سه شنبه, 26 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

لور و وَرگ ده ساله شدند / سردبیر لور در رادیو گیلکی بیس دئقه؛ ما عضوی از جنبش «محلی گرایی» در ایران هستیم

 

ابراهیم خدایی در پیامی به رادیوی اینترنتی گلیک زبان گفت: ما باید یک جنبش بشویم و در برابر یکسان سازی مدرنیسم، فارسی سازی رضاشاه و تجزیه طلبی ایران ستیزان بایستیم تا ...

 به گزارش نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، این نشریه و پایگاه اینترنتی گیلک زبانان، وَرگ (http://v6rg.com)، شهریور ماه 1394 ده ساله می شوند. بدین مناسبت سایت وَرگ نسخه جدید پادکست (رادیوی اینترنتی) خود به این موضوع اختصاص داد.

برای شنیدن این رادیو اینجا کلیک کنید.

ابراهیم خدایی، فعال لُر، در پیام خود با این رادیو که به زبان مینجایی منتشر شد تأکید کرده ما اقوام ایرانی لازم است تبدیل به یک جنبش شویم و در غیر این صورت نخواهیم توانست مطالبات حقّه خود را از رویکردهای یکسان سازی فارسی و تجزیه طلبی ضد ایرانیان باز پس بگیریم.

 

متن پیام مذکور به شرح زیر است؛

 

سی هومدایی لور و ورگ

ابراهیم خدایی

سرنیسیار سایت رهزیشتی ؤ هوزمردمی لور

(سردبیر پایگاه فرهنگی و اجتماعی لور)

Loor.ir

وه لری مینجایی (خرم آبادی)

ترجمه فارسی

وئ چَنیا افکنی سیلم افتا وه سایت ورگ، سایت ورگ (v6rg.com) ؤ لور خومو (Loor.ir) هومدائن، ها دش لِفی بان، هه بچه یه روز و مانگ هم بان (لور د مئنجا شهریور 84 کرده وا کار)؛ ده مین سال ورگ، ده مین سال لور هم هیسا، ولی هومدایی ؤ هومرایی لور و ورگ هه تنیا د مؤسم وه دی اومایه نئ.

 

گِرد هان دئ خیال «ورگ» هه «برگِ دار»ه، ولی اتقاد نکو، ورگ د گیلکی یعنئ «گُرگ»، ورچیئن چنی نومئ دو همه نوم و کلیمه که گیلکی داره سی خاطر هئ بیه که مردم دونستوئن ائما هوکاره بیمونه کُل چیان فارسی بوینیم، فارسی بشنؤئیم، فارسی مینه داری کنیم و وه فارسی بپینیم.

گرد هان دئ خیال که «لور» هم هه «لُر»ه، ولی اتقاد نکو، «لور» د لکی و مینجایی یعنئ «آیین»، منتهاش ائما یه ن هیشتیمه تا مردم گِرد بذونشو با که لری د ویر رته ؤ هه بیمونه ساک ساکه فارسی!

 

دئ ده سال که واگرد هومکاریام د سایت لور کار کردمه همیشه سیلئ هم د ورگ مئ کردمه، ها وه ویرم که یه گِل یاداشتئ هم نیسَنم که جنبش قومی لرو ؤ گیلکون دش براؤر کردم، ده «گیله وا» هم ار ذهنم کور نیداؤه چاپ بی.

قصه مه اوسه یه بی که گلیک ؤ لُر مئ تونن د یک چی واموزن، ائما لرو د گیلکو آمُختیم که پروژه ویکی پدیائ لُرین ره بونیم.

 

ایسه ولی فهمسمه ائما نه فقط باید د یک چی واموزیم، بلکم ائما لرون ؤ گیلکو باید بذونموبا که یه جنبشیم! یه جونیم د دو لار! ائما قؤمیا ائرو گِرد باید دسمو مئن دس یک با! نه لرو ؤ نه هم گیلکو، زورشو نرسه که تنیایی هیل خوشون بزنن د زمی!

