دوشنبه, 30 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

کارگر فداکار ایذه برگی دیگر از فداکاری لرها / شهرام محمدی درگذشت

 

شعله‌های سرکش آتش در حال سرایت به سایر قسمت‌ها بود و انفجارهای دیگری در راه. شهرام فریاد می‌زد و از همکارانش می‌خواست محل را ترک کنند. همه به سمت خروجی می‌دویدند و شهرام به سمت شیر فلکه گاز ...

 
 
به گزارش تابناک؛ شهرام محمدی کارگر جوان ایذه ای که با به خطرانداختن جان خود، جان دهها نفر از کارگران شرکت پتروشیمی مارون را نجات داد در بیمارستان چمران تهران، درگذشت. وی پس از حادثه تلخی که در پالایشگاه روی داد ابتدا به بیمارستانی در اهواز و سپس بیمارستان چمران تهران منتفل شد و تحت مداوا قرار گرفت.
 
نهم تیرماه 94، شهرام محمدی کارگز34ساله ایذه ای همانند همه روزهایی که پیش از این محل کارش رفت و نمی دانست این آخرین روزی است که پالایشگاه را می بیند. او خود را به خطر انداخت تا دوستان و همکارانش، جان سالم به در ببرند.
 
آن روز  تعدادی از کارگران در واحد «اچ دی» پتروشیمی در حال تعمیرات بودند که متوجه شدند خط لوله گاز هگزان نشتی دارد. 
 
به گزارش تابناک خوزستان، تلاش کارگران برای جلوگیری از نشتی بی نتیجه بود. بخار گاز هگزان متصاعد شده و همه جا را فرا گرفته بود و این نشانه خطری بزرگ بود، خطری که می توانست فاجعه بیافریند. همزمان که یکی از کارگران تلاش می کرد آتش نشانی را در جریان بگذارد، اولین انفجار اتفاق افتاد و شعله های سرکش آتش قدم به قدم جلو می آمد و به سایر قسمت ها سرایت می کرد. انفجارهای دیگری در راه بود. شهرام فریاد می زد و از کارگران و سار همکاران می خواست زودتر فاصله بگیرند و محل را ترک کنند. همه به سمت خروجی می دویدند اما شهرام به سمت شیر فلکه گاز هگزان می دوید. تلاشش نتیجه داد. توانست شیر را ببندد. او سریع پیش کارگرانی رفت که گرفتار مانده بودند. آنها را هم نجات داد و وقتی تصمیم گرفت خودش هم از محیط دور شود، یکی از  لوله ها منفجر شد و او را به زمین پرتاب کرد.
 
آتش نشانان خود را رساندند. همه جا دود و آتش بود. نیروهای کمکی هم آمدند و بالاخره آتش خاموش شد.
 
آنگونه که خبرگزاری آنا به نقل از کارگران نوشته است: اگر این حادثه به انفجاری بزرگ منجر می‌شد مشخص نبود چه تعداد آدم می‌سوختند و چند میلیون دلار خسارت مالی به این مجتمع ملی پتروشیمی وارد می‌شد. در زمان این حادثه 1400 تا 1500 نفر کارگر پتروشیمی مارون سر کار حاضر بودند.
 
 از طرف دیگر علاوه بر فازهای دیگر پتروشیمی در همسایگی پتروشیمی مارون، شهر ماهشهر هم به این پتروشیمی چسبیده است. یعنی بهتر است گفته شود این پتروشیمی به شهر ماهشهر چسبیده است و این وضعیت جغرافیایی می‌توانست در صورت بروز حادثه‌ای بزرگ، مشکلاتی را هم برای شهروندان این شهر به وجود آورد. با این شرایط، عمل قهرمانانه شهرام محمدی به طور توامان باعث حفظ جان عده زیادی و حفظ منابع مالی و ثروت ملی کشور شده است.
 
کارگر فداکار ایذه ای درگذشت
 
ایمان برادر شهرام هم به جام جم گفته است: من هم مانند برادرم در شرکت پتروشیمی که حادثه در آنجا رخ داد، کار می کنم. چند روزی بود برای دیدار خانواده به شهرمان ایذه رفته بودم و قرار بود شهرام نیز با پایان کارش چند روزی نزد خانواده اش برود. آن روز در تماس تلفنی همکارانمان، متوجه حادثه شده و خود را به بیمارستان رساندم. از طرفی ناراحتم که برادرم دچار حادثه شده و بابت سوختگی 50 درصدی باید در بیمارستان بستری شود، اما خوشحالم که حس انساندوستی برادر بزرگم باعث شد او جانش را به خطر بیندازد تا افراد دیگری را که مثل ما در شرکت پتروشیمی کار می کردند و خانواده هایشان چشم انتظار آنها بودند، نجات دهد. من به کار بزرگی که برادرم کرد، افتخار می کنم.
 
