پنج شنبه, 28 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

امام جمعه شیراز: لُرها از ایلام تا بوشهر در تمام عرصه های کشور حضور فعال و ثمربخش داشته اند

 

آیت‌الله اسدالله ایمانی در خطبه‌های نماز جمعه شیراز تأکید کرد: قومی که استاندار جدید فارس از آن می‌آید در تاریخ مبارزات ایران همواره پیشگام و مثمر ثمر بوده و از اصیل‌ترین اقوام ایران است.

 

به گزارش لور به نقل از عصر دنا،  آیت‌الله اسدالله ایمانی در خطبه‌های ظهر امروز نماز جمعه این شهر اظهار داشت: ما هیچ قضاوتی در مورد استاندار جدید فارس نداریم و پیشاپیش قضاوت را غلط می‌دانیم بلکه بعد از انجام وظایف نسبت به وظایف ایشان قضاوت می‌کنیم.

وی افزود: آنچه جای سخن دارد نحوه برخورد وزارت کشور با نمایندگان مجلس است اما جایگاه نماز جمعه هم جایگاه نصیحت و تذکر بوده و جای تعیین تکلیف نیست. خطیب نماز جمعه شیراز بیان کرد: جایگاه امام‌ جمعه نسبت به رعایت قانون بیشتر از دیگران است و آنچه سوء‌تفاهم بین وزارت کشور و نمایندگان مجلس اتفاق افتاده قابل‌پیگیری است.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: آنچه در این جایگاه پیش از این بیان کرده‌ام  این بوده که چرا باید مدیریت استانداری در فواصل زمانی کوتاه باشد و این امر مدیریت استان فارس را به چالش بکشاند و این‌که چرا در این استان عمر مفید یک استاندار به‌صورت میانگین ۲۲ ماه است و شهر ۲ میلیون نفری شیراز چرا باید با چهار سرپرست فرمانداری اداره شود.

ایمانی اضافه کرد: این استان ۳۰ شهرستان و بیش از ۸۰ بخش دارد و مسئولان باید دقت کنند که فارس استانی پاک و دلسوز به انقلاب و همراه دولت است و ازاین‌رو حق فارس است که برخوردار از نعمات الهی باشد.

امام‌ جمعه شیراز یادآور شد: هنوز بزرگراه ما به اصفهان و همچنین پتروشیمی، صنایع و بسیاری موارد دیگر در معرض اماواگر است و با دوران حکومت‌های یک‌ساله، شش‌ماهه و دوساله نمی‌توان این دردها را التیام داد و ما این را نقد می‌دانیم و نسبت به مسئولان نقد دلسوزانه و منصفانه داریم و این را حق خود می‌دانیم.

ایمانی ادامه داد: برخی دشمنان و دوستان ناآگاه صحبت‌های نمایندگان مجلس را به برخورد قومیتی تشبیه و ارائه کردند، درحالی‌که به‌ هیچ‌ عنوان موضوع قومیت مطرح نبوده و نخواهد بود.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با بیان اینکه قوم لُر از اصیل‌ترین قومیت‌های کشور است، یادآور شد: قومی که استاندار جدید فارس از آن می‌آید در تاریخ مبارزات ایران همواره پیشگام و مثمر ثمر بوده و از اصیل‌ترین اقوام ایران است که از ایلام، بوشهر، خوزستان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد همواره حضورداشته و فعالیت‌های بزرگی داشته‌اند.

ایمانی در پایان عنوان داشت: این قوم یک خصوصیت بارز و انحصاری دارد که آن نیز شیعه ۱۲ امامی بودن آنان است، چراکه این قوم شیعه ۱۲ امامی هستند و اثرگذاری بسیار مثبتی در جامعه داشته‌اند.

خطیب نماز جمعه شیراز در ادامه تصریح کرد: نمایندگان با هماهنگی پیشنهاد‌هایی به وزارت کشور اعلام کردند اما آنچه احساس خطر می‌کنم این است که عده‌ای از این فضا سوءاستفاده می‌کنند و می‌خواهند مسائل قومی را مطرح کنند.

ایمانی افزود: این افراد سعی کردند چنین القا کنند که اعتراض نمایندگان استان فارس در نتیجه مسائل قومیتی بوده، در حالی‌ که قوم لر از اصیل‌ترین اقوام کشور ما بوده و در تاریخ همواره پیشگام در مبارزات با بریتانیا هم در بوشهر، خوزستان و فارس و همه‌جا پیش‌قدم بوده‌اند.

