دوشنبه, 03 مهر 1396  

جدیدترین مطالب

جایگاه-قوم-لُر-بختیاری-و-درخت-تنومند-و-ریشه-دار-هویت-لُریاتی
  ابوالفضل بابادی شوراب/ بختیاری ها سال هاست است که از هویت عشایری و...
دالالا-اثری-نو-از-حسین-حسین-زاده-رهدار
   حسین حسین زاده رهدار /دالالا برای آموزش لالایی لری به مادران است تا...
توسعه-استان-قم-در-سایه-مظلومیت-الیگودرز
  نویدی خوش برای مردم استان قم که با شنیدنش بار دیگر زخم کهنه لرستان سر...
روز-پزشک-و-یادی-از-پزشک-افسانه-ای-لرستان
   رضا فرهادی / جریان زندگی، خصایص و مبارزات دکتر اعظمی شباهت کم نظیری با...
ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
 

 
 

گزارش تصویری از آیین حرره (گلمالی) امسال در تهران

 

خاک رس که از عصر روز تاسوعا مهیا شده، با گلاب مخلوط گردیده تا گِل روز عاشورا آماده میزبانی از عزاداران باشد. عزادارانی که بی‌تابِ حادثه‌ای ناگوار هستند.

پایگاه خبری یافته: صبح عاشورا است و لرستانی‌های پایتخت گرد هم آمده‌اند تا همپای تمام لرستانی‌های کشور، خاکی‌ترین آئین عاشورایی جهان را برگزار کنند.
از ساعات آغازین روز عاشورا، نوای آشنا، اما دلگیر "ساز و دهل" جمعیت عزادار را با هر جایگاهی به سوی میعادگاه لرهای پایتخت در "هيأت عشاق‌العباس" واقع در بلوار فردوس تهران فرا می‌خوانند.
خاک رس که از عصر روز تاسوعا مهیا شده، با گلاب مخلوط گردیده تا گِل روز عاشورا آماده میزبانی از عزاداران باشد. عزادارانی که بی‌تابِ حادثه‌ای ناگوار هستند.
جمعیت یک‌به‌یک فرا می‌رسند و در کنار حوضچه زانو زده تا گل ماتم به سر گیرند.
عزاداران با شرکت در این آیین کهن، وفاداری و دلدادگی خود را به ائمه اطهار و در رأس آن‌ها حسین‌ابن‌علی نشان می‌دهند.
ساعتی از مراسم گذشته و آیین گِّل در جریان است؛ غریبه‌ای که توجهش به مراسم جلب شده از میاندار حوضچهِ، در باره این آیین می‌پرسد...
پیرمرد متولی حوضچه با خوش‌رویی از " آئین گِل" برایش می‌گوید و این که مالیدن گِل به شانه‌ها از دیرباز در مراسم عزای لرستانی‌ها رسم بوده و این مراسم از روز هفتم محرم که به روز " تراش عباس" موسوم است، شروع مي‌شود. در روز هفتم محرم همه عزاداران حسيني به حمام رفته و پس از اصلاح سروصورت و نظافت کامل، لباس‌هاي تميز مي‌پوشند، در تاسوعا نيز عزاداران خاک مخصوصي بنام گل باغچاله (گل رس) را تهيه کرده و در ميدان‌هايي كه با آجرچینی در جلوي تکيه‌هاي شهر درست مي‌شود مي‌ريزند و در روز عاشورا اين خاک را با گلاب مخلوط کرده و در حوضچه‌هایی می‌ریزند. در روز عاشورا مردمان عزادار از صبح عاشورا با پوشیدن لباس مشکی در کنار حوضچه حاضر می‌شوند و به نوبت در آن می‌غلتند و سروصورت را با گل می‌پوشاند.
مرد غریبه با شنیدن پیشینه این آیین و در حالی که احترام به این مراسم در چهره‌اش موج می‌زند، کنار حوضچه گِل زانوزده و با عزاداران لرستانی در این آیین همراه می‌شود.
حکایت این مرد غریبه، حکایتی تکراری در مراسم امروز است، حکایت همسایه‌ها و مردمان در حال گذر که ابتدا مات و مبهوت به مراسم می‌نگرند و دقایقی نمی‌گذرد که فارغ از قوم و زبان، همراه لرها می‌شوند.
زنان و دختران نیز همپای مردان، ارادت و بندگی خود را نسبت با سالار شهیدان نشان داده و در این مراسم حضور دارند. این بانوان در روز عاشورا با شرکت در آیین گِل اوج عزای خود در شهادت امام حسین (ع) را به نمایش می‌گذارند.
ساعتی که می‌گذرد، جمعیت عزادار، تمام کوچه‌های محل را در بر گرفته اند و خیمه عشاق العباس لرستانی‌ها مهمانان زیادی را از مردمان سراسر کشور به خود جلب کرده است، آن‌ها زیباترین و پرشورترین آئین‌های اهالی لرستان را تا برگزاری نماز ظهر عاشورا به‌جا می‌آوردند.


 پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها پایتخت کشور تحت تاثیر اصیل‌ترین آیین لرستانی‌ها

گزارش و عکس: عبدالرضا قاسمی/ پایگاه خبری یافته- تهران

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 ساتیار 1395-07-21 19:06
هیچ رسم وآیینی دفعتأ و به یک باره بوجود نمیاد بلکه پیش زمینه و اعتقاداتی پشت آن خوابیده.نبایداز دید مذهبی به این رسم وآیین نگاه کرد بلکه باید از جنبه سنت و فرهنگ به آن توجه نمود.ایران پنج برابر آلمان و نصف اروپا وسعت داره طبیعی است که هرشهر وقومی رسم خاص و اعتقادات مربوط بخود را داشته باشد.نبایدهمسان سازی کرد.حسن پیرنیادرتاریخ ایران باستان ص۴۳آورده که وقتی ماتیس تیوس فرمانده ایرانی درنبردپلاته درآتن کشته میشودقشون ایران برای اوعزاداری میکنندوخودرابه گل آغشته میکننددرص۴۷۹گفت ه که مردم مصربرای بزرگانشان خودراگل میمالندودرکوچه وبازارنوحه وزاری میکنند.عیدرنگ و رسم ساتی هند,نخلگردانی یزد,قالیشویان کاشان,قمه زنی و…همه ریشه دراعتقاد و باورجمعی دارند.خوداصطلاح گل بسرگرفتن اشاره به اوج ماتم وعزا دارد.درجنوب ایران به عاشورا سیاوشون میگوینداحتمالأر سم لرها بازمانده سوگ سیاوش باشد چون آتش روشن میکنند
 
 
#2 سالاری 1395-07-21 20:51
دکترمحمودطاووسی درواژه نامه شایست ناشایست ص۳۸۱ vay را ایزد استقبال گر مردگان در دوره قبل اسلام معرفی کرده.لرها هم هنگام مرگ عزیزان وه وه ve ve را در مراسم پرس بزبان میآورند.زرتشتیا ن به مراسم سوگواری پرسه میگویند.احتمالأ آیین گلمالی ریشه درباورهای باستانی کهن دارد ولرها بااینکار میخواهند ایزدمرگ,شیاطین و اجنه را دورکنند.زمان حمله تیمورلنگ(۸۱۴قمر ی)یعنی قبل صفویه وزمانیکه هنوزتشیع مذهب رسمی ایران نشده بوددرتاریخ آمده که لرها این آیین رابرای عزیزان ازدست رفته شان انجام میدادند.آیت الله بروجردی وکمالوندشخصأ درمراسم حضورمیافتندوبه شانه ها و پیشانی گل میمالیدند.رودها ی فرات ودجله دربین النهرین که خاک آبرفتی وحاصلخیز را با خود بهمراه میآوردند و تمدنهای بابل و سومر که درکنارهمین رودهاشکل گرفتندشایدمنشأا ین باور بوده باشند.وکاستها وعیلام وماد که بعدأ واردبابل شدنداین اعتقاد وسبک عزا را وامگیری کردند
 
 
#3 لر اصیل 1395-07-21 21:44
برگزاری این آیین در تهران تقریبا لاییک هیچ سودی برای ملت لر ندارد و بر عکس باعث هجمه بیشتر به ما می شود هر غریبه ای که این کس که می بیند جز تمسخر چیزی دیگر نمی گوید ضمن اینکه این آیین مربوط به شهر خرم آباد است نه ملت لر که باید در پخش این خبر دقت شود
 
 
#4 جاویدملت ایران 1395-07-22 19:11
نمیدانم چرا با نام قومیت"لر"کامنت میگذارند و برای تفرقه افکنی واژه ملت را بکار میبرند!!!ما یک ملت داریم و آنهم ایران اسلامی عزیزاست.شما لر نیستید چون لر غیرت ملی و فهم سیاسی اجتماعی بالایی دارد و هیچوقت به وطنش خیانت نکرده و بهانه بدست بدخواهان نمیدهد.روستای بیجارگروس کردستان درتقلیدی ازلرها گلمالی کردند ولی نه ازخاک رس وگلاب و حوض گل بلکه ازخاک معمولی و باسطل بصورت زننده ای سروصورت را کامل به گل آغشته کردند و تمام عکسها و تصاویرشان بنام لرستان داردپخش میشود.پیام نوشتم که اطلاع رسانی شود.خودتان میتوانیددراینتر نت سرچ کنید.دلیل انتقادبه این مراسم حرره گیری اینست که برخی آنرا یک فعل سیاسی میدانند.برخی هم دوست ندارندرسانه ملی سوگواری خاص لرستان رونشان بدهدوآن کلیشه ومصداقی که درذهنها ازما ساختند رو تغییر بده.دوست ندارندآنطوری که شایسته است خودمان,خودمان رامعرفی کنیم بدون واسطه ای.التماس تفکر
 
 
#5 ابوالفضل بابادی شورا 1395-08-13 13:29
با سلام
آیین گلمالی در لرستان فیلی انجام شده و در واقع صاحب اصلی این نوع مراسم می باشند و من نالانم که چرا ما لرهای بختیاری و جنوبی-لرهای غیر فیلی-این مراسم را نداریم و حسرت خوردم چرا این مراسم در شهر(اهواز) و استان ما برگزار نمی شود و چرا نمی توانیم به شکل خودمان و با بیان هویت لری مان عشق مان به اباعبدالله الحسین ابراز کنیم؟ ، در هر صورت آرزومندم بتوانم یک روز به استان لرستان بیایم و عشق و علاقه ام به مذهب پر افتخار شیعه را همچون یک لر واقعی به شیوه گلمالی انجام دهم.
ابوالفضل بابادی شوراب ، لربختیاری ، فعال لر