 

گیلک ؤ لُر چو جهان شمولی ؤ محلی ستیزی مدرنیسمن حردنه، مدرنیسمئ که دئ هول بی که بتونه د کار خدا که فرماشت کرده آیمیان طایفه طایفه ؤ قُرئ قُرئ خلق کردمه (سوره حجرات، ایه سیزه) دس بؤره، نتیجه ش بی وه هئ که ائما غرب زده بیئیم و زون و زنه یی و لواس و کل چیمو ها د دس درآ!

 

ائما مئ حا یه جنبش بویمو ؤ د وَر اسمیلاسیون مدرنیسم، فارسی کنون رضاخو و تجزیه طلبی ضد ایرانیا یه جنبش بائیم که حقمونه درآریمو نه جورئ که بفتیم د داؤِرون ملت سازی و اسمیلاسیونئ هنی و قؤم کُشیئ هنی!

 

ائما وه میثاق ملی و جمهوری اسلامی و اصل ولایت اتقاد داریم، اتقاد داریم که هه د ائ کشور و هه د ائ نظام ؤ هه د ائ قانون اساسی مئ تونیم حقمون بسونیم.

چندی پیش گذرم به سایت ورگ افتاد، سایت ورگ (v6rg.com) و سایت خودمان، لور (Loor.ir) همسال هستند، چه بسا دو قلو باشند! متولد یه روز و یک ماه باشند (لور کارش را از میان شهریور هشتاد و چهار شروع کرده است)؛ دهمین سال ورگ، دهمین سال لور هم هست، اما همتایی و همراهی لور و ورگ فقط در زمان متولد شدنشان نیست.

همه گمان می کنند «ورگ» همان «برگ درخت» است، اما باور نکن! ورگ در زبان گیلکی به معنی «گرگ» است، گزینش این نام از آن همه نام و واژه گیلکی، بدین خاطر است که مردم بدانند ما عادت کرده ایم همه چیز را فارسی ببینیم، فارسی بشنویم، فارسی قضاوت کنیم و فارسی بسنجیم!

همه گمان می کنند «لور» هم همان «لُر» است اما باور نکن! لور در لکی و مینجایی به معنی «آیین» است، ما این نام را برگزیدیم تا این پیام را بدهیم که لری در حال فراموش شدن هستند و ما تبدیل به سایه و حاشیه فارسی شده ایم.

در این ده سال که با همکارانم در لور کار کرده ام، همواره نگاهی هم به ورگ داشته ام، یادم می آید که یک بار یادداشتی هم نوشتم که به مقایسه لران و گیلکان می پرداخت، اگر اشتباه نکنم در مجله ای به نام «گیله وا» هم چاپ شد.

سخن مندر آن یادداشت این بود که گیلک و لُر می توانند از همدیگر درس بگیرند، مثلا ما لرها از گیلک ها یاد گرفتیم که پروژه ویکی پدیای لری را شروع کنیم.

 

اینک اما من پی برده ام که نه تنها باید از هم چیز بیاموزیم، بلکه ما لرها و گیلک ها باید آگاه باشیم که اساسا یک جنبش هستیم، یک روح هستیم در دو بدن! ما اقوام ایرانی همه باید دستمان در دست یکدیگر باشد. نه لرها و نه گیلک ها نمی توانند به تنهایی گلیمشان را از آب بکشند.

گیلک و لُر چوب جهان شمولی و محلی ستیزی مدرنیسم را خورده اند، مدرنیسمی که قصد داشت بتواند در خلقت خداوند که  فرموده است شما انسان ها را شعبه شعبه و قبیله قبیله آفریدیم دست ببرند، نتیجه اش این شد که ما غرب زده شدیم و زبان، سبک زندگی، لباس و همه چیزمان دارد از دست می رود.