وی اضافه کرد: هیچ‌گاه نمایندگان نسبت به این قوم اقدامی نکرده‌اند بلکه حتی برخی از نمایندگان فارس از همین قوم هستند و این القائات قومیتی کار دشمن و دوستان نادان است.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 کرمی 1394-04-29 01:21
درود بر علمای روشنفکر و مدبر
جا دارد مسئولین از فرمایشات چنین دلسوزانی بهره ببرند. شکی نیست که همه ما ایرانی هستیم و تعصبات قومیتی نمیتواند ما را از هم دور کند. توجه داشته باشیم ک جمعیتی قابل توجهی از مردم استان فارس، لر هستند. مردم لر همواره محکمترین تکیه گاه ایران بوده اند شایسته نیست عده ای بخواهند مسائل تفرقه انگیز را باب کنند. یادمان نرود شهر شیراز آبادانی خود را مدیون لربچه ای به نام کریم خان زند است تاریخ شیراز با نام کریم خان و لطفللی خان زند عجین شده. دورود بر فارس دورود بر لر دورود بر ایران و ایران
 
 
#2 هاشمی 1394-04-29 10:42
سخنان امام جمعه ی شیراز نشان از درایت ودرک صحیح وی از موضوع است.خدا علمای کاردان را برای شیعه وایرانی حفظ فرماید
 
 
#3 دشمن زیاری 1394-04-29 19:19
آیت الله ایمانی نسبت به باقی شیرازیها خیلی با ادب تر و روشنفکر ترند.
شیرازیها به همه نگاه متکبرانه دارند. بعضی از نظرات این سایت واقعا ناراحت کنندست:
shiraz1400.ir/?p=19540
 
 
#4 عباس رضایی 1394-04-29 19:33
این صجبتهای آقای ایمانی صددرصد درسته لرها مردمانی شجاع،ایراندوست هستند واز بانیان تاریخ ایران وارجمله خود شیرازاند(بعنوان نمونه زندیه وآثار متعدد آنها درشیراز).اما سوای این صحبتهای ایشان من ایشان را در دیگر موارد قبول ندارم وایشان را روشنفکر ومدیر نمیدانم،عملکرد وکارنامه ایشان کاملا قابل نقده.
 
 
#5 لرستان - ممسنی 1394-04-29 19:57
این ویدئو رو حتما ببینید:
www.aparat.com/v/3TpmR
 
 
#6 A 1394-04-30 18:30
از آیت‌الله اسدالله ایمانی کمال تشکر رو دارم.
ضمنا این نکته رو بگم که پراکندگی لر هااز کردستان تا هرمزگانه نه از ایلام تا بوشهر
مطمئن نیستم ولی فکر میکنم اکثر شیرازی ها لرن.که اگر قشقایی ها (که به اعتقاد لرد کرزن آنها هم لرند) رو به جمعیت لرها اضافهکنیم شاید بشه گفت تقریبا تمامی شیراز لااقل نیمی از استان فارس لرن
 
 
#7 دوستدار تالش و گیلک 1394-05-10 22:15
من با مردم شیراز زندگی کردم. کلی دوست و رفیق شیرازی دارم و حاضرم با هر دوستی که خواست شرط ببندم آن توهینهایی که به قوم لر شده یا کار جناح رقیبه( بحث اصلاح طلب و اصول گرا) یا پان ترکهاست. می توانم ده ها خانواده سرشناس شیرازی را نام ببرم که به رگ و ریشه بختیاری اشان افتخار می کنند. همه جا آدم افراطی ، بی سواد و ایضاً نفوذی دشمن است. مگر اینجا افرادی که آمدند و نوشتند، پارس وحشی یا به فردوسی و کوروش بزرگ توهین کردند نماینده قوم لر هستند؟!!! من زیباترین شاهنامه خوانی را در مظهر استادانی مانند زاگروس زند دیدم. از بیانات امام جمعه شیراز هم لذت بردم. لر یعنی وطن پرستی در عین مظلومیت. یعنی اصالت در عین بی ادعایی. لر یعنی کوروش بزرگ تا آریو برزن تا کریم خان زند تا جوان برومند ایران لطفعلی خان زند. لر یعنی سردار اسعد بختیاری یعنی شهدای دفاع مقدس. لر یعنی ایران. ایرانی یعنی لر.
 
 
#8 لر ممسنی 1394-05-23 00:32
حرفای شما دوستان کاملا صحیحه...اصالت بسیاری از خانوادهای اصیل شیراز بختیاری هست و حتی سالخوردگان این خانواده ها لری حرف میزنند که اولین بار که دیدم بسیار جالب بود....قوم لر پتانسیل بسیاری داره فقط الان دچار قبیله گرایی مغولی شدیم....همه ماها از لک تا ممسنی و اچوم(لاری)یک ریشه ایم و اتحادمون مارو برترین در ایران میکنه....دوستان عزیز لطفا تحت تاثیر جوکهای مسخره و تهمتهای غرض ورزان قرار نگیرید و گذشته و حال قوم لر رو بنگرید ....در دنیایی که اتحاد رمز پیشرفت هست تفرقه بین لر لک و لر بختیارب با سایر هم خونها باعث پیشرفت نمیشه بلکه فقط اتحاد و نیت پاک و صداقت و پایبندی ما به کمک به هم خونمان مطمئنا مارو به افتخار می رساند....دنیا دکأ دکی هست
 
 
#9 لر ایلام 1394-10-07 20:57
عزیزان ما لرها شیرازو خیلی دوست داریم و توهینهایی که به الوار شده رو از سوی دشمنان لر میدونیم نه شیرازیها که اکثرا لرزبان هستند