دوشنبه, 30 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

مهران؛ بهترین دروازه عتبات عالیات

  

عیسی قائدرحمت /

در این مطلب مسیر مهران به اماکن زیارتی کشور عراق با مسیرهای دیگر مقایسه می شوند، این مسیر برتری های آشکاری در هزینه سفر، طول سفر، گذر از مناطق امن تر عراق و امثال آن دارد.

 

 

نشریه فرهنگی و اجتماعی لور- عیسی قائدرحمت: این روزها سفر به کشور عراق، برای زیارت کربلا عمومی تر و زمان آن‌هم کمتر شده است. عشق به امام حسین اکثر شیعیان را به سمت عراق کشانده و  در روزهای خاص مثل عاشورا و اربعین، حجم سفر به عراق برای زیارت مرقد مطهر امام حسین به شدت افزایش می‌یابد. از طرفی روادید زیارت عتبات و عالیات عراق، برای مدت کم در حد ده روز صادر می‌شود از آنجا که این محدودیت برای حضور در خاک عراق می‌باشد بنابر‌این زائران باید از این مدت کم ده روز، کمال استفاده را بنمایند.

به عنوان مثال اگر زائری بخواهد از خرمشهر و یا پیرانشهر به کربلا برود باید حداقل چهار روز از مدت اعتبار محدود روادید را صرف تردد در جاده های عراق بکند.

و اما طی کردن مسافت کوتاه در خاک عراق پیامدهای در خور توجهی به همراه دارد که در ذیل به مواردی از آنها اشاره می‌کنیم.

1-امنیت: دولت عراق بیشترین امنیت را در شهرهای مقدس کربلا و نجف می تواند برقرار کند هر چند به لطف دولت شیعه عراق، جاده های این کشور مخصوصا در مناطق شیعه نشین از امنیت خاصی برخوردارند اما باید توجه داشت کیفیت ایجاد امنیت در شهرها به مراتب بیشتر از جاده ها است زیرا نیروهای امنیتی عراق بیشتر می توانند در شهرها متمرکز شوند بنابر این برای زائران  مناسب است کوتاه ترین راه را در خاک عراق انتخاب کنند.

2-مدت کوتاه اعتبار روادید: اگر زائران در خاک عراق، مسیر طولانی برای رسیدن به کربلا را انتخاب کنند در آن صورت مقدار بیشتری از زمان ده روز، صرف قرار گرفتن در طول مسیر راه می‌شود در نتیجه با نزدیک شدن به پایان اعتبار روادید، زمان کمتری در کنار حرم امام می توانند باشند.

3 -مسیر پیاده روی: برای زائرانی که دوست دارند با پای پیاده به زیارت امام حسین بروند بهتر است کوتاه‌ترین راه در عراق را انتخاب کنند. بدیهی است با انتخاب راه کوتاهتر خستگی کمتری متحمل می‌شوند.

4-احساس خستگی در طی طریق کشور خارجی: مسافرت در جاده‌های خارج از کشور، قدری خسته کننده‌تر از مسافرت در داخل کشور است. در کشور خارجی احساس غریب بودن و بی‌کسی، ندانستن زبان عربی، دسترسی نداشتن به خدمات دولتی و همچنین کوتاه آمدن در اختلافات لفظی در مواجه با شهروند عراقی،  همه و همه باعث شده که مسافرت در جادههای کشور خارجی به مراتب خسته کننده‌تر از مسافرت در داخل کشور باشد. خوشبختانه  مشکلات ذکر شده در داخل شهرهای کربلا و نجف به خاطر حضور فراوان ایرانیان به مراتب کمتر از سایر مناطق و جاده‌های عراق می‌باشد.

با توجه به موارد ذکر شده پسندیده است که زائران کوتاه‌ترین مسیر به کربلا را انتخاب کنند و آن مسیر همان مسیر شهر مهران به کربلا است. از مهران تا کربلا ـ در حالت خط مستقیم ـ حدوداً 150 الی 200 کیومتر است این در حالی است که از شهر‌های دیگر مثل خرمشهر و یا پیرانشهر این فاصله، ـ در حالت خط مستقیم ـ حدوداً 450 الی 500 کیلومتر بوده و به عبارتی مسیر خرمشهر  سه برابر مسیر مهران به کربلا است.

البته بین مهران و سومار برای کسب بهترین مسیر، رقابتی نزدیک وجود دارد به طوری که مسیر سومار به کربلا هم کوتاه و مانند مسیر مهران به کربلا ـ در حالت خط مستقیم ـ در حدود 150 الی 200 کیلومتر است.

اما مشکل مسیر سومار به کربلا این است که این مسیر از مناطقی عبور می‌کند که به مناطق نیمه شیعه نشین تا حدودی نزدیک است و تا حدی ممکن است دردسر ساز باشد.

با توجه به موارد گفته شده به صلاح است که با اتفاق نظر زائران و مسئولان دولت، شهر مهران دروازه اصلی و جامع رسیدن به عتبات و عالیات باشد.

جا دارد که سازمان اوقاف کشور بین دولت‌های ایران و عراق واسطه شود تا حداقل با هزینه نذورات زائران، جاده‌ی مهران به کربلا به صورت آزاد راه مستقیم درآید. به امید آن روز.     

 

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 علی 1393-09-07 08:35
بسیار جالب بود.ازراهنمایی شما متشکریم.
 
 
#2 موگویی 1393-09-14 10:44
سلام خدمت آقای قائدرحمت نظرات شما کاملا درست است بله مهران یکی از دروازه های اصلی ورود به عتبات عالیات است انشاله که با سرمایه گذاری بخش خصوصی شاهد پیشرفت هرچه بیشتر استان ایلام در این زمینه باشیم