سه شنبه, 09 خرداد 1396  

جدیدترین مطالب

اولین-کتاب-نثر-به-زبان-لُری-مینجایی
   توضیحاتی در خصوص کتاب متن های ادبی (فارسی_لری مینجایی)   سایز...
انتخابات-لرستان-و-دنیایی-که-به-کام-پوپولیسم-شد-تحلیلی-بر-انتخابات-شورای-اسلامی-شهر-خرم-اباد
  ابراهیم خدایی / انتخاب های موج سالارانه و غیر قابل پیش بینی دارای ریسک...
برنامه،جهت-وهویت-مدرن-لر-گفتارچهارم-جغرافیای-سیاسی-وهارتلند-لرها
  شیح جهانگیر محمودی /مولفه هویتی دیگری که باید قومیت لر به آن توجه کند،...
اشتراکات-اعراب-خوزستان-و-مردم-لُر
   محسن خواجه گیری لیراوی /علاوه بر اشتراکات مذهبی بسیاری از طوایف عرب...
گزارش-تصویری-20-اردیبهشت-نکوداشت-خرم-آباد
   نشریه اینترنتی لور / سال گذشته هنگامی که سازمان گردشگری شهر خرم آباد...
شال-و-قبا-لباس-مشترک-سرزمین-لر
   محسن خواجه گیری لیراوی / آنچه تصاویر قبل از متحدالشکل کردن لباس در...
به-مناسبت-روز-خلیج-فارس-خلیج-واژه-ای-لُری-ست
   محسن خواجه گیری لیراوی /در زبان لُری مردم جنوب ایران به خم، " خل "...
اقوام-و-تمسخر-قومیتی-از-دیدگاه-قرآن-لری-لیراوی
    محسن خواجه گیری /خداوند مئن قرآن ایفرمایه :  ای مردم شمانه وه یه زن...
ایل-لری-کرمان
  احد رستگار فرد /ایل بزرگ لری از ایلات بزرگ استان کرمان و رابُر است، لری...
بهتر-است-اول-خودمان-را-نقد-کنیم
   ابوالفضل بابادی شوراب /در فضای مجازی خواندم و دیدم که یکی از مجریان...
 

 
 

لور و وَرگ ده ساله شدند / سردبیر لور در رادیو گیلکی بیس دئقه؛ ما عضوی از جنبش «محلی گرایی» در ایران هستیم

 

ابراهیم خدایی در پیامی به رادیوی اینترنتی گلیک زبان گفت: ما باید یک جنبش بشویم و در برابر یکسان سازی مدرنیسم، فارسی سازی رضاشاه و تجزیه طلبی ایران ستیزان بایستیم تا ...

 به گزارش نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، این نشریه و پایگاه اینترنتی گیلک زبانان، وَرگ (http://v6rg.com)، شهریور ماه 1394 ده ساله می شوند. بدین مناسبت سایت وَرگ نسخه جدید پادکست (رادیوی اینترنتی) خود به این موضوع اختصاص داد.

برای شنیدن این رادیو اینجا کلیک کنید.

ابراهیم خدایی، فعال لُر، در پیام خود با این رادیو که به زبان مینجایی منتشر شد تأکید کرده ما اقوام ایرانی لازم است تبدیل به یک جنبش شویم و در غیر این صورت نخواهیم توانست مطالبات حقّه خود را از رویکردهای یکسان سازی فارسی و تجزیه طلبی ضد ایرانیان باز پس بگیریم.

 

متن پیام مذکور به شرح زیر است؛

 

سی هومدایی لور و ورگ

ابراهیم خدایی

سرنیسیار سایت رهزیشتی ؤ هوزمردمی لور

(سردبیر پایگاه فرهنگی و اجتماعی لور)

Loor.ir

وه لری مینجایی (خرم آبادی)

ترجمه فارسی

وئ چَنیا افکنی سیلم افتا وه سایت ورگ، سایت ورگ (v6rg.com) ؤ لور خومو (Loor.ir) هومدائن، ها دش لِفی بان، هه بچه یه روز و مانگ هم بان (لور د مئنجا شهریور 84 کرده وا کار)؛ ده مین سال ورگ، ده مین سال لور هم هیسا، ولی هومدایی ؤ هومرایی لور و ورگ هه تنیا د مؤسم وه دی اومایه نئ.

 

گِرد هان دئ خیال «ورگ» هه «برگِ دار»ه، ولی اتقاد نکو، ورگ د گیلکی یعنئ «گُرگ»، ورچیئن چنی نومئ دو همه نوم و کلیمه که گیلکی داره سی خاطر هئ بیه که مردم دونستوئن ائما هوکاره بیمونه کُل چیان فارسی بوینیم، فارسی بشنؤئیم، فارسی مینه داری کنیم و وه فارسی بپینیم.

گرد هان دئ خیال که «لور» هم هه «لُر»ه، ولی اتقاد نکو، «لور» د لکی و مینجایی یعنئ «آیین»، منتهاش ائما یه ن هیشتیمه تا مردم گِرد بذونشو با که لری د ویر رته ؤ هه بیمونه ساک ساکه فارسی!

