای کشور دارد؟