پنج شنبه, 01 تیر 1396  

جدیدترین مطالب

روستای-پران-پرویز
   احمد لطفی / پران پرویز یکی از روستاهای حال حاضر شهرستان پلدختر از...
در-کابینه-جدید-از-آقای-روحانی-وزرای-بختیاری-می-خواهیم
   علی منصوری / " این صدای نسل جوان وپیام روشن مردم بختیاری است "در...
مقدمه-ای-در-شناخت-لطفعلی-خان-زند
   دکتر نجم الدین گیلانی /فضل و فضیلت آنگاه ارزشمند است که بیگانگان نیز...
مطالبه-گری-فرزندان-لر-در-خون-نشست
   حمید لطفی / واقعه تروریستی دوازدهم رمضان ( 17 خرداد ) نه تنها تهران که...
«پیوستار-لُری»-و-جایگاه-آن-در-زبان-های-ایرانی-شمال-غربی-و-ایرانی-جنوب-غربی
  وهاب کریمی حسنوند، ابراهیم خدایی/ تاکنون نگاه فراگیر و تطبیقی به زبان...
اولین-کتاب-نثر-به-زبان-لُری-مینجایی
   توضیحاتی در خصوص کتاب متن های ادبی (فارسی_لری مینجایی)   سایز...
انتخابات-لرستان-و-دنیایی-که-به-کام-پوپولیسم-شد-تحلیلی-بر-انتخابات-شورای-اسلامی-شهر-خرم-اباد
  ابراهیم خدایی / انتخاب های موج سالارانه و غیر قابل پیش بینی دارای ریسک...
برنامه،جهت-وهویت-مدرن-لر-گفتارچهارم-جغرافیای-سیاسی-وهارتلند-لرها
  شیح جهانگیر محمودی /مولفه هویتی دیگری که باید قومیت لر به آن توجه کند،...
اشتراکات-اعراب-خوزستان-و-مردم-لُر
   محسن خواجه گیری لیراوی /علاوه بر اشتراکات مذهبی بسیاری از طوایف عرب...
گزارش-تصویری-20-اردیبهشت-نکوداشت-خرم-آباد
   نشریه اینترنتی لور / سال گذشته هنگامی که سازمان گردشگری شهر خرم آباد...
 

 
 

رئیس دانشگاه لرستان پیگیر تأسیس رشته ادبیات بومی!

 

رئیس دانشگاه لرستان:  چنانچه درس موردنظر فاقد سرفصل باشد باید سرفصل برایش تعریف شود و بعد از طی مراحل لازم، در شورای عالی برنامه‎ریزی وزارت علوم مطرح و پس از تأیید آن را راه‎اندازی کرد.

 

رئیس دانشگاه لرستان گفت: راه‎اندازی رشته ادبیات بومی به عنوان یک واحد عمومی در این دانشگاه ضروری است.
به گزارش لور به نقل از یافته، خسرو عزیزی افزود: برای  این که یک درسی را به عنوان واحد درسی عمومی برای رشته‎ها در نظر بگیریم باید سرفصل آن را به رشته مربوطه اضافه کنیم و این مهم باید در هیأت ممیزه دانشگاه و گروه موردنظر مطرح و پیشنهاد شود.
وی ادامه داد: چنانچه درس موردنظر فاقد سرفصل باشد باید سرفصل برایش تعریف شود و بعد از طی مراحل لازم، در شورای عالی برنامه‎ریزی وزارت علوم مطرح و پس از تأیید آن را راه‎اندازی کرد.
عزیزی گفت: رشته ادبیات بومی هم اکنون در دانشگاه‌های استان‎های خوزستان و اصفهان تدریس می‎شود.
رئیس دانشگاه لرستان بیان کرد: راه‎اندازی رشته "ادبیات بومی" به عنوان یک واحد درسی عمومی در دانشگاه لرستان یک ضرورت است چرا که دانشجویان بومی و غیربومی با فرهنگ و ادبیات بومی منطقه آشنا می‎شوند.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 لربختیاری هفت لنگ 1394-08-12 15:42
ادبیات لری
 
 
#2 دانشجو 1394-08-12 16:22
من دانشجو از این کار استقبال میکنم، چون حداقل راهیه برای تدوین زبان لری و شناساندن ادبیات و فرهنگ کهن لرستان.امیدوارم این کار در تمام دانشگاهها و مراکز آموزشی استانها و شهرهای لر نشین دیگر ادامه پیدا کند.تا ایران خط و زبان شیرین لری را درک کند.
 
 
#3 کوهستان سرد 1394-08-12 22:31
سلام ما به روزیم پس از مدت ها
stonelion.blogfa.com/post/386
 
 
#4 کر لک 1395-01-25 11:29
لکی زبان است وشایسته شناختن است
 
 
#5 لورنا 1395-06-24 10:47
زبان باستانی لری چند میلیون گویشور در ده استان کشور دارد.
 
 
#6 لردا 1395-06-24 17:40
زبان لری وفارسی هردو دنباله پارسی میانه ازقرن سوم پیش ازمیلاد تاقرن هشتم ونهم بعدمیلادهستندکه به تدریج تغییرشکل داده اند.دکترحدادعاد ل رییس فرهنگستان زبان فارسی ودکترکزازی معتقدند زبان لری مادرزبان فارسی کنونی بوده است.پروفسور تکستون استاد هاروارد ومؤلف کتابTales from Luristanزبان لری راازنظر ریخت شناسی نزدیکترین زبان به زبان پهلوی دوره ساسانی میداند.زبان لری۱۲مصوت دارد و درساخت آوایی ودستورزبان ویژگیهای خاص خود را داراست ولری یک زبان مستقل است واطلاق گویش بزبانیکه خود دارای گویشها ولهجه های متفاوتی درگستره سرزمینهای لرنشین است وحوزه جغرافیای وسیعی را در بردارد و خود دارای چندین میلیون گویشور است اشتباه محرزی است.
 
 
#7 لریتا 1395-06-24 18:21
ژوکوفسکی (متوفی بسال ۱۹۱۸) بین۱۸۸۳ تا ۱۸۸۶ تحقیقات گسترده ای درباره زبان لری انجام داد اما با مرگش تحقیقات نیمه کاره ماند و اومان (omann) به بررسی مطالب ژوکوفسکی پرداخت و توانست به ثبوت برساند که زبان لری و کوردی دو زبان جداگانه هستن و ثابت کرد زبان لری جزو زبانهای جنوبغربی ایران بوده و جدای از گویشهای شمالغربی است.دوسفرنامه درباره لرستان ص ۲۷.دکتربدیعی درجغرافیای مفصل ایران ج ۲ ص ۷۶ مینویسد؛بواسطه موقعیت جغرافیایی ومحصوربودن درکوهستان زبان لری ازاختلاط با السنه ترک وعرب محفوظ مانده است
 
 
#8 مندیر 1395-06-30 11:19
ونم؛بگذارم,قرار دهم/لف؛مشابه/کل ؛کوتاه,نابرا/هل وره؛گهواره/کچی؛ عمه/کله شه ر؛خروس/دایا؛پیر زن/صاورین؛بز نر/پلینیدن؛آغشت ه کردن/تیچ؛پخش/گا یاری؛شخم/شریق؛ص دا/پیترسه؛پوسید ه/چوارشه؛برعکس/ مه لو؛شنا/لالکسه؛ا لتماس/وریس؛بلند شو/ورزن؛بالابزن /داو وت؛عروسی/تیه؛چش م/آلؤ؛عقاب/گورم یچ؛مشت/برچ؛درخش نده/دیس؛چسبناک/ کرژن؛خرچنگ/تشنی ؛گلو/کپو؛سر/گیه ؛برادر/گورداله؛ کلیه/بناری؛سربا لایی/شوگر؛آتش شب/بجای تکرارحرف دگران که هنرنیست گاهی محصول کارگاه ذهن خودتون روعرضه کنید.به این لغات نگاه کنیدکلأساختمان کلمات متفاوتندپس چطورلری لهجه است؟گری بسا هیسه میام=چندلحظه صبرکن الان میام…جمله لری جزبه جزش پهلوی ساسانی است وحتی یک واژه تازی ندارد.وه لیسکه أفتاو=قسم به پرتو خورشید…لرها به پاکی وتطهیرکنندگی شعاع خورشیدقسم میخوردند.ده ویرم نمنه=توحافظم نیست…دراندرزنام ه های مذهبی ساسانی إیواره(عصر)آمده .مکیس(مهمانی)او ستای است درشاهنامه هم آمده