 

دئ ده سال که واگرد هومکاریام د سایت لور کار کردمه همیشه سیلئ هم د ورگ مئ کردمه، ها وه ویرم که یه گِل یاداشتئ هم نیسَنم که جنبش قومی لرو ؤ گیلکون دش براؤر کردم، ده «گیله وا» هم ار ذهنم کور نیداؤه چاپ بی.

قصه مه اوسه یه بی که گلیک ؤ لُر مئ تونن د یک چی واموزن، ائما لرو د گیلکو آمُختیم که پروژه ویکی پدیائ لُرین ره بونیم.

 

ایسه ولی فهمسمه ائما نه فقط باید د یک چی واموزیم، بلکم ائما لرون ؤ گیلکو باید بذونموبا که یه جنبشیم! یه جونیم د دو لار! ائما قؤمیا ائرو گِرد باید دسمو مئن دس یک با! نه لرو ؤ نه هم گیلکو، زورشو نرسه که تنیایی هیل خوشون بزنن د زمی!

 

گیلک ؤ لُر چو جهان شمولی ؤ محلی ستیزی مدرنیسمن حردنه، مدرنیسمئ که دئ هول بی که بتونه د کار خدا که فرماشت کرده آیمیان طایفه طایفه ؤ قُرئ قُرئ خلق کردمه (سوره حجرات، ایه سیزه) دس بؤره، نتیجه ش بی وه هئ که ائما غرب زده بیئیم و زون و زنه یی و لواس و کل چیمو ها د دس درآ!

 

ائما مئ حا یه جنبش بویمو ؤ د وَر اسمیلاسیون مدرنیسم، فارسی کنون رضاخو و تجزیه طلبی ضد ایرانیا یه جنبش بائیم که حقمونه درآریمو نه جورئ که بفتیم د داؤِرون ملت سازی و اسمیلاسیونئ هنی و قؤم کُشیئ هنی!

 

ائما وه میثاق ملی و جمهوری اسلامی و اصل ولایت اتقاد داریم، اتقاد داریم که هه د ائ کشور و هه د ائ نظام ؤ هه د ائ قانون اساسی مئ تونیم حقمون بسونیم.

چندی پیش گذرم به سایت ورگ افتاد، سایت ورگ (v6rg.com) و سایت خودمان، لور (Loor.ir) همسال هستند، چه بسا دو قلو باشند! متولد یه روز و یک ماه باشند (لور کارش را از میان شهریور هشتاد و چهار شروع کرده است)؛ دهمین سال ورگ، دهمین سال لور هم هست، اما همتایی و همراهی لور و ورگ فقط در زمان متولد شدنشان نیست.

همه گمان می کنند «ورگ» همان «برگ درخت» است، اما باور نکن! ورگ در زبان گیلکی به معنی «گرگ» است، گزینش این نام از آن همه نام و واژه گیلکی، بدین خاطر است که مردم بدانند ما عادت کرده ایم همه چیز را فارسی ببینیم، فارسی بشنویم، فارسی قضاوت کنیم و فارسی بسنجیم!

همه گمان می کنند «لور» هم همان «لُر» است اما باور نکن! لور در لکی و مینجایی به معنی «آیین» است، ما این نام را برگزیدیم تا این پیام را بدهیم که لری در حال فراموش شدن هستند و ما تبدیل به سایه و حاشیه فارسی شده ایم.

در این ده سال که با همکارانم در لور کار کرده ام، همواره نگاهی هم به ورگ داشته ام، یادم می آید که یک بار یادداشتی هم نوشتم که به مقایسه لران و گیلکان می پرداخت، اگر اشتباه نکنم در مجله ای به نام «گیله وا» هم چاپ شد.

سخن مندر آن یادداشت این بود که گیلک و لُر می توانند از همدیگر درس بگیرند، مثلا ما لرها از گیلک ها یاد گرفتیم که پروژه ویکی پدیای لری را شروع کنیم.

 

اینک اما من پی برده ام که نه تنها باید از هم چیز بیاموزیم، بلکه ما لرها و گیلک ها باید آگاه باشیم که اساسا یک جنبش هستیم، یک روح هستیم در دو بدن! ما اقوام ایرانی همه باید دستمان در دست یکدیگر باشد. نه لرها و نه گیلک ها نمی توانند به تنهایی گلیمشان را از آب بکشند.

گیلک و لُر چوب جهان شمولی و محلی ستیزی مدرنیسم را خورده اند، مدرنیسمی که قصد داشت بتواند در خلقت خداوند که  فرموده است شما انسان ها را شعبه شعبه و قبیله قبیله آفریدیم دست ببرند، نتیجه اش این شد که ما غرب زده شدیم و زبان، سبک زندگی، لباس و همه چیزمان دارد از دست می رود.

ما باید یک جنبش بشویم و در برابر یکسان سازی مدرنیسم، فارسی سازی رضاشاه و تجزیه طلبی ایران ستیزان بایستیم تا حقمان را پس بگیریم نه آن گونه که خود یک ملت سازی و یکسان سازی و قوم کُشی تازه راه بیاندازیم!

 

ما به میثاق ملی و جمهوری اسلامی و اصل ولایت اعتقاد داریم، اعتقاد داریم که در همین کشور و در همین نظام و در همین قانون اساسی می توانیم حق خود را بگیریم.

 

دریافت فایل صوتی: http://s6.picofile.com/file/8209844518/XXII.mp3.html