سه شنبه, 03 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

تمدن جهان در سرخ‌دم لکی/ هویت لرستان، اعتبار موزه‌های دنیا است

 

مفرغ‌های لرستان به عنوان اعتباری گران در موزه‌های لوور و بریتانیا نگهداری می‌شوند؛ اعتباری که هویت و تمدن لرستان را به رخ جهانیان می‌کشاند و هنوز اما مفرغ در خود استان ناشناخته مانده است.

 

 

 

به گزارش آسوبان، مركز شهرستان كوهدشت از نظر جغرافيايی در 47 درجه و 36 دقيقه درازای خاوری و 33 درجه و 32 دقيقه پهنای شمالی و ارتفاع 1195 متری از سطح دريا قرار دارد.

آب و هوای کوهدشت معتدل و نيمه خشك بوده و بيش ترين دمای هوا در اين منطقه 42 درجه و كم‌ترين دما 7- درجه است. ميزان بارندگی اين شهرستان به طور متوسط 450 ميلی متر در سال است.

شهرستان کوهدشت به واسطه ی شرایط ژئوپولتیکی و ظرفیت های گردشگری همواره در ایام تعطیلات نوروز و تابستان شاهد حضور جمعی از مسافران است تا با ظرفیت های طبیعی این شهرستان آشنا شوند.

گوگل مپ/ کوهدشت

باید گفت یکی از راه‌های توسعه گردشگری و جذب گردشگر در هر منطقه، فراهم کردن شرایط لازم برای میزبانی از گردشگران است؛ این در حالی است که  فضاهای اقامتی شهرستان کوهدشت هیچ تناسبی با فضاهای گردشگری آن ندارد و نمی‌تواند پاسخگوی تعداد گردشگران باشد.

بیشترین میزان حضور مسافران نوروزی در این شهرستان به ایام تعطیلات نوروزی مربوط می شود که با توجه به کمبود مسافرخانه‌ها و هتل‌ها، بسیاری از مسافران نوروزی، شب را در چادرهای مسافرتی و در میان پارک ها می گذرانند.

برخی مناطق گردشگری شهرستان کوهدشت در سطح کشور و جهان کم نظیر و گاه بی نظیر هستند که از جمله ی آن ها می توان به محوطه ی باستانی سرخ دم لکی در شرق شهر كوهدشت اشاره کرد.

سرخ دم لکی

این منطقه به واسطه قرمز بودن خاك دامنه كوه به سرخ دم معروف است و برای اولین بار اشميت در آن شروع به حفاری نموده است. كشف معبدي به شيوه و سبك آشوري در اين نقطه دليل بر نفوذ و تأثير هنر آشوري بر منطقه لرستان است. به دنبال حفاری های انجام شده در اين عبادتگاه اشياء نذري كه در داخل ديواره معبدكار گذاشته بودند؛ كشف شد و هم چنين آيينه هاي برنزي (مفرغي)، مهره هاي استوانه اي و مجسمه هاي كوچكي از مرد و زن نمونه ای از تمدن این سرزمین کهن را پیش چشم جهانیان گشود.

سرخ دم لکی

«اوج هنر ساكنين كوهدشت را بايد در قلب تاريخ و مفرغ هاي كشف شده جستجو كرد. مطالعات نشان مي دهد كه ساكنان كوهدشت در فاصله عصر مس تا آغاز كشف آهن در لرستان بزرگترين صنايع دست بشر را بوجود آورده اند.

امروزه به واسطه ی مفرغ هاي كوهدشت آن دوره را (عصر طلايي تمدن مفرغ) نام نهاده اند و لرستان را به عنوان مهد اين اختراع (مهد مفرغ) لقب داده اند.

دوره مفرغ را دوره طلايي و شكوفايي هنر و تمدن لرستان مي نامند؛ زيرا صنعتكاران مفرغ، هنرمندان زمان خود بوده اند و با اينكه تمدنهاي رقيب هم مرز و هم زبانشان ظاهرا ريشه دارتر و آميخته با فرهنگ قديميتري بوده اند، ولي هيچگاه رقيب اين هنرمندان كوه نشين تازه به دشت آمده نشدند.

