دوشنبه, 30 بهمن 1396  

جدیدترین مطالب

«لک»-نام-مجموعه-طوایف-لُر-ساکن-در-همدان-و-مرکزی-و-قم-بوده-است
  عیسی قائدرحمت / منابع نشان می دهند که نام «لک» برای چند طایفه ساکن...
در-سفرنامه-های-ایرانیان،-تا-پیش-از-مشروطه،-از-نام-لک-برای-مردم-لرستان-استفاده-نشده-است
  عیسی قائدرحمت /  تا دوره مشروطه سیاحان ایرانی، همه ی مردم شمال و جنوب...
کورش-قانون-یکسان-و-فرهنگ-ثابتی-را-به-ملل-مختلف-تحمیل-نمی-کرد
  علی باجلان / در این روزگار که بیشترین تهاجمات نسبت به فرهنگ های بومی...
سامان-فرجی-بیرگانی-به-سوگ-پدر-نشست
  پدر محترم همکار عزیزمان، سامان فرجی بیرگانی، نویسنده و فعال فرهنگی و...
کریستف-کلمب-باشیم-اما-کشفیات-مان-در-حدّ-«شباهت-دو-کلمه»-نباشد-آیا-در-قفقاز،-پاکستان-و-اندونزی-لر-داریم؟
  ابراهیم خدایی / در تمام زبان های دنیا کمابیش همین حروفی که ما در فارسی...
پیشنهاد-مکان-یابی-مرکز-سیماشکی-عیلامی-در-خرم-آباد
  دکتر محمد بهرامی / احتمالا این دژ که شواهدی از آن در لایه های زیرین...
صدا-و-سیما،-صدای-مردم-لُر-را-بشنود
  لهراسب قلی پور لوایی / لُر قومی است که در طول تاریخ از ایران دفاع کرده...
لک-داغستان-با-لک-لرستان-ارتباطی-با-هم-ندارند-«اسم-های-مشابه»-میان-همه-فرهنگ-ها-و-مناطق-جهان-وجود-دارد
  عیسی قائدرحمت/ خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیرا در موارد متعددی مثل لک...
مخالفت-شوراى-علمى-بازبينى-با-پخش-سريال-«سرزمين-مادرى»-لزوم-اعاده-حیثیت-از-سردار-اسعد-بختیاری
  مصاحبه های غیرکارشناسانه برخی از مدیران و هم چنین کارگردان سریال نه...
سرزمین-کهن-و-امکان-گشودن-گره-ای-که-در-دست-صدا-وسیماست
  سامان فرجی بیرگانی / در ماجراهای سدّ گتوند، تونل کوهرنگ، سریال سرزمین...

پر بازدیدترین های ماه

 

 
 

بازگشت حبیب الله بی طرف به وزارت نیرو، نشانه عزم دولت روحانی بر انتقال رودهای کارون و دز به کویر مرکزی

 

 سامان فرجی بیرگانی /
دولت های اصولگرا و اصلاح طلب همواره تحت یک سیاست مشترک ناقض  حقوق قومی / شهروندی مناطق لر نشین بوده اند.

 

شکی نیست که "طرح های انتقال آب سرشاخه رودخانه های، کارون و دز ناقض حقوق شهروندی مردم پایین دست و عامل نابودی اقتصاد و کشاورزی و دامداری و محیط زیست مناطق لُر نشین است"

 

در دولت اصلاحات شعارهای اعطای حقوق قومی و منطقه ای و نگاه عادلانه به همه مناطق کشور که تبلور آن در شعار "ایران برای همه ی ایرانیان" نمود می یافت به جز خواب و خیالی خوش برای اصلاح طلبان خوش باور خوزستانی و دیگر مناطق لُر نشین نبود چنانکه این دسته موارد در دولت های اصولگرایان نیز به همین منوال بوده است، طرح انتقال آب کارون به یزد در زمان خاتمی و معاونت محمدرضاعارف و وزارت نیروی حبیب الله بی طرف رقم خورد و بردن صنایع سنگین و آب بر فولادسازی به کویر مرکزی که هم در دوره وزارت اسحاق جهانگیری در صنایع ومعادن بود، این طرح ها نشان دهنده ی بخشی نگری، قومگرایی و شعار زدگی دولت اصلاحات و جفای آنها در حق مردم ۳ استان چهارمحال و بختیاری، خوزستان و لرستان بود و موجب کلید خوردن پروژه های ویرانگری شد که همه تلاشهای جامعه مدنی و سرمایه های سیاسی استانهای مذکور درسالهای پس از آن، نتوانست آن خسارات را جبران کرده و آب رفته را به جوی بازگرداند ، تاسف بار تر آنکه اینبار نیز دولت روحانی با انتخاب مجدد حبیب الله بی طرف و تیم کویرنشینان در وزارت نیرو، دنباله روی خود ازسیاستهای ناعادلانه وقومگرایانه پروژه های انتقال آب به کویر مرکزی را به نمایش گذاشت، انتخابی که بی شک تحت تاثیر لابی مافیای آب در کشور بوده و باز هم باعرض تاسف دامن سید محمدخاتمی نیز از اتهام فشار بر تحمیل کردم مجدد"بی طرف" به وزارت نیرو مبرا نیست.

