پنج شنبه, 30 شهریور 1396  

جدیدترین مطالب

دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
 

 
 

از آیین لری خرره مالی، تا خرره مالی عاشورای خرم آباد (ویژه نامه آیین گلمالی)

 

مراسم گلمالي (در مينجايي خرره، در بختياري حرهَ و در لکي حرهِ) طيف متنوعي از آيين ها را شامل مي شود که شايد بتوان آن ها را به دو نوع "آئين خرره عاشوراي خرم آباد" و "آئين لري خرره" دسته بندي کرد...

در سال 1390، نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، اقدام به انتشار ویژه نامه ای درباره آیین خرره نمود که می توانید فایل پی دی اف آن را در نشانی زیر دریافت نمایید:

 http://loor.ir/vj/moharram/900912-kharra.pdf 

مراسم گلمالي (در مينجايي خرره، در بختياري حرهَ و در لکي حرهِ) طيف متنوعي از آيين ها را شامل مي شود که شايد بتوان آن ها را به دو نوع "آئين خرره عاشوراي خرم آباد" و "آئين لري خرره" دسته بندي کرد.

آيين لري گلمالي: اين آئين در اغلب مناطق لرنشين در مراسمات عزاي خانوادگي و نيز ماه محرم برگزار مي شود، در اين آئين وابستگان نزديک تازه درگذشته با ماليدن گل بر شانه هاي خويش (و گاهي بر فرق سر) از مصيبت وارد شده ابراز اندوه و داغديدگي مي کنند، اين بخش از عزاداري مردم لر، همچون بخش هاي بسيار ديگر امروزه کمرنگ تر شده ولي در عوض برگزاري آن در روز عاشورا گسترش يافته است، در روز عاشورا علاوه بر شانه ها و فرق سر برخي نقوش مذهبي (به ويژه نقش پنجه) در پشت پيراهن و يا روي سينه و.. نيز افزوده مي شد. اصطلاح «خرره د سر» ]و شايد معادل آن "خاک بر سر" در فارسي[ احتمالا به همين آيين اشاره دارد.

 
آيين گلمالي عاشوراي خرم آباد: به نظر مي رسد اين آيين منحصر به شهر خرم آباد باشد، هرچند در سال هاي اخير به صورت پراکنده در شهرهاي ديگر هم ممکن است به چشم بخورد. اين آيين در درجه اول منحصر به روز عاشوراست. در اين آيين نه فقط گل به تمام بدن از فرق سر تا نوک پا ماليده مي شود بلکه در برخي هيآت مذهبي استخري از گل آماده مي شود و داوطلبان در آن غوطه مي خورند تا تمام بدنشان گل اندود شود.

 

مهمترین مطالب این ویژه نامه عبارتند از:

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 رسم و آیین 1394-07-21 22:57
باید مسئولین تلاش کنند که این رسم وآیین ثبت جهانی در میراث فرهنگی یونسکو شود.باید رسم و رسوم حفظ شود.
 
 
#2 لربختیاری هفت لنگ 1394-07-22 00:20
بسیار از خواندن متن لذت بردم. بله ما در لری بختیاری به گل میگوییم حره. موفق باشید.
 
 
#3 لربختیاری هفت لنگ 1394-07-22 00:54
هروقت کردپرس و برخی از سایت های کردی یا ترکی میبینم حسرت میخورم. سایت لور بنطرمن در حال حاظر تنهاسایت ما لرهااست. این سایت برتری مهمی بر دیگر سایت های لری دارد و ان این است که فارغ از لر بختیاری یا لرلک یالرثلاثی .بطور کلی اخبار لرها و مطالب درمورد لرها ارائه میدهد که برای همگرایی ماها بخصوص با این پراکنندگی شدیدی که از هم داریم و بعضا حاشیه هم هستیم و صدایمان به همدیگر نمیرسد بسیار مفید است. به امید پربارتر شدن این سایت و همچنین بیشتر شدن این قبیل سایت ها و افزایش همگرایی مابین لرها بطور کلی که این ضروریترین چیز است.
 
 
#4 احرارگیل 1394-07-22 05:52
باسلام
مصاحبه امروزپایگاه خبری تحلیلی احرارگیل با سردارکشکولی رو ملاحظه بفرمایید

سردار مرتضی کشکولی در گفتگو با احرارگیل:
سردار شهید همدانی درک دقیقی از جهاد فی سبیل الله داشت
ahrargil.com/?p=93915
 
 
#5 خرم ابادی 1394-07-22 13:05
بله جناب لرهفت لنگ همه ما لریم، فقط یه چیزی درمورد لک ها می خوام بگم، که چرا در خرم آباد و بعضی از شهر های لرنشین بهشون واکنش دارند،به خاطر اینه که با وجود لربودنشون سنگ کردهای بین النهرینی رو به سینه میزنند.و همچنین چیزهای دیگه.به کرد و ترک توجه نکن چون فقط لر است که می ماند. به امید موفقیت هر چی لره. زنده باد لر.عزاداری هاتون قبول.راست میگه باید این آیین ثبت یونسکو بشه.
 
 
#6 خورمووه و دارودسه 1394-07-22 13:10
راس مووه ثبتش کو، مر وا تو نیسم مووم ، زوو ثبتش کوووووو.
 
 
#7 لر ممسنی دشمن زیاری 1394-07-30 23:57
ایین گلمالی در لرستان جنوبی بخش دشمن زیاری تا 20 سال پیش هم وجود داشته که غالبا در سوگ (شیون) انجام میشده و کمتر در عاشورا
متاسفانه اسم این ایین رو فراموش کردم ولی حتما به حضور میرسونم
 
 
#8 لرنمادعاشورا 1394-08-01 23:33
آییین خرره مالی خرم آباد
خرره یکی از عمیق ترین رسوم ایرانی ها در عزادای است . معنای اصلی آن این است که ما از خاکیم و به خاک بر می گردیم. چرا بعضی ها عمق این آیین کهن و با مفهوم قوم اصیل ایران را به گل بی ارزش معنی می کنند.متوجه نمیشوند که باید حتما خاک تربت امام حسین و گلاب در آن چرا استفاده می کنند.؟ لر نماد عاشورای حسین است.
 
 
#9 گودرزی 1394-08-07 21:35
ما که فریاد اعتراضمان از تمسخر لران بلند است و هر از گاهی مقاله ای در اعتراض به این کار منتشر می شود چرا این ایین مشمئز کننده گل مالی که سنتی ناپسند است را رها نمی کنیم.این کار ربطی به مذهب ندارد و خرافه است . اگر پسندیده بود علمای اعلام و حجج اسلام در قم و نجف که مروجان مذهب هستند در این کار گل مالی درنگ نمی کردند . سنت های ناپسند را باید کنار گذاشت چه گل مالی لران باشد چه گاو بازی اسپانیایی .
 
 
#10 لک اندیش 1394-08-08 12:56
کاسیها به هنگام ورود به سر زمین ایران 100000نفر بودند چون در آن زمانها به عدد 100000 یک لک می گفتند به همین دلیل کاسیهارا لک می گویند رهبر آنها گانداش وپرچمشان عبارت لکی هوردای بود (به معنی آفتاب زد) زیست قبلی کاسیهامحل زیست قوم لک امروزی می باشد
 
 
#11 لر خرم آباد 1394-08-08 21:30
سلام آقا یا خانم گودرزی حدس می زنم بروجردی باشی، عزیزم نگو مراجع این سنت رو تو نجف انجام نمی دادند لرستان کجا نجف کجا؟در ضمن از شما بعیده بگید رسم ناپسند ، آیت الله بروجردی با این گل و خرره امام حسین مقدس و متبرک چشمهایش شفای کامل یافت.
 
 
#12 لر خرم آباد 1394-08-08 21:39
ادامه: نباید عمق این رسم و آیین تاریخی را با جریانات مسخره دیگران علیه لر عوض کرد باید جلویشان ایستاد، شاید بعضی از افرادبه دلیل نداشتن درک شرایط خرم آباد و همچنین شور زیاد حسینی که فکر کنم دومی درست تر باشد ، دست به کار هایی بزنند که خیلی به مذاغ کسی خوش نیاید ولی بدون شک بطن کار خیلی فهم و معنی دارد.
 
 
#13 لر خرم آباد 1394-08-08 21:47
ادامه: امسال خیلی عکاس و خبر نگار به خرم آباد اومدن حتی از کشورهای خارجی ، برای پوشش مراسم. ما باید همه رو توجیه کنیم.البته شبکه افلاک هم مقصره مسئولان آن به رسانه ملی بی توجهی می کنند یعنی نمی روند رسانه ملی را توجیه کنند.مثل همه حقوقمان اینم ازمون بگیرند.
 
 
#14 لر خرم آباد 1394-08-08 22:03
ادامه:نکته دیگه، آیا مردم ایران بخصوص شهر های فارسی و لر زبان والان دیگه کل ایران از خودشان نپرسیده اند که چرا وقتی محرم میاد ماشین هاشون رو گلمالی میکنند،؟ اصلا از کجا اومده ؟یا وقتی عزیزی از دست میدن بستگان درجه اول اونا سر قبر، با گریه و زاری شدید خاکشومی کنن و به سر می زنند،مگر معنیش غیر اینه که خاکیم به خاک بر می گردیم.حالا این که امام حسینه؟. آیا عزاداری لر خرافاتیه ؟؟ما باید همه رو توجیه کنیم و واقعیات رو بهشون بگیم.نه حرفای لر ستیزشون رو تایید کنیم.؟دشمنان لر همیشه نابود شده اند اینو بدونید.
 
 
#15 یک لر 1394-08-09 17:02
جناب سایت لور چرا نظر بعضی از افراد رو که حتی نمیدونن از کجا اومدن و تبارشون چیه، چیزی برای کمک به لر ندارند و فقط می خوانند اختلاف بین قوم بزرگ لر بندازند رو منتشر می کنی؟لکبرا بودی شدی لک اندیش هیچ فرقی به حالت نمی کنه.تفرقه قدیمی شد.چون قوم بزرگ لربه کوری همه دشمنان داره روز به روز قدرتمند و پیشرفته تر میشه.
 
