چهارشنبه, 01 شهریور 1396  

جدیدترین مطالب

ایرج-خوانی،-نماد-درخشان-بومیابی-در-شعر-و-موسیقی-لرستان
   ابراهیم خدایی /نه فقط در مقام کلام و موسیقی که در بینش نیز ایرج شباهتی...
لرستان-و-شبح-امیر-احمدی
   دکتر روزبه کلانتری / چند روز پیش در خبرها آمده بود که لانۀ قدیمی...
حماسه-قلعه-گلاب-و-غریبانگی-دختران-لر
   حمید لطفی / در تاریخ همواره زنانی ستایش می شوند که پا به پای مردانشان...
پیام-معاون-پژوهش-مجمع-تشخیص-به-جشنواره-لری-تمدار-بیت
   علی رضایی میرقائد /عاون پژوهش مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به...
زاده-ی-تهران،-متولد-لرستان-گذری-کوتاه-بر-لرهای-هداوند-استان-تهران
   مهدی محرابی /تنها موردی که بین همه طوایف این ایل مشترک است، با افتخار...
از-رسمیت-بخشیدن-روی-کاغذ-تا-پاسداشت-واقعی-زبان-لکی
   علی باجلان / در جغرافیای لُر نشین از شمالی ترین نقاط آن یعنی کلهری و...
  مادر زليخا از نوادگان عارف واصل و مروج تفكر تشيع، سيد علي سياهپوش در...
  کانال تلگرامی صدای ازنا / رامین دربندی ، هنرمند نامدار و با استعدادی...
ای-کاش-لرها-نسبت-به-منافع-سرزمین-خود-«بی‌طرف»-نبودند
  مهدی ویس‌کرمی/ چندی قبل بالاخره کابینه‌ی پیشنهادی دکتر حسن روحانی...
وزارت-حبیب-الله-بی-طرف-و-خطر-غیر-مسکون-شدن-خوزستان،-چارمحال-بختیاری-و-لرستان
   سامان فرجی بیرگانی / او نماد ساختار قومیت زده و تفکر قوم گرایانه و...
 

 
 

آمار های دولتی و حکایت فرزندان ناتنی

 

 حمید لطفی /
 در تازه ترین این آمارها که از سوی بانک مرکزی ارائه شده است به خوبی  می توان پی برد سرمایه و غنای مملکت در کجا جمع شده و در کجا ته  کشیده است!

 

خدا را شکر که آمارهای دولتی هنوز اندکی هم که شده راه انصاف را طی می کنند و گوشه ای از واقعیت را عیان می کنند تا همگان بدانند که راست می گوید و که ناراست!
در تازه ترین این آمارها که از سوی بانک مرکزی ارائه شده است به خوبی می توان پی برد سرمایه و غنای مملکت در کجا جمع شده و در کجا ته کشیده است!
طبق این آمار میزان متوسط سپرده های هر استان به نسبت جمعیتش مشخص شده است که بر طبق آن تهرانی ها و یزدی ها و اصفهانی ها و قمی ها در صدر جدول و سیستان و لرستان و کهکیلویه و بویراحمد و کردستان در انتهای جدول و بقول فوتبالی ها فانوس به دستها هستند جالب اینکه چهارمحال بختیاری دیگر استان لرنشین نیز با فاصله اندکی دریک سوم پایین جدول سر می کند!!
این جدول به خوبی سخنان بحق دلسوزان و مطالبه گرایان قومیتهای کشور را روشن می کند انجا که از رشد نامتوازن اقتصاد و رکورد و بیکاری و فرار سرمایه ها در اثر شرایط وخیم سرمایه گذاری و اثرات شوم عدم مطالبه گری و هویت ستیزی در این مناطق محروم و فلک زده سخن به میان آورده و نسبت به عواقب آن بارها هشدار داده اند.
در این میان بیشتر از همه این مطالبه گرایان و هویت طلبان لر بوده اند که بارها از رشد ناموزون و نامتوازانه و ناعدلانه اقتصادی در مناطق لرنسین فریاد کشیده اند و از استثماری سخن گفته اند که مثل خوره به جان این مناطق افتاده است!
براستی چرا کویر نشینان با اندک غنا و منابع طبیعی و خاکی باید مرفه ترین مردمان این سرزمین باشند اما سرزمین های قوم لر با داشتن حجم عظیم منابع خاکی و گازی و نفتی و غیره این چنین بی بهره از همه چیز و بر خاک سیاه نشسته باشند!
آیا زمان آن نرسیده که فعالان و جوانان و همه مردمان این دیار به این پرسش با تفکر وتامل نگریسته و پاسخ مناسبی برایش بیابند!؟ آیا زمان آن نرسیده که مسئولان مملکت نیز به پرسش فوق پاسخ قانع کننده ای بدهند و بگویند دلیل این نگاه ناعادلانه به مناطق مختلف کشور چیست!؟ آیا در این کشور فرزند تنی و ناتنی داریم یا اگر داریم چنین مستحق محرومیت و مهجوریت است!؟


 

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن