چهارشنبه, 02 اسفند 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

مبارزه با هر گونه جوک قومیتی را لازم می دانم

 

عماد جعفری پور /

پس از اعتراض فعالان عزیز، و بیان تجربیات شان، بنده قانع شدم که مرزبندی بین جوکهای قومیتی امری محال است و متن مربوطه را حذف کردم و عذرخواهی کردم.

 

 

به گزارش لور، عماد جعفری پور، وبلاگ نویس لر که پیش از این با نگارش مطلبی در دفاع از برخی جوک های قومیتی، باعث رنجش و اعتراض جمعی از مردم لر، مخصوصا فعالان شبکه های مجازی شده بود با انتشار نامه ای که نسخه ای از آن برای نشریه لور ایمیل شده است، مراتب پشیمانی خود از این موضعش را اعلام و از جامعه لر و سایر معترضان عذرخواهی نمود.

متن نامه جعفری پور به شرح ذیل می باشد.

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت مدیریت های پرتلاش در نشریه لور و خبرگزاری بختیاری ایبنانیوز،


 
          اینجانب عماد جعفری پور وبلاگنویس لر اهل رامهرمز، ابتدا تقدیر می کنم از پیگیری های شما و به خصوص تماس تان راجع به برخی متن ها و پوسترهای منتشر شده در شبکه های موبایلی. چند نکته عرض می کنم و امیدوارم باعث رفع کامل دلخوری ها از اهالی فرهنگ و رسانه بشود.
 
نکته اول: تایید میکنم که بنده متنی در وبلاگم و در شبکه های اجتماعی منتشر کرده بودم که به طور خلاصه این مضمون را داشته "همه جوکهای قومیتی بار منفی ندارند و برخی جوکها یا لطیفه ها، یک لر یا یک آذری یا یک کرد و .... را به عنوان شخصی زرنگ یا قوی یا حاضر جواب بیان می کنند و با انتقال عبارتها و اصطلاحات اقوام، باعث حفظ زبانهای قومیتی نیز می شوند و در نتیجه لزومی ندارد بطور 100% همه جوکهای قومیتی را منع کنیم".
 
نکته دوم: پس از اعتراض فعالان عزیز، و بیان تجربیات شان، بنده قانع شدم که مرزبندی بین جوکهای قومیتی امری محال است و متن مربوطه را حذف کردم و عذرخواهی کردم و باز هم در اینجا عذرخواهی ام را تکرار می کنم. می پذیرم که هر گونه جوک قومیتی باید منع بشوند.
 
نکته سوم و مهم ترین نکته: بنده یک جامعه شناس دانشگاهی یا یک حقوقدان یا یک تحصیلکرده رشته فلسفه و تاریخ و امثال اینها نیستم، بلکه کارشناس ایمنی صنعتی هستم و انتظار دارم مطالبی که راجع به مسائل اجتماعی می نویسم، صرفا به عنوان نظرات یک شهروند علاقمند به موضوعات اجتماعی در ذهن مخاطبان دیده شوند. در کتابم نیز به صراحت همین عنوان را در مقدمه بیان کرده ام، من یک علاقمند به موضوعات اجتماعی هستم.
 
نکته چهارم: بنده به دلیل چهارده سال سابقه کاری در نه شرکت ایرانی و خارجی در جنوب کشور، و نیز به دلیل تعلق به طایفه بزرگ و پرافتخار نرموسائی (پدربزرگ پدربزرگ من مرحوم جعفرخان بوده و در اطراف ایذه و دیشموک و صیدون، سه تا قلعه داشته)، در هشت سال گذشته، تلاش داشته و دارم که از این ارتباطات گسترده فامیلی و همکارانم و دوستانم، برای رشد اجتماعی بهره بگیرم و از طرفی، به دلیل نداشتن تخصص دانشگاهی مربوطه، برخی اوقات دچار خطاهای اینچنینی می شوم و قطعا با دریافت تذکرها و نقدهای فعالان هم تبار، نسبت به اصلاح رویه هایم اقدام فوری و مناسب میکنم.
 
نکته پنجم: به قول لرهای انگلیس، 
Viva brave Lor guys
یعنی زنده باد لرهای شجاع.
 
 
شاد و توانا باشید، و قلم تان جاویدان.
عماد جعفری پور
دوم مرداد 1394 شمسی
دوم امرداد 7036 میترایی
رامهرمز

 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 ابراهیم خدایی 1394-05-02 21:45
جناب آقای جعفری پور
این بیان شفاف و صادقانه جنابعالی درس عبرتی برای همه ماست که اگر روزی اشتباهی مرتکب شدیم و برایمان روشن شد که موضع درستی نداشته ایم با شجاعت عذرخواهی کنیم و به جای لجاجت، موضع خویش را اصلاح نمائیم.
امیدوارم از این به بعد مطالب بیشتری به قلم شما بخوانیم و منتشر کنیم و مثل همیشه یاریگر جامعه و فرهنگ باشید.
برایت آرزوی موفقیت دارم
 
 
#2 عماد جعفری پور 1394-05-02 22:01
ارادت ویژه خدمت جناب خدایی و همکاران
 
 
#3 بختیاریهای لر 1394-05-03 08:45
جناب خدایی تکلیف کسانی که با یک پشیمانی دست از جوکسازی بر داشته اند چه می باشد جایزه نوبل یا خودشان مسئول جمع آوری جوکها در گوشیهای مردم هستند. ؟ چه کسی ذهن جوپذیری لری را که مشوقینش پشیمان شده اند از میان جامعه پاک می کند . چه چیزی تضمین است که ادامه ندهد مگر زیر هر جوک اسم سازنده را می نویسند . به نظر این حقیر توبه گرگ مرگه
 
 
#4 بیرانوند 1394-05-03 10:03
صادقانه ترین متنی که تا بحال در دنیای مجازی دیده ام این بوده.بی الایشی وراستی لرانه دران موج می زند.ورود جعفری عزیز را به حلقه ی هویت طلبان راست کردار لر تبریک می گویم
 
 
#5 لهراسب قلی پور لوای 1394-05-04 21:32
دوست گرامی و نادیده ام با امضای بختیاری های لر، با درودپاک به علاقه ی ستایش آمیزت نسبت قوم نجیب و ایرانمدار لر
من یک بختیاری ام و البته لر، ایرانی، آسیایی و عضوی از جامعه جهانی.
وقتی جناب آقای عماد جعفری پور با فرهیختگی و منطق متین، پوزش می خواهد اینجا شایسته است صفای لری به کار آید.
ضمن اینکه ایشان یکی از فن سالاران ارجمند لر است و جایگاه خانوادگی گرانسنگی دارد پس از باز نمایی انگیزه هایش؛ صادقانه پوزش خواسته است . بی گمان چنین پوزش فراستمندانه و پاکی، دامنه تأثیر نوشته های رنجش آور را می کاهد و از ارزشی والا برخوردار است. اگر پوزش پذیران بلند نظری باشیم به فرهنگ پر از صمیمیت لر نزدیک تر می شویم
 
 
#6 عماد جعفری پور 1394-05-05 08:59
تشکر از همه همتباران عزیز. در پاسخ به عزیزی که گفته بود مسئول جوکسازی و این حرفها، عرض کنم که من هیچ فعالیتی یا گروپی برای جوکسازی نداشته ام. در گروپهایم هم اگر تخلفی انجام می شده، منجر به اخراج افراد "جوک فرست" می شده است. و این روند ادامه دارد. البته حساسیت مان بر جوکهای توهین آمیز بوده و با رخدادهای اخیر، حساسیت مان شامل 100% جوکهای قومیتی شده و کوچکترین جوک قومیتی تحمل نمی شود. این که چرا من و من های دیگر در جریان تحقیقات علمی و اجتماعی و تجربیات مربوطه راجع به تفکیک ناپذیری جوکها نبوده ایم، یک ضعف دوطرفه بوده است، یعنی هم فعالان مربوطه پیغامشان را ضعیف منتشر کرده بودند (در سالهای گذشته)، و هم من به حد کافی برای دریافت پیغام شان تلاش نکرده بودم. شاد باشید.
 
 
#7 عماد جعفری پور 1394-05-05 11:25
پاسخ من به یکی از همتباران بدلحن و خشناهورا جان،
تو بالاخره لحنت را آرام میکنی،
و از راه و منش من،
خوشت خواهد آمد،
و به حساسیت های من،
اهمیت می دهی،
و عضو خوبی در گروپها،
و کمپین خواهی شد،
تا آن روز،
کنار جاده خاکی،
زیر یک درخت کنار پیر،
منتظرت خواهم ماند.


برادر هم وطن و هم تبارت
عماد کلو
 
 
#8 شفیعی 1394-05-05 14:18
همه ایران سرای من
هیچگونه توهین و بی حرمتی تحت هیچ عنوانی پسندیده نیست
 
 
#9 قلعه سردی 1394-05-05 14:46
لذت کارفرهنگی در نقد وبررسی موضوعی طرح شده خواهد بود که درقالب ظرفیت فکری لحاظ خواهد شد که این فرایند نیک را در این مراوده نوشتاری مجازی دیدیم...تجربه کردیم..و لذت بردیم...سپاس
 
 
#10 سامان نجفی بابادی 1394-05-05 14:54
مرسی عمادجان بابت یان حقایق وهنچنین مرسی بابت مطالب زیبای وبلاگ،،، بهتون تبریک میگم
 