 
#16 حیدری 1394-08-09 19:48
من در عجبم از لران که مظهر گردن فرازی و سربلندی هستند و آنقدر آزادگی و بلند همتی دارد خود را چنین به خفت گل مالی می کنند .این آیین ارتباطی به دین ندارد و از آن بوی توسری خوری و ذلت می آید . انسانی که لباس کهنه اش را پرت می کند چگونه حاضر است سنت غلط را همراه خود حمل کند .خرافه تا کی مسخره می شویم .
 
 
#17 جوادی 1394-08-17 22:02
لر خرم آباد عزیز
اگر گل مالی چشم کسی را شفا می داد الان هیچ کوری در دنیا نمی دیدی . زیاد به این اقوال اعتنا نکنید . شفا را در آنتی بیوتیک و آسپرین و .... پیدا کنید .من مطمئنم خود جنابعالی یا نزدیکانت خدای ناکرده اگر ناخوش شوند سراغ مطب پزشک میروید و هرگز عضو نا خوش را گل مالی نمی کنید . اگر غیر از این است انصافا بفرمائید . برای شما و خانواده محترم آرزوی سلامتی می نمایم که هرگز به پزشک و گل مالی احتمالی نیاز پیدا نکنید .
 
 
#18 لر خرم آباد 1394-08-18 16:26
هرشخصی بستگی به اعتقادات خودش نسبت به یک کار،فرد،شی،مقدس دعاو نیت می کند ، ولی اجابتش بستگی به خلوص نیت و پاکی آن فرد دارد؟مثلا یکی میره امام رضایا هر امام دیگه یا همین قرآن و یا... برای شفاعت یا برآورده شدن حاجات ،آیا همه بهش میرسند؟خیییر. همانطور که گفتم اون آیت الله بروجردی بود نه شما، از یک نذر ساده، یک شفاعت بزرگ گرفت.،همه ما میخواییم اون باشیم.
 
 
#19 نیک اندیش 1395-07-14 22:00
الآن خداوکیلی کسی راجع به واژه لک حرف زده؟موضوع مورد بحث درباره کاسیتهاست؟اصلا شما به تیتردقت میکنید؟شمافقط اومدی زمینه توهین رو فراهم کنی؟اعدادشمارش ما همه هندی اند.لک هم هندیه بمعنی صد.حالا این پرچم رو از کجا گیرآوردن؟جنسش ازچی بوده که تجزیه نشده؟عبارت هوردای به چه زبانی روی آن پرچم حک شده؟عیلامی یا میخی یا بابلی یا پارسی؟رومن گیرشمن درتاریخ ایران ازآغازتااسلام کاسیتهاراازبومی ان اولیه لرستان نمیداندومعتقداس ت ازمهاجران شرقی فلات ایرانند اومعتقدبودهنرمف رغ لرستان ابتدادرسیبری پرورش یافته ودرمغولستان درخشیده.خدایان کاسی باخدایان هندیکی بودن مثل بوریا,سیمالیا,م اروت,شیبارو,باگ اش.رومن گیرشمن درهمان کتاب ص۷۶سازندگان اشیامفرغی راکیمریان میداند.شایدبرتا ریخ کاسیان نشسته ای ولی بین آن قوم شهرنشین صنعتگر و تو هیچ ارتباطی به اثبات نرسیده.چون صنعتگری محتاج شهرنشینی است وتوکوچگر سیار بودی نه ساکن ثابت!!
 
 
#20 الیما 1395-07-21 16:16
پیرنیادرایران باستان ص۴۳میگه قشون ایران برای ماتیس تیوس فرمانده لشکردرنبردپلاته آتن که کشته شودعزاداری کرده وبخودگل مالیدنددرص۴۷۹آو رده که درمصراگرشخص محترمی بمیردزن ومردبه گل افتاده وبرایش عزاداری میکنند.عزاداری دسته جمعی مختص شهدای مسیحی بودکه صفویه ازآنان اقتباس کردند.اگردرعزاد اریهامون دنبال منطق باشیم که سینه وزنجیرزنی هم زیرسؤال میره.هرشهری توایران که پنج برابرآلمان وسعت داره رسومات مخصوص بخودشوداره.درجن وب ایران بعاشورامیگن سیاوشون واحتمالابه گل افتادن وآتش روشن کردن برآمده ازسوگ سیاوش باشد.بایدازدیدس نت وفرهنگ به این رسم نگاه کردنه مذهب.عیدرنگ وساتی هند,بالن آرزوچین,هاراگیر ی ژاپن,نخلگردانی یزد,قالیشویان کاشان,چارشنبه سوری,رسم خون بس هرکدام درزمان خودعللی داشته ویکدفعه بوجودنیامدند.ای ن رسم ریشه تاریخی داردومثل قمه زنی وهن ندارد.شبه روشنفکران مته به خشخاش,نگذارند.ظ رف زمان رودرنظربگیرید