ما باید یک جنبش بشویم و در برابر یکسان سازی مدرنیسم، فارسی سازی رضاشاه و تجزیه طلبی ایران ستیزان بایستیم تا حقمان را پس بگیریم نه آن گونه که خود یک ملت سازی و یکسان سازی و قوم کُشی تازه راه بیاندازیم!

 

ما به میثاق ملی و جمهوری اسلامی و اصل ولایت اعتقاد داریم، اعتقاد داریم که در همین کشور و در همین نظام و در همین قانون اساسی می توانیم حق خود را بگیریم.

 

دریافت فایل صوتی: http://s6.picofile.com/file/8209844518/XXII.mp3.html

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#31 دوستدار تالش و گیلک 1394-06-27 14:25
1- اولاً از هر کسی به ایران علاقمند است خواهش می کنم از هر گونه توهین پرهیز کند. 2- جناب حسن پور شما دشمن ندارید خودت کوچک برار برای خودت کافی هستی. بارها در جاهای محتلف با زبانهای مختلف با ملایمت تا نرمی به شما گوشزد کردم تا زمانی که قلبت مالامال از نفرت هست حق نداری پشت گیلکی مخفی شوی. شما می خندی؟ به کی؟ به کسی در بحثی ساده می گوید به امید گیلان آزاد!!!https:// fa.wikipedia.or g/wiki/%D8%A8%D 8%AD%D8%AB:%D8% AC%D9%85%D9%87% D9%88%D8%B1%DB% 8C_%D8%B4%D9%88 %D8%B1%D9%88%DB %8C_%D8%B3%D9%8 8%D8%B3%DB%8C%D 8%A7%D9%84%DB%8 C%D8%B3%D8%AA%D B%8C_%D8%A7%DB% 8C%D8%B1%D8%A7% D9%86
 
 
#32 دوستدار تالش و گیلک 1394-06-27 14:30
به کی حسن پور می خندی؟ به کسی که به دکتر خانلری پان ایرانیسم می گوید و از تکرار صفت ناپسند در مورد مرحوم خمامی انگشت حیرت می گیرد. به کی می خندی؟ به کسی که به دیگران به راحتی پان ایرانیسم می گوید اما از شنیدن پان گیلک توسط دیگران اعصابش خورد می شود . شما اگر می خندیدی در یک مصاحبه با رفیق خودت!!! این همه تیکه بار دیگران نمی کردی. پیشتر هم گفتم باز هم می گویم هیچ آدم عاقلی نمی تواند و نباید با نشر زبانهای لری، کردی، گیلکی و .... مخالفت کند. که همه اینها بایستی حفظ و نشر و به روز شوند اما توسط کسانی که پیشتر ناراحتی ، غرضشان را سوزاندن. شما واقعاً سوزاندی؟ ضمناً کدام اشتراکی با لرها داری؟ در وب مجی ات از کسی مقاله آوردی که چندی پیش به همه ساکنین جنوب البرز وحشی گفته بود و بعد که دید همه اعتراض می کنند و فکتش به فلاکت رفته پاکش کرد.
 
 
#33 دوستدار تالش و گیلک 1394-06-27 14:41
لذا ورگ عزیز!!! به هم پیوستگی اقوام و تیره های ایرانی انقدر محکم است که نیازی به امثال من ندارد و با کمال احترام جنابعالی خطری برای امنیت ملی نداری!!!. خطر اصلی امثال شما برای زبانها و فرهنگ بومی ایران است!!! می گویند دفاع بد خیلی بدتر از حمله است!!! از شما که قطع امید کردم. بعد از ده سال در میان گیلکها جایی نداری اما به جناب خدایی هم عرض کردم رویکرد شبیه شما( یعنی ورگ تنها) نه تنها سودمند نیست که موجب بازتاب غیر سازنده ای از فرهنگ غنی لری می شود.
تکرار می کنم هر نوع توهین به اقوام ایرانی به اسم وطن پرستی یا از سر نادانی است با به مسبوق به سابقه ساخته عده ای که فکر می کنند خیلی زرنگ هستند!!! یاد یک تجزیه طلبی افتادم که با آیدی ظاهراً وطن پرست!!! به ترکها توهین می کرد بعداً فهمیدم که از ترکیه پیام می فرستد!!!بعضی بازی ها بدجور نخ نما شده است!!.
 