 
#11 سینا 1394-05-05 15:13
امیدوارم حرفاتون صادقانه باشه
 
 
#12 خزیمه 1394-05-05 15:21
با سلام خدمت هموطنان عزیزم علی الخصوص لرهای غیور و شریف این مرز و بوم
جناب آقای جعفری پور با احترام، درایت جنابعالی در خصوص تصمیم و تغییر رویه راجب به مخالفت با تهیه و نشر جوکهای قومیتی در سایتها ، فضای مجازی و اس ام اس و شهامت عذر خواهیتان از هموطنان لر قابل ستایش و ستودن است.همینکه با این حرکت بزرگ اکثر قریب به اتفاق هموطنان لر را خشنود کردی جای تقدیر و تشکر دارد و امیدوارم همه هموطنان با هر پست و مقامی در این مرز و بوم در صورت لزوم همانند شما هیچگونه ابایی از عذر خواهی را نداشته باشند و همواره در فکر عزت ، سربلندی و شادی ملت شریف ایران باشند.
و من الله التوفیق
 
 
#13 عماد جعفری پور 1394-05-05 16:20
تشکر از همه کسانی که کامنت فرستادند، چه مخالف و چه موافق. گل زدن هنر است ولی حفظ گل های زده، مهمتر و پیچیده تر. همین حرکت اخیر و رخدادهای حاشیه ای آن، یک گل زده هسj. در واقع حرکت عظیمی برای منع کردن جوکهای قومیتی از سالها پیش آغاز شده بود و در این چند روز اخیر، فقط گسترده و گسترده تر شد. در قضیه سریال سرزمین کهن، باز هم یک سری تلاشهای کوچکی که برای هویت خواهی به صورت پراکنده در حال انجام بودند، با آن چاشنی تلویزیونی به یکباره منسجم شدند و کاری کردند کارستان. هم گل بزنیم و هم گلها را حفظ کنیم، و هر از گاهی در وسط زمین روبوسی هم فراموش مان نشود. یک رخداد بسیار مهم که فراموشش کرده ایم، همین قضیه انتصاب استاندار استان فارس هست. اعتراض نماینده های محترم استان فارس ظاهرا هیچ دلیلی نداشت، به جز حساسیت منفی و مخرب روی قوم لر، در حالی که لرهای استان فارس کم تعداد نیستند. (ادامه در کامنت بعد)
 
 
#14 عماد جعفری پور 1394-05-05 16:21
(ادامه کامنت قبلی) در حالی که لرهای استان فارس کم تعداد نیستند. حالا که وزیر محترم کشور، هجمه ها را به جان خریده و پای این انتصاب، استوار و پابرجا مانده، انتظار می رود صدها پیغام تشکر جانانه از مناطق لرنشین، یعنی از خرم آباد گرفته تا دهدشت و ممسنی، خطاب به وزیر محترم کشور نوشته و منتشر بشود، تا این گل زده هم به رسمیت شناخته شود و هم حفظ شود، و هم مشوق سایر مقامات عالی کشور عزیزمان بشود. تنها یک نمونه پیغام دقیق و شیک در این زمینه یافتم و امیدوارم در روزهای آینده افزایش یابند. لینک این مطلب رسمی و مهم را اینجا برایتان می نویسم، از سایت استان کهگلویه و بویراحمد.
k-b.ir/514036

عرض پایانی، لر هستم و شادانم از این نام بزرگ.
 
 
#15 alvandi@mailfa.com 1394-05-12 09:43
لر یعنی صفا وصداقت من اصالتاً لر نیستم ولی درمیان قوم شیرین زبان لربزرگ شدم همسرم نیز از قوم بزرگ بیرانونداست به والله درعمرم پاکتر از آنان سراغ ندارم 45سال سن دارم .
 
 
#16 لرهستم 1394-07-16 14:00
لر بوده و هستم. و هیچ گاه برای رها شدن از مسخره شدن وتوهین ها تغییر نام قومیتی نمی دهم.وبا لر حرفم را به کرسی می نشانم.موفق باشید. لر متمدن ترین قوم ایران
 
 
#17 هرمیداس 1395-05-02 10:47
آپارات یک سایت ایرانی است و مدیریتش در داخل کشور است.چرا هر فیلم جلف و مسخره ای را هدفمند درجهت بدمعرفی کردن ما بنام لر ثبت میکند؟جلب مخاطب به قیمت هتک حرمت آبروی ما؟اینست مرام و مسلک شما شبه روشنفکران؟لرها تا بحال حتی یک سنگ بطرف حکومت مرکزی پرت نکردند اگر ما هم تفنگ بدست در کوهها شرارت میکردیم صفت رشید بما میدادند و در پایتخت بزرگراه بناممان میکردند.حق دارند اگر ساده نبودیم به کسانیکه ما را خرد میکنند هموطن نمیگفتیم.مطمعن باشند اثر ظلم برمیگرده.