جمعه, 08 ارديبهشت 1396  

جدیدترین مطالب

  مقاله " ایل لری کرمان " به قلم احد رستگار فرد عضو شورای نویسندگان نشریه...
بهتر-است-اول-خودمان-را-نقد-کنیم
   ابوالفضل بابادی شوراب /در فضای مجازی خواندم و دیدم که یکی از مجریان...
تاثیر-سبد-رای-محسن-رضایی-بر-انتخابات-96
  غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه...
بیانیه-کمیته-صیانت-از-آب-چهارمحال-و-بختیاری-در-پاسداشت-۲۸-فروردین
  کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در پاسداشت ۲۸ فروردین 1393...
  مجری برنامه بر لُر بودن آقای بیرانوند تاکید دارداما شوربختانه فرزند...
هیچ؛-سهم-لرستان-و-قوم-لر-از-کتب-درسی
  کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان چند سالی است که بدون کم و زیاد کردن...
معرفی-کتاب-شهر-های-تاریخی-لُرستان-فیلی
  معرفی اجمالی کتاب حاضر در سه فصل تنظیم شده است. در فصل نخست به کلیات...
بالاخر-روحانی-لرها-را-رویت-کرد
   حسین زمانیان / در دولت روحانی نیز بسان دولتهای پیشین هیچ گامی در جهت...
ریشه-یابی-اسامی-ایلات-لُر
  ابراهیم خدایی /وجود اسامی جانوری در ایل‌وندهای لرستان، مثل بسیاری از...
پاسخ-به-برخی-انتقادات-درباره-تاریخ-لُر-چراغ-راه-آینده
  شیخ جهانگیر محمودی /«هیچ سندیتی درمطالب مطروحه دراین گفتارنیست.»اما این...
 

 
 

محسن رضایی: قوم من قهرمان مظلوم تاریخ ایران است

 

رضایی گفت: قوم من قهرمان مظلوم ایران است که باید تاریخ آن را زنده و مراقبت کرد که آدم‌های احساساتی مسیر را به انحراف نکشانند چراکه ما به دنبال قوم‌گرایی نیستیم ما ایران را از خودمان می‌دانیم.

 

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: ایل من و قوم من افتخار این مدال را دارند که قهرمان مظلوم سرزمین ایران هستند.

به گزارش لور به نقل از ایبنانیوز؛ محسن رضایی در آیین رونمایی از تندیس سردار شهید علیمردان خان بختیاری افزود: این قوم در اوج سرداری و قهرمانی مظلوم و گمنام هستند.

وی تاکید کرد: لازم به یک تحرک در ایلمان بود تا سابقه خود را مرور کنیم و مسئله ای که در صدا و سیما به وجود آمد باعث شد که احساس کنیم دیگر مظلومیت و گمنامی کافی است. ایشان تصریح کرد: نویسندگان و شاعران با گفتن واقعیات سابقه پر افتخار قوم بختیاری را مکتوب کنند.

وی با بیان این که ما در زمان همه شاهان قاجار و پهلوی مبارز داشتیم اما در تاریخ ثبت نیست، ادامه داد: حسینقلی خان در زمان طوایف هفت لنگ و چهارلنگ را متحد کرد و این باعث هراس ناصرالدین شاه شد و ظل السلطان پسر ناصرالدین شاه با خوراندن سم حسینقلی خان را به شهادت رساند.

رضایی اظهار داشت: سردار اسعد بختیاری فرزند حسینقلی خان که انسان بزرگی بود و جز نادر سرداران ایرانی است که بسیار با سواد و به چند زبان زنده دنیا در صد سال قبل مسلط بود و چندین کتاب نوشته و ترجمه کرده و فردی استراتژیک بود.

ایشان با بیان این که در مورد سردار اسعد تبلیغات اشتباه کرده اند، تاکید کرد: سردار اسعد کسی است که فاتح تهران است و او علمای اصفهان و طوایف بختیاری را جمع کرد و بعد از فتح اصفهان رهبری لشکریان بختیاری را به سمت تهران شخصا بر عهده می گیرد.

رضایی بیان داشت: سردار اسعد با سردار تنکابنی به قزاق ها حمله کرد و آن ها را شکست داد و تهران را فتح کرد، وی با بیان اینکه سردار بی بی مریم لشکر تشکیل داد و با روس و انگلیس جنگید، تصریح کرد: در این بین سردار مریم بختیاری زودتر از سرداران بختیاری خود را به بهارستان می رساند و زودتر از سرداران به قزاق ها شلیک می کند.