 
#34 ورگ 1394-06-27 16:10
چه جالب دقت نکرده بودم که پای دشمنان گیلک و تالش و باقی اقوام ایرانی به اینجا هم رسیده.
به قول شاملو: طوفان خنده‌ها!

نکتهٔ جالب اينه:
کسانی که در ظاهر سنگ اتحاد ایران رو به سینه میزنن و در واقع پای این اتحاد خفقان‌بار (همه بیایید شکل من فکر کنید!) اقوام رو قربانی می‌کنند، وقتی در تجربیاتی از این دست اقوام ایرانی به هم نزدیک ميشن سريعاً می‌پرند وسط تا تفرقه بيندازند و دچار استرس مي‌شن و دم خروسشان بيرون ميزند.

اين همه نگران تجزيهٔ ايران هستند و به همين بهانه فعالان قومی را به مسلخ تهمت و ریاکاری خودشان می‌فرستند اما به محض نزديک شدن دو تا قوم به هم، همهٔ تلاششان را برای تفرقه می‌کنند.

(ادامه دارد)
 
 
#35 ورگ 1394-06-27 16:11
چرا؟ چون این دم خروس است که بیرون زده.
چرا؟ چون منظورشان از اتحاد، اتحاد همه با خودشان است.
چرا؟ چون ضد ایران و ایرانی هستند. ایران را بدون اقوامش می‌خواهند.
چرا؟ چون آن‌ها هستند که دارند ایران را به سراشیبی تفرقه می‌برند.
اگر به زبان خودشان حرف بزنیم باید بگوییم: امیدوارم که از سر ناآگاهی باشد و نه خدای نگرده از سر برنامه و عمد!

پرسش ما فعالان هویت قومی از گیلک و لر گرفته تا عرب و ترک و کرد و بلوچ مشخص است: مگر غم ايران را نمی‌خورید؟ پس چرا چشم ديدن ما را ندارید؟ چون ما باعث تفرقه و از بین رفتن اتحاد سرزمین ايران هستيم؟ خوب پس چرا وقتی سعی می‌کنیم به هم نزديک شويم چرا جلز و ولز می‌کنید؟ نکند منظورتان از اتحاد فقط از طريق کانال خودتان است؟

(ادامه دارد)
 
 
#36 ورگ 1394-06-27 16:12
من افتخار می‌کنم که به مرور بخش‌هایی از حرفهای دوستان لر خود را متوجه می‌شوم و اگر فرصتی دست بدهد شاید این زبان زيبا را بياموزم.
مهم نیست خون و تبارمان چيست وقتی ذره‌ای از شرافت و صداقت مردمان زحمتکش گیلک و لر و تالش در وجودمان نباشد.
بيچاره فردوسی که طعمهٔ غرض‌های گروهی با برنامه‌های شوم ضد ایرانی شده‌اند: تفرقه بينداز و حکومت کن!

دوستدار واقعی گیلک و تالش، دوستان سایت لور دات آی آر هستند که می‌خواهند کشوری رنگارنگ و پر از حسن نیت داشته باشند و ما را به مهمانی خود پذيرفته‌اند.

(ادامه دارد)
 
 
#37 ورگ 1394-06-27 16:13
دشمنان رنگ‌های ایران، کسانی هستند که با بالغ بر پنجاه نام مستعار مختلف و چند وبلاگ از توی تاریکی سنگ می‌اندازند و هيزم‌کشی می‌کنند و برای جوانان این کشور که در اين زمانهٔ جهانی‌سازي و امريکایی شدن زندگيهمه، قلبشان به عشق فرهنگ قومیشان می‌تپد، بی‌شرمانه پرونده‌سازی می‌کنند و با به هم چسباندن جمله‌ها و کامنت‌های اين و آن کاردستی می‌سازند. چرا؟ چون در ستایش پادشاهان چيزی نمی‌نويسند. چرا؟ چون تاريخ ایران برای این هيزم‌کشان چیزی جز تاريخ پادشاهان و طاغوتش نيست. هر کس از پادشاهان خوشش نيايد، قربانی برنامهٔ شوم نامهای مستعار و وبلاگ‌های تار عنکبوتيشان می‌شوذ.

به امید ایران متحد و خالی از تفکرهای پان به ویژه پان‌ایرانيسم و سلطنت‌طلبی.
 
 
#38 ورگ 1394-06-27 16:23
در پایان عذر می‌خواهم از بابت پرحرفی و کمی تند حرف زدنم.
ولی لازم بود تا شما را هم از وجود این پروژهٔ شوم آگاه کنم.
متاسفانه در یک سال اخیر با پدیدهٔ مخربی طرفیم که حتی حاضر نیست جواب و اعتراض به تهمتها و دروغهای منتشر شده را بدون سانسور و دستکاری تایید و منتشر کند.
ولی همه جا دم از آزادی بیان میزند و از سانسور دیگران شکایت می‌کند.
 
 
#39 ورگ 1394-06-27 16:25
جریانی که هر که جلو پادشاهان ایران سر خم نکند را به هزار تهمت و انگ امنیتی و غیره متهم می‌کند و خودش پشت امور مقدس پناه می‌گیرد.
جریانی که باید مراقبش بود تا تلاشهای صادقانهٔ اقوام ایرانی را به حاشيه نکشاند و وار دبحثهای بی پایان نکند. چون هدف این جریان قانع کردن یا قانع شدن نیست. هدفهای شومتری در سر دارد که کمترينش پرونده‌سازی و بی‌اعتبار کردن جوانان علاقمند به فرهنگ بومی و محلی است.
مارهای خوش خط و خالی که هر جا سنبه پر زور باشد دم از بحث علمی می‌زنند (باید از کسانی که فریب خوردند و تلاش کردند تا بحث علمی کنند بپرسید که عاقبت کار به کجا کشيد!) و هر جا نجابت و ادب ببینند عربده‌کشی کرده و تهدید به "برخورد قاطع" و "اقدامهای گروه فشاری" می‌کنند.
آدم یاد شعبان جعفری می‌افتد که آن خدابيامرز هم عشق خاصی به شاهان داشت و به خاطر آنها هر کاری می‌کرد.
 
 
#40 دوستدار تالش و گیلک 1394-06-28 08:06
بارها به شما گفتم ورگ یکی از بزرگترین مشکلات شما عدم ادب صحبت با بزرگتر از خودت هست. این به اضافه نفرتی که از غیر گیلک داری یکی از بزرگترین مشکلات شماست. در ثانی باز هم می گویم به هیچ وجه مخالفتی با نشر زبانهای ایرانی ندارم مشکل من با آدمهایی مثل تو هست که هر جا رفتی خبطی کردی و لذا اسباب دردسر برای خودت و خنده برای ما برقرار نمودی. باز هم که کم آوردی زاک. زدی به جاده خاکی.
 