در دوران خاتمی سیاستهای انتقال آب کارون که یادگار دوران سازندگی بود توسعه یافت و باشتاب بیشتری دنبال شد.دولتمردانی همچون محمدرضاعارف معاون اول رییس جمهور، حبیب الله بی طرف و علی اکبر اولیاء از یزد ، اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و هاشمی رفسنجانی دبیرمجمع تشخیص از کرمان، زرگر و حاج رسولی ها (معاونین وقت وزارت نیرو) از اصفهان نقش تعیین کننده ای در شروع بکار همزمان چند طرح بزرگ انتقال آب کارون به یزد واصفهان ایفاء کردند.

اقداماتی که با انگیزه های منطقه ای اجحافی بزرگ به چندمیلون ساکنان 3 استان لر نشین بود، حبیب الله بی طرف در مصاحبه مورخ ۲۸/۱۲/۹۱ با روزنامه آفتاب یزد،با افتخار جزئیات این اقدامات را تشریح می کند و به دستکاری، اسناد بالادستی نظام به منظور انتقال آب سرچشمه های دز و کارون به یزد اعتراف می کند. وی به تفصیل شرح می دهد که چگونه با کمک علی اکبر اولیاء، طرح آمایش سرزمینی استان یزد را (که در آن،تنها بر ظرفیت جهانگردی و صنایع دستی برای این استان تأکید شده بود) تغییر داد و برخلاف شرایط اقلیمی یزد را به عنوان قطب صنعت معرفی و با تحمیل هزینه های گزاف اجتماعی و مادی بر کشور و ویران کردن خوزستان، چهارمحال بختیاری و لرستان، آب سرچشمه کارون و خرسان و دز را به یزد منتقل می کند تا امکان ایجاد صنایع و کارخانه های پر مصرفی همچون فولاد و سرامیک سازی در یزد فراهم شود. بیطرف در سخنان خود اذعان می کند که"به محض در دست گرفتن سکان وزارت نیرو در دولت اصلاحات در سال ۱۳۷۶، موضوع انتقال آب سرشاخه کارون به یزد را به عنوان یک دغدغه شخصی دنبال کردم".

در واقع ماموریت اصلی آقای بیطرف در وزارت نیرو، همان انتقال آب به یزد بود که با حمایت همه جانبه محمد خاتمی این طرح به سرانجام رسید. طرحی که مخالفتهای فراوان مردم خوزستان و چهارمحال و بختیاری برای توقف آن راه به جایی نبرد، اما همچون آتشی در زیر خاکستر سرانجام در اسفند ماه ۹۱ بخشی از نمود اجتماعی خود را نشان داد و موجب اعتراض گسترده مردم اصفهان و انهدام خط لوله انتقال آب به یزد شد.

 

اوج یکه تازی مافیای آب در کشور در دوره وزارت حبیب الله بی طرف رقم خورد، سدهای ویرانگر گتوندعلیا و کارون3 (باتولید 15هزارنفر آواره) درهمین دوره کلیدخورد یا افتتاح شدند.
و پروژه انتقال الیگودرز به گلپایگان و قم(قمرود) در همین دوره بود.
ویرانی مناطق زاگرس مرکزی بر اثر سدسازی و اجرای طرح های انتقال آب از سرچشمه های رودهای کارون و دز، فرصتهای تولید ثروت و اشتغال در خوزستان، لرستان و چهارمحال و بختیاری رااز میان برد، و به همان میزان در یزد و اردکان و مبارکه و کرمان و رفسنجان و... تولید صنایع سنگین، ثروت واقتصاد کرد. اکنون با به ثمر رسیدن تنها50درصد از پروژه های آن دوران محیط زیست استانهای پایین دست رو به نابودی گذاشته و کوچ اجباری، فراگیر شدن فقر و پدیده ریزگردها و خشکی تالابها بخشی از پیامدهای اجتماعی زیست محیطی این طرح ها در استانهای غربی است. با تکمیل زنجیره ی آن طرح ها ظرف یک دهه، مردم سه استان صاحب کارون و دز ناگزیر از مهاجرت و حاشیه نشینی در کنار شهرهای بهره مندی خواهند شد که با ثروت آنها آباد شده است.

 

اضافه کردن نظر

نظرات خود را، حداکثر در 800 کاراکتر، به خط فارسی بنویسید. نظرات حداکثر ظرف 72 ساعت بازبینی می شوند و در صورت تایید و صلاح دید مدیریت سایت به نمایش در می آید.

کد امنیتی
تازه کردن

نظرات  

 
#1 mojtaba 1396-05-15 01:08
گل گفتی
 
 
#2 کمال صالح 1396-05-18 22:49
نمایندگان لر تبار در مجلس اعتراض خود را نسبت به این انتخاب با رأی منفی دادن به حبیب الله بیطرف نشان دهند وگرنه فازهای بعدی پروژه قمرود به صورت چراغ خاموش دنبال خواهد شد که تضعیف معیشت کشاورزی مردم منطقه و خطرات زیست محیطی را به دنبال خواهد داشت