شهرام به بیمارستانی در اهواز منتقل شد. این کارگر فداکار چند روزی در بیمارستان این شهر بستری بود، اما چند روز پیش به دلیل 50 درصد سوختگی به بیمارستان شهید چمران تهران منتقل شد. او روی تخت بیمارستان در جدال با مرگ است و خانواده اش نگران چشم به او دوخته اند.
 
مسئولان شرکت مارون سعی می کنند خبری به بیرون درز نکند و در این زمینه اطلاع رسانی نمی کنند. حتی گفته می شود تا یک هفته پس از بستری شدن شهرام، به جز رئیس پتروشیمی ماهشهر مقام دیگری از وی عیادت نکرد.
 
شهرام چهار فرزند کوچکتر از هشت سال دارد. کوچک‌ترین فرزند او سه ماه قبل به دنیا آمده است. پدر و مادرش در قید حیات نیستند.
 
پزشکان می گفتند هیچ تضمینی نمی توانند بدهند همه تلاش شان را خواهند کرد.
 
کارگر فداکار ایذه ای درگذشت
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  طی روزهای اخیر با حضور در بیمارستان شهیدچمران تهران، از شهرام محمدی کارگر فداکار پتروشیمی منطقه مارون عیادت و از اقدام قهرمانانه وی تجلیل کرد.
 
رضایی با حضور در بیمارستان شهید چمران تهران، ضمن عیادت از این کارگر ایثارگر پتروشیمی، برای بهبود ایشان دعا  و از شجاعت و  فداکاری وی تقدیر کرد. دکتر رضایی که پس از اطلاع از وضعیت این کارگر فداکار با تغییر برنامه های کاری خود ، به عیادت این کارگر فداکار رفته بود، با گفتگو با کادر پزشکی بیمارستان در جریان روند درمان ایشان قرار گرفت. 
 
و حالا خبر درگذشت این جوان فداکار ایذه ای، همه را متاثر کرده است اما نام و یاد او بخاطر این جانفشانی و نجات جان دهها نفر در ذهن ها خواهد ماند.
 
 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 مهدی محرابی 1394-04-19 18:37
چه خبر تلخی بود.
از خودگذشتگی یعنی گذشتن از جان خود در دفاع از جان دیگران و از جان خودگذشتن همان شهادت است.
به نظر من بهتر است از او با نام شهید یاد کنیم.
 
 
#2 مرتضی شهبازی گندمکار 1394-04-19 20:38
قوم بزرگ لر به داشتن چنین فرزندان غیور و فداکاری به خود می بالد ...
شهرام عزیز، فرزند پاک زاگرس، یادت گرامی و نام قشنگت تا ابد ماندگار...
 
 
#3 حسین عیسوند اسدی 1394-04-19 20:46
زاگرس
ای گهوار شجاعت و مظلومیت امروز فرزندان پاکی دیگر از گهوار تو ستاره شد درآسمان ها درخشناتر از تمام ستارگان ومظلومیت وایثاروشجاعتت را بار دیگر برآسوترین آسوها باصدای بسان خروش سیمره وکارون فریاد زد
ای گهوار انسانیت ومظلومیت مرا سنگی از اعماق قلبت بده تا برد شیری بسازم بربلندترین آسوهایت برای شهرام...تا نشانی باشد برای آنان که درپی انسانیتند
عیسوند اسدی
 
 
#4 ترکارانی 1394-04-20 08:36
با عرض تسلیت به خانواده آقای محمدی و با اینکه نمی توان جای او را برای خانواده اش پرکرد. ولی وجود چنین افرادی در این زمانه مایه آبرو و شرف انسانیت هستند. و چراغ نوع دوستی را بپا می دارند.
روحش شاد.
 
 
#5 وحید چگینی 1394-04-20 12:26
درود بر روح پاکش

روحش شاد

خیلی کم پیدا میشه کسی بخواد اینکارو بکنه

واقعا لر مرده

زنده با قوم غیور لر
 
 
#6 بانو 1394-04-23 20:58
روحت شاد جایت در میان خانواده ات خالیست امروز خبر توافق هسته ای رسید با اینکه نمی شناختمت وپس از عمل قهرمانانه ات با نام بزرگت آشنا شدم ولی بلا فاصله به یاد تو قهرمان ملی میهنم افتادم جایت همواره خالیست ولی نام و یادت هموااره پایدار است
 
 
#7 لر ایلام 1394-04-25 10:06
خدا با سید الشهدا محشورش کنه ان شاالله
این هم برگی دیگر که به افتخارات ایران و لرستان بزرگ اضافه شد.
لر هرجا باشد غیرت و مردانگیش هم باهاشه.
نور به قبرت بباره شیر مرد لر