(آیین رونمایی از تندیس سردار شهید علیمردان خان بختیاری در اردل)

رضایی با ذکر این موضوع که در جای جای تاریخ کم اقوامی را پیدا می کنید که در هر مقطعی یک سردار داشته باشد، ادامه داد: قوم بختیاری در هر مقطعی یک سردار قهرمان تقدیم وطن کرده ولی اسمش جایی نیست.
وی افزود: این قوم مردان بزرگی چون سردار شهید علیمردان خان بختیاری را در زمان رضاشاه دارد که مقابل ظلم ایستادگی کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قوم من قهرمان مظلوم ایران است که باید تاریخ آن را زنده کرد ولی باید مراقبت کرد که آدم های احساساتی مسیر را به انحراف نکشانند چرا که ما به دنبال قوم گرایی نیستیم ما ایران را از خودمان می دانیم ما ستون سرزمین ایران بودیم و هستیم.
وی در ادامه سخنان خود افزود: ما هیچ وقت به دنبال قوم گرایی نمی رویم اما می خواهیم هویت، تاریخ و سرزمین خود را بشناسیم.

ایشان بر این موضوع تاکید داشتند که خانه مشروطیت باید درست شود و همه سوایق و اسناد و مدارک در آن گذاشته شود و همه از داخل و خارج ایران خانه را ببینند و با مشروطه آشنا شوند.

رضایی اظهار داشت: کنگره سردار مریم در شهرکرد برگزار شود و نویسندگان و شاعران کتاب ها و سروده ها بنویسند تا بتوانیم با سابقه تاریخی خودمان پیوند برقرار کنیم و با میراث و هویت خود آشتی کنیم.
وی گفت: البته راه درازی در پیش داریم چون عده ای تخریب کرده اند مثلا طوری از سردار اسعد صحبت کردند که کسی جرات نمی کند از سردار حرف بزند در صورتی که قضیه عکس است و این طور نیست که گفته شده و سردار اسعد اول با روحانیون اصفهان مشورت می کند.

رضایی تاکید کرد: مارکسیست ها مخالف مطرح کردن و نوشتن تاریخ بختیاری هستند و روشنفکران مارکسیست گفتند که خدمات خوانین بختیاری را مطرح نکنید و حتی اگر مردان بزرگی باشند نباید مطرح شوند.وی ادامه داد: کار پایه ای و اصولی باید در ابعاد اقتصادی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی انجام شود.

رضایی گفت: جمعی از سران بختیاری را در تهران از تمام جناح ها تشکیل دادیم تا دینی که مردم بر عهده ما دارند را بر طرف کنیم و بتوانیم مسئله پیشرفت اقتصادی استان چهارمحال بختیاری را بر طرف کنیم. وی افزود: آقایان یوسف پور، قنبری، تمدن، فروزنده، حسینی، حیدری و همه را ار تمام جناح ها جمع کردیم تا به استان رسیدگی شود و هویت و فرهنگ ایل پرافتخار بختیاری زنده شود.

رضایی گفت: برای اینکه با کمک همه اقشار استانی آسمانی در سرزمین ایران ایجاد شود باید همه "گوگری" کنیم و گوگری احیا شود تا آبادنی و اشتغال و پیشرفت و توسعه احیا گردد.(تندیس سردار شهید علیمردان خان بختیاری در اردل)

به گزارش ایبنانیوز استاندار چهارمحال بختیاری نیز گفت: چهارمحال بختیاری سرزمین دلاور مردان مشروطیت، لشکر قمر بنی هاشم (ع)، ادبا و شعرایی چون پژمان بختیاری، داراب افسر، عمان سامانی و غیره است.

قاسم سلیمانی دشتکی افزود: قوم بختیاری در طول تاریخ به سمت الهیت و شیعه بودن حرکت کرده است و در جنگ شیرعلیمردان و مشروطیت و تاریخ حرکت به سوی خدا در سرزمین بختیاری مشخص است. وی ادامه داد: ظلم ستیزی علیمردان خان نشات گرفته از اندیشه آزادی خواهی او بود که حرکتی الهی است.
سلیمانی دشتکی بیان داشت: تفرقه های ایلی یکی از نقاط ضعف بختیاری ها در طول تاریخ است که به اتحاد باید تبدیل شود و همچنین نداشتن مورخان باعث شد که تاریخ بختیاری کمرنگ جلوه داده شود.

وی اظهار داشت: قوم بختیاری در طول تاریخ نقاط قوت زیادی داشته اند و هم اکنون برای پیشرفت استان با نخبگان مختلف در سطح کلان به دور از قومیت گرایی و جناح گرایی نشست های ماهانه داریم تا چهارمحال بختیاری را توسعه یافته ببینیم.

 (تندیس سردار شهید علیمردان خان بختیاری در اردل)