 
#41 دوستدار تالش و گیلک 1394-06-28 08:12
البته این عادت مارکسیستهاست تا جایی کم می آورند سریعاً طرف مقابل را به طاغوت و شاه پرستی اینها متهم می کنند. خب برویم سراغ قرآن مجید. سلیمان پیامبر در قرآن چه نقشی علاوه بر پیامبری اش دارد؟ شاهی ، فرمانروایی درسته؟!!! بعد هم من از شما یک سئوال دارم. خان احمد گیلانی در گیلان چه مقامی داشتند؟!! نکند عضو پرولتاریایی بوده و مدافع حقوق خلق مستضعف گیلان!!! بله؟ دوستان لر آنهایی که نیمی از وجود من از ایشان هست. این فرد ستمگر که دستش به خون فومن ، کسما و غرب گیلان آغشته است. سودای سلطنت بر ایران یا دستکم بر گیلان را داشت. برای اینکار از هیچ جنایتی من جمله تحریک تزاری و باب عالی عثمانی برای حمله به ایران فروگذاری نکرد. می گویند برای خودش درباری داشته برتر از هر کاخ دوستی. لذا این فرد با تحریک شاه عباس بزرگ
 
 
#42 دوستدار تالش و گیلک 1394-06-28 08:17
عرض کردم این فرد با خیانت به کشور فقط و فقط برای ارضای جاه طلبی اش موجب تحریک شاه عباس شد و لذا در جنایتهای پس از لشکر کشی قزبالشها به گیلان او هم همدست است. به نظر ورگ و آل ورگ این فرد یک قهرمان است و بایستی برایش مرثیه ساخت!!!. در تاریخ ما هم شعبان جعفری داریم هم خسروروزبه که با قتل روزنامه نگارها و اعمال تروریستی نشان داد که در حرف با شعبان فرق دارد اما در عمل مانند زورگو و خودخواه است. در تاریخ ما هم شاهان جنایتکاری داریم و هم افرادی مانند استالین که کمتر از شاهان جنایت نکردند. لنین را داریم که از دموکراسی حرف می زد اما با یک صلیب 1800 نفر از رفقای سوسیالیستش را نابود کرد. در روزنامه اش از لزوم همکاری با دولت کرنسکی می گفت اما در عمل نقشه کودتا را می کشید.
 
 
#43 دوستدار تالش و گیلک 1394-06-28 08:23
ورگ اگر صد سال پیش بود و تو چندین برابر الانت سواد داشتی برایت نقش ارنست تالمان را پیش بینی می کردم. رفقای سایت لور ما نازیسم را محصول تفکرات راست گراها و هیتلر می دانیم. لیکن به وقت تعمق می فهمیم این خیانت حزب کومونیست آلمان ، زیر سئوال بردن ارزشهای ملی و تاریخ آلمان و حرکات زیر پوستی تجزیه طلبانه این حزب به رهبری ارنست تالمان بود که موجب رویگردانی جامعه آلمان از سوسیالیسم و جلب قلوبش توسط ملی گراهای افراطی بود. جناب ابراهیم خدایی تمام نگرانی بنده از این است که تلاشهای از این دست موجب عاصی شده طبقه متوسط و تحصیل کرده شهری شود. تا پیش از نغمه شوم پان ترکیسم ما انقدر مشکل نداشتیم. اینقدر سوظن نبود. اما پان ترکها به جای تجزیه ایران موجب انگیختن نیروهای ملی علیه خودشان شدند. ورژن همین کار توسط ورگی ها انجام می شود.
 
 
#44 دوستدار تالش و گیلک 1394-06-28 08:29
شاید کمی زیر پوست تر. هوشمندانه تر. با تامل بیشتر اما نهله فکری همان هست. امیدوارم لرها آن راهها را نروند. امیدوارم سایت لور از لینک بودن در کا.سا نگران شود. امیدوارم به جای اینکه به قوم دیگر و یا دیگران بند کنیم به دنبال راه خود باشیم. در تماس تلفونی هم خدمتتان عرض کردم وزن کشی قومیتی در تبریز در نهایت موجب فرار بسیاری از نخبگان از تبریز به تهران شده چرا که وضعیتی پیش آمده که می گویند یا با منی یا علیه منی. لذا اگر خدایی نکرده به هر دلیلی وضعیت کسب و کار در تبریز خراب شود خواهید دید زیر آن پوست مجلل ، وضعیتشان به مراتب بدتر از شهرهای لر نشین خواهد شد. این غیر عزیزان سعی کردند همین وضعیت را در رشت و لاهیجان ایجاد کنند. اما نتوانستند. این شهرها با همه مشکلات نه درگیر وزن کشی قومیتی شدند نه قبیله گرایی. بلکه مشکلات مدیریتی دارند که اگر وقت شد در جای دیگری عرض می کنم.
 
 
#45 دوستدار تالش و گیلک 1394-06-28 08:35
اما برگرم به ورگ و من هم سخن کوتاه کنم. 1- هر کسی که با تو مشکل دارد لزوماً از من و اطرافیانم نیست. من تنها کاری که کردم خطر اندیشه تو را برای گیلکی روشن تر نمودم. 2- اما من به راحتی می توانم ثابت کنم آن افراد مودبی!!! که می آیند وبلاگ من فحاشی می کنند به تحریک تو آمدند. می بینی فرق من با تو اینه در سر صحبت من افراد یاد می گیرند حتی با دشمنشان با ادب صحبت کنند اما تو؟ خب بندگان از کی یاد بگیرند.
نه برای تو برای دیگران آن جمله ام را تکرار می کنم 100 سال پیش یک امینی بود که به نام رسول زاده برای اینکه در تاریخ بماند راهی رفت که سرآخر با ایجاد یکی از نژاد پرست ترین حکومتها که خون تالشها را در شیشه نموده ، دربدری اش در خارج و نامه عذرخواهی به تقی زاده و یک عمر لعن و نفرین آدمهای انسان دوست مواجه شد و فکر نمی کنم جزء در آن جامعه نژاد پرست در جایی دیگر از دنیا از او به نیکی یاد کنند!!!
 
 
#46 مهرناز از بوشهر 1394-06-28 20:18
سلام من به سفارش یکی از دوستانم تازه با سایت شما آشنا شدم و این مطلب رو دیدم خواستم که نظرات خودم رو هم بگم .
گرامی داشت فرهنگ اقوام ایرانی خیلی خوبه و اقدام پسندیده ای هست اما تا زمانی که به هویت ملی ایرانی توهین نشه که متاسفانه اکثر سایت هایی که در جهت پاسداشت فرهنگ قومی فعالیت می کنن قومیت رو بالاتر از ملیت قرار میدن و شدیدا در حال تحریف تاریخ ایران و تخریب هویت ایرانی و توهین به زبان فارسی هستند ، حتی تا جایی پیش میرن که نام خلیج فارس رو هم برای خوشایند اعراب و به خیال خدشون دشمنی با قومیت فارس جعل میکنن . زبان فارسی یک زبان هندواروپایی و ایرانی هست و با همه زبان های ایرانی همریشه است .
همان طور که در یک خانواده هیچ وقت رفتارهای دو خواهر شبیه هم نیست ولی هر دو از یک خانواده اند ، در ایران هم اقوام مختلف داریم که همه از یک خانواده بزرگ ایران هستیم
 
 
#47 آلوری 1395-07-05 15:31
دوستدار تالش و گیلک گشتم ولی چیزی درباره شما پیدا نکردم.اگر یه رگتان لر است پس چرا نمی نویسید دوستدار لرستان و گیلک؟
 
 
#48 دوستدار تالش و گیلک 1395-07-06 17:21
آلوری جان درست نگشتی. بعد هم یک نیمه یختیاری نیمه گیلک حق ندارد دوستدار تالش و گیلک و باقی ایرانیان باشد بایستی از شما اجازه بگیرد؟!!. یا من بایستی این را هزار بار توضیح دهم. نکند شما داروغه ناتینگهام هستی؟!! اصلاً خود شما؟ کی هستی؟ شماره مرا مدیر نشریه لور دارند. بیا قراری بگذاریم.