سرخ دم لکی

تحولات عصر مفرغ به طور مشخص به سه دوره: مفرغ قديم (از 26000 تا 2000 ق.م)، عصر مفرغ ميانه (از 2000 تا 1600 ق.م) و عصر مفرغ جديد (از 1600 تا 1300 ق.م) تقسيم مي شود. بيش ترين مفرغ به دست آمده از لرستان به عصر مفرغ و بعد از آن (اوايل عصر آهن) تعلق دارد. انواع مفرغ هاي مشكوفه ساخته شده در لرستان به شرح زير مي باشد:

سرخ دم لکی

1_ سلاح و جنگ افزار شامل: خنجر، شمشير، پيكان، نيزه، كمان، سپر، كلاه خود، تبر صاف، تبر دسته دار، درفش، چكش،  اره، داس، انبر، چنگال آهني، دسته سوهان سنگي.

2_ قطعات زين و برگ، لگام، حلقه هاي مهار، قطعات آهن لگام، زنگوله و آويزه.

3_ اشياء زينتي شامل گردنبند و آويزه، گوشواره هاي حلقه اي زنگوله، انواع پرندگان مثل: مرغابي، طاووس، كبك و پيكره حيواناتي چون بز كوهي، اسب، پلنگ و سنجابهاي بومي و . . .

4_ اشياء نذري شامل علائم و نشانها، بتهاي كوچك، سنجاقهاي نذري حيوانات، سنجاقهاي نذري با صفحات بزرگ.

5_ ظروف غذاخوري شامل ساغر، كاسه، ليوان و ظروف نوك دار، از اين بين مفرغها ي مخصوص و مشخص لرستان تبر هاي دو طرفه مزين شده به آثار انگشت و بعضي نقوش انسان و حيوان، روكش تيردان با نقش گاو بالدار خوابيده يا مناظري از شكار، صفحه مركزي سپر مصور و مزين به حيوانات مختلف يا انسان، دسته اسباب تيز كني، لگام اسب داراي تيغه هاي دو طرفه و مشبك، حلقه هاي لگام، نشانها يا بتها با تصاويري از بز كوهي و شير، كاسه هاي مفرغي كه با صحنه هايي از جشن و شكار مزين شده اند، مي باشد.»(نگاه مدیا)

مفرغ های استان لرستان هم اکنون در موزه ی لوور و موزه ی بریتانیا نگهداری می شود و برای این موزه ها اعتباری گران محسوب می شود؛ اعتباری که هویت و تمدن لرستان را به رخ جهانیان می کشاند و هنوز اما مفرغ در خود استان ناشناخته مانده است.

مفرغ لرستان

سرخ دم لکی

یکی از شهروندان اظهار داشت: شهرستان کوهدشت با وجود ظرفیت ها و منابع بسیار غنی از نظر بیکاری در صدر شهرستان های کشور است؛ از فرماندار و مسئولان مصرانه درخواست داریم که تدابیری بیاندیشند تا همه ی مردم بتوانند از ظرفیت های گردشگری کوهدشت استفاده کنند.

مفرغ لرستان

دیگر شهروند کوهدشتی گفت: اگر فضاها برای استفاده از ظرفیت های توریسم راه اندازی شود، تحول خوبی در سطح شهرستان شاهد خواهیم بود و بیکاری هم در این شهرستان رو به کاهش خواهد رفت. وی افزود: از مسئولین استانی وشهرستانی درخواست داریم این خواسته به حق را پیگیری کنند.

این شهروند کوهدشتی با بیان اینکه مناطق محروم نیازمند توزیع عادلانه ثروت هستند، اظهارکرد: از دولت تدبیر و امید تقاضا داریم توازن منطقه‎ای را مورد توجه قرار دهند.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن