چهارشنبه, 27 دی 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...
 

 
 

ویکی پدیای فارسی ابزار کُردی سازی/ مدخل «لری بغدادی» به «کردی بغدادی» تغییر کرد!

 

در طول دوسه سال گذشته، در ویکی پدیای فارسی، سلسله تحریفات بیشماری در مداخل مرتبط با مردم، فرهنگ، زبان و طوایف مختلف لُر صورت گرفته است.

 

به گزارش نشریه فرهنگی و اجتماعی لور، ویکی پدیا یک دانشنامه کُدباز است که به زبان های مختلف دنیا اطلاعات گوناگونی ارائه می دهد و معمولا در جستجوهای اینترنتی نیز در رده های نخست موتورهایی همچون گوگل قرار دارد.

این دانشنامه توسط عموم کاربران قابل ویرایش است، اما سلسله مراتب مدیران و کاربران باسابقه آن در نسخه فارسی به گونه ای است برخی گروه ها کاملا بر مقالات این دانشنامه سیطره دارند. تا جایی که به مسایل مربوط به لر و لرستان بر می گردد، این دانشنامه کاملا تحت سیطره مدیران کُرد است.

این مدیران تقریبا اکثر طوایف لُر را به بهانه های مختلف کُرد معرفی می کنند، در بسیاری موارد طوایفی که بیش از 10 منبع موثق بر لر بودن ان ها تأکید دارند صرفا بر مبنای یک یا دو منبع که غالبا هم کُردیست جز طوایف کُرد معرفی می شوند.

اما از این فراتر، بسیاری از عناصر فرهنگی لُر به بهانه های مختلف تغییر مسیر یا حذف و یا ویرایش می شوند.

در یکی از جدیدترین نمونه ها، مدخلی که پیشتر با نام «لری بغدادی» در این دانشنامه وجود داشت و منابع معتبر زبان شناسی از آن حمایت می کرد، بدون هیچ استناد جدیدی به «کردی بغدادی» تغییر کرده است.

نام این زبان در دسته بندی جویس بلو به عنوان یکی از گویش های کُردی، اما با نام زبان «لری بغدادی» ثبت شده است! لذا واضح است حتی اگر این زبان را گویشی از کُردی بخوانیم حق نداریم به استناد همان جویس بلو از عنوان «کردی بغدادی» برای آن استفاده کنیم!

با این حال دانشنامه ویکی پدیا مدخل «لری بغدادی» را حذف و ان را به «کردی بغدادی» تغییر مسیرا داده است، حال آن که در هیچ منبعی نامی از «کُردی بغدادی» به این صراحت برده نشده است!

 

در همین زمینه:

نسبت بغداد با قلمرو فرهنگی و تاریخی لرستان/ لری بغدادی امروز در چه شرایطی است؟

لینک تاریخچه صفحه جعلی «کردی بغدادی» که نشان می دهد چگونه مدخل «لری بغدادی» بدون هیچ استناد و دلیل موجهی حذف و به این صفحه منتقل شده است.

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 دوستدار تالش و گیلک 1395-08-21 22:59
بسیاری از مدیران ویکی پدیای فارسی لر هستند چرا شماها یک اکانت نمی سازید و در این دانشنامه فعالیت نمی کنید.
 
 
#2 یک خرم آبادی 1395-08-22 19:37
وقتی در ویکی پدیا چیزی نادرست است میتوانید به آن برچسب زده و استناداتتان را بیان بفرمایید.
کار سختی هم نیست.
اگر شکایتی هم باشد میتوان آنرا به بالاترین رده های ویکی پدیا کشاند.
این که مدیران ارشد کرد هستند! و لابد اجاازه اینکار را نخواهند داد، تنها باز کردن مساله از سر خودمان هست.

حق دادنی نیست.
حق گرفتنیست....
حقتان را اگر بدان باور دارید بگیرید.
 
 
#3 عیلامی 1395-08-22 20:21
باید یک کمپین علیه رفتار خودسرانه کردها و ویکی پدیا راه اندازی کنیم و جلوی این اقدامات غیر اخلاقی و غیر انسانی را بگیریم قبلا شنیدم بودم نزدیک به دو میلیون لر در عراق داریم چرا هیچ حرکتی انجام نمی دهند یا آنها لر نیستن و ما دچار توهم شده ایم یا لر هستند و خیلی بی تفاوت به سرنوشت خود هستند
 
 
#4 رجب پور 1395-08-22 23:01
زیاده خواهی اینان که تمامی نداره!!!دارند از بی رسانه ای ما وتلرانس فرهنگی نهایت استفاده را میبرند و ذهنیت خیلیها را به سمت خود کشاندند و در ذهن مخاطبان خود تصویرسازی میکنند.حقیقت خبر را سانسور میکنند و با بزرگنمایی و مظلوم نمایی سعی در جذب افکارعمومی به نفع خود دارند.ادعاهایشا ن سندیتی ندارد و توجیه تاریخی پشتش,نیست مردم ساده بیشتر فریب شگردهای پانکوردها را میخورند
 
 
#5 سیفی 1395-08-24 17:31
عجب آزاد اندیشی و منطقی!چه دروغهای تصاعدی و انگل واری را بنام خودشان سند میزنند.پروژه فکری اینها امری دل بخواهی است و مبنای عقلانی ندارد.اینها میخواهند با این مصادره به مطلوبها و جعلیات جای پایی برای خود در تاریخ تحولات پیدا کنند.کارشان نظر ورزیهای شتابزده,تعصب بر موضع خویش بدون ژرف اندیشی,لحن ناخوشایند و توهین آمیز متفرعنانه که حاصل تعصب بر سر"باور شخصیشان"است و به امتناع فکرشان منتج میشه.در توهم به سر میبرند.حرفشان متأثر از فضاست.معکوس مساعل مطمح نظرشان است.نام باباخوشین لرستانی بنیانگذارمکتب اهل حق رابه مبارکشاه علوی کورد!!!تغییرداد ند.تمام سعیشان اینست که اشخاص,اسناد ومناطقی که هویتی لری یا لکی دارند را بنام خودشان معرفی کنند.تازه دم از برادری هم میزنند.بابالره, بابارجب لرستانی,باباحات م لرستانی,فاطمه لره جاف,طاهره لره,ملاپریشان لرستانی,اینها را هم بنام خودتان جعل کنید.شفای عاجل
 
 
#6 maleky 1395-08-24 20:15
جعلیات شان نامستند و مردود است آدم از این همه وقاحت و پر رویی در آلودن هستی تاریخ حیرت زده میشود کارگاه دروغبافی دایر کردن و عباراتی گند آلوده را با برچسب تفکر و تحقیق بیرون دادند اینان هم نقال حوادث اند و هم بقال!؟
 
 
#7 زیتی 1395-08-24 20:44
وقتی که نخبگان ما با براعت جویی از هویت لری و عرضه کردن خود با نام گویش و ایل و شهر و نداشتن روحیه جمعی باعث نادیده انگاری مردم ما شده اند معضلی که باعث به رسمیت نشناختن ما در معادلات سیاسی و قومی شده.نخبگان فکری ما تمام توان و انرژی شان را مصروف ناسیونالیسم منفی و باستانگرایی افراطی می کنند چون هیچ چشم اندازی و برنامه جامعی برای آینده ندارند و با ردیف کردن نام اشخاص باستانی و اسطوره ها بخود تسلی کاذب میدهند براستی از خود پرسیدن از این نازشها و به رخ کشیدن ها چه حاصلی به بار آوردن؟احترام اجتماعی به توان اقتصادی است بی محابا در امواج مشکوک آریاگرایی غرق و کاسه داغ تر از آش شدن بدون اینکه سودی عایدشان گردد.ایکاش همان مقدار عرق قومی داشتند
 
 
#8 دوستدار تالش و گیلک 1395-08-25 01:01
"نخبگان فکری ما تمام توان و انرژی شان را مصروف ناسیونالیسم منفی و باستانگرایی افراطی می کنند چون هیچ چشم اندازی و برنامه جامعی برای آینده ندارند و با ردیف کردن نام اشخاص باستانی و اسطوره ها بخود تسلی کاذب میدهند براستی از خود پرسیدن از این نازشها و به رخ کشیدن ها چه حاصلی به بار آوردن؟احترام اجتماعی به توان اقتصادی است بی محابا در امواج مشکوک آریاگرایی غرق و کاسه داغ تر از آش شدن بدون اینکه سودی عایدشان گردد.ایکاش همان مقدار عرق قومی داشتند" همین امثال شما زیتی هستید که آب به آسیاب کردهای افراطی می ریزید. شما مطمئنی از طرف آنها نیستی؟!! ارتباط آن بنده خدا با حزب یک نفره اش که با بعضی گروه ها در عراق مشخص شده. شما؟!!!
 
 
#9 جهانبخش 1395-08-25 12:02
کوردی کردن مشاهیر و مناطق و ایلات و گروههای جمعیتی لر , اندیشه ای است سست ، بی بنیان و برساخته از اهداف سیاسی و سرزمینی.چون اینها در نواحی کوهستانی بسته و جغرافیای شکننده ای هستند و به هیچ آبهای آزادی راه ندارند به همین به دنبال توسعه ارضی و زیرمجموعه کردن دیگر گروهها و اقوام هستند.لرها به لحاظ علم قیافه شناسی-حالات روحی-آداب و رسوم-آثار باستانی و تاریخی-زیست بوم و پوشاک و زبان با هر قوم دیگری متفاوتند اینکه مورخین و سیاحان به اشتباه ما را با اکراد یکی دانستند بخاطر نوع معیشت و شیوه کوچ نشینی بوده(مثلأ در متون تاریخ اسلامی,اعراب به کوچروهای سودان کورد گفتنددرحالیکه ازلحاظ آکسان,فونتیک کلمات,ریشه لغات و قواعد دستوری باهم متفاوتند).مهمتر اینکه سیاحان بدلیل موقعیت جغرافیایی صعب العبور مناطق لرنشین نتوانستند تمام گروههای لر را ببینند و فله ای نظر دادندمثل فریچ,ملکم,لوریه ,هاسل,براون و…
 
 
#10 کرمی 1395-08-25 12:23
چه قدر خوشبختند که برای خودشون نوشابه باز میکنند.متخصص تحریف در تاریخ هستن کافیه یک جای تاریخ مبهم باشه بی درنگ سر و کله شون پیدا میشه چون تاریخ قابل افتخاری ندارند محقق که هیچ حتی آدم معمولی هم تعجب میکند که لرهای فیلی عراق کوردن
 
 
#11 مالزیری 1395-08-25 12:28
جدیدأ گویا اعتماد به نفس هم قاچاق می کنند
 
 
#12 عزیزی 1395-08-25 12:47
تا کی میخان واقعیتهای تاریخی رو به نفع باورهای حزبی خودشون تعریف و دستکاری کنند؟البته اینها به دلیل حفظ منافعشون تا خون در بدن دارند دست از سر کلهر و لک و لر و بختیاری و یاسوجی برنمی دارند مگر آنکه هویت اونارو بپذیرند.اینها برای اینکه موقعیتشان را در منطقه محکم کنند خود را به اقوام باستان مثل ماد می چسبانند درحالیکه ماد۵۰سال بیشترحکومت نداشتن وهیچ آثارمعماری وکتیبه ای ازآنان برجای نمانده و توسط پارسها ازبین رفتن و ارتباط آنها با پارس,آشور,سکاها ,بابل و دیگر سامی نژادان غیرقابل انکارست همدانم که اسم قدیمش اکباتان بوده که به ترکی یعنی قلعه بزرگ وشمالش ترکن وجنوبش لر.نمیدانم میراث مادها که الان بشه با قاطعیت در موردش حکم کرد چیست؟کدام کتیبه یا سند یا بنایی در دست است که به ماد اشاره کرده و ما بتوانیم ارتباطی با اقوام امروزی از آن بیابیم؟
 
 
#13 طولابی 1395-08-25 13:28
منظور مورخان دوره اسلامی از واژه کورد با آنچه که امروزه شهرت دارد و شامل اقوامی که در کردستان ایران و عراق و ترکیه ساکن هستند مطابقت ندارد بلکه منظور مورخان از واژه کورد شامل تمامی اقوامی میشد که دارای زندگی شبانی بودند که از طریق دامپروری و کوچ نشینی امرار معاش میکردند بنا به نوشته"ریچارد فرای"نام کورد در بسیاری از منابع عربی و نیز در متن پهلوی کارنامه اردشیر ساسانی به همه بیابانگردان قطع نظر از اینکه ایشان از لحاظ زبانی یا نژادی با کوردان امروزی پیوند داشتند یا نداشتند اطلاق شده است فی المثل مردم لرستان را کورد میدانستند همچنان که بلوچها و کرمانیها و تالشها را کورد میدانستند.ریچار د فرای در کتاب عصر زرین فرهنگ ایران صفحه۲۷
 
 
#14 علی وفایی 1395-08-25 14:13
تاریخنویسان و جغرافیدانان قرون نخستین اسلامی از تمام ایلات ایران تحت عنوان اکراد نام میبرند که تنها کوردها را در بر نمیگیردد بلکه همه چادرنشینان غیرعرب را نیز شامل میشود میتوان گفت که این امر بخاطر آنست که در زبان فارسی واژه کورد بر چوپان و شبان دلالت دارد.کتاب تکامل فعودالیسم درایران,فرهادنع مانی,ص۴۵۱/ایران یان قدیم دیلمیان را"اکرادطبرستان "و اعراب را"اکرادسورستان "مینامیدند.فرهن گ معین ذیل واژه کورد/درگویش طبری واژه کورد بمعنی چوپان است.واژه نامه طبری,صادق کیساصفحه۱۶۶.زیا ده طلبان قصدشان منفعت طلبی است و میخواهند که با نفی دیگری خودشان را اثبات کنند و برای گسترش جغرافیای مرزی و دستیابی به منابع آب و نفت با تاریخسازی در حال تبدیل شدن به خطری برای هویت مستقل ماهستند.باید هوشیار و به دنبال حقوق پایه بود
 
 
#15 اردغان 1395-08-25 22:46
کردها خود هیچ شخصیت های شاخص و مهمی ندارند و هیچ نقش برجسته‌ای در تاریخ ایران نداشته اند لذا به تحریف شخصیت‌های لر و لک روی آورده اند واقعا شرم آور است که اسم شخصیت های لر را تغییر دهند و آنان را کرد معرفی کنند بعضی از دزد ها که خیلی ماهر هستند خانه های اطراف کلانتری را سرقت می کنند این کار کردها دزدی در روز روشن و جلوی چشم میلیون ها انسان محسوب میشود
 
 
#16 سیا کلهر 1395-08-26 17:38
من مطلبی که راجع به قوم لر نوشته بودند رو اصلاح کردم و بر اساس اسناد معتبر بود .
حدود 30 دقیقه مطلب تغیر کرده بود و مشکلی نبود . بعد از اون فورا تغییر کرد .
من هم دوباره تغییرش دادم . از این لحظه به بعد حتی به 2 دقیقه هم نمیکشید که تغییرش میداد . اول گفت من یکی از مدیران هستم ، بعد از اینکه سندی برا نوشته هاش نداشت ، و کم آورد ، گفت من فقط وظیفه دارم نذارم مطالب تغییر کنه و به من میگفت که مطالبت اشتباه .
 
 
#17 سیا کلهر 1395-08-26 17:48
جالب اینجاست که اول میگفت من این مطلب رو گذاشتم ، اما اسناد رو که میذاشتم چنان دروغ هاشون رو آشکار میکرد که فورا تغییرش میدادند .
بعدش که خودم گفتم من کلهر هستم و لُر بودیم و هستیم ، حرفش رو تغییر داد و گفت من مسئول هستم کسی مطالب رو تغیر نده !!اینقدر مطلب رو تغییر میدادم که اولش میگفت حساب کاربریت رو مسدود می کنم .منم واسه اینکه بفهمم راست میگه که مدیر هست یا نه ، شاید تا 50 بار هی تغیر میدادم و اون هم به حالت اول بر میگردوند .
از جمله طوایف کرد مانند گورونی ، لوطی ، کاولی و......... هستند.
خلاصه یه پانکردی بیش نبود از قوم کولی های هند و پاکستان بود.
قوم کرد و اسم کرد یه اسم بی معنی هست ، همه طوایف کرد از قوم کولی هستند که به هند و پاکستان تعلق دارند .
 
 
#18 سیا کلهر 1395-08-26 17:57
قبلا تو شبکه های خبری کشورمون ایران گفتن که ویکی پدیا دانشنامه نامعتبر هست و از اون به عنوان منابع معتبر استفاده نکنید .

واسه آشنایی با پانکرد ها( پان کولی ها ) یه مطلب بخونید تا ریشه کرد( کولی / اکراد) رو بشناسید .
عنوان : تاریخچه قوم کرد :

www.lurnet.ir/.../%d8%aa%d8%a7%d8%b1%d9%8a%d8%ae%da%86%d9%87-%d9%82%d9%88%d9%85-%d9%83%d8%b1%d8%af
 
 
#19 حیدری 1395-08-26 20:46
در برنامه زنده باد زندگی شبکه دو سیما به مناسبت هفته وحدت و گوشزد تبار ایرانی کوردها دوباره ایلام و کرمانشاه را دو استان تمامأ کوردنشین معرفی کردند همچنین علنی مردمان لر را هم شاخه ای از کورد معرفی کردند!!!!!!!!!! !همچنین زبانها و گویشهای لری را زیرمجموعه کوردی معرفی کردند!!!!!!!!!! !مطمعنأ اینطور حرکات غیرحساب شده و صرفأ تبلیغی اثرات نامطبوعی بر مرزبندی ها خواهد گذاشت.مجریها هم بدون ذره ای دانش تاریخی برای بهتر کردن برنامه و رد نکردن خط قرمزها تمام ادعاها را تایید میکنند.ما نمی دانستیم وقتی از برادری حرف میزنند در ذهنشان قلمرویی بزرگتر را متصور میشوند
 
 
#20 رحیمی 1395-08-26 21:29
خدا بگم چکار اون مورخ عربی قرون اولیه اسلامی بکنه که تمام عشایر رو کورد ضبط کرد که الان ما باید هی با اینها جر و بحث کنیم که ما هویت تاریخی خاص خودمون رو داریم.این سیل اجحاف و تحقیر شایسته ما نیست
 
 
#21 شیدوش 1395-08-27 15:20
نیکی چو از حد بگذرد
نادان خیال بد کند
مقصر خود ما مردمان لر هستیم که صفت برادری را نابجا استفاده کردیم برای کسانیکه چشم طمع به همه چیزمان دارند.
 
 
#22 سپهوند 1395-08-27 16:00
فقط مونده که اسم کره زمین رو هم تغییر بدهند به کره کورد…
 
 
#23 ابی 1395-08-28 09:37
خاطرم هست یک مطلب بود به اسم طوایف کرد قزوین ولی در تمام متن از کلمه لر و نام طوایف لر استفاده شده بود!
پس از چند بار تغییر می دانستم که واگردانی می شود سرانجام گزارش دادم اما دفعه بعد تمام لر های متن تبدیل به